Piersicute de iulie august (21)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Ana, trimis!
Ai fost tare cu luatul racelii de pe forum! :)))) Daca stau bine si ma gandesc, cred ca de aici am luat si noi :))))
Maya a fost racita de 3 ori pana acum si de fiecare data cu raceli aduse de tati acasa. Luam intai eu, apoi ea. I-am zis ca daca ne mai imbolnaveste, nu-l mau primim acasa! De sambata i-am luat Echinaceea poate se mai imunizeaza si el putin! Aseara imi zicea ca iar simte ca-l ia raceala

Maya chiar daca se "trezeste" de 10 ori, se foieste prin patut, o pun la san si suge asa prin somn. Nu s-a trezit niciodata cu plansete si ochii cascati pe pereti decat cand facea kk si o schimbam. Dar nu mai face de mult noaptea. Daca sunt prea dese trezirile si nu mai pot sa fac ture intre pat si patut (ca dorm cu ea in camera) o iau langa mine, o mufez si adormim asa. Aaa, si daca se nimereste si tati prin pat il trimit in dormitorul nostru ca n-avem loc toti trei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Fetelor multumesc de o mie de ori pt sustinere si pt ca va ganditi la noi

Dupa 2 ore a aparut salvarea , nu are nimic la plamani , rosu in gat ( rau). Mi-a dat antibiotic augmentin 2,5 ml la 12 ore , sincer mi-a fost teama sa-i dau . Am o probl la cap antibiotic . In fine , am fost la cab dimi , o gramada de bebelusi cu simpt lui Andrei , acelasi lucru , rosu in gat , Muraturica asa este , umbla o viroza tare nasoala , era jale la usa de copilasi la urgenta . Nu stiu de unde a luat-o , am fost la Kineto si am iesit afara cate putin , ne-am plimbat cate o ora . Cred ca din aer . Oricum acum ma incearca si pe mine o raceala .

Nu va spun ce noapte am avut , un cosmar , febra nu a scazut sub 39 cu toate antitermicile si comprese .Dimineata la 4 avea 40 , am bagat novocalminul si intr-o jumatate de ora a adormit mititelul scazuse complet febra . Asa ca acum la 11 am decis sa-i dau antibioticul ca deja vomita in jet orice ii administram , cred ca mititelul nu mai vrea nici o "zamarca " Nu am dormit mai deloc , am facut cu schimbul cu sotul la 2 ore , noroc ca si-a luat el liber azi ca daca nu , eram terminata complet . Inca o data respect pt mamicile cu mai multi pui , tare greu se cresc dar in momentul in care iti zambeste ai uitat de toate . Saracutul , dimineata mai avea puterea sa mai rada . Oricum groaznic moment . Eu am in fam. o verisoara care ia facut baietelul convulsii si din povestile ei am trait momentul, numai asta aveam in cap cand vedeam cum creste temperatura. I-am pus si sosete ude cu o pic de otet si tot nu dadea inapoi . Abia dupa ibalgin scadea , dar ft putin , de la un 39 la 38,6 , dupa panadol nici o imbunatatire .
Concluzie finala : Aveti mare grija si cred ca mai bine tineti puii in casa , ca sa o ia naiba de viroza ca este tare nasoala . Nu este o simpla raceala .
Si colac peste pupaza mai am si musafiri

Multi

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nycosia spune:

salut fetelor! si noi am revenit la titilit dar prefer asa decat plimbat...in schimb am avut trezirea finala la 07.00
sanatate fetelor si pup piersicutele bolnave!
noua ne-a dat pediatra la raceala pe langa nurofen sau panadol 1/2 capsula de oscilococcinum dimineata si seara dizolvata intr-un pic de ceai/apa
acum mi-a spus ca pot sa-i dau preventiv in perioada gripala 1 capsula /saptamana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Citat:
citat din mesajul lui nycosia

salut fetelor! si noi am revenit la titilit dar prefer asa decat plimbat...in schimb am avut trezirea finala la 07.00
sanatate fetelor si pup piersicutele bolnave!
noua ne-a dat pediatra la raceala pe langa nurofen sau panadol 1/2 capsula de oscilococcinum dimineata si seara dizolvata intr-un pic de ceai/apa
acum mi-a spus ca pot sa-i dau preventiv in perioada gripala 1 capsula /saptamana.



