Strugurasi de septembrie-octombrie 2011**6**

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Salutare!

Mikka - si eu m.am gandit numai la voi in ultimele 2 zile. Acum am citit ca te.ai mai linistit ai ca e posibil sa fie de la vanataie. Doamne ajuta asa sa fie. Asteptam vestea cea buna! Va pup!

May, Lali - superbe noile poze de la avatar! Mi.e tare drag sa le vad!

Sa aveti o duminica super! Va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Nanna: Cum mai e Inez?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Lena - voiam sa te intreb cum ti.a iesit reteta? Am vrut sa fac si eu caneloni, dar pana laa urma am facut tot lasagna ca stiam ca imi iese super.
Am cumparat si eu naut uscat si am o intrebare: dupa ca il las o noapte la hidratat cat timp de fiebere ii trebuie? Citisem undeva ca min 3 ore. Chiar asa?

Eu sunt data peste cap ca tre sa fug la munca pt a trsta niste programe la caee au facut inteligentii noi setari :-(:-(:-(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Oana ori cu apa ori cu lapte, eu am mai facut cu lapte si am observat k apar bubite, deci evit deocamdata.
consistenta sa fie cat mai moale, ca asa e uscat si greu de mancat

Mihaela, asa cum a zis Oana. Eu am cumparat rasnita bosch, la reducere am dat vreo 89 sau 83 ron si sunt super fericita, rasnitez de toate, chia, susan, nuci, migdale, alune, si adaug in mancarea Maiei
cu chia mai poti face si cafeline bune pt anemie http://www.cristelageorgescu.ro/calciu-fier-si-proteine-cum-s-ar-zice-cafeline/11/2011/ eu nu am facut demult ca se constipa Maia, dar poate fac saptamana aceasta.

Nanna, a iesit genial de buna, addevarul e ca lasagna e mai simplu de facut ca nu tb sa stai sa umpli caneloni :)))
Nautul il fierbi cat sa fie moale moale, dca vrei sa faci humus, daca il folosesti in salata poti sa il fierbi mai putin.

Mikka, ma bucur ca te-ai mai linistit. pupici Mariutei :)

Eu m-a gandeam la regrese, si nu am observat. In sensul ca la mine faptul ca nu mai spune un cuvant nu inseamna ca e regres ci ca nu o mai intereseaza, faptul ca nu se mai joaca cu o anumita jucarie la fel. In principiu cuvintele care le spunea le spune (probabil pentru ca sunt putine :)) )
dar suntem in regres la olita :D



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Mihaela - cred ca am postat in acelasi timp..
Inez este bine acum, ms de intrebare! Incep si eu sa ma documentez cum sa ii ofer alimente cu mai mult fier. Azi i.am facut ficatei cu mazare. Chiar voiam sa intreb daca voi le.ati dat alte organe gen inima, pipote etc. Tu cu ce ai reusit sa ii mai cresi nivelul la hemo lui Daniel? Sper sa nu fac totusi o fixatie din asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

Salutare,

Vin sa povestesc din experienta mea cu intarcatul:(, poate foloseste cuiva ceva din ce am facut eu...

M-am pregatit cu foarte multa informatie, exemple din jurul meu, care de curind au tecut la o alta etapa a vietii, cel putin asa o consider eu, deja Lera trece printr-o etapa mai sus, de la bebe la fetita:)
Cind am hotarit si i-am spus GATA mami tita nu mai este, a venit linga mine si a bagat minuta in haina sa vada unde sa dus titica, si cind a vazut-o cu plasture (Lali multumesc de pont) mi-a zis clar mami buba...si de atunci mami are buba acolo si nu se atinge, nu m-a cautat 2 zile, spre fericirea mea noapte imi doarne legat 5- 6ore, cea ce eu de cind am nascut-o nu am dormit asa, ea s-a acomodat destul de usor si repede, fara sa plinga, in prima noapte a inceput un pik sa plinga dar nu a sarit pe mine, eu eram pregatita cu bibe cu ceai si ea a facut niste ochi si mi-a zis teai wow, am bufnit in ris cu sotul impreunta ca nustiam sa ma bucur sau ma rog ....
Eu ce am patit, mi sau implut sinii parca ziceai ca sunt Pamela Andreson, au inceput sa curga, noapte cel mai mult, i-am lasat sa curga ca asa scapam de tensiunea nebuna din ei, in prima noaptea a ft groaznic, imi curgeau, ma frigeau, ma intepau...imi venea sa ma urc pe peret de durere:(
A doua zi dimineata am pus compreze cu varza zdrobita, pentru 4 ore, apoi la amiaza am facut un dus calduti si i-am spalat cu otet, aceasta procedura am repetat-o de 3 ori in 2 zile, nu am baut lichide mai deloc, nici nu am mincat in prima si 2 zi, doar cite un sandwich si cite 2 cani de ceai de musetel, musetelul pe linga toate efectele benefice, antiinflamator, mai are si propietatea de a reduce cantitativ laptele...In a 3-a zi deja tensiunea a scauzut semnificativ, durerile inca mai sunt dar nu atit de puternice, si in primele doua zile am baut cite un paracetamol la 10 ore, cam 2 pe zi, total 4 pastile. Azi ma simt fr bine, si relaxata, durerile scad din ce in ce mai mult, si fetita mea nu cauta tita, vine si o saruta spune ca e buba si atit, sincer nu am crezut ca ea asa de usor va trece peste, dar uite ca sunt si minuni.

