Cand 2 oameni inteligenti se despart ...

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Mie imi place nitel ca aduce cu Elvis. Pe Elvis l-am iubit in tinereturi rau de tot. Doamne cand imi amintesc...
Acu ma multumesc si cu Banica...

Radem, glumim, pina la urma e o trist ce se intampla, ca e vorba de un divort, sper ca presa sa aiba constiinta sa nu-i hartuiasca la infinit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Buflea, dar daca noi nu stim de problemele Andreei, nu inseamna ca nu le-a avut. O obliga cineva sa puna mana pe telefon si sa o sune pe Buflea in America sa ii zica ca are probleme?

Ea a incercat sa isi tina viata privata departe de ochii lumii. Nu obisnuia sa se spovedeasca la tv.
Unele probleme le-a spus public, ca de exemplu depresia de care a suferit si vizitele la psiholog,boala ei, si or mai fi cateva.

Nu, nu ... AM si-a prezentat mereu viata ca fiind perfecta. A incercat sa-si ascunda naturaletea si realitatile inerente ale sortii in urma unei imagini perfecte. Din acest motiv nu simt nimic pentru ea la aflarea acestei vesti. Poate in spatele acestui comunicat sta de fapt o bucurie de nedescris si noua ne pare rau aiurea pe aici.

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Daca ar fi sa ne gandim noi toate ca barbatii nostri aratosi sunt facuti sa cucereasca sute de femei,si ca nu au cum sa fie fideli doar noua, pai atunci am trai din plin povestea drobului de sare si nu ne-am mai bucura de clipele de iubire in veci.
Cine vrea sa traiasca asa? Ca pana la urma orice barbat poate insela, fie el Banica sau Popescu.


Nici nu stiu cum sa-ti explic ... relatiile "vesinice" nu sunt bazate pe iubire ... stiu ca o sa fiu contestata, dar imi pare rau, nu ma convingeti. Iubirea este un sentiment care inca se studiaza, dar statisticile spun ca e firesc ca un om sa se indragosteasca cam de 2-4 ori intr-o viata. Sunt alte elemente pentru care oamenii stau impreuna timp indelungat si acest commitment presupune toleranta si compromis. Toleranta si compromisul sunt componente care aduc disconfort, deci nefericire. Pentru persoane de calibrul lui AM si SB, cu atat de multe resurse in a trai independenti, efortul de a sta in disconfortul enuntat mai sus, intr-o relatie lunga, nu se mai justifica dupa disparitia iubirii. In lipsa iubirii, sunt prea putine conditii care sa ii tina impreuna. Copilul ? Este o "conditie" importanta dar nu determinanta. Copilul care se va adapta si va capata un statut care deja nu mai este o exceptie in societatea moderna.

Uite-te in jur, nu numai in Romania, peste tot in lume - oamenii cu multe resurse personale in a fi fericiti, nu prea reusesc sa faca compromisuri care le afecteaza aceasta stare. Nu este etic, dar este foarte real si omenesc sa se intample asa.

P.S. Acum dupa atata filozofie, sa gustam un moment de fericire si sa impartim echipele ... cine se mai inscrie la Banica ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

so

Aveam aceeasi impresie si eu despre AM.
Ca-i o pers falsa, chinuita de adevarurile din spatele aparentelor...

Ei bine... am vrut sa vad cu ochii mei cum este. Am vrut sa imi confirm sau nu asteptarile.
Am fost surprinsa. Am gasit-o altfel decat in impresia construita pe marginea aparitiilor din media. O persoana umana. Intelegeti!?
ok... nu am reusit sa rezist toata seara, aprx 45 min am stat, dupa care am plecat.. nefiind pe gustul meu genul ei de discurs
dar erau destule femei care-i sorbeau povestile

Poate ca am fost putin brutala cu intrebarea mea. Am vrut sa ii pun oglinda in fata.

Am crezut-o fir-ar si de aia sunt un pic ofticata acum..si am scris ce am scris aici

Tind sa cred totusi ca nu era doar actorie, sfortare, perfectiune etalata ca model. Femeia credea in ceea ce spunea. Numai ca nu a depins doar de ea.
Asteptarile AM in ceea ce-l priveste pe SB nu s-au raportat corect la realitate.



Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (4 ani) si Teo voinik (6 ani)

Calatoria lui Mos Craciun
...................................................
[b]Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Buflea, interesanta teoria ta cu iubirea. Dar, nu ai spus, cat dureaza iubirea despre care vorbesti?

Nu-s de acord cu teoria ta, eu chiar nu cred ca oamenii care stau impreuna mult timp o fac fara sa ii lege nicio urma de sentiment si traiesc o teroare zilnica de compromis. Asa ar trebui sa ne para rau pentru toti cei care au peste 10-15-20 ani de convietuire. Oare chiar niciunul nu isi mai iubeste partenerul?
Cred ca ai redus iubirea la atractie sexuala, fluturasi, pasiune si atat.

