Burtici cu stelute de iulie-august 2013 (13)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

unidanat eu am facut TORCHUL , in el este inclus si hepatitele si hiv , dar eu nu am facut DT , fac doar TT saptamana viitoare.




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

15 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unidanad spune:

Delia_R pe mn ma costat DT 110 RON iar eco i-am dat la doc 50 lei pt ca niciodata nu imi cere bani si ii mai dau eu 50, 60 , 70 depinde. Voi sunteti ingrijorate cu DT? Eu nu sunt deloc adica sunt convinsa ca va iesii bine nu stiu de ce . Toate analizele mi-au iesit f bine sunt o norocoasa. Va trimit sanatate la toate sa nu mai luati atatea med

14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delia_timpau spune:

eu am facut analize la sange (24 la numar - incl HIV, sifilis, hemograma,rubeola, toxo, timp quick), probe de urina (urocultura si sumar) si secretii+ papanicolau (vreo 7 lamele)..plus analizele de DT. mi s-a facut rau prima data cand am vazut cat am de recoltat, pt ca eu nu prea suport sangele

11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

unidanat hai nu re gandi negativ , nu face bine , nici prin gand sa nu-ti treaca ideea ca nu vor iesii bine analizele ..ok




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

15 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

a da si urina am facut , de doua ori , dar nimic legat de secretii vaginale.




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

15 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Hello, viitoare mamici!

Am intrat in S16, bb e bine, e fix pe masuratori, e sigur baietel cu DPN 8 iulie, placenta s-a ridicat nesperat de mult, e posterioara acum dar tot jos, insa nici nu mai atinge colul, dar se pare ca am un fibrom pe peretele anterior al uterului la exterior de care habar nu aveam sau era mic si nu s-a vazut pana acum si a crescut odata cu sarcina dr mi-a zis ca habar nu are de ce am asa dureri mari si contractii doar ca fibromul poate da intr-adevar dureri si asta e, n-am ce face!
Merg si saptamana viitoare la eco pentru TT si-l vad iar pe bb!

Mony se pare ca fibromul imi da dureri (are 2/3 cm o fi mare? mic? ) ca placenta mi-a zis dr ca oricat ar fi de joasa nu da asa dureri si contractii; crede-ma ca eu am trecut si printr-o sarcina fara pic de durere sau contractie, fara nicio problema si sint ingrozita acum in ce hal ma poate durea burta si ce contractii pot avea si habar n-am de la ce mereu ma tem pt bb. Tu ce tratament iei? Cat e de mare fibromul?
si sa auzim numai vesti bune





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

yvyana fibromul nu e mare , si eu am doua fibroame de marinea celui de care spui tu , dar nu sunt mari , ele intradevar cresc in sarcina dar se retrag dupa nastere.

eu am avut un fibrom mare de 10 cm pe care l-am operat , a avut 500 kg ditamai grepefuitul .

ma bucur ca s-a mai ridicat placenta , astept sa se ridice si la mine.




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

15 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

buna seara,

am fost si noi azi si am vazut gagalicea la echo. asa ma emotionez de fiecare data data viitoare vreau sa iau si fata sa il vada pe bebe. va fi o experienta unica cu siguranta.

de maine vreau si eu sa intru in concediu de odihna. iau toate zilele de peste an acum ca apoi oricum vi fi in prenatale, CIC, etc si raman cu ele neluate si apoi in risc avand in vedere uterul cicatricial si cam gata munca pe anul asta. sunt 7 ore pe zi, de garzi sunt scutita, dar e stresant si toata activitatea se petrece in picioare.

fetele cu stari de ameteala aveti grija si la hidratare. vomati => va deshidratati => scade si tensiunea. mai o lingurita de zahar cu un pahar de apa rece, mai un fresh...in 2-3 saptamani ar trebui sa nu mai avem greturi asa de tare...



-----

O poveste cu Minuni - o roza, un fluturas dragalas si 10 s


Slava Tie, Doamne!

The colder the winter the warmer the spring

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RLK spune:

Se pare ca se va dubla pretul nasterilor la clinicile private.
http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-13990875-1-martie-nasterea-privat-costa-dublu-multumiti-guvernului-liberal.htm


aveti idee daca este in vigoare legea? sau e doar o propunere?
o sa mai caut si eu pe net...cert este ca m-a deprimat maxim chestia asta...:(


Raluca 15 +

RLK 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

vai fetelor, sunteti fff comunicative greu reusesc sa tin pasul cu voi.Tineti-o tot asa.

Vroiam sa va zic asa , aveti dreptul la tot concediul de odihna de la inceputul anului pana cand se incheie postnatalul.Concediul de sarcina si lauzie (pre-postnatal) e un cocediu medical si nu anuleaza CO din perioada respectiva.De ex eu am 22 de zile de concediu, in conditiile in care termin postnatalul prin septembrie am dreptul la 16 zile de CO pana intru in medical.Sau daca nu le iau pe toate pana atunci sunt obligati sa ti le dea cand te intorci(sper ca se intelege) .

Apoi concediul de crestere copil se acorda pana implineste copilul un an respectiv doi.Nu un an sau doi, cum se poate intelege.Exemplu copilul se naste pe 8 iulie 2013 pe 8 iulie 2014/2015 te intorci la munca.
Nu prea ma pricep la explicatii dar sunt chestii de care m-am lovit si eu acum un an si sincer nu prea stiam de ele.

Eu am fost la doctor cu rezultatul meu dezastruos la DT si soc mi-a zis sa ma linistesc ca nu are nici cea mai mica grija atata timp cat eco e ok si riscurile au iesit scazute chiar nu baga in seama analiza iesita rau la sange.Deci m-am linistit total.L-am intrebat si de problemuta mea cu slabitul si mi-a explicat ca asa e organismul meu si ar trebui sa ma bucur.Acum deja imi cade verghieta de pe deget, o sa intru obligat la cura de iongrasat.
In plus i-am spus ca ametesc si am stari de lesin la caldura sau aglomeratie, la care raspunsul lui :"soc esti insarcinata"
.Deci oficial sunt perfecta.inafara de faptul ca iar mi-a aparut candida de o saptamana dupa ce ma terminat tratamentul,imi vine sa plang , daca asa o sa fie toata sarcina chiar plang .

am vazut pozele sunt superbe, vreau si eu sa pun numai ca nu mai am nici o poza pe calc ca in vara mi-au furat lapto[ul si am pierdut toate pozele si de atunci tin pozele pe un hard extern care este de negasit de vreo doua sapt, deci o sa mai fac cercetari poate reusesc sa fac rost macar de una, daca nu ma organizez si fac.

Va pup, incerc sa intru mai des sa fiu si eu la zi, oricum am pierdut cateva capitole pana acum.

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011) + 15+

Mergi la inceput