Buburuze de mart-apr2013(14)!

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Da stiu Emilia depinde de cabinet. Asa eram si eu la prima sarcina , ma informam, cautam etc. Am vazut ca dr meu e bun, si acuma atata il intreb daca este ceva ce nu-i in regula. Oricum el imi explica la ecografie, nu sta ca mutul , ca am mai vazut si de aia. Chiar la inceput avea bebelina o brida amniotica, care poate avea si efecte secundare foarte urate uneori. Doctorul a obsevat-o, mi-a spus ca exista, sa nu ma impacientez si sa nu caut pe net ca mai mult rau imi fac si ca o tinem sub observatie. Apoi s-a marit bebele si pana la urma cred ca a rupt-o pentru ca nu aparea. Despre rezistentele pe artere mi se pare ca sunt foarte importante, acestea pot decide de multe ori ca un copil trebuie scos mai repede.
Chiar la eco mi-a spus despre gr de maturare 2 la placenta, ei da mi se pare si cazul deja la 30 s, 32 s biomteric. Daca trecem de 2,5 kg parca nu mai stau cu inima cat un purice sa nu se declanseze nasterea, oricum prefer sa trecem de 38 ca sa fim cat mai pregatiti pentru exterior.


Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
30 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Pentru fetele care fac Clexane, am si eu o intrebare aici, poate va intereseaza sau poate stiti raspunsul... http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=176658





28+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudoralexa13 spune:

Emi referitor la Clexane eu sunt mai cu mot pt ca medicul meu de familie imi da compensat 50% nu 100% cum ar fi normal.
Motivul este ca sunt salariata, nu vrea sa selecteze pe reteta Gravida/lehuza. Dupa parerea lui trebuie sa fiu somera ca sa beneficiez. Cica asa e legea de anul trecut......vrajala.
Am incercat orice sa conving medicul ca am dreptul la 100% dar fara rost.
Singura varianta este sa schimb medicul dar nu-mi permit lucrul acesta mai ales in apropierea nasterii.
Intr-adevar 22 de buc intra la compensare, fiecare pacient are un plafon de 300 ron si nu trebuie depasit.
Bineinteles ca sunt medici care dau 2-3 retete compensate la acelasi pacient in aceiasi luna si nu mai tremura de frica ca fac puscarie, numai dr meu lesina......in fine este o cauza pierduta, pacat de banii mei dati aiurea lunar.
Criza de Clexane a fost tot timpul doar ca in unele momente se acutizeaza.....stiu asta de ani de zile.


29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Eu am vorbit cu medicul meu care anul trecut imi dadea retete completate manual cu pixul si bifa gravida/lehuza pe ele sa ma declare ca gravida la CASMB (mi-a pus niste intrebari si a completat un formular pentru asta) tocmai ca acum cu retetele electronice sa nu fie probleme, ca in decembrie a incercat sa imi faca reteta electronica si se bifa automat salariata pentru ca la CASMB nu eram declarata inca ca gravida. Am insistat la ea si uite ca s-a putut sa imi faca reteta pentru gravida, ce daca sunt salariata, cu atat mai mult am dreptul ca muncesc si deci cotizez la stat ca acum ca sunt gravida sa am si eu gratuitati. Sfatul meu e sa iti schimbi medicul de familie cu unul cu mai mult cap sau mai multa bunavointa.
Toate gravidele pe care le stiu de pe forum iau Clexane gratuit de la diferite farmacii (Help Net, Sensiblu...) si platesc doar diferenta aceea de 25-35 ron/luna. Doar acum si doar la aceasta farmacie (Tinos Nitu Vasile) am auzit pentru prima data de plafonul pe reteta. Este foarte ciudat ca de la Tinos Iancului am luat fara sa se tina cont de plafon si chiar nu e corect ca peste tot medicii si farmacistele sa considere ca Clexane e gratuit pentru gravide si sa il elibereze astfel fara sa tina cont de vreun plafon, numai aici la aceasta farmacie nu. Sigur gresesc fetele astea, dar nu stiu cum sa le demonstrez ca gresesc, cu alt argument decat "la alte farmacii...." ca asta nu le convinge.

