Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (10)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Si eu uzual ii dau tot Vigantol, dar vorba Oanei, din an in Paste. De obicei i-l dau seara si nu de putine ori dupa ce adoarme imi aduc aminte ca iar nu i l-am dat. Altceva nu ne-a recomandat sa-i dam.

Mai am o cutie de Fe ramasa din sarcina. Imi daduse Peltecu sa iau si mi-am adus aminte ca imi zisese sa iau si cand alaptez si dacs tot o aveam am zis s-o iau. Eu nu m-am constipat, dar pitica nici pana acum n-a facut.

Tare faza cu poza lui D, Mira.
Si Maya casca gura la san si lingurita. Si cand ii arat bibe se opreste din plans si il asteapta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Ca sa stea sotul e optional o stiam si eu, dar mie mi-au zis ca doar 11 luni sunt platita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Buna dimineata,
Sunt bucuroasa ca Paul nu a mai vomitat, scaune tot dese dar putin cantitativ si legate. Astazi merg si la pediatra sa il faca. Teoretic saptamana viitoare ar trebui sa faca vaccinul de 4 luni dar ma gandesc sa il aman ca sa isi mai refaca imunitatea, ce ziceti?

Ovivia eu le puneam fetelor o felie de cartof la vaccin, ajuta sa stii.Ce bine de tine ca mai ai un hobby din care iti ies banuti. Eu nu am nici un talent din care sa scot bani :(. Daca avem nevoie de sfaturi si ponturi putem apela la tine?

Mirabela si Paul recunoaste suzeta si sanul Dr care mi-a facut externarea mi-a spus ca daca am san pana la 6 luni sa nu ma gandesc la diversificare .

Marti, dupa injectia lui Paul fetele si-au adus aminte de un cantecel de la gradinita si l-au adaptat ca sa i-l cante asistentei care ii face injectiile: "Dna MIoara nu ma-ntepa/Rau ma doare buca mea"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

'neata!
stelutz ma enerveaza ca tot vomeaza astia micii...o fi varsta? pana acuma nu voma, regurgita...i-am facut aseara lp fara musetel, tot a vomat...de pe la 3 dimineata a tot supt pana dimineata, in reprize... intradevar noaptea nu vomeaza deloc si nici nu-l ragai..
din ce vad si la voi si la norma atentia acordata bebelui e maxima...asa si noi, ar vrea toata ziua in brate, plimbat si jucat, rar sta in leagan si povesteste sau rade..in patut nu prea, nici n-avem un carusel care sa-l prinda..
mirabela as vrea si eu ca david sa accepte sa-i curat nasul ...vrea atentie non-stop si doar la mine in brate nu plange...cand maraie si la mine, clar e rupt de somn..
oli n-ai pus comprese dupa vaccin? noua asa ne-a zis dr..
fetele de cand ii dau san mi-a crescut 100g doar...sa suplimentez cu lp sau o sa-si revina?
azi am primit pompa, abia astept sa vad ce poate..
va pup

later edit: cinste, cinste, avem 4 lunite!!!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

carmen ma bucur ca paul e mai bine!
si eu vreau idei de facut banuti!!!!!!!!!!

am muls 50 ml!!! ...dupa ce a supt david..
saptamana trecuta scoteam doar 5-10ml, doar murdaream pompa..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Carmen, ma bucur ca e Paul mai bine. Sigur ca puteti apela la mine daca aveti nevoie.

Corina, in cat timp a luat cele 100g?

Nici Maya nu vomita/regurguteaza noaptea, cu toate ca o mai aud cum ragaie.
Nu i-am pus compresa. Adevarul e ca mi-a zis dra sa-i pun, dar nu ma iau dupa ea cand vine vorba de bb. Asa mi-a zis si prima data si n-a avut nimic. Ea mi-a zis si sa-i dau paracetamol preventiv si apa sa bea, ceea ce n-am facut.
Daca ziceti ca si voi ati patit cu galma, astept sa-i treaca.