De acord insa ca iubirea nu e musai sa dureze vesnic.

Exista mai multe feluri de iubire. Deci teoretic , poti iubi chiar si doua femei/barbati in acelasi timp. Pe una/unul erotic, pe alta/altul storgic.

http://www.matrimo.ro/matrimoniale/tipuri-iubire-erotica-agapica.html

Acum spune-mi, tu cum il iubesti pe Banica?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AgnesLuca spune:

Eu nu pot intra in nici o echipa, mi se pare ca fiecare are un pic dreptate. In principiu merg cu Xio si LadyJ, dar dupa ce a revenit alinuka cu explicatii, chiar mi se pare aiurea rau de tot sa te dai de exeplu ca familie perfecta (intr-un context de discutii intre mame, si nu intr-unul de interviu cu un ziarist indiscret). Ar fi putut foarte bine sa se mentina in zona neutra si sa ocoleasca temele prea personale, ma gindesc eu. Apoi, desi cind e vorba de inima nu-i dau niciodata dreptate Buflei (dupa care aproape toti de pe-aicea suntem niste mari nefericiti, mai putin ai tocmai divortati ), legat de AM sunt de aceeasi parere. Incepusem sa scriu si ieri, dar apoi am sters, ca am avut ocazia sa o observ pe AM in Iasi in vremea cind era doar vedeta locala si, inca de pe vremea aia mi s-a parut rece si falsa. Dar ma gindesc ca nimeni nu-si pune o astfel de masca asa, ca-i e draga...de la voi inteleg ca in ultima vreme suferea de depresii...asa ca revin iar la LadyJ care zicea ea ieri ce zicea si uite-asa se inchide cercul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinuk

Xio poate nu am avut o pozitie ft clara in mesajul meu anterior.

Eu nu pledez pt casnicia lor...doar pt ca pareau ok, sau ca "erau tineri si frumosi".

Mi-e greu sa inteleg insa cum o persoana care in octombrie 2012 vorbea foarte echilibrat si isi prezenta casnicia, relatia in termenii succesului...erijandu-se in etalon pt auditoriu... la putin timp dupa aceea, ian 2013... anunta ca "Planurile noastre de viitor nu mai coincid"

Cum se mai situeaza aceasta persoana fata de cei carora le vorbea, de ex!?
Se mai poate vorbi de credibilitate!? Era ceva autentic acolo!?

Niste mamici...stateau cu gura cascata ascultand-o...



Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (4 ani) si Teo voinik (6 ani)

Calatoria lui Mos Craciun
...................................................
[b]Nimic nu-i intamplator!
............................................................................



Nu stiu despre ce discuta ea acolo dar cred ca e de la sine inteles ca si eu si tu si Marin si Buflea si orice om se poate pune in postura unui datator de sfaturi in materie de dragoste, ca toti am trait asa ceva.

Si o femeie divortata si un barbat divortat ii pot ajuta pe altii cu sfaturi despre dragoste pt ca au trecut prin anumite situatii si au experienta de impartasit.
E ca si cum am spune ca daca un psiholog nu are copii pt ca nu vrea nu are cum sa o mama cu copil problema sau un copil cu probleme.
Bine, e cam trasa de par comparatia, ca psihologul a studiat totusi ceva, dar ca idee.
Eu am citit multe despre sex, ca ma interesa sexologia si pot sa dau sfaturi pt o partida de sex anal de vis, cu toate ca eu nu as incerca asa ceva niciodata.
Asta ca au luat-o si fetele pe aratura cu Fanel asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:



XIO,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

acum 6 luni SB lansa asta

http://www.youtube.com/watch?v=tBiVytRScmI

de mare inspiratie inceputul
"Nu e prea tarziu... DUBLA 2!!"

MR (diva 1..in ordinea aparitiilor in viata lui SB) a iesit cel mai putin sifonata din toata povestea


Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (4 ani) si Teo voinik (6 ani)

Calatoria lui Mos Craciun
...................................................
[b]Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

hai sa spun si eu parerea mea, ca una care am fost in casa lor de cateva ori si am stat la masa cu ei. sunt total diferiti de ceea ce se vede in afara. tot ce se spune sunt speculatii si false impresii.

mai multe nu am sa spun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

hai sa spun si eu parerea mea, ca una care am fost in casa lor de cateva ori si am stat la masa cu ei. sunt total diferiti de ceea ce se vede in afara. tot ce se spune sunt speculatii si false impresii.

mai multe nu am sa spun.

Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!



Kariguld, chiar asteptam sa scrii, tineam minte ca tu ai spus mai demult ca-i cunosti personal si ca nu totul este ceea ce pare. Si Mirela cred ca a intalnit-o pe Andreea pentru ca i-am citit acum cativa ani interviul din revista ei, Business Woman (right, desprecopii ? )

Mergi la inceput