Strugurasi de septembrie-octombrie 2011**6**

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

atoshik , Tom este de la mos craciun :D (adica din cora)
dar poti comanda si de pe net

nanna ajunge la pedale ca l am probat
este micuta si joasa , este tare faina
dar oricum , pana invata el sa dea la pedale e cale lunga , de aceea vreau sa si iau cu bat sa l imping eu

camady ce interventie trebuie sa i faci Evei la ochisor ? :(

seidana :( nu mi ai raspuns ....

may hehehee , ce spui tu acolo , sa se culce singurel si in patut la el ? (nici nu mai are :D) ce sa zic ... noi in loc sa avansam , mai rau ne infundam :D
de vreo doua luni adoarme leganat pe picioare si nu stiu cum se face ca isi muta ora din ce in ce mai departe , adica dupa ora 23
timp liber pt noi , aproape de zero
dar noi suntem dependenti sa doarma cu noi in pat , nu se compara cu nimic cand il simti cald langa tine , cand te mangaie prin somn , cand vine si se suie peste tine , cand mai deschide ochii si rade cu gura pana la urechi si te vede

de cateva zile a descoperit animalele de cauciuc , este tare incantat de ele , se joaca cu ele , le plimba , le da sa manance
si a mai prins un obicei , nu stiu cum , nu stiu de unde .... arunca cu obiectele de toti peretii :( ai vostri fac asa ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Lena,te dezamagesc,e din comert turta dulce,dar nu am mai mancat de mult timp atat de pufoasa si buna. Se cheama "Fata mosului" ,cumparata de la Billa.

Raluca, as imparti cu voi turta daca ati fi mai aproape . V-am zis cat imi lipsesc vecina si baietelul ei ? Si copiilor deja le e dor unii de altii...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali_mete

Bunny eu scriu alambicat tare,ma cam incurc in fraze,sper ca ai inteles ce am vrut sa zic de acolo . Ideea era ca dau cat mai putin procesat, cu cat mai putini conservanti ,dar fara a fi crescute plantele doar cu ingrasamant natural iar animalele doar cu porumb si grau .
si da, metoda cu ´lasatul sa planga´ e foarte criticata si aici. Tot timpul vor fi 2 grupe de parinti stiti voi care


Corect, asa am si inteles...ca nu dai fuga la magazin dupa o eticheta pe care scrie raw sau bio. nu tot ce zboara se mananca.

alayna Mitosyl avem si noi si e buna, pasta de apa e si mai buna, ca ramane stratul de crema lipit(il pui gros) intre caca si caca...Exact asa e si Noa cu stomacelul, in viata ei n-a fost constipata(chit ca a avut zile in care n-a facut), face 2-3 caca pe zi moi, si cateodata cu bucatele nedigerate. acum face iar caca moale f deschis la culoare. ULTRALEVURA sunt germeni vii de Saccharomyces boulardii 17 . Saccharomyces boulardii is a tropical strain of yeast first isolated from lychee and mangosteen fruit in 1923 by French scientist Henri Boulard. It is related to, but distinct from, Saccharomyces cerevisiae in several taxonomic, metabolic, and genetic properties.[1] S. boulardii has been shown to maintain and restore[citation needed] the natural flora in the large and small intestine; it is classified as a probiotic.

May, si dupa ce-o muti la ea doarme butuc? sa inteleg ca problema voastra e doar adormitul? atunci crede-ma, n-aveti probleme Bateriile fetei mele dureaza pana spre 11

sei?? cum e cu e-coli??? ca n-am priceput! tie ti-au depistat, fetei? sau cui??


raluca la varsta asta, daca se trezesc noaptea e fiindca au ceva deranjuri, dintii probabil...Noi am avut nopti horror(nu doar ca se trezea, dar nici nu tacea cu nimic...nici cu mine-n pat, nici cu suzi, nici leganata-n carut, nici nicicum) dar avem si nopti intregi dormite bine, dáia dau eu vina pe dinti...

lena eu ma limit doar la peste alb deocamdata (merluciu. sole fish si anglerfih(daca ii stiti numele in romaneste anuntati-ma si pe mine, ca eu in romania nu mancam peste). Nu-i nici o graba cu diversificarea asta.

jade mai primim si noi jucarii in freza, in pereti nu...inca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

ATHOSIK noi i l-am cumparatpe TOM din Auchan, are pret bun acolo.