Si eu toata ziua stau numai de ea. In patut nu-i mai place. Cand obosesc sa o tot tin in brate o pun in pat si ma pun si eu langa ea si vorbim/ne jucam acolo.

Eu ma simt foarte obosita de cateva zile Seara ma culc pe la 12-1 si ma perpelesc cate o ora pana adorm. N-adorm bine ca se trezeste ea, stau 30 min pe marginea patului pana suge, apoi iar ma chinui sa adorm si tot asa.
In timpul zilei mai fur putin somn cu ea, dar la fel... pana adorm se trezeste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

oli de vreo saptamana si ceva - doua l-am cantarit si avea 6700g, iar aseara avea 6800g...n-am nici cel mai bun cantar, dar nici nu mi se pare c-a pus prea bine..marti mergem la vaccin, sigur mi-l cantareste si o s-o intreb si celelate valori de pana acum pe care, spre rusinea mea, nu le stiu exact..
deci toti bebeii adora sa stea in brate...iar mancare, curatenie, etc. ciu-ciu...dar nici nu-mi pare rau, timpul trece asa repede si perioada asta nu se mai intoarce..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Eu am pus Vigantolul pe masa de infasat si dimineata la primul schimbat si spalat ii dau si nu am uitat inca niciodata ca il vad. Altceva nu ii dau. Sper sa scapam de raguseala doar cu aerosoli fara medicamente. Pediatra a zis ca pe joi sa o mai sun daca nu trece si ne trimite la ORL.

Mama mea se tot mira cum nu sta Andrei mai deloc singur si adoarme aproape mereu in brate ca eu statem cu orele singura in patut si adormeam singura cand imi era somn. Norocul ei ce sa zic....
Mai nou si eu adorm f greu noaptea dupa alaptat, desi sunt obosita, eu nu dorm deloc ziua. Inca nu am reusit sa adorm cu Andrei in brate. Nu stiu de ce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Saptamana trecuta si mie tot 100 gr mi-a crescut in greutate, sunt perioade in care asa cresc; am vorbit cu o mamica care ii dadea si lapte matern si praf si a avut saptamani in care a crescut 80 gr si pediatra a zis ca e ok. La noi maine e ziua de cantarit. La cat tot a dat afara saptamana asta imi e si groaza....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

Buna fetelor...n-am apucat sa citesc tot ..in ultimul timp uite n-am reusit deloc sa scriu...:(
Eu inca ma lupt cu alaptatul...bb nu sta la san...rar sta adormit...adica din 7 mese sa zicem sta la una...de 2 ori bag pompa dimi cand ne trezim si seara...si asa mai adunam de la 80-120ml...adica la un muls ies vreo 50 din ambii sani...azi dimi am zis sa bag si pe la 6 dimi ca era un san plin umflat iar cu canale blocate dar n-am scos...doar vreo 10ml in 15 min......zilnic trec prin toate fazele cand sta si suge simt ca o sa lupt in continuare cand urla zic ca nu mai rezist...
Si la mine in brate plimbat/leganat adoarme...si maraie/plange e cele mai multe ori inainte de adormit...si-l plimb cate juma de ora...de multe ori doarme iepureste...cum il las in cosulet cum deschide ochii..si il linistesc des cu hota...ier am avut o zi de "vis" plans mult...nedormit.uff seara l-am culcat cu mine ...nu mai rezistam...si si asa il tot leganam..se tot trezea....
l-am adormit un pic acum...vreo juma de ora sper sa doarma...
Aaaa si avem asa niste roseti pe corp piept/spate...l-am sunat pe doctor zice ca nu-i alergie ca-i de la temperatura...l-am intrebat ii e frig...zice nu...n-am prea priceput...mi-a zis sa schimb sapun/crema corp...sper sa-i treaca..
Cam atat de la noi...fug sa mananc...va pup pe toate si mi-e dor sa intru sa va citesc si sa scriu mai mult!

Mergi la inceput