Homeland (1)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Adela, noi azi vom avea paste cu carne de vita si sos. Aveam o bucata de carne de vita ce fierbe la oala sub presiune. O scot de acolo, o potionez si cu zeama respectiva si un borcan de zarzavaturi in bulion din beci (homemade) incropesc un sos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Io am iesit de la examen si astept masina sa ma ia. Apoi vom stabili democratic ce facem. Se intrevede baie cu aventuri, adica piscina din aia cu tobogane si jacuzzi, un film sau IKEA. Vedem ce iese.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

Adela, da da cu mamaliga :) daca nu ai malai la indemina merge foarte bine cu orez. Si tocmai ce am luat saptamina asta un ghiveci de patrunjel , abia astept sa-l zvirlu in papricas :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

ioi, fetelor multzam de meniu :)
azi fac papricasu' cu mamaliga. din pacate am doar din ala fin-fin, n-am gasit din ala mai marishor ... si maine fac tocanitza de vita cu nokedli (adica tot paste) unguroaica din mine a vorbit :)
mihaela, esti multumita de prestatie? :) distractie placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

'neata! (hmm... da,stiu. va rog nu dati cu rosii. macar in week-end ma odihnesc).

m-am trezit cu o pooofta de mancare chinezeasca! da' asa, ca orice altceva n-ar fi intrat. asa c-am facut comanda si acum o astept sa vina. pui indragostit , vita pe plita incinsa, orez in toate felurile si dulciuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

nu esti serioasa :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Io prestai Adela, sper ca ccc cu folos. :)

Am mancat la un Zorba si acum mergem la bazin, sa depunem acolo efortul.

Mi-e mila de Diana, ramasa acasa, inca tot rau se simte...

Adela, 22???? Eu ramasesem blocata la 16.

Eu raportez doua fete, 16 si 9 ani, un motan de imediat 4 ani si o testoasa de 10, adusa cu masina din Ro.

Ma enerveaza sa scriu de pe tf...netu unde stam nu vrea sa functioneze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

trebuie sa ma laud, ca-s umflata in pene mai rau decat un paun

la firma avem un fel de sistem de socializare intern (cel putin asa l-am perceput eu si asa i-am zis unui coleg cand m-a intrebat ce-i dracovenia: "un fel de facebook pentru firma noastra" )

am intrat azi pe el, prima oara din acest an, si-am vazut ca baietii s-au ocupat de statistica orelor lucrate.

la noi sunt doua feluri de ore intr-o zi de lucru: billable (adica lucrate pe proiecte) si non-billable (adica alte chestii pentru firma, dar nu pe proiecte).

ei bine, la cele billable sunt pe primul loc in anul ce-a trecut, cu 2472.17 ore. iar la total, billable + non-billable, sunt pe locul II, m-a devansat doar seful cel mare, adica presedintele firmei, care are 4236 ore (stiind cat am lucrat eu anul trecut, ca aveam si 16-17 billable hours intr-o zi, presupun ca el billuieste si cand doarme si cand face dus, ca doar e tot in interesul firmei sa aiba presedinte odihnit si curat )

acu' ar trebui sa ma hotarasc in ce nuanta de marmura vreau statuia, nu?

aveam io un feeling c-am lucrat cam mult anul trecut, dar nu-mi imaginam ca-i chiar asa. deci am tot dreptul sa ma uit acum la seriale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

asa, oalele imi bulbucesc cuminti pe foc si am venit la taclale :)

zilele astea a fost mare scandal aici fiindca s-a descoperit in burgerii de vita din anumite supermarketuri ADN de cal si porc :)) (adica pe eticheta scria carne de vita si nu altceva). stiu ca nu-i de ris dar eu in ticalosia mea imi rid pe sub mustata fiindca irlandezii is atit de pretiosi cu carnea lor, numai carnea irish e cea mai buna si cea pe care o poti urmari 100% pina la sursa etc. nici o alta carne nu e sigura, nu poti avea incredere in olandezi, francezi , unguri etc, daca nu scrie e irish e cih si nish te miri ce poti gasi prin ea si cu ce-s cresc oamenii aia animalele si in ce conditii etc. si iaca ca nici vita irlandeza nu-i chiar asa de pur singe :) cica () carnea de cal si porc nici macar nu a provenit din Irlanda de s-au isterizat fermierii irlandezi :)

