Piersicute de iulie august (21)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

porumbita - din cate stiu eu copiii se dezvolta alternativ motric sau cognitiv, deci nu o data, asa ca nu cred ca e vreo problema.
Clara e mai putin dezvolata motric comparativ cu Bianca la varsta asta.

Laura fa-ti programare si suna inainte sa vezi daca s-a decalat, ca sa nu astepti, eu asa procedam si in sarcina si acum la fel cu fetele.
Si felicitari pt olita! A mea nu face nici la 2.5 ani :)) O sa se marite in pampers. Si cu suzeta!
Eu stiu ca Panadolul si Nurofenul se pot da la 8 ore (intre acelasi tiP de medicament), dar alternate nu e regula, si se dau cand intervine febra, la peste 38.5
La 38 (rectal) nu se da antitermic, se mai dezbraca copilul, se mai pun comprese etc

Iiuli - wow, ce urias ai tu acolo! Bianca avea 9.5kg la un an :D

Aruba - era invidioasa ca te-ai apucat de afaceri cu dulciuri si arati tot asa de bine :)

danett - dar nu te poti mulge sa pui un pic de cereale?

zizou, iiuli - multumim pt tort, sa va traiasca puiutii. Pt memorie eu as merge la homeopat. Eu ma simteam vlaguita si am inceput un tratament germoterapic si parca e mai bine dupa o saptamana.
Si eu am facut dulce weekendul asta o reteta delicioasa din vestita carte regala :)) chec cu lamaie .. iummii

Freedelia - sanatate la copilasi, sa se faca repede bine!
Intrebare: ergo se poate folosi si cu bebe in spate? De la ce varsta? Se pune usor? Tu o poti tine pe Jane in el? De fapt sunt mai multe intrebari ha ha




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

eu am incercat in concediu manduca pe cel mare (17.5 kg si 106 cm)
sta f bine :)
am zis ca tura viitoare de drum lung il iau pe victor in sling si sotul pe el in manduca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Porumbita, multumesc de raspuns. Ina medical center e totuna cu http://www.inatherapy.ro/program-si-contact ? Adica acolo unde consulta dr. Robanescu? Ca nu gasesc altul pe net. Kinetobebe ti-a fost recomandat de cineva? Tu ii recomanzi? Poti sa imi mai spui si numele dr la care ai fost pt evaluare? Sa am un backup. Te-am innebunit cu intrebarile. Multumesc mult.

Aruba, stai linistita ca nu da nimeni cu rosii. Alaptezi cat vrei tu, e normal. Pentru mine esti oricum o eroina, eu am alaptat cred ca celmai putin de aici... Cat despre rautati, si eu am auzit multe muuulte de cand sunt in concediu: ca stau acasa si ma odihnesc, ca profit de copil sa nu muncesc, ca sunt frustrata, ca am devenit gospodina . La inceput m-am suparat, dar acum imi vine sa rad. Mentiune: toti emitentii acestor orori nu au copii.

Valy, poate fi si un ganglion inflamat, criza genitala sau altceva, dar cel mai bine intreaba doctorul.

Zizou, LMA pentru pitica. Sa creasca mare si frumoasa si plimbareata ca mami . Spor cu intorsul la munci. Pt memorie, eu recomand odihna .

Laura, tu nu poti suna pediatrul in caz de urgente/ intrebari? Eu de asta am preferat pediatru care vine acasa/ raspunde la tel, ca eu ma panichez f repede si trebuie sa am la cine suna sa ma calmeze competent . Multa sanatate Andreiutului. Eu zic sa nu ii mai dai nimic dc a scazut febra. Mie pediatra mi-a spus sa nu ii dau nimic cand e sub 38 (rectal).

