Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (10)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Stella la noi s-a schimbat modul de adormire in sensul ca vrea suzy dar adoarme tot singur in patut, conditia e sa fie singur in camera, altfel nu adoarme, ne tot cauta daca simte miscare. Daca nu-i dau suzy, baga pumnii, se enerveaza si nu adoarme. Doar noaptea adoarme la san.



*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Neatza!

Olivia, parca fierul constipa, nu? Dar de ce ai luat? Nu te simti bine?

Si noi am facut kk mai ciudat aseara si in dimineata asta, cu broboane. Asta ce poate sa insemne?

Mirabela, multumim de pontul cu umiditatea. Intr-adevar, e foarte usor sa imbuibi copilul cu antibiotice, nu inteleg de ce se procedeaza asa. Ori siguranta excesiva, ori comoditate.

Aseara a adormit brotacul la 9 jumate, s-a trezit pe la 23.00 si 00.30... chiar nu inteleg de ce nu doarme si el mai mult. Trezirea finala a fost la 6.30. Acum doarme de pe la 8.30, dar tocmai s-a trezit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Norma si eu m-am speriat ieri ca vomitase mult mult, udase tot in jurul lui, el si harcaia si sperietura era mai mare... dar mancase lacom inainte cu vreo 2 ore si era f agitat ca nu daduse gazele afara, eu nu mi-am dat seama sa-l mai tin sus si de asta. Nu s-a mai repetat.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Olivia o sapt a tinut la noi galma aia, acum am intrebat daca sa-i pun ceva rece pe zona si mi-a zis ca nu, la D puneam tot timpul felii de lamaie de la congelator invelite intr-o batistuta sa nu fie f rece, nu facea galme. Apropo de asta, de la 1 an am in congelator cate o felie de lamaie, e f buna pt lovituri sa pui imediat si nu se umfla sau face hematom, e testata de mine, cica lamaia e astringenta si nu lasa nici o urma, D nu a ramas niciodata cu semne. De acuma o sa-i pun dupa vaccinuri.

Mi-au iesit analizele, am glicemia crescuta - normal - la cat dulce bag, colesterol mare - la fel - la cat halesc, in rest ca si mg, fe normale.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Aaa, mi-a zis ca pot incepe de pe la 5 luni diversificarea la cum arata el, mai grasut si ca ar dura mai mult schema indicata de ea, mi-a dat-o si scris, schema cu care sunt de acord, insa n-o sa incept decat la 6 luni.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Varsatul in jet ocazional nu e o problema, dar daca se repeta ar trebui sa aiba o cauza. Nu am patit niciodata, nu stiu care ar putea fi. I regurgita mult, S putin si de regula dc nu ragaie pe umar, cand o pun pe burta, o data cu aerul iese si ceva laptic. Daca abia a mancat, iese alb uniform (laptele ca atare), dc a trecut ceva timp, iese lichid transparent cu zone albe, inchegate, semn ca digestia e in curs, nimic ingrijorator. Pete galbui-maronii, nu stiu... nu am patit!