Mikka imi pare rau de MAria, sper din suflet sa fie de la lovitura nimik serios sa ne tii la curent.

Jade de regres nustiu ce sa iti spun, eu cred ca fetita mea mereu e in animite faze, ba nu este interesata de lok de jucarii, si doar de carti, trece o saptamina doua, revine la jucarii si lasa cartile, le rupe le ascunde., le arunca de vb nu am observat, ea turuie multe si nustiu daca uita ceva sa nu vrea sa spuna ceva nu am obs eu poate

O duminica frumoasa va doresc

Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Lena: Si Dani se constipa foarte usor. Plus ca acele cafeline par potrivite pentru copii care mesteca, nu pentru cei care mananca blenduit doar. Mai aman pana sa-i dau. Dar o sa incerc intai sa rasnitez niste chia cu rasnita de piper pe care o am (pana gasesc una adevarata).
Nanna: Nu prea am reusit sa-i cresc hg lui Dani. Sau nu in mod spectaculos. Dar poate ar merita sa-ti povestesc despre mersul la dr Culcer.
Am fost saptamana asta. Mi s-a povestit ca e foarte buna. Am avut programare pentru ora 19.30, marti. Am ajuns, plin de parinti cu copii. Majoritatea mai mari ca Dani. Prima impresie: e de rau, o sa ia precis ceva, astia sunt copii de gradinita si scoala si e plin sezon. Mai ales ca noi nu i-am facut ROR. A doua impresie: programul e pana la ora 20, cum s-ar presupune ca ne iau pe toti? Sau se sta cate 2 min de fiecare? Noi ne-am dus ca la cabinet particular, chititi ca dureaza putin. Nu aveam o sticla cu apa macar la noi. Si-am stat pana la 20. Dani ii facea ochi dulci receptionerei. Apoi a vazut un baietel de vreo 4 ani care i-a placut. A inceput sa se invarta in jurul lui, sa ii rada si sa incerce sa-l provoace la joaca. Ala nimic. De atata ras a inceput Dani sa sughita. Copilul ala parea mai curand agasat. Apoi Dani a facut un tur pe-acolo. Alerga, se baga peste tot. La un moment dat s-a impiedicat (de aer), a cazut si-a dat cu capul de piciorul biroului receptionerei. A facut un cucui imens (primul) si a inceput sa urle de zici ca era sfarsitul lumii. Ne-au adus o sticla de sampanie sa-i punem pe frunte ca era rece si altceva nu aveau. Dani era si mai suparat, nici nu se gandea sa accepte asa ceva. Apoi am fost primiti la dna dr. I-a recomandat Lioton Gel pt cucui. Nu aveau, a fugit sa ia sotul. Intre timp am vorbit de Dani. Ca e bine ca il alaptez. Ca e prea inalt, cati cm are? Eu zic fara convingere: 84-85? Avea 84 acum 3 luni de fapt dar nu am mai zis. Doctorita se uita la mine cu indoiala si zice: are inaltime de 2 ani si 2 luni. Ii dati calciu? Nu, ar trebui? Pai daca e asa inalt, are nevoie. Eu zic: fara analize nu ii dau nimic. Vreti sa-i facem analize atunci? Hai sa facem zic eu. Biiiine... Ii prescrie un set de analize. Ma intreaba daca ii dau zymafluor pt dinti. Zic ca nu. Zice ca ar trebui. Ma intreb daca acum ca i-au iesit aproape toti dintii mai e bun ala la ceva. Am un dubiu legat de flour pe gura la varsta asta. In fine. A intrebat de vigantol daca ii dau. I-am zis ca da, dar nu mereu ca nu mi-amintesc. A zis sa-i dau, evident. Dani inca urla. A venit sotul cu unguentul. I-am dat si am mers sa facem analize. Mai exact sa asteptam. Sotul era nervos, zicea ca e o pierdere de bani si de timp. Dani era suparat si transpirat. Era o caldura ingrozitoare. Am luat un pahar de plastic de acolo si i-am dat apa la fontana. Nu eram prea incantata de idee dar Dani era f incalzit si plangea. Cand i-am dat apa s-a linistit. A urmat runda de analize de sange si urina. Am platit si sumar de urina pe care nu l-a facut pana la urma. Asistenta era fara suflet. In fine, am scapat si de asta. Am mai asteptat nitel. Am intrat la doctorita iar. Calciul era in limite normale. Hg 10.3. Colesterol 205!!! A urmat o discutie despre colesterol si nehranit copilul cu carne grasa de porc. Nu i-am dat vreodata asa ceva. Apoi despre anemie. Sa ii dau 15 pic de fier, 3x5. Nu seara ca agita. I-am zis de constipatie si ca ii dau 5 acum. A zis ca 5 e prea putin. Sa-i dau cat zice ea si sa ii dau 3 oua pe saptamana. Si patrunjel. Acum ca ma gandesc, colesterolul ala era de la oul mancat cu 3 ore in urma. Cine stie si hg-ul cat era in realitate.
Pe langa carne si oua eu ii dau (pt anemie): broccoli, mazare, praz, patrunjel, caise, spirulina. Si altele care nu-mi vin acum in minte.
Mai scriu mai tarziu sau maine ca m-am lungit prea mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Lena - o sa ma inarmez cu rabdare si voi face si eu caneloni. Sa va fie de bine. I.ai dai si Maiei? Ms de raspinsul cu nautul. Cred ca il voi face duminica viitoare sa fiu sigura ca am timp sa il fierb In timpul saptamanii eu fac de mancare inainte sa plec la munca si mi.e teama ca nu se fierbe pana trebuiw sa plec.

