Clasa pregatitoare 2013-2014

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

sau alta viziune
http://adevarul.ro/news/eveniment/momentul-zero-clasa-zero-1_5108173a4b62ed5875b59300/index.html

si in cal, si in caruta, si pe strada, si pe gard etc
Oare aflam pana pe 31 martie? Se amana si inscrierile la gradinita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

alte declaratii

http://revistapresei.hotnews.ro/stiri-radio_tv-14118869-remus-pricopie-nu-poate-organiza-clasa-pregatitoare-gradinita-privata-daca-institutia-nu-acreditata-pentru-invatamantul-primar.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:


:) deci ramane cum am stabilit!
Pff ..anul trecut il injura toata lumea pe Funeriu!

Ponta intrece masura , cu nesiguranta pe care o dau parintilor anul asta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Eu nu inteleg ce o tot dau astia cu alegerea.
Parintele alege unde vrea sa-si dea copilul: la scoala sau la gradi.
Pai daca parintele alege ca vrea gradinita, dar gradinita nu va face pregatitoare? Ce alegere e asta?

Eu sint convinsa ca va fi ca anul trecut, va fi in scoli.
Mai mult ca sigur gradinitele nu vor sa faca pregatitoarea. Lor le-a convenit de minune. Au primit si foarte multi copii mici.
Iar scolile chiar vor sa faca pregatitoarea si s-au pregatit de asta de anul trecut.
Eu sint convinsa ca va fi in scoli. Ramine cred sa stabileasca astia criteriile de inscriere.

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgeta72 spune:

mie mi se pare neclarificata situatia copiilor care sunt nascuti intre septembrie-decembrie 2006. anul trecut era inscriere optionala in clasa pregatitoare pt copiii nascuti in 2006 ( intre septembrie - decembrie ).
erau prea mititei pentru grupa pregatitoare.
acum insa sunt prea mari pentru aceasta grupa
copilul meu este nascut in noiembrie 2006.
in toamna o sa aibe 6 ani si 10 luni si mi se pare mare pt grupa pregatitoare.
oare nu putem sa-i incriem la cerere in clasa I ?
daca acum il incriu in clasa pregatitaoare, la 6 ani si 10 luni , o sa intre in clasa intai in 2014 la aproape 8 ani :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

ar trebui ca raspunsurile si motivarea raspunsului, date de catre parinti, sa fie undeva on-line, publice pentru toata lumea. Sa fie transparenta si decizia sa fie luata corect. Vad ca o da cotita acum si cu camerele de supraveghere din clase. Dupa mine camerele de vederi ar fi o solutie excelenta nu numai pentru combaterea violentei in scoli. Parintii ar fi mult mai linistiti, copiii la fel, stiindu-se supravegheati. Parca la bac erau astfel de camere, deci investitia este facuta in mare parte.

Mos Craciun exista !!!

..............................................................
Mama de papanas Andreiutz
( 02.10.2007 )

Oamenii sunt facuti sa fie iubiti si lucrurile sunt facute sa fie folosite.
Confuzia in aceasta lume este ca oamenii sunt folositi si lucrurile sunt iubite !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Ma intreb cum se vor armoniza aceste 2 etape: consultarea parintilor pana la 31 martie si inscrierea in clasa pregatitoare in aprilie? In aprilie, cand se vor face inscrierile in grupa pregatitoare, inspectoratele scolare ar trebui sa stie exact in ce gradinite si scoli se infiinteaza clasa pregatitoare. Inseamna ca vor face o analiza super rapida a informatiilor primite de la parinti, pana la sfarsitul lui martie. Cum vor da de parintii care nu au copiii inscrisi la nici o gradinita, nici de stat nici particulara?
Eu cred ca aceasta etapa cu parerea parintilor au introds-o numai de dragul lui Ponta, ca sa se simta bagat in seama.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Eu am inteles ca toti copii care nu au implinit 7 ani pana in august merg obligatoriu in clasa 0. Merg in clasa 1, decat copii care au facut 7 ani pana in luna august.
Daca este mare sau mic pentru pregatitoare , nu cred ca au luat in calcul acest lucru. Eu te inteleg , cei nascuti spre sfarsitul anului au aceasta problema, dar acuma ... parerea mea este ca nu prea mai ai ce sa faci. Intotdeauna o sa fie aceeasi problema, dar intr-un final lucrurile trebuiesc reglementate intr-un fel sau altul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

fetita mea merge la gradi particulara. pana aici, nimic nou, sunt destui in aceeasi situatie.
gasind pe net acea stire postata de poohy intr-un mesaj anterior, m-am grabit sa cer informatii detaliate de la patroana gradinitei.
dansa mi-a comunicat faptul ca nici gradinitele de stat nu au aviz pentru scoala (mai corect nu sunt acreditate pentru invatamantul primar), iar pe vremea cand gradinita dansei inca nu obtinuse acreditarea, copiii s-au putut inscrie la scoala in clasa I doar pe baza fisei psiho-pedagogice, nu i-a intrebat nimeni de nici-un aviz sau acreditare.
doamna s-a interesat deja, la inspectoratul scolar si la scoli e nebunie, nimeni nu stie nimic, toata lumea asteapta norme metodologice, precizari si detalii.
asa ca batem pasul pe loc, nu ne putem face nici planuri privind programul copilului (daca iese la ora 12 sau sta la gradi/scoala pana la 16-17), deci nu stim daca ne agitam pentru bona, samd. niste ametiti guvernantii astia, se joaca cu nervii tuturor...

Mergi la inceput