Strugurasi de septembrie-octombrie 2011**6**

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Mihaela ce a spus medicul de rezultatul la analize?

Nanna, i-am dat si Maiei desi era cu ou de comert, dar nu a mancat :D
oricum i-am dat doar interiorul (spanac, ricota si ou) si canelonul propriuzis :d adica fara carnea prajita de deasupra
Poti sa pui dimineata la hidratat si sa fierbi seara cand vii de la serviciu. Iar dimineata faci ce vrei din el.
Eu spirulina o iau de la http://www.naturia.ro/produse-naturiste-pure/spirulina-organica/spirulina-pura-100-organica-pudra-150gr
o gasesti in majoritatea palfarelor. Eu o fac cu banana, apa, putina miere si unt de cocos (facusem smoothie, dar nu il beau, deci il fac piure si ii dau dimineata)


Ce pot face din ricota piticei?


Mihaela cosulbio are preturi destul de piperate, luasem faina bio de la ei la 9 ron bucata apoi am aflat ca pretul per kg la acea faina e 1,6 ron si cu transport m-a costat vreo 3 ron kg sau ceva de genu, dar mi-a comandat cineva din bucuresti.
ai cont de FB? sunt grupuri unde se fac tot felul de comenzi comune de genu unde se dau ponturi cu produse bio (pt oua poate ti-ar fi de folos) majoritatea ponturilor in bucuresti :D, va invidiez :D
Eu detergent e vase am luat de pe elemental si det de rufe iau de pe organic, sau farmaciatei (aici sunt cele mai bune preturi)





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Da, discutia cu hemoglobina e lunga, am zis sa ma documentez dar nu am avut ocazia
mai e feritina, si fierul seric la analizedin cate stiu eu
apoi este fierul hem si ferul nonhem si tb sa le combini...e filozofie multa
eu o vad pe Maia, imi pare ca e ok nu cred ca are nevoiede fier
o sa ii fac totusi analizele pentru ca se rup unghiile, deci s-ar putea sa aiba lipsa de calciu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

Mihaela ce fel de caise ii dai lui dani ? De unde le iei
Ref la anemie si eu am vrut sa te intreb daca nu aveti cumva talasemie,
mai ales ca ai spus ca ai si tu si mama si sora, asta fiind o boala care se mosteneste
Eu am asa ceva , mostenita de la mama , mereu am avut hemoglobina 10 si un pic
dar lipsa de fier nu am avut niciodata
Ati facut vreodata electroforeza hemoglobinei si feritina ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Moama ce pe langa ma simt cu discutii despre talasemii si electroforeze !

Buna dimineata !

L-am dus pe Paul la gradinita si acum imi beau si eu cafeaua ! Vreit si voi ?

Merci Nanna ! Eu cand ma gandesc la voi va am in fata ochilor ca in poza aia din City mall ,cu gurile pana la urechi . Am apreciat tare mult ca ati venit atunci de la Eforie in Constanta ca sa ne cunoasteti pe noi ! Si Mikka a facut la fel,si pe ea imbratisez tare mult !
Mikka,ce bine ar fi sa fie doar de la lovitura si sa se retraga !

Va pup,revin dupa ce mai termin din treburi !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Dr. a zis ca duce o viroza pe picioare. Avea limfocitele si leucocitele marite. Ceea ce explica de ce imi vomitase zilnic. De credeam ca e laptele de vaca de vina. L-am intrerupt si astept sa se faca bine dar voi relua. Asta a fost marele castig al vizitei la doctorita aceea in acel moment. Altfel iar il lasam luni de zile pana sa reincerc cu laptele de vaca, convinsa ca ii face rau.
Caisele le-am luat de la cosulbio (deshidratate, bio). Le pun seara la muiat. I-am dat de cateva ori stafide de la mega-image si apoi am vazut ca ... alea contin dioxid de sulf. Adica E220. Cine stie si cele pe care nu scrie nimic ce contin. Nu mai iau decat bio deocamdata.
Nu i-am facut electroforeza. I-am facut feritina si sideremia. Sideremia parea ok, feritina era mica, spre limita de jos mereu. Adica 18, 19, 27, ceva de genul asta. Pe raportul lui de analize scrie: "Anemie normocitara normocroma hiporegenerativa". Poate fi talasemie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

Din rez analizei pare sa nu aiba , nu ma pricep f bine la interpretare dar ai putea sa ibtrebi un dr desprea asta , sa i spui ca aveti anemie in fam pe ramura materna
La mine la analize mereu apare hematii in tinta (asta este un indiciu) anemie macrocitara/microcitara
Pe timpul sarcinii cum ai stat cu anemia cat a fost hemoglobina ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

In sarcina am scazut sub 10 cu hemoglobina. Nu mai stiu cat fusese exact. 9.5, 9.8, ceva de genul asta. Fierul nu a ajutat. Nu am putut lua doze mari de fier, ci doar putin. Prima data cand am inceput cu fierul, eram in saptamana 20. Mi s-a facut rau de tot si-am fost la urgente sa vad ce e. Aveam contractii destul de puternice. De la fier. Am scazut doza, schimbat tipul de fier. Am luat cu pauze, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Greu cu fierul asta...
lena , vezi ca si anemia rupe unghiile. mai des decat lipsa de ca.

noi azi am mancat cot la cot omleta cu castraveti murati. tare bun!

Ce i aia ricota? Si ce s caneloni?:d scuzati mi ignoranta...eu sunt mai traditionalista la cap asta:)

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

mihaela , asa am avut si eu in sarcina , 9.4 , 9.6 si da , fierul nu ajuta in talasemii , ba chiar uneori este contraindicat
eu zic ca nu strica sa ceri parerea unui dr despre acest subiect

oana , de curiozitate intreb , cand zici ca Eca a mancat de a spart un anumit aliment , ce inseamna asta ? da mi si mie un exemplu de cantitate
ricota e o branzica dulce italiana si canelonii niste paste umplute (parca)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

http://www.examiner.com/article/glaxosmithkline-recalls-hexavalent-vaccine-20-countries-around-the-world
Ce vaccin se face by default la mf? asta?

Da, si eu iau caise uscate natural. Nu bio, dar macar nu contin dioxid de sulf. Astea care nu sunt uscate cu dioxid sunt maro, nu portocalii.


Mergi la inceput