Buburuze de mart-apr2013(14)!

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Piscotel m-ai cam atins la corason cu treaba ca este probabil ultima data cand vom fi insarcinate si ne vom tine puisorii mici in brate. Mi-a trecut si mie prin cap gandurile astea dar am zis sa le ignor..

Iulia de Robert Andrei(18.05.2009) si 30+ Mara Gabriela
Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Danina vai ce mai patisi si tu offffffff. Sper sa iti treaca repede si sa te simti...confortabil.

Iulia de Robert Andrei(18.05.2009) si 30+ Mara Gabriela
Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Elena, ma refeream la ochelari . In poze te vazusem fara si de-aia aveam senzatia ca nu esti tu.
Apropos de detergent, eu cred ca o sa iau Sano sensitive si mai vad apoi daca e nevoie sa schimb.

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Danina ce de peripetii! Foarte frumoase printesele tale.
Eu cred ca totusi se simte cand corpul este dupa alta sarcina/alte sarcini. Eu cu Miriam nici nu pot spune ca am simtit ca sunt gravida, acum insa e alta treaba slabiciuni, varice in zona pelviana, greturi care la prima sarcina nu au fost deloc.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
30 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

subscriu si eu la senzatii si trairi altele decat au fost la prima sarcina. la fat ma simteam usoara ca un fulg si pe la 8 luni jumate ma apucasem de redecorat prin casa de se crucea barbatul meu. acum am impresia ca ma vaiet non stop si bebe care sta de 1 luna deja cu capul in jos nu ma lasa sa fac mai nimic. (de, viitor barbat )
ieri am mai luat niste body-uri de prin Kaufland - erau desigur reduceri -si cred niste chiloti tip cort pt maternitate. cu exceptia sosetelor pt bebe, a scutecelor din finet ( pe care le voi face in casa ) si a scoicii auto am cam terminat shoppingul pt marele eveniment. vreau doar sa ma bucur la maxim de zilele de graviditate ca dupa ce se naste printul ...e sa fie show maxim!

33 +
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Elenaionascu, interesant link-ul. Trebuie sa imi iau si produse de curatat. Or fi bune, or fi asa cum scrie pe site?
Danina, imi pare tare rau de neplacerile pe care le-ai experimentat...
Va pup!

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

26+ cu si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonika26 spune:

emilia.m am activat mesajele private. astept parola :)

felicitas, o sa vorbesc maine cu doctorul sa vad cand pot lua cel mai devreme concediul.
Si da, sunt o mamica singura. E o situatie mai complicata, si parca pe zi ce trece se complica tot mai mult. Pe scurt gogoselul e al fostului prieten, de care ma despartisem deja cand am aflat de sarcina...i-am spus din prima zi, dar nu a vrut sa auda, a zis sa fac avort ca el nu e curios, nu ii trebuie, etc...dupa nici o luna si-a refacut viata cu alta cu care e si in zi de azi. De atunci am incercat in primele 2 luni sa vorbesc cu el, totusi e si copilul lui dar el nu si nu, nu il intereseaza, sa ma spal cu el pe cap. Ultima incercare a fost la 17 sapt cand i-am zis daca vrea sa afle sexul lui bebe sa vina cu mine. A venit, a stat ca mutu si cam la fel a si plecat. Dezinteres total. A fost greu la inceput, depresii, etc toata lumea imi zicea sa fac avort inclusiv mama, ca nu o sa ma descurc, etc dar eu nu am putut nici sa ma gandesc la varianta avortului asa ca l-am pastrat in ciuda tuturor. Am racit orice relatie/contact cu el, fiecare cu viata lui, o data nu m-a intrebat daca suntem bine, daca e sanatos copilul, etc...nimic. De craciun am cedat putin si i-am scris un miniroman prin care i-am comunicat ca nu mai vreau nici macar sa il recunoasca, ca e copilul meu si atat, ca nu il vreau in preajma noastra, ca avut destul timp sa rumege situatia si sa isi vada de ale lui,etc. Logic nu a raspuns nimic pana acum 2 zile cand mi-a zis ca el oricum va recunoaste copilul, ca vreau sau nu, si ca va fi de fata cand se va naste (are impresia ca il va anunta cineva) si ca tot eu sunt de vina ca nu am mai vorbit cu el...si daca am nevoie de ceva sa ii cer ca el s-a resemnat (dar el din initiativa lui sa intrebe daca am nevoie, Doamne fereste!). I-am spus in total de vreo 3 ori cred ca acest copil nu ii va purta numele nici peste cadavrul meu, dar nu intelege. Ah, si "piesa de gratie" a fost tot acum 2 zile "daca tu zici ca e al meu, asa sa fie" - asta dupa o relatie de 3 ani in care jumate am locuit impreuna. Cam asta ar fi pe scurt povestea, sper ca nu v-am plictisit sau deranjat, m-am mai descarcat putin :P
dupa prima luna s-a calmat si mama, a vazut ca nu are de ales si acum pare incantata de ideea de bunica. Noroc si cu matusa mea care nu a avut copiii si e mai extaziata ca mine si vrea sa cumpere toate magazinele si ma chinui sa o tin in frau sa nu arunce banii pe geam ca nici ea nu are o situatie f buna. Asa ca am sprijinul familiei, a catorva prieteni (in momente grele vezi cine ti-e alaturi si cine nu) si eu ma lupt sa incerc sa fiu vesela si sa ma bucur de momentele astea, chiar daca nu am cu cine sa le impart.
Gata nu mai scriu ca deja m-am lungit destul

Acum numar orele (mai putin de 24) pana o sa imi vad ingerasul si sper ca e totul bine si e sanatos!

