Plafon reteta Clexane gravida/lehuza

Plafon reteta Clexane gravida/lehuza | Autor: emilia.m

Link direct la acest mesaj

buna. As avea nevoie de raspunsuri de la angajati ai CASMB, medici, farmaciste, asistente in urmatoarea problema. Merg lunar de cand sunt insarcinatat la medicul ginecolog si la hematolog pt scrisoare medicala pt Clexane (in ultima vreme de 0.4 cate o injectie pe zi deci 30 pe luna). Pretul pt o cutie de 10 fiole e cam 145 ron deci pt o luna Clexane costa cam 430 ron. Gravida fiind iau de la medicul de familie reteta gratuita (compensare 100%) si platesc doar o mica diferenta de cam 25-30 lei pt adaosul comercial banuiesc. Luna asta a fost foarte dificil de gasit Clexane in cantitatea care imi trebuia mie la o singura farmacie. Cu chiu cu vai am gasit la farmacia Tinos. Luna trecuta tot de la Tinos am luat, luna cealalta de la Help Net, inainte de la Sensiblu. La Tinos Iancului mi-au dat cele 60 fiole pt 2 luni fara probleme conform retetei electronice, am platit diferenta de 47 ron. La Tinos Nitu Vasile mi s-a zis ca nu e posibil asa ceva, ca plafonul e mai mic, undeva la 300 lei pe reteta si au pacienti care stiu asta si iau gratuit doar 22 fiole pe luna, nu 30 ca nu incap pe reteta atatea si in 6 luni cand ar veni decontul de la CASMB ele ar trebui sa plateasca din buzunar diferenta. Va rog sa imi spuneti cum e corect. Multumesc anticipat!

28+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Emilia, eu am luat si pentru 3 luni, platind si acea mica diferenta, evident. Am luat de la Sensiblu Drumul Taberei 1, acolo mi-au adus toata cantitatea pe comanda.

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Imi este clar ca doamnele farmaciste de la Tinos Nitu Vasile fac o greseala respectand plafonul. Imi pare rau de o gravida de care mi-au povestit chiar ele care isi ia lunar 22 injectii de Clexane gratuit si restul pana la 30 cu plata inca de la inceputul sarcinii si imi pare rau si de mine ca va trebui sa tot caut prin alte parti Clexane-ul pentru ca ele nu mi-l dau gratis si farmacia asta chiar era aproape de mine si in ultima vreme de fiecare data cand am cautat Clexane la Tinos am gasit spre deosebire de alte farmacii unde nu au mereu sau au prea putine cutii (1 sau 2 cand mie imi trebuie 3 nu ma ajuta prea mult). As vrea sa le explic ca gresesc dar cu argumente, ca faptul ca alte farmacii elibereaza retetele complet gratuit fara sa tina cont de plafon nu e un argument suficient pentru ele.

28+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Gata, am primit raspunsul asteptat de la ivisor:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=176579&whichpage=13

"Conform Hotararii nr.1389/28.12.2010-pentru aprobarea CO-CA 2011-2012, prescrierea medicamentelor cu si fara contributie personala in tratamentul ambulatoriu, se face respectand urmatoarele conditii:

"Pentru bolile cronice, medicii pot prescrie unui asigurat medicamente cu si fara; contributie personala, cu respectarea urmatoarelor condtii:

a)pentru sublistele A si B – o singura prescriptie lunar, cu maximum 7 medicamente. Valoarea totala a medicamentelor din sublista B, calculata la nivelul pretului de referinta, este de pâna la 330 lei pe luna

b)în situatia în care într-o luna se prescrie un medicament din sublista B notat cu #, cu o valoare maxima a tratamentului pe o luna, calculata la nivelul pretului de referinta, mai mare de 330 lei, nu se mai prescriu în luna respectiva si alte medicamente din sublista B;

c)o singura prescriptie din sublista B lunar pentru pensionarii cu venituri numai din pensii de pâna la 700 lei/luna, a carei contravaloare la nivelul pretului de referinta; este de pâna la 330 lei pe luna/prescriptie, si un numar de maximum 3 medicamente, situatie în care nu beneficiaza de medicamente din sublista B în conditiile prevazute la lit. a) si b), cu compensare de 90% din pretul de referinta. În acest caz, se pot prescrie maximum 7 medicamente din sublistele A si B;

d)pentru sublista C sectiunea C1 – pe fiecare cod de boala, o singura prescriptie lunar, cu maximum 3 medicamente;

e)pentru sublista C sectiunea C3 – o singura prescriptie lunar, cu maximum 4 medicamente.

(2)Prin exceptie, în cazul medicamentelor prevazute în tabelul II din anexa la Legea nr. 339/2005 privind regimul juridic al plantelor, substantelor si preparatelor stupefiante si psihotrope, cu modificarile si completarile ulterioare, se pot emite pentru acelasi asigurat mai multe prescriptii, conform reglementarilor legale în vigoare."

Pentru gravide si lauze, cu atat mai mult ca sunt salariate exista gratuitate pentru clexane, sigur ca depaseste plafonul de 330 ron pe luna, dar potrivit punctului b de mai sus, trebuie sa fie doar un medicament pe reteta (nu si utrogestan de exemplu) si pt 30 zile se elibereaza 30 fiole gratuit (Clexane are # in lista B).

28+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Emilia multumesc mult pentru ca ai cautat legea, o sa iau si eu scrisoare medicala de la ginecolog si cu aceasta hotarare in mana ma duc la medicul de familie sa imi dea clexane compensat, eu acum am cumparat tot numai sa nu ma mai rog de ea sa imi dea.

Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite
Un avort spontan la 6 saptamani, o sarcina extrauterina tratata medicamentos, o sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani sub tratament cu clexane.

Mergi la inceput