Nico si eu i-am dat o caps de oscilo pe zi si cate 8 pic de vit C . Si preventiv cate o caps pe sapt.
Sa va ajute D-zeu si sa scapati de gripa asta . M-a sunat si mama sa-mi spuna ca si ea este " varza" de racita .

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Laura

Si mie mi-e groaza de febra. Noi am patit-o cu nepoteul (copilul sora-mii) la 5.5 luni a facut convulsii, fara febra. Eram la ai mei in bucatarie, bb se trezise si il tinea sora-mea in brate, maica-mea curata niste usturoi si de-o data a facut convulsii. Am crezut ca o fi luat un graunte de usturoi si s-o fi inecat cu el. L-a luat taica-miu repede si l-a pus in pat, s-a uitat in gura lui, nu era nimic si a inceput sa-i faca respiratie gura la gura (si vorba ceea, om simplu de la tara, cu 8 clase si care in viara lui nu a facut vreun curs de prim ajutor). A avut o prezenta de spirit fantastica! Stiu ca am alergat toti cu el la dispensarul de vis-a-vis, in lift isi revenise, l-a consultat dra, nu avea nimic, dar ne-a trimis la Emilia Irza.
Acolo ne-au internat undeva jos la subsol si a facut bb iar convulsii cand eram cu el. Nu era nici naiba in jur sa ne ajute. Am alergat pe holurile alea, erau doar mamici cu copii, m-am dus sus la internari, am intrat peste ei in cabinet si le-am spus sa vina repede ca nu mai respira si e vanat. Raspuns pe tampita de acolo: aaaa... Pai nu stiu... Asteptati sa vina dl dr. Am zis ca o strang de gat. Noroc ca i-au sarit in cap si oamenii care asteptau acolo: "Duceti-va d-na ca moare copilul!".

L-au stabilizat, ne-au zis ca a facut stop cardio-respirator si l-au mutat la terapie intensiva. Acolo, din 2 in 2 ore facea convulsii. Nu stiau ce are, nu prea puteau sa-i dea nimic pana nu aflau cauza. Credeti-ma ca dupa 3 zile ne rugam sa-i gaseasca ceva, numai sa poata sa ii dea un tratament sa se opreasca convulsiile. Dupa 2 zile a facut si febra. I-au facut tot felul de analize, i-au recoltat si din maduva, nu gaseau nimic: copilul perfect sanatos! Si el facea convulsii din 2 in 2 ore. Eu stateam noaptea cu el si deja invatasem cum sa-i dau drumul la oxigen si sa ii pun furtunul la nas. Asistentele nici nu se mai sinchiseau sa vina. A foat groaznic. Stateam toata noaptea si ma uitam la burta lui cum se misca. Deodata se oprea, isi inclesta mainile, incepea sa se invineteasca si trebuia sa-i dau oxigen. Horror! Multe nopti n-am putut sa adorm, tot ii vedeam imaginea asta. Mai ramasese sa-i faca o encefalograma sau ceva de genul, dar nu aveau aparatul respectiv, trebuia trimis la Budimex si il programasera peste o saptamana ca nu aveau masina cu care sa-l trimita. Le-am spus ca nu e normal sa-l tina asa inca o saptamana, cand el face convulsii la fiecare 2 ore si ca-l ducem cu masina noastra, dar sa ne dea un dr pe drum. Pe drum iar a facut. La Budimex ne-au zis ca nu are nici o tumoare, e ok si creierul. Au inceput sa-i dea Convulex sau Convulsin, nu mai stiu exact (era acum 11 ani) si s-au oprit convulsiile in sfarsit. L-a luat pana la 2 ani, la 6sau 12 ore. Drii ne-au spus ca daca face febra mai mare de 38.2 sa-i facem impachetari in apa rece. De atunci nu a mai facut convulsii, dar eu am ramas marcata. Statea cu noi si nu va zic cum eram toti noaptea pe langa el cand avea febra.
Asa ca pt mine acest 38.2 a ramas intiparit in memorie. Mi-e groaza cand o incepe si Maya cu febra. Cred ca o sa stau cu ea numai pe la portile spitalului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

