Clasa pregatitoare 2013-2014

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:

Androix, de fapt s-a pus in aplicare ultima declaratie a lui Ponta. Pricopie spusese la inceput ca pregatitoarea ramane in scoli si nimic nu se schimba, mai apoi a venit Ponta cu 3 declaratii dintre care ultima era ca parintii vor decide daca isi duc copiii in scoli sau in gradi, ca locatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Fiona, eu nu sunt asa sigura. Bine ca suna frumos in teorie ca autoritatile locale decid. In practica tot directorii de gradinite vor spune "am loc sau n-am loc" nu vine nimeni sa numere scaunele din gradinite.
Eu cred ca va fi foarte greu spre imposibil sa se puna in practica organizarea pregatitoarei la gradinita. Ajungem iar la discutiile care au mai fost, scoala si gradinta trebuie sa formeze consortii, sa aiba oarecum administrare comuna nimeni nu lasa painea si cutitul din mana pentru ca nu au copiii wc-uri pe masura lor si paturi sa doarma de pranz in scoli. Hai sa fim realisti.
Ma rog, sa mai avem rbdare ca cica nici peste o ora anunta guvernul insusi mai multe despre organizarea clasei pregatitoare. Eu raman totusi la parerea pe care am avut de la inceputul acestui scandal. Lui Ponta nu-i place clasa asta dar nici nu are incotro. Vorbeste mai repede decat gandeste si nu are apoi curaj sa spuna ca a vorbit prost. Asa ca a dat-o de colo pana colo si a ajuns in acelasi punct de unde a plecat, ca tot asa era vorba si inainte sa ii dea peste degete lui Pricopie, ca ramane la scoala dar unde nu e spatiu adecvat se face si la gradinita. Cu alte cuvinte ne-au mancat noua nervii un timp, iar ei s-au facut ca muncesc intens ca sa rezolve "problema spinoasa" inventata tot de ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Ia uite ce zicea www.mediafax.ro/social/fedorca-in-2013-vom-avea-o-singura-etapa-de-inscrieri-in-clasa-pregatitoare-10346745" target="_blank">domnul asta in luna noiembrie:
Totodata, subliniaza Fedorca, ceea ce este foarte clar este pastrarea clasei pregatitoare īn īnvatamāntul obligatoriu. Īn privinta cladirilor īn care va functiona aceasta, respectiv īn scala sau īn gradinita, decizia va apartine consiliului de administratie al scolii si a autoritatii locale, a precizat Stelian Fedorca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:

Androix, in ceea ce-l priveste pe Ponta ai perfecta dreptate.
Personal mi-am dorit de la inceput ca pregatitoarea sa ramana in scoli, nu-mi plac gradinitele si aroganta lor, felul in care educatoraele se poarta cu niste copii asa de mici, obedienta lor fata de directoare. Iar de cand propriul meu copil a luat o palma la fund, de la o educatoare de 21 de ani aflata in primul an de predare si l-am retras - am scris in alt topic de spre asta - chiar imi faceam griji sa nu treaca clasa 0 inapoi la gradi.

In scoli atmosfera este alta totusi, la o adica poti sa-ti muti copilul la alta clasa daca nu-ti place invatatoarea. Profesoarele nu sunt chiar solidare intre ele, mai mult preocupate de propria pozitie, educatoarele sunt insa ca niste 'membre' ale directoarei. Daca pateste un copil ceva se acopera una pe alta, ingrijitoarele la fel, iar directoarea le tine pe toate ca o gaina sub aripa ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:

Declaratia lui Ponta nu cred ca va aduce mai multe amanunte decat a scris presa azi, metodologia e importanta. Ca daca iar vin cu scoala de care apartii sau mai stiu eu ce prioritati...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

http://media.hotnews.ro/media_server1/document-2013-01-30-14115201-0-acord-clasa-pregatitoare.pdf

Tot in aer ramane partea cu scoala/gradinita - sau nu inteleg eu. In plus chestia cu circumscriptia imi suna a gradinite arondate scolilor, clar numai gradinite de stat

Fiona, nu ti se pare normal sa existe prioritate pentru copiii din circumscriptie? Altfel ce reguli sa fie? Cine ajunge primul? Cine are buzunarul mai gros sau cine da mai bine din coate?

Anca, Manu 02.06.2007 si Mihnea 09.04.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta mihaela spune:

Vad ca se mai face si clasa I.Sunt curioasa acum la scoala noastra cum va fi cu invatatoarele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Mi se pare normal sa aiba prioritate copiii din circumscriptie, la fel li s-a parut si celorlalti parinti care anul trecut si-au facut flotant in masa.
Acordul nu zice intr-adevar nimic nou.
Pana la urma se dovedeste ca metodologia de anul trecut, desi usor greoaie, a lasat foarte putin spatiu de manevra, iar in final au ramas locuri in mai toate scolile, cel putin in bucuresti, desi banuiesc ca aici e cel mai aglomerat deci daca aici au ramas locuri au ramas cam peste tot. Si toata lumea s-a descurcat cum a putut: care si-a facut flotant, care a divortat, cert e ca plicul doldora l-au dat mult mai putini decat in trecut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

am schimbat semnatura... Nu imi vine sa cred ca printesa mea incepe scoala, pentru mine tot bebelus e

Mergi la inceput
Mergi la inceput