Buburuze de mart-apr2013(14)!

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Felicitas, felicitari pt bebelina! 2 kg la 30 saptamani inseamna f bine :)

Buna ideea cu protectiile de silicon, o sa-mi iau si eu. In continuare sper sa nu fie nevoie de ele, sa ma descurc sa o asez bine pe bebelina la san...

Aseara am fost la cursul Lamaze, sedinta 2. Mi-am luat cateva notite, cand imi fac vreme o sa le scriu aici, pentru cine e interesant.

bebelina mea e si ea tot mai activa, o simt frecvent, dar e finuta, nu pare agitata si ma bucur!
saptamana viitoare mergem si noi la eco si primim trimitere pt analize.

Va !

Happy 29 saptamani azi cu o buburuza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Elena, nu semeni cu cea din poze Poate e de vina neuronu meu de gravida, da asa mi se pare. Aseara nu prea mi-a placut la curs, parca era prea aglomerat... Plus ca m-am asezat pe un scaun incomod, de abia asteptam sa plec. Iar pe barbatu-meu il enerveaza psiholoaga la culme, zice ca are cam multe ticuri si ca ii vine sa ii dea pumni Mie nu mi se pare asa nesuferita. Eram si cam obositi aseara, eu inca merg la birou. In fine, am mai aflat cate ceva, lucruri care imi erau neclare inainte.

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Fetelor, in imaginea produsului Philips Avent Niplette - corector pentru mamelon SCF 152/01 e o poza in care se vede diferenta intre mameloanele normale si cele ombilicate www.homefarma.ro" target="_blank">http://www.homefarma.ro



28+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

Citat:
citat din mesajul lui VeveMara

Bravo Felicitas! Ce bebelina rotunjoara!

In privinta protectiilor de silicon, din cate stiu eu, cele de la Avent sunt pe marimi ( S, M, L ) asa ca daca doriti sa achizitionati sa fiti atente si la aspectul asta. Si da, protejeaza real de ragade si alte rani.
In privinta pregatirilor premature e cam greu pt ca am dat comanda de mobila ( inclusiv pt bebe si alte chestii) care va fi gata cam intr-o luna, înca mai astept donatie de hainute de la sora mea si in privinta epilatului, chiar si la o luna cand ma duc la cosmetica am urme fine asa ca mai des nu ma primeste cosmeticiana.


30+ cu Bebe Bocanila

ai grija ca am cunostinte care s-au epilat cu ceara in ultima luna de sarcina si si-au declansat nasterea. nu prea este recomandata epilarea cu ceara in ultimul trimestru.

33 +
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

De acord Casandralin. De altfel eu am devenit fan lama de ras, de cand am stat in state vreo 9 luni. Mai ieftin.
Acolo jos m-am epilat definitiv acum 5 ani,nu m-am mai dus la intretinere si nici tratamentul nu l-am terminat complet, insa nu mai decat un fel de puf care trebuie ras foarte rar.
Epilatul cu ceara poate fi periculos, cel putin o esteticiana cu 30 de ani de experienta mi-a spus ca nu e bine sa te epilezi la sub brat cu ceara pentru ca pielea de aici este foarte sensibila si cu timpul se lasa.
Chiar imi place epilatul cu IPL, numai ca este scump, numai ca daca te duci la salon la epilat cu ceara esti tot acolo in timp, pentru ca la bani tot acolo iesi, plus ca e mai dureros epilatul ceara, iar IPL iti creste calitatea pielii, si bonus micile venectatii pot disparea.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
30 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

Neata burtici!

Felicitas - felicitari ptr bebelina nazdravana!

Vad ca sunteti din ce in ce mai in verva...epilat, protectii, imi place...

Acu sa va zic si io: protectii am avut dar nu m-am obisnuit cu ele asa ca am pus bebelina direct la san si uns la maxim cu garmastan...nu am ajuns pana la ragade, doar aveam sfarcurile foarte sensibile...m-am obisnuit dupa o luna.

Ziceti ca epilatul cu ceara declanseaza contractii...ce ziceti de ala cu epilatorul...io pe ala l-am folosit la Piscot...de fapt de vreo 4 ani incoace...problema e ca acum nu ma mai tin nervii si nici pozitiile...nu mai am rabdare...asa ca ma gandeam sa trec pe la salon ptr inghinal, dar m-ati bagat in ceata...parca vad ca tot acasa cu oglinda o sa ma frezez:))

Aseara am desfacut hainutele de bebe si nu-mi venea sa cred ca mici sunt si totusi ii erau mari Piscoatei...abia astept sa tin din nou o gagalice in brate si parca-mi pare rau ca o sa fie ptr ultima data...alti bebei nu ne mai da mana sa facem...asa ca o sa caut sa ma bucur intens acum :)

De pozitia bebelusului nu stiu decat ca e cu capul in jos si ca e foooooarte activ si vizibil...pe 24 abia astept sa il vad la eco...numar zilele :D

Am mai pus vreo 3 poze pe picassa din perioada asta...am vazut mamici noi si burtici frumoase si copilasi frumosi!