Dbunny probabil ca sunt dintii de vina insa nu observ sa-i mai iasa vreo masea ca dintii i-au iesit toti. El se trezeste , se ridica in picioare si ma striga incet ca sa ma trezesc si eu, nu plange. Insa atunci cand l-am lasat singur in camera si s-a trezit si nu a vazut pe nimeni a inceput sa planga. Nu cred ca e vorba de singuratate pentru ca patul meu e aproape lipit de al lui, il ating cu mana, cred ca acesta e ritmul lui de somn, e tare agitat ziua si e in perioada de achizitii.
Nu-mi ramane decat sa ma consolez cu ideea ca asa este copilul meu, sa ma bucur pentru mamicile al caror copil adoarme singur si usor si sa astept sa creasca .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

May eu nustiu ce sfat sa iti dau, Lera a inceput sa doarma singurica in pat fara sa o mai plimb prin casa exact dupa ce am intarcat-o. Desi eu mi-am imaginat o perioada faorte grea cu plinsete si suspinde din partea ei pentru ca nu-i mai dau sin, uite ca sa intimplat totul invers. Lera a dormit cu noi in pat de cind sa nascut, am mai avut ceva incercari vara ca sa doarma singurica dar nu...ea se trezea si plingea asa ca am renuntat definitiv si nu am mai folosit patutul ei..ci doar pe peost de mobilier. Acum dupa a 2 zi de intarcat, ea singurica se urca in patut imi zice "mama nani" si gata eu doar o mangii usor si ea adorame. Acum nu se mai trezeste noaptea de lok, desi ziua e miriita ca ii mai iese citiva dintisori, noi iar avem explozie dentara, totusi noaptea doarme.
Paote totusi incerci sa i tii minuta ta pe spatele ei sa o mangii usor, eventual ii cinti ceva ce ii place ei, poate se acomodeaza si va adormi usor. Nustiu daca te am ajutat cu ceva.

Noi peste nu am introdus delok, dr alergolog nu ne permite sa mincam peste pina la virsta de 2 ani, atunci vom mai repeta IgE sa vedem cum e si apoi vom mai introduce cite ceva nou.
De gusturile noi si noi ne sclifosim, nici nu ma mai chinui sa i fac nou, ca ori mincam noi, ori ajunge la gunoi, asa ca prefer sa ii dau cerealele ei seara apoi la 7:40 150 ml de lapte si la 8 la nani.

Si noi Anca mincam din borcanel dar doar piureurile de fructe, asa crude nu le vrea nustiu cum sa o mai pacalesc dar ea intelege bine si apoi cind eu amestec ceva bicuite cu banana ea imi scuipa, si imi zice "nu pace" adik nu ii place...ce sa mai fac oare cum sa i le dau, as vrea crude am in subsol 6 cutii mari cu mere gold, am congelat diverse fructe care se pot congela din vara...la toate imi scuipa, si din cauza asta am luat borcanele de piureuri..in rest mincarea pu ea o gatesc acasa, si daca merg undeva ii iau in container, se pastreaza cald.

Metoda de cry out...nici gindul nu imi place, nu sa o mai aplic, eu de cind fetita mii mica si cind plinge din ceva ma ia cu transpiratie, cum sa o las sa plinga...cred ca acest lucru e valabil pu parintii nostri ca defapt de la ei aud, ca las-o sa mai plinga sa -si dezvolte plaminii...o prostie nu alta. Copilul trebuie sa simte protectia noastra, sa creasca sigur pe el si increzut, nu inhibati si plini de frici.

Carne si eu pe cit pot bio, dar nu am incredere nici in tarani ca le cresc natural, stiu ca le dau tot felul de substante ca sa se oua mult, si prefer sa i dau rar, Lera nu maninca carne, cred ca va fi vegetariana, nu ii place, si nici nu ma obosesc prea tare sai fac.
Mai nou ii place supa cu taietei de casa, io fac si fara carne si papa binisor, doar legumele nu le vrea, incerc sa o pacalesc cu tot felul de combinatii..dar degeaba.



Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

salut

asta cu bocitul cind ii culcam o intimpinam si noi. Marele regret a fost ca nu am adormit-o in patut cind era mica, cred ca era mai bine inclusiv pentru ea. Zoe se culca in jur de 11-12 si asta dupa ce urla la ea in pat de la 10 min pana la 20 min. Si nu, nu e lasata singura in camera, nu e nebagata in seama, sta tatal ei cu ea si ii cinta in fiecare seara, o mangaie si o ia in brate, dar nu ea vrea sa mai stea (cred) si urla. Si uite asa facem de vreo 3 saptamani, de cind ne-am hotarat sa o mai slabim cu supturile nocturne. Sugea si de 7 ori pe noapte intre 12 si 6.30 si m-a cam facut praf. Plus durerile de spate asociate suptului in pat si tot asa.

Pentru noi nu exista momentan solutie, insa daca nu exista echilibru intr-o familie nu e bine. Adica, da, sacrificii pentru copil, dar si astea au o limita.

Unii sunt binecuvintati si copilul e bine si adoarme singur in patut, altii sunt binecuvintati si copilul e bine si jucaus dar te damblageste cu somnul. Doar ca mie mi se pare ca are de pierdut ca e incapabila sa se adoarma singura. Desi ciudat, la prinz se culca singura si cere somnul.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Bunny am sa caut Ultralevura ,poate o gasesc in farmacie daca nu in drogherii . E praf,nu? Cum i l-ai dat fetei?