olivette dar ce anumea avea pana la urma?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Oli , horror ce povestesti . Eu tremuram inaintea lui azi dimineata . Sincer chiar imi este frica .

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

laura dc e "faultat" febra nu poate scadea complet pt ca e reactia organismului...

imp e sa nu fie prea mare si sa nu faca convulsii (tutusi astea nu sutn asa dese; cineva imi zicea ca pt orice eventualitate sa ai desitin in casa pt convulsii, doar ca nu se da fara reteta)

novocalmin, ca ultima resursa totusi, se poate da 1 la 12 ore, sa nu treaca de 40 febra

robert la 2 ani a facut o stomatita aftoasa (n-am idee de unde ca in grupul de prieteni nu avea nimeni, la gradinita nu a avut nimeni)
pe fond de imunitate scazuta a si racit, mai intai viral si apoi am dat o in bacterian
ideea e ca o sapt a fost pe antitermic la 4 ore, antibiotic, antimicotic si diverse altele care sa il protejeze de avalansa de medicamente
si din sapt aia vreo 4 zile numai pe la 39-40 se juca febra de imi venea sa imi iau campii
prima data cand a facut eram cu el singura, l-am bagat cu totul sub dus calai + antitermic pana am reusit sa ajungem la 38.5 si apoi l-am luat in sling si am plecat la gomoiu
(dupa ce am sunat la vreo 5 companii de taxi si nu am gasit si salvarea sufeltul sa vina.. si eu fraiera nu mi am dat seama sa sun la una particulara)
bine, gomoiu e la 3 statii de tramvai de noi dar am albit pana am ajuns acolo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Fetelor, scuze, am gresit calculul, m-a sunat tata si am facut cu el la telefon, arrierul este 170 de lei scuze pt confuzie.

Eu inca trag cu copiii bolnavi si deja simt ca ma ia si pe mine Jane e bine, ea nu a faut febra deloc, desi are infectie la ureche. Azi am dus-o la Bible Study, dar eu nu am putut merge. Martea noi. Ergem impreuna la Bible Study, pe ea o las la clasa de 2-4 ani si eu merg la mamici. Ii place la nebunie, in fiecare zi intreaba daca azi e ziua de BS. Azi am lasat femeia sa o astepte, ca nu am. Rut sa piarda, si eu am venit acasa la Jodie si Jeff. Ei amandoi inca fac febra, tusesc urat de tot... Deci si maine va sta Jodie acasa...

Nu mai stiu cine a scris ca a intrebat la doctor, nu fac pe atatstiutoarea, dar aici chiar ma pricep ca am studiat mult cand am inceput businessul. port bebeul de la Chicco NU este ok, mai ales pentru bebeii care au ceva probleme ortopedice

Coleman le-a bagat pe fete in cada, John isi face singur de lucru si femeia il spala pe Jeff la fund, ca a facut kk a 7-a oara pe ziua de azi

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ZIZOU spune:

Laura, sanatate piersicutei sa se faca repede bine.

Vad ca pe noi ne-a ocolit pana acum raceala.

Eu am fost azi sa imi fac cerere sa ma reintorc la serviciu. Pe 4 februarie incep. Am emotii!

Mergi la inceput