Va poop pe toate toate!

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011) si30+ Radu Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Liza, de la luna la luna nu prea mai arat a eu :)))) m-am mai umflat, la curs imi pun ochelarii, ca sa nu ma usture ochii ca e lumina cam slaba si ecranul ala cam mic. Ca sa vezi, nici sotului meu nu-i place de trainerita, aseara imi zicea ca el vine degeaba...i-am zis sa o faca pt mine si sa ia ce e bun din tot ce afla si ca daca vrea adeverinta aia de concediu pt zile libere in plus, sa vina la toate cursurile. saptamana viitoare vom lipsi ca avem eco in acelasi timp si recuperam in feb. Eu sunt atenta doar la informatii, nici n-am bagat de seama prea mult modalitatea de prezentare...m-a sacait ca nu lasa filmuletul ala sa ruleze cap coada, dar intr-un final, cern eu ce trebuie :)))

am gasit un site cu chestii organice, printre care si detergent de bebei http://www.organicbaby.ro/detergent-lichid-pt-bebelusi-musetel-si-lavanda-50-spalari-p460-cat19
Cine stie despre detergentul asta special, de pe unde ati cumparat?

Va pe toate!

Happy 29 saptamani cu o buburuza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Felicitari pentru bebe de 2 kg la 30 sapt. Pe net scrie ca la 30 sapt copilul cantareste aproximativ 1.4 kg si masoara circa 39 cm de la cap pana-n picioare. Bebelina mea la 26 sapt si 2 zile avea 1 kg si pe net scria ca trebuia sa aiba 33 de cm din cap pana-n picioare si aproape 800 de grame. M-am panicat putin gandindu-ma ca poate e grasuta din cauza ca sunt eu pe cale sa fac vreun diabet gestational. M-a calmat dr care mi-a zis ca erorile de ecograf sunt de +/- 10% si daca bebe e mai grasuna cu cateva sute de grame nu-i nici o tragedie si din contra e foarte bine, mai ales cata vreme testul meu de toleranta la glucoza a iesit bine. Evident am mai rarit-o cu dulciurile si painea si orezul si pastele. Am trecut pe salate si friptura la gratar, ciorbita si cereale cu lapte. Maine dupa-amiaza merg sa o vad iar la eco 4D pe domnisoara (este vorba de eco morfofetala de trimestrul III). Abia astept .

Va pup



28+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

ramonika26, pentru a primi indicatii referitoare la picasa trebuie sa mergi la Profil Personal si sa iti activezi mesajele private. Apoi ne anunti sa iti trimitem parola. Imediat ce ai parola intrii pe http://picasaweb.google.com
Faci click pe scrisul "go to Picasa Web Albums" din partea dreapta a ecranului. Introduci adresa de e-mail deschisa pentru contul Picassa (buburuzedragalase@yahoo.com) si parola. Daca doresti sa pui pozele personale faci click pe butonul "upload" aflat in partea de sus a ecranului si apoi pe scrisul "create new album". Denumesti albumul creat (cu numele userului tau de pe DC) si faci click pe butonul "continue". Incarci pozele dorite din calculator si salvezi.
Mai ales daca esti mamica singura ai tot suportul meu



28+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danina spune:

Prezent si eu ....acum cred din ce in ce mai des . La noi pauza.....adica mai mult in pat si acasa, asta dupa ce mi-am facut de cap 7 luni de zile.

Tb sa va spun ce mi se intampla mie acum de la epilat inghinal. Inca de la Craciun am simtit un oarecare disconfort la o labie, dar nu am bagat de seama, oricum dupa fiecare epilare vreo 3 zile mi se umfla doamna de ziceai ca e gogoasa. Acum mi-au aparut pe partea respectiva varice si deabia dc mai pot sta o jumate de ora pe scaun.....pauza firma pauza stat in fund. Dr mi-a recomandat sa merg si la dermato pt ca era inflamata labia si mi-au aparut si ca doua alunite, dar care sunt din fericire tot de la varice pt ca sunt cu sange .... Va inchipuiti cand m-am vazut eu asa ce ganduri imi aparuse in minte .


Interzis la epilat cu ceara categoric si mai putin cu plimbareala de acum. Oricum de cand s-a intors cu capul in jos, simt o presiune groaznica, iar dupa primele 10 min de mers, tb sa ma asez ca altfel e jale.

Noroc ca mi-am luat cam de toate, mai tb la mine cate ceva si gata, mai rarut cu magazinele ca nu mai ma lasa domnisoara.

A si la noi bebelina la 32 sapt are 1,8 kg, zic ca este in limite...Rebi avea mai mult 2 kg la 31 de sapt.









Danina 32 + cu

mami de Rebecca- Elena (26.12.2010) si Paula-Diana (20.10.2004)


Mergi la inceput