ps: chiar asa rau e dupa 30 sapt cu activitatea? adica obosit dupa 10-15 min de umblat ,etc? eu ma gandeam ca pana la 35 am tot timpul sa umblu sa ma fatai, sa caut necesarul pt mine si bebe

25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

M-ati facut sa lacrimez putin cand ati zis ca va ganditi ca e ultima data cand veti fi insarcinate. Poate lucrurile se vor schimba in bine si nu va fi nici pentru voi ultima sarcina.
Din fericire eu ma simt bine si imi place foarte mult perioada asta, atat incat daca o sa imi permit o sa am 3 sarcini nu doar 2 cum e planul in prezent. Imi doresc sa fiu mama pentru mai multi copilasi si sa retraiesc minunea de acum de mai multe ori si mi-ar face mare placere sa ma reintalnesc cu voi si la alte odisee
Sa va zic cum a fost sarcina asta pentru mine pana acum:
Intai a fost starea de teama - daca pierd sarcina, daca e extrauterina, daca e ceva in neregula, daca are vreo trisomie, daca... si cu parca. Starea asta inca n-a trecut de tot nici pana in ziua de azi dar pe masura ce au trecut saptamanile a inceput sa se atenueze si sa intervina mandria si maximul entuziasm: mi-as fi tatuat in frunte "sunt insarcinata" asa eram de incantata inca dinainte sa se vada bine sarcina. Pe masura ce timpul a trecut grijile "de ce nu misca azi la fel de mult ca ieri" m-au pus la incercare. De atatea ori am stat la job cu emotii maxime pana sa ajung acasa sa ascult inimioara cu monitorul fetal, atatea zile am fost stapanita de acea stare de anxietate greu de explicat in cuvinte...
Apoi bebe a inceput sa se miste cu regularitate si am inceput sa am mai multa rabdare sa ii astept semnalele interpretate ca un mesaj de genul "mami, sunt bine, look, I am kicking!".
Am trait cele mai minunate clipe in cabinetele unor medici inarmati cu sonde ecografice si am trait cele mai intense emotii vazand iubirea mica din burtica cum inoata, cum se rasuceste, cum da din manute si din picioruse, cum se intinde si mai ales cum casca.
Recunosc ca am mici sau mari incertitudini, nu sunt sigura 100% ca voi avea suficienta rabdare si nervi destul de tari intotdeauna, ma intreb daca voi face fata cu brio perioadelor de nesomn, colicilor, mofturilor la somn, la mancare si la baita, ma intreb daca sunt destul de puternica sa evit depresia post-partum... atatea ganduri negative ma napadesc uneori dar incerc sa le inlatur, prefer sa fiu optimista si vesela, sa fiu zen si sa primesc complimente de genul "you are glowing".
Nu ma deranjeaza deloc faptul ca din punct de vedere profesional voi avea o perioada de stagnare. Ba din contra, o iau ca pe o pauza binemeritata dupa ani si ani de munca. Imi fac planuri despre cum toata primavara, vara si toamna ma voi plimba cu bebe peste tot, ii voi arata lumea, parcurile, fantanile, orasul, muntele, marea, lumea, planuiesc sa mergem in mici vacante la lacul Valiug, la Sinaia si la Vama Veche anul acesta...
Vreau sa fiu o mama minunata si o sotie perfecta deci imi fac planuri si sa redevin sexy & fit dar nu ma stresez din pricina asta. Sanatosi sa fim si le rezolvam incet incet pe toate.


28+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Buna la toate burticutele:)
Felicitari pentru bebelusii grasunei si sanatosi
Eu am experimentat asta noapte o contractie dureroasa sau asa am perceput-o eu trezita din somn la 4dimineata.am de ceva zile niste dureri de burtica,nu mi-am dat seama inca daca durerile sunt de la suplimentul de fier sau de cauza fiziologica,dar totusi inclin sa cred ca e de la fier deoarece de cand il iau imi merge burta cam tare si am si dureri(care pot fi si crampe-unul din efectele lui secundare)Ma gandeam sa nu mai iau vreo doua zile sa vad cum ma simt cu burtica.voi cum ati fost dupa fier?
In rest suntem ok,burtica creste si bebelina devine pe zi ce trece mai karatista...loveste cu o forta de ma sperie si pe mine uneori:)
Protectiile de silicon pentru sani le consider foarte utile,o sa-mi iau si eu din timp sa fou sigura ca nu fac rani de la inceput.
Cat despre detergentul special nu sunt de acord,nu vreau s-o sensibilizez de la inceput.eu ii voi spala hainutele cu cel pe care il folosim si noi la fel si cu balsamul.In plus voi folosi vanish oxi action care spune ca inlatura 99% din bacterii ca sa se mai igienizeze hainutele.Bineinteles,cele ce le voi da pe piele le voi calca si asa se mai omoara din microbii daunatori.
Eu nu am de gand sa fiu foarte protectoare din punctul asta de vedere deoarece copilul isi face anticorpi de cum iese din burtica si doar intrand in contact cu ce-l inconjoara corpul lui poate deveni mai imun la multi germeni,microbi sau bacterii.


26+ cu Adelina Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Ramonik,imi pare rau ca nu e si tatal bebelusului langa tine si te respect enorm ca ai pastrat sarcina,asa as fi facut si eu:)Fruntea sus,bebele este cel mai imp acum si are nevoie si de o mama si de un tata de la o singura persoana.Ma bucur ca esti optimista si ai sa vezi ca ce e mai frumos de acum incepe:)
Dupa cate vad,esti din tm asa incat ne putem vd :)

26+ cu Adelina Ioana

Mergi la inceput