28+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Emilia, pai nu te mai chinui sa le explici, pur si simplu cumpara de la alta farmacie.
Tu mergi la dr. Uscatescu? Ce analize iti da de facut? Te intreb pt ca eu dupa cum ai vazut probabil in semnatura, am cele 2 mutatii pe care le ai si tu si in plus alte 2, dar nu mai fac Clexane de pe la 17 saptamani cred. Mie dr.Avram mi-a zis ca pt mutatiile MTHFR nu este necesar tratamentul cu Clexane. De altfel si medicul cu care am facut FIV m-a lasat sa intrerup Clexane imediat dupa eco de morfologie trim.1 si apoi si ginecologul care imi monitorizeaza sarcina. Mi-a mai dat apoi sa iau Aspirin cardio (si am luat pana inainte de Craciun), si acum nu mai iau nimic, doar monitorizez D-dimerii, APTT si PT, si bineinteles la ecografii rezistentele pe arterele uterine. A, si mi-a recomandat sa iau Femibion. Din moment ce copilul s-a dezvoltat normal si D-dimerii au ramas la un nivel rezonabil, nu imi fac probleme.

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danina spune:

Felicitas multumesc ! Asta am si eu varice pelvine.

Emilia frumos scris in cuvinte temerile tale.....ma cam regasesc si eu, mai ales ca sunt la a 3- sarcina si inca una oprita din evolutie.... Am trecut prin toate experientele. Insa bucuria de a ne tine minunile in brate, este imensa si uitam tot.

Ramonik "jos palaria"!

Cu somnul stau destul de prost, ma trezesc f mult noaptea si noroc ca nu mai ma suporta nimeni cu foiala si m-au lasat singura in camera. Fac si carcei uneori, de sar ca arsa din pat, dar asta face parte din ultima perioada de sarcina .

Fier nu iau deocamdata desi am luat in fiecare sarcina, acum m-am cam lasat cu analizele si merg luni sa le iau sa vedem cum stam cu parametri.

In rest facem tumba la mami in burtiq de numa, daca nu as fi sigura ca e fetita, asa zice ca am un fotbalist in burta . Nu ezita nici un organ din preajma, avem picioare in toate directiile.






Danina 33 sapt cu

mami de Rebecca- Elena (26.12.2010) si Paula-Diana (20.10.2004)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

TudorAlexa cum sa nu se poata bifa gravida. Si la mine a fost problema cu asa ceva la reteta de fier, dar pana la urma a reusit de m-a pus gravida si eu sunt salariata. Oricum ma gandesc ca sunt o gramada de bani medicamentele astea, foarte aiurea mai ales ca tu cotizezi in fiecare luna, acuma culmea cine mai naste si la privat sa nu li se deconteze din pret banii cuveniti pentru nastere.
Se mai mira astia ca este atata evaziune fiscala. Pai n-are rost sa platesti nici sanatate, nici la fondul de pensii, ca pe cand vom ajunge noi va fi limita de pensionare 80 de ani. De la lucru direct, la groapa.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
30 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danina spune:

Am vrut sa intru pe picassa si nu imi ia parola , a fost vreo problema azi cu accesarea??


Danina 33 sapt. cu

mami de Rebecca- Elena (26.12.2010) si Paula-Diana (20.10.2004)




Poze DIANA SI REBECCA - POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudoralexa13 spune:

Fetelor, ma exaspereaza medicul de familie.
Am venit cu argumente, cu legea in mana, cu scrisoare de la minister.....degeaba.
O tine sus si tare ca pana in 2011 era compensat 100% .
Cica s-a schimbat legea si numai gravidele somere sau fara niciun venit beneficiaza de 100%, restul de 50%.
O sa schimb dar momentan nu am cum sa caut medic in conditia mea asa ca sunt nevoita sa mai inghit galusca cateva luni

Liza, dr. Avram este opusul dr. U.
Am fost la ambele si am vazut cum privesc lucrurile.
Dr. Avram este mai occidentala, merge pe chestii cat mai usoare, nu prescrie tratament prea repede, testeaza, abia scoti un aspenter de la ea, etc.
Dr. U merge pe "mai bine sa previi decat sa tratezi" si se pare ca avut mai mult succes asa, nu degeaba este sefa de sectie si o stie o tara intreaga.
Datorita ei s-au nascut mii de copii Clexane .....asa le zice care nu aveau nicio sansa.
E bine pt tine ca ai scapat de injectii iar daca merge bine nu are rost sa faci abuz.
Oricum tu ai MTHFR asa ca ai suficient acid folic in femibion ca sa te ajute.

Pup doamnele mutante

29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Alexa, stiu si abordarea dr.Uscatescu referitor la problemele astea si nu ii neg profesionalismul sau rezultatele bune. Eu totusi am ales sa merg pe mana dr.Avram, mai ales ca au fost mai multi medici care mi-au confirmat ceea ce mi-a spus dansa. Si in plus, ecografiile sunt suficiente sa ma linistesc ca e totul in regula.

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 31+

Mergi la inceput