Si mai aveam ceva neraspuns legat de Ca, ca intreba Norma la un moment dat. Noua ne-a dat pediatra si la I si la S. Acum dupa controlul de 2 luni, atunci nu mai stiu, dar stiu ca i-am dat cateva luni la rand, probabil pe sistemul clasic, in lunile cu R. Pe la 4-5 luni a introdus si Fe Hausmann, luna de luna pana am inceput diversificarea si isi lua Fe si din hrana. Nu ar fi fost niste semne de anemie, nu le-am facut analize, luau ok in greutate, ci pur si simplu, ca au sistemul in formare si sa fie cat mai sanatosi. Prea mult Ca sau Fe nu au cum sa aiba. Nu am analizat, asa le-au dat medicii si celorlalti copii din odiseea Iuliei, asa ca mi s-a parut firesc, nu am avut motiv sa verific daca e bine sau nu sa ii dau, ca asa faceau toti (sau multi, ca nu stiu daca toti, nu am tinut cont, dar nu imi amintesc sa fi zis careva ca ea nu ii da copilului). Acum care e situatia, fetelor, doar eu cu Mirabela le dam copiilor sau si alte mame? Norma si Kytana stiu ca au raspuns... alte pareri sunt binevenite. M-a pus sa le dau si Vitamina C Natural, sub forma de picaturi, acum nu m-am grabit sa i le mai dau Simonei, desi Iulia nu a racit deloc. Rau niciodata si pana acum, la doi ani si aproape 3 luni a avut doar doua-trei tentative doar cu muci si o data doar cu febra, dar mica, nu i-am dat niciodata altceva decat Panadol si in total mai putin de trei sferturi dintr-o sticla. Si la unul din episoade a avut si tuse si i-am dat Stodal si Tantum Verde si i-a trecut repede. Alte medicamente nu a primit, poate si faptul ca am alaptat-o a contat, si faptul ca nu am dus-o la gradinita, deci nu prea a avut de unde sa ia vreun virus, noi nu am prea fost raciti (doar sotul de vreo 2-3 ori). Oricum, sunt anti medicamente date aiurea. Si eu, ca si Olivette, parca, am primit indicatie ca dupa vaccin sa ii dau Panadol 2,5 ml (la cel de doua luni, apoi nu mai stiu, dar Panadolul se da dupa 3 luni), preventiv si normal ca nu i-am dat niciodata si nici febra nu a facut. I-am si spus asistentei ca nu ii dau si am intrebat-o de ce se da si imi spunea ca daca face febra, daca ii dau preventiv, febra va fi mica, daca nu ii dau, ma pot trezi cu 39, de nu stiu ce sa ii mai fac. In fine, eu nu am considerat ca e cazul sa ii dau si nici nu a facut febra. Asa voi face si la Simona.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Pentru locul intepaturii ne-a recomandat sa ii dam cu Lioton gel de 2-3 ori pe zi, doua-trei zile si nu am patit niciodata nimic, nicio umflatura, nimic. Zice ca se reface tesutul foarte repede, habar nu am... Pe asta l-am folosit, ca ii dau putin si pe piele, nu am vazut nimic daunator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Eu nu ii dau nimic Sophiei. La recomandarea medicului de familie i-am facut hemograma, sa vedem ce rezerve mai are de la mine (din burtica, pentru ca ea nu a fost alaptata). In functie de asta incepeam si diversificarea mai devreme poate. Asa am facut si la David (chiar daca era alaptat, deci nu are legatura cu ce mananca).
A iesit bine hemoglobina si ce mai era pe acolo asa ca nu a recomandat sa ii dam nimic. In fine, ii dam teoretic Vigantolul.Practic, ne amintim din an in Paste

Lui David dupa primul vaccin i-am dat parca Panadol ca ni s-a parut putin caldut...avea 37 cu putin, dar cum ii luam temperatura zilnic, mi s-a parut mai mult decat avea de obicei. Dupa aia nu i-am mai dat nimic.LA Sophia nici nu stiu ce temperatura are ea in mod obisnuit, ca nu i-am masurat-o niciodata. Si nu am simtit-o mai calda (la mana) decat cand era intr-adevar mai cald in casa...ii trecea dupa ce lasam mai usor caldura.
Nu ii pun nimic pe piciorus si nu a facut galma de la vaccinuri.Dar nu e nimic anormal daca face si intr-adevar se retrage ori de la sine ori ajutata cu ceva rece pus deasupra.

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Sa va zic ce mai face mezinu', ca daca cu fizicu' nu e, ii merge macar bibilica:
- recunoaste suzeta/linguritza si tzatza, cand le vede deschide o gura mare si se bucura de mama mama;
- cand pregatesc aspiratorul de nas, stramba ochii si nasul, stie ca urmeaza ceva neplacut;
- vine la mine in brate, intinde mainile si pedaleaza bucuros ca-l iau;
- ieri a vazut o poza mare a lui frate-su in sufragerie si s-a apucat de vb cu el, de la buc l-am auzit ca se converseaza cu cineva.


*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Mi-am adus aminte ca intrebase Kytana de indemnizatie daca sotul nu lucreaza, am sunat azi la astia de la Asistenta Comunitara si m-au trimis in alta parte sa ma informez, cica la platitor ca ei nu stiu f bine... am sunat acolo si mi-au dat o info contradictorie fata de ce mi-au spus initial cei de la AC, si anume ca faza cu sotul care trebuie sa stea o luna cu copilul e optionala, adica nu intrerupe indemnizatia nimanui daca sotul nu-si ia, lucru care se batea in cap cu ce mi-au spus, anume ca trebuie anuntat cu 60 de zile inainte ca sotul nu va sta. Atunci am intrebat si aici chestia asta si cica nu trebuie anuntat nik, pur si simplu daca nu vrea sotul sa stea, indemnizatia se plateste 1 an sau 2 fara probleme.

Revin acum la intrebarea Kytanei, nu este obligatoriu sa depui nici un act, vei lua indemnizatie pt toata perioada cat ai optat. In cazul meu voi sta 1 an, sotul nu va sta, voi lua 1 an fara sa anunt nimic. Cine sa-i mai inteleaga. Voi ce stiti de asta?

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput