Strugurasi de septembrie-octombrie 2011**6**

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Am uitat sa spun ca Dani are 6 ani si nu adoarme singur, asa asa de incurajare

alayna ultralevura iau numai la farmacie. sunt capsule, ca si antibioticul, pe care le deschid si torn continutul in apa sau suc. E ok si in lapte, de aia iubesc eu produsul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

DBunny: Cum adoarme Dani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

merci fetelor.
deci sa inteleg ca noi suntem printre cazurile fericite :)

eu nu am facut metoda aia, am stat in camera. o puneam jos, se ridica si isi arunca suzi sau catelusul cu care doarme pe jos, ca sa i le dau. o puneam iar culcata, iar se ridica, iar le arunca... si uite asa, pana cedam si o luam la noi in camera in pat sa o adorm.
ea ziua se da jos din pat, dar seara nu.
poate fiindca e intuneric, poate si fiindca o bag in sac de dormit.
dbunny, doarme pana dimineata. nu tun, dar doarme, nu ma pot plange.

ma gandeam sa iau un proiector mai ca lumea, poate o ajuta :D

i-a placut varza a la cluj.

la noi ningeeee
am scos-o pe afara ca am venit mai repede de la servici si nu mai vroia sa intre in casa :))




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

MAY la noi faza cu aruncatul din patut e poveste veche... Zboara maimutele, zboara pernuta de x ori.....Cand e “in forma“ arunca si cearsaful din patut. Husa de la saltea inca nu a reusit sa o scoata. Don‘t worry

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abmariana spune:

Salutare!

Nanna- venim negresit la intalnirea din week-end. Eu as propune 10 30- 11 00, sa nu le stricam somnul de dupa-amiaza.

Anto a dormit pana la 11 luni in camera lui. In ultimele 6 luni a pus stapanire pe dormitorul nostru. Cand dormea singur se trezea de 4-6 ori pe noapte, imi lua de fiecare data 20-30 min sa-l adorm (se trezea de-a binelea cand il luam din patut sa-l alaptez), asa ca dimineata aveam 2-3 ore de somn in minus. Eram epuizata fizic. De cand e cu noi in pat se trezeste chiar si de 8 ori. Dar il potolesc repede cu tzitzi. Tot ce-mi doresc e sa dorm si eu 2 ore neintrerupte!
Dar dimineata ma rasplateste cu multa iubire si toate supararile mele din timpul noptii dispar. Asa cum mentiona si Anca, tare imi plac diminetile, cand el, cu mutrita somnoroasa ne zambeste larg si ne iubeste.

Siesta din timpul zilei e si el fragmentata in 2-3 reprize. Daca-s eu acasa dorme si 3 ore cu pauza de tzitzi. Daca e cu bona dorme 1-1,5 ore si plange f tare cand se trezeste.

Ma retrag altfel adorm pe tastatura! NB!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_i

DBunny: Cum adoarme Dani?



Pana sa raman gravida cu Noa, el adormea in patul nostru, si apoi il mutam eu. dupa ce mi-a crescut burta nu l-am mai schimbat de pat.(sotul meu mai intra-n tura si la 4 dimineata, deci el adormea inaintea copilului de aia cadea pe mine responsabilitattea mutatului copilului dormit la el in camera). de cand s-a nascut Noa, el a ramas cu tac`su, eu m-am mutat in dormitor la Noa cu ea. tot din acelasi motiv...daca sotul are servici de trezit la 3.30 am mai un bebe care-i plange in dormitor ii lipseste.

deci raspunsul la intrebarea ta: adoarme in patul meu, cu tacīsu langa el sau ma mai cere si pe mine daca tacīsu nu-i disponibil.

Eu am petrecut dupamasa asta la piscina climatizata cu prietene si cu Dani. Noa a ramas cu tacīsu cu baietii la un film la cineva acasa. s-a purtat exemplar de frumos. Mi-a crescut fetita! mai nou adora formele mele de cupcakes de silicon. e in stare sa se joace 40 de minute in liniste cu ele

abmariana imi pare rau ca aveti atatea treziri noaptea...daca mananca mai constistent la cina nu doarme mai mult?

eu cu dormitul nu am facut nici o metoda, am citit cartea cand era Dani mic, dar n-am fost in stare sa aplic nimic. Luam lucrurile asa cum vin...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanab04 spune:

Buna dimineata, dau si eu o cafea ca m-am tot servit de la voi dar nu am ma dat de mult.
Lali multumim ca ai intrebat de noi, suntem bine, in plina eruptie dentara ca eram cam in urma cu dintii si acum recupereaza de la 1 ianuarie pana acum i-au iesit 3 dinti si inca unul cred ca azi-maine, asa ca am avut multe nopti grele in ultimul timp dar o sa recuperam si somnul dupa ce recuperam cu dintii.
Amalia e f cumintica si ma uimeste in fiecare zi cu cate ceva, desi nu prea vorbeste, are f putine cuvine, face o gramada de lucruri noi in fiecare zi, e un copil f vesel foarte rar plange de cele mai multe ori plange ca se loveste se mai impidica de propriile picioare si cade, dar pana acum ne-a ferit Dumnezeu de lovituri grave sau vanatai.
O duc o data pe saptamana la un club (sau un fel de gradi nu prea stiu cum sa il denumesc, cum merge si Bea a lui May) desi e doar o ora pe saptamana ii place tare si cand o imbrac si ii zic ca mergem la copii se bucura f tare, programul la care merge acum e pt copilasi mici deci implica si prezenta si implicarea unui parinte, cam scump dar merita ca ea interactioneaza cu alti copii iar eu mai invat metode noi prin care ma pot juca cu ea.
Vorbeati de somn, Amalia doarme singurica o pun in patut ii dau biberonul ii arat ca are suzi langa, o pup si ies din camera ea isi bea lapticul isi ia suzi si se culca, nu ma intrebati cum am facut ca nu a fost ceva intentionat, eu inainte o puneam in patut stateam cu ea sa isi bea lapticul si ii cantam o mangaiam uneori se culca repede alteori se ridica in picioare, arunca tot din patut si cand nu mai avea ce sa arunce isi scotea sosetele si le arunca si pe alea, isi tragea de pijama cred ca r fi aruncat-o daca ar fi putut sa o scoata, intr-o seara i-am dat lapticul si am iesit ca aveam mancarea pe foc, m-am gandit ca o sa bea lapticul cat mai fac eu una alta si dupa aia o sa planga si ma duc, am terminat si treaba nu se auzea nimic din dormitor, cand m-am dus ea dormea dusa, de atunci asa se culca ii dau biberonul si ies, dar daca vreau si eu sa dorm tb sa astept sa adoarma ea intai ca daca ma vede in camera vrea joaca si iar arunca tot si dupa aia se pune pe plans sa o iau din patut.
Nu stiu ce sa fac ca nu reusesc sa ii mai dau sa pape fara desene, deja le urasc desenele astea si nu ii pun decat la masa, au fost candva singura solutie sa ii dea soacra sa manance cat sunt eu plecata ca nu vroia sa manance de loc cu ea si s-a obisnuit asa, acum nici cu mine nu mai mananca cu jucarii si cantecele ca inainte, am incercat si sa nu ii dau sa manace sa flamanzeasca bine si dupa aia sa ii dau fara desene, desi ii era foame tare nu a vrut, pange si se zbate in scaun si imi arata spre telecomanda, daca aveti vreo ideea astept cu nerabdare.
Cica saptamana viitoare or sa fie 17 grade la noi, ieeee iar tocim rotile la carut toata ziulica.
pt toti strugurasii si mamicile lor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Buna, buna

May si eu o culc pe Anastasia in pat apoi o mut in patut.La noi la ora 22 se da stingerea.II inchid televizorul si becul si in 10 minute doarme dusa.
Acum ne dau caninii si noaptea este mai agitata si se trezeste de cateva ori.Azi chiar ne-a iesit coltisorul la un canin .


Jade, Anastasia nu da cu jucariile de pereti dar le arunca pe jos pe perchet.Tac-su nu mai vrea sa-i cumparam jucarii din cauza asta.Le ia in mana si poc cu ele pe jos...
I-am luat si eu animalute domestice(erau intr-o punga) si acum la fel procedeaza si cu ele.Ia o figurina in mana si poc jos.


Nu mai stiu cine intreba daca se scarpina in cap copiii.Si a mea se scarpina dupa ureche spre ceafa.Eu nu cred ca este din cauza samponului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Am gasit un subiect interesant: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=176448&whichpage=3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

La lala lala la lalala lalala lalala
la lala lala la lalala lalala lalala


Ce faceti mai pe udne sunteti?

Eu tocmai am facut piure de castane, sper sa il si mancam . L-am gustat,pare bun,sa vedem diseara cand il scoatem de la frigider cum o fi ...



Mergi la inceput