in fine, sper sa dea de capat taraseniei ca la urma urmei nu e distractiv cind nu stii ce maninci (adica eu is carnivora convinsa si nu am probleme cu nici un fel de carne dar mi-ar place sa pot avea incredere in etichete)

fetelor cafegioaicelor, care folositi cafea si aparat nespresso? aici e foarte la moda dar eu nu sunt o espresso girl , eu sunt o americano girl si nu vreau sa ma inham la ceva ce nu mi-ar folosi...adica eu beau cesti mari de cafea din care sorb toata ziulica, daca ar trebui sa folosesc aceeasi cantitate de espresso mi-ar iesi ochii din cap :) stiu ca nespresso face si un fel de americano (lungo parca ii zice) dar nu stiu cit e de bun .

tot din sfera mincarurilor, am o punga mare d prawns care se uita la mine luuung ori de cite ori deschid congelatorul, aveti ceva retete minune ? eu de obicei ii prajesc cu usturoi, ardei iute, poate si ceva ghimbir etc , mai aveti si alte idei usoare si rapide? curry indian nu-mi prea place...adica e ok din an in pasti dar nu m-as apuca cu tragere de inima.

ah adela, daca ai terminat caramelul, saptamina asta iti sugerez salam de biscuiti, tocmai ce l-am scos afara la racit :))
eu urasc dulciurile si prajiturile din comert si am hotarit cu copila ca in loc sa se tot tinguiasca sa-i iau tot felul de prostii dulci sa facem impreuna cite o prajitura sau ceva dulce de casa la sfirsit de saptamina.eu sunt stomatolog si in ultimii ani am lucrat exclusiv cu copii pina in 16 ani si stiu ce efecte devastatoare au dulciurile :( acuma sa nu credeti ca facem cine stie ce minuni, eu nu stiu sa framint aluaturi oricum, doar ceva usor si rapid, fara prea multe ingrediente :) salam de biscuiti,brownies cu nuca, cookies, prajituri cu mere toamma -iarna, pavlove cu fructe primavara-vara, tiramisu, cheese cakes etc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui speed

fetelor cafegioaicelor, care folositi cafea si aparat nespresso? aici e foarte la moda dar eu nu sunt o espresso girl , eu sunt o americano girl si nu vreau sa ma inham la ceva ce nu mi-ar folosi...adica eu beau cesti mari de cafea din care sorb toata ziulica, daca ar trebui sa folosesc aceeasi cantitate de espresso mi-ar iesi ochii din cap :) stiu ca nespresso face si un fel de americano (lungo parca ii zice) dar nu stiu cit e de bun .



eu am, si-l folosesc, dar nu zilnic. insa daca preferi cafeaua mai slaba, parerea mea e sa nu-ti iei asa ceva. espresso lung e bun, dar e totusi destul de tare (eu pe asta-l folosesc, nu de alta, da' ala scurt - adica espresso normal - nu-mi ajunge nici pe o masea). iese o ceasca normala de cafea, nu o cana mare.

pastilele pentru aparatul meu sunt pe diverse grade de tarie, insa niciuna nu-i cu adevarat slaba.

eu in zilele in care merg la birou nu beau cafea acasa, ca-mi ajung cele 2 cani mari pe care le beau in cursul zilei la birou. in week-end sau in zilele cu deplasari prefer un ness cu lapte, dar uneori imi fac cate-un espresso. in schimb mamei si unui cuplu de prieteni le place la nebunie - la un moment dat m-am dus cu cana de espresso la pachet, ca ei stau in blocul de vis-a-vis. el bea normala, ea bea decafeinizata, si amandurora le place mult ce scoate aparatul meu.

Mergi la inceput