Cand 2 oameni inteligenti se despart ...

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Herra, depinde cum privesti lucrurile: esecul personal te defineste ca destept sau ca prost? Categoric divortul este esecul unei casnicii.
Da, in anumite situatii divortul pt. anumite parti interesate poate sa fie un castig care le claseaza in categoria "isteti".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

esecul unei relatii te defineste?

poate dpdv al inteligentei emotionale.
care nu are legatura cu epitete gen destept, prost sau istet-pe care eu il percep ca fiind folosit peiorativ.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

" O relatie " nu este comparabila cu responsabilitatea asumarii unei legaturi prin casatorie.
"O relatie" nu ma "defineste" ma implica si nastfel imi asum consecintele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui herra
nu pot decat sa sper. ca e o gluma.

Nu este nicio gluma. Este adevarul gol-golut.
Societatea capitalista avida dupa forta de munca nelegata de glie si de familie promoveaza de zeci de ani, pe toate caile, banalizarea casniciei si a divortului. Casatoria este desacralizata, iar divortul este prezentat ca ceva la fel de firesc precum renuntarea la mobilul demodat. A merge la starea civila dupa o decizie matura, indelung chibzuita, venita in urma unor sentimente cladite si sustinute in ani de zile este considerat demodat, de prost gust chiar. Moda este sa te insori cat mai repede si cu cat mai multa zarva. Un divort la cateva luni dupa a devenit o banalitate. Show-bizul este in fruntea acestui curent. Actorii isi schimba partenerii de viata mai des decat masinile. Pe majoritatea acestora ii suspectez mai degraba de infantilism emotional decat de calcule reci de rating sau mai stiu eu ce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

hai sa nu facem analiza termenului folosit, ci a sensului, mai ales ca suntem off topic.

o casnicie nu e o relatie?

oricum, v-am inteles punctul de vedere si nu il aprob (divortatii nu sunt caracterizati de inteligenta).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

ahaaa, iaca neinteligentii divorteaza, ceilalti stau si indura si lupta si tac si inghit
nu faceti un subiect nou va rog, ca e pacat sa se piarda asa ceva aici, b.nica sau capcaunul, careva ?


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

rectificare. Fiecare mai are la activ cate o casnicie esuata. El are si un copil in afara casatoriei.

Prosti nu sunt. Altfel nu ar fi acolo unde sunt acum.

Si eu am inteles ca este un interviu despre haitele de "jurnalisti". Insa da, aici tre sa ii dau dreptate lui Buflea, e ft tentant ca sa incerci, sa demolezi in orice chip o imagine fara pata.

Eu chiar cred ca, AM crede in principiile ei. E greu sa fi corect, mai ales in lumea in care ea se invarte. Si da, e o chestie de perceptie, Teo a vandut minciuni(despre divort ) pe baza unei "dexterietati" :P (nah!) la mintit "sincer". Probabil ca AM orice ar face este antipatica, in special colegilor, care au grija sa repete de fiecare data cand aduc vorba despre ea, ca este falsa. Or fi devina si audientele extra large, sumele de bani primite pt prestatia ca Zana, contractele de publicitate pt super branduri, calitatea de ambasador UNICEF si incapatanarea de a- si tine departe de tabloide viata privata?Si au si convins destui, nu? E prea corecta, e prea frumoasa, dar cum naiba? un astfel de om nu se exista domle! Eheee! ce ti-e si cu aparentele!

Capcaun, ti-am dat aprob doar pt descrierea ansamblului. Insa infantilismul emotional nu are de-a face cu inteligenta in genere. Maturitatea este inteleptire, poti sa fi inteligent brici, fara sa fi si intelept. Si casatoria pe termen lung, mai tine si de principii, valori. Nu ca cei care divorteaza, nu le-ar avea. Nu vorbesc de cazurile unde chiar nu merge, mai mult este problema de supravietuire. E ok si divortul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Eu credeam ca "moda" mai degraba tinde sa alunece catre concubinaj decit catre casatorii rapide urmate de divorturi rapide.

Hmmmm...casatoria "desacralizata"...e cam relativ avind in vedere cresterea ratei divorturilor ... ca nu doar mass-media a avut aport semnificativ ci si emanciparea femeii.

E trist cum mass-media vineaza/vinde aceste povesti dar exista o audienta care rezoneaza. Mie ambele personaje imi sint (aproape) total necunoscute (de el am auzit acumm 100 de ani si nu sint la curent ca valoarea lui ca artist) iar de ea nu am auzit niciodata pina acum dar este interesant ce reactii viscerale si aparent investite au multi cu privire la o realtie pe care nu ii priveste in mod direct.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Voi chiar nu intelegeti sau ...nu vreti sa intelegeti!
Chiar asa de gluma vi se pare cand se face apel la responsabilitate atunci cand te casatoresti?
Pai facem bairam cu rochii si lautari ca sa ne stie lumea si sa fie masa bogata si atat?
Cand v-ati casatorit nu ati auzit bine cand va spunea popa despre taina casatoriei si importanta uniunii?

Are dreptate Capcaunul, demonetizarea casatoriei este cu premeditare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany

ahaaa, iaca neinteligentii divorteaza, ceilalti stau si indura si lupta si tac si inghit

Ai dreptate, nu-i mai simplu sa o dai d'aqului de familie cu tot cu probleme ei si sa-ti vezi de ale tale daca ai fost un/o prost/proasta si ti-ai luat o/un ratata/ratat?
Ca tu in desteptaciunea ta una ai crezut si alta a iesit deci nu ai nicio vina!

Mergi la inceput