Mihaela - multumesc de raspuns. Si de expeienta la dr Culcer pe care ne.ai impartasit.o. Pana la urma nu mi.am dat seama daca ti.a facut sau nu o impresie buna dr.ita. Cu Zimafluorul cum a ramas pana la urma? Ii dai in continuare fier?
Am fost si eu o data cu Indra cand era mica la dna dr, pt ca nu manca, dar nu imi amintesc sa imi fi dat vreo solutie minune pt a indrepta asta...
Spirulina de unde o iei! Ii dau si eu mazare, linte, brocoli etc.

Eu sunt ingrijorata de Inez acum, insa nu am stare sa scriu, poate maine.

Sa aveti un inceput de saptamana super!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Nanna: Nu e "the one" daca asta intrebi. Inca mai caut doctorita aceea cu care sa simt ca pot fi eu de acord in toate. Nu stiu ce sa zic de zymaflour, instinctul imi zice ca nu e o idee buna. Mai studiez. Fier ii dau, i-am dat mereu, dar mereu a trebuit sa fac pauze de o luna sau mai bine cand se constipa foarte rau. Incerc sa ii dau si fier si alimentatie bogata in fier si vitamina C, sperand ca se rezolva asa. Spirulina am luat de pe cosulbio de care zisese ooka la un moment dat. Am gasit chestii interesante la ei. Iau periodic cate ceva de cand am aflat de ei. Printre altele detergent bio de vase si detergent de rufe bio pentru bebelusi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns omidee2011 spune:

Suzati ca intervin...
Mihaela_i, mai exista o posibilitate pentru hemoglobina mica si nu are legatura cu lipsa de fier. Persoanele cu talsemie minora (o anemie mostenita) au intotdeauna hemoglobina mai mica (eu mereu am avut-o sub 11) si fierul nu ajuta. Hemoblobina sub limita nu inseamna musai lipsa de fier. Se poate face o analiza care detecteaza lipsa de fier dar imi scapa numele acum. Multe persoane au talasemie minora si nu stiu pentru ca medicii nu stiu sa recunoasca semnele. Pentru confimare se face o analiza numita electroforeza.

Din nou scuze ca am intervenit, cautam altceva si am dat peste discutia asta.

Mergi la inceput