Eu stiu ca branza calcica sub 1 an se face din lp/lm, nu din lapte de vaca. Eu ii dau pt ca el mananca fffff putin lapte. O accepta foarte bine cu piure de legume. Porumbita, de la ce varsta i-ai dat iaurt si branzica din comert?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui IIuli

Porumbita, multumesc de raspuns. Ina medical center e totuna cu http://www.inatherapy.ro/program-si-contact ? Adica acolo unde consulta dr. Robanescu? Ca nu gasesc altul pe net. Kinetobebe ti-a fost recomandat de cineva? Tu ii recomanzi? Poti sa imi mai spui si numele dr la care ai fost pt evaluare? Sa am un backup. Te-am innebunit cu intrebarile. Multumesc mult.

de kineto bebe stiam pt ca acolo am avut un voucher pt gimnastica prenatala;
ti l evalueaza unul din kinetoterapueti (la cel mic a fost oana, la cel mare lucian, ambii f ok)
de lucrat am lucrat/lucram cu oana si coralia pt victor
la cel mare vom face cu cristi - sa vad cum e


ina medical center
Adres#259;: Aleea Botorani nr. 5
Loca#355;ie: Bucure#351;ti, sector 5
Telefon: +40-21-410.54.19; +40-21-411.68.09
Fax: +40-21-410.72.32


o clinica buna da mai scumpa un pic este
dr.Simona Thiery - Clinica Recover, Calea Calarasilor nr .300,bl.s 20 sc.2 ap 35 Tel: 0723 652 335 / 0770 432 118!


Citat:


Eu stiu ca branza calcica sub 1 an se face din lp/lm, nu din lapte de vaca. Eu ii dau pt ca el mananca fffff putin lapte. O accepta foarte bine cu piure de legume. Porumbita, de la ce varsta i-ai dat iaurt si branzica din comert?


Mami din 10.08.2012


gata, m am uitat in fisier
i-am dat la 7 luni iaurt de 2.8
am dat covalact si napolact
branza calcica - tentativele respective vad ca au fost 4 nu 2 cum imi aminteam - au fost tot la 7 luni
incepand cu 8 luni i-am dat fagaras/monor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

fetelor, bb-ii mei au inceput diverisficarea de aprox o luna (am mai sarit cate o masa, cand vedeam ca nu le place leguma respectiva). pana acum le-am dat doar legume si fructe (cele ce corespund varstei lor). as putea oare sa le introduc carnea de pui sau e prea devreme?
multumesc!
edit: le-am dat de cateva ori si cereale de orez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bumbitza spune:

Valy, si Maria are un san umflat si tare, are asa ca o pietricica sub mamelon :( am fost cu ea la doi pediatri, amandoi mi-au zis s-o las in pace ca e din cauza hormonilor. Doar daca se mareste mult sau daca devine dureroasa sa ma duc iar cu ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

freedelia, sanatate multa!

carmen, o sa fie bine, e normal sa fii stresata cu intoarcerea la job. nu stiu daca ai scris: ai avut o discutie ferma cu bona? in care sa ii spui ce asteptari ai de la ea.

legat de anti sau pro mainstream, eu ma situez intre mamele care, de ex, dorm cu copiii in pat. pana sa fiu intrenata cu eric pt rinichi (la finele lui 2012), am dormit cu ei in camera doar: ei in patuturi si eu in pat. cand unul plangea noaptea, il luam in pat langa mine. daca plangeau amandoi, pe unul il duceam sotului iar pe celalalt il luam eu in pat. de cand a fost eric bolnav, eu nu mai pot dormi fara copii in pat. uneori dorm doar cu eric iar marc doarme cu sotu', dar asta doar pt a avea loc mai confortabil in pat. cert este ca ei nu mai dorm in patuturi. nu stiu daca este sau nu firesc, dar eu asa simt ca e bine si asa fac. nu stiu daca e doar o etapa sau cat va dura. nu urmez "reguli" facute de altii ci incerc sa imi dau seama ce e mai bine pt copiii mei si pt noi si asa fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ZIZOU spune:

Iiuli, LMA si tie pentru piticut. Odihna am incercat-o si nu da randament, parca sunt mai toanta.

Freedelia, sanatate puiutilor. Sa se face repede bine.

Acum ca si Carmen parca ma mustra contiinta ca ma intorc la munca. Dar ma montez ca o sa am cel putin o luna jumatate de birou ( adica mai mult cursuri de la care scap repede) si apoi o sa am un program flexibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Fetelor, sunt bolnava rau. Abia ma tin pe picioare. Am frisoane, ma doare o ureche si gatul infiorator. Imi este frica sa nu ia NECTAREL.Nici macar nu-l potrimite la tara,ca joi avem vaccinul si programare la neuro pe 16, daca se elibereaza.Nu o sa intru deloc la el in camera, poate scapa saracul de el.Deja, eu am trecut pe antibiotic ca la mine asa se manifesta totul. Daca nu iau de la inceput nu-mi trece. E probat.
V-am citit, dar, sunt varza.
Nu vreau decat, sa-i spun ARUBEI, ca sunt multinvidiosi si mai ales dintre prieteni. Daca va spun ce-am patit eu cu o prietena apropiata va cruciti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Zizou -- wow, felicitari, cum ea in generalmprogramul tau de zbor? Aveai curse scurte, adica dus intors in aceeasi zi? Sau lipseai mai multe zile? Acum cum va fi? Cine va sta cu pitica ta cat vei fi plecata? Bafta la re-training!

Porumbitza -- eu de exemplu fac branza in casa pentru toata familia, pentru ca aici branele sunt toate de import si super scumpe, cel putin astea proaspete, branza de vaci, smantana. Dar in Rmania nu cred ca as face, intr-adevar. Cu EC, in China se face la scara mare, in sensul ca acum 10 ani cand m-am mutat eu aici, cu greu se gaseau scutece, copiii toti umblau cu pantaloni despicati intre picioare. Aici rar gasesti copil peste un an cu scutec.

Aruba si Bumbitza -- cred ca sanii se adapteaza de la copil la copil. Mie la primii doi imi curgeau sanii in beselie, la ultimii doi deloc, nu a, purtat tampoane de san deloc deloc. Bafta cu angorjarea, sa treaca repede...

Bumbitza -- pai acu spui fata draga de port bebe?? Tata e deja in Romania!! Cost parca 150 de lei, cam asa. Incerc sa vad daca pot sa iti fac rost de unul, ca am dat doua cuiva sa le vanda in vara, daca nu le-a vandut inca, ii cer unul pt tine. Ambele sunt bleu, nu mai stiu cu ce culoare de glugi. Scrie-mi daca vrei.

Despre Mei Tai, am avut si eu si m-am gandit si sa le fac pt business, numai ca mi s-a parut ca e la fel ca Ergo-urile mele, numai ca in loc de catarame, se leaga, iar legaturile se lasa, aluneca si e mai greu de pus decat cataramele. Sunt frumoase, daca ai colctie de carriere, clar iti trebuie si Mei Tai, dar daca doar unul, eu as merge pe catarame.

Michelle -- da, Ergo, Manduca se pot folosi si pe spate si pe shold. Eu pe shold nu am folosit decat ca sa arat cuiva carevoia sa invete cand cumpara, pentru ca mi se pare complicat, cand vreau pe shold, foarte rar, foloses slingul. Insa pe spate am folosit la greu. Pe Jodie am dus-o si la mai mult de 4 ani cand mergeam mult, iar pe Jane de la 15 luni, cam asa, dar cunosc mamici care au dus si bebelusi de 9-10 luni in spate. Dpdv al pozitiei, se poate cred de la 7-8-9 luni, in functie de cat e de mare bebe. Dar eu la un bebe asa mic nu l-as pune pe spate decat daca sunt cu inca un adult care poate sa il urmareasca. Da, se pune foarte usor.

Balantza -- esti o mamica minunata!!! Voiam de ceva timp sa iti spun ca si in China sunt doctori extrem de buni, cel putin in chirurgie sunt extrem de experimentati, conditiile din spitale sunt foarte bune, iar de stat puteti sta la noi, daca cumva esti in cautare de alte optiuni. Nu stiu cum sunt preturile in Europa, dar aici sunt destul de ok.

Va pup, dar sunt in zona. Jeff doarme, dar se va scula sigur intr-o ora doua (acum e 10 seara), Jane a dormit vreo 3 ore, s-a trezit la 4, asa ca in curand voi incerca sa o culc, Jodie in schimb a dormit pana la 8, asa ca inainte de miezul noptii nici o sansa sa adoarma

Mergi la inceput