Jade si Noura arunca cu jucariile mai ales cand e nervoasa,dar in ultimul timp a inceput sa ne pocneasca peste fatza si nu e deloc placut

Raluca poate vrea sa doarma lipit de tine.Patul fetei mele il ating din patul meu ,dar daca se trezeste in patut la ea ridica mainile si vrea s-o iau ,incet o culc la loc si o mangai,dar nu rezolvam nimic. Se pune pe plans pana o iau la noi in pat si doarme tun pana dimineata.Mie-mi place

Sa o las sa planga....no way !! Plange inima din mine ,ma urasc daca-i vad o lacrima in ochi ,poate ca sunt prea sensibila.
Am s-o las la ea in patut sa faca nani cand o sa fie pregatita ,poate cand va mai creste si va intelege .
Eu ma simt naspa cand nu dorm langa ea ,parca mi-e frig,parca sunt singura/parasita ,imi imaginez ce simte ea micuta ca nu intelege nimic


Fetelor o intrebare : daca ar fi sa cumparati produse din afara tarii pentru ingrijirea bebelusului (si a mamei,de ce nu?) pentru ce-ati opta?
Sora mea vrea sa-i trimita produse de ingrijire a copilului de calitate fabricate in Germania sa le vanda in romania ,sa-si deschida un blog/site sau pe okazii
Multumesc !




Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Ooka: Sotul a avut o perioada grea ca i-a murit mama. Era f greu sa te intelegi cu el. Si se rastea la mine si la Dani una doua. Asa a prins Dani frica de el. Se si joaca cu el, in ultima vreme nu s-a mai rastit la el ca i-am tot explicat eu ca nu o sa il mai iubeasca Dani. Dar frica asta mai functioneaza totusi desi in ultima vreme se iubesc ceva de nedescris. Deci daca ii zice sotul pe un ton taios acum faci nani, Dani renunta sa se mai dea jos din pat, se repede la san, suge un pic si gata, se culca. Asta cand nu o face din proprie initiativa. Nu cred ca e foarte grav ca nu se lasa cu plans treaba asta. Nu pot sa va recomand sa tipati la fetite acum. Dar poate merge cu o atitudine mai ferma, fara strigat la ei dar fara sa dati inapoi.
Mai demult nu mergea nimic. Ne chinuiam sa il obosim si pana pe la 1 noaptea. Cand el nu vroia, nu il puteam culca nicicum.
Apoi am ajuns sa il plimbam noaptea la 11-12 noaptea ca sa adoarma. Adormea in carucior. Intr-o seara am facut asta si parea ca a atipit. Cand sa il iau in pat, s-a trezit. Sotul era plecat (pentru inmormantarea soacrei). Eram singura si obosita rau. Dani s-a dat jos din pat si a cerut sa il duc in sufragerie (m-a luat de mana si ma tragea incolo). Eu nu mai puteam. Asa ca am ramas in pat, usa spre sufragerie era inchisa. Era intuneric. Dani alerga in jurul patului, miorlaia dar nu plangea si ma tragea periodic de mana sa il duc de-acolo. Eu ii spuneam ca nu mai pot, sunt obosita si vreau nani si sa vina sa facem nani. Dupa vreo 5 min s-a urcat in pat, a supt si s-a culcat. De atunci cand vreau sa il culc sting lumina si-l iau in pat. Usa e inchisa spre sufragerie. Daca se da jos, il las dar nu il ajut sa ajunga in sufragerie, nu aprind lumina. In cele din urma renunta. Cand nu functioneaza, il chem pe sot care ii zice f hotarat sa faca nani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

Mihaela ai dreptate, cu fermitatea, numai ca la Zoe daca esti ferm i se pare amuzant. Iar eu oricum nu sunt in stare sa o lamuresc noaptea ca ea trebuie sa doarma nu sa se uite pe pereti si in nici un caz sa zbiere.

ma rog, optiunea ei, eu sincer as fi lasat-o sa urle in patut, cred ca s-ar fi obisnuit, sotul e milosul care prefera sa ii cante pana i se usuca gura.

Insa mila la unii e direct proportionala cu odihna. Iar cum eu sunt neom inca din sarcina de cind am avut insomnii din prima luna, mila mea uneori e pe duca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

Am o stare aiurea. Nici nu am reusit sa citesc din urma...
De obicei cu o vizita la coafor rezolvam problema dar cum a mea coafeza a uitat de programarea mea de 2 ori m-am tuns la cine am nimerit. Si asa vizita la coafor nu mi-a schimbat starea de spirit...
Vad ca vb de somnic. Eu poate sunt mama denaturata dar il adorm in patut cu tv pe duck. Cand nu functioneaza inchid tv si se culca.
Partial am uitat de suzeta. O mai primeste doar daca intamplator plange in toiul noptii. In rest sta ascunsa suzi.
Alte progrese notabile nu am facut... Doar ca avem o energie iesita din comun. “Pe sistem turbo“


Mergi la inceput