Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #1#

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lacramioara2 spune:

Fetelor, voiam sa va intreb, bebelusii vostri cam cat papa la o masa? Achim mananca in medie 140 ml dar uneori cere si 170 ( are 7 saptamani) . Mie mi se pare cam mult, voi ce ziceti? In greutate nu ia excesiv, circa 200-250 grame pe saptamana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Lacramioara, Ema are 4 saptamani si pana saptamana trecuta, cand avea mesele cam la 3.5, 4 ore, manca intre 120 si 180. Mie mi se parea enorm. Acum ca mananca mai des (o data la 2.5, 3 ore) mananca intre 100 si 140, iar in greutate a luat cam 350 gr pe saptamana (diseara e zi de cantarit, dar cred ca are cam 4300, si am iesit din maternitate cu 3030 gr)
N-ai de ce sa-ti faci griji, bine ca e mancacios. Pe mine ma stresa doar ca nu face fata un stomacel de 3 saptamani la 180 ml de lapte la o masa, dar la 7 saptamani e alta treaba. Acum, de cand mananca mai putin la o masa (dar mai mult overall pe zi), nu-mi mai fac griji; sa fie sanatoasa si sa manance cat vrea.

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

ASCHIUTZA sa va traiasca si sa fie sanatoasa.e tare dulce.

LACRAMIOARA noi avem 8 saptamani si mi-a zis sa nu ii dau mai mult de 150.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Lacramioara, noi mancam intre 60 si 90 ml la o masa, seara 120

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

Bun gasit fetelor in noua casuta!!!

dupa ce am citit tot si am plans nitel si eum am zis ca tre sa si scriu..desi maini libere am cam rar ca al meu s-a cam invatat in brate!
incep cu vesti despre noi: am fost la controlul de 2 luni si avem 6 kile fix si 59 de cm.. suntem niste falcosi:)) alaptat exclusiv, asadar eu una nu imi fac griji cum ca ar fi mare ca nu e deloc desi pare un grasunel, dr ne-a zis ca e perfect.

poza:
https://picasaweb.google.com/102193628299565059717/IvanBebeDeMami_de2#5832967168320635474

am setat botezul pt 9 februarie, il facem in Bucuresti, la Aristrocrat. Azi am setat si biserica si tot si invitatiile.. mai e nitel;
invitatiile le-am ales funny; in forma de body de bebelus cu poza lui in interior:
www.invitatiinuntasibotez.ro/index.php?p=bb100" target="_blank">http://www.invitatiinuntasibotez.ro/index.php?p=bb100

eu desi am ramas cu burta..nu tin cura inca pt ca alaptez si mananc ca sparta , non stop!!! si cel mai grav e ca as manca dulciuri la greu, si ma abtin greu, mananc zilnic dar macar ma chinui sa pap ducliuri sanatoase, facute in casa..in fine..asta e.
mi-am luat o rochita gen vintage asa closh ca sa acopere defectele;)): poza :
https://picasaweb.google.com/102193628299565059717/IvanBebeDeMami_de2#5832967449049874962

ps: si eu am un ditamai jetul la sani ca al meu se inneaca si urla de ciuda de fiecare data.
nu stiu cat papa, am facut si eu un experiment: muls din ambii sani eu inainte si papa pana nu mai poate: 170 de ml la biberon ..insa daca nu ii dau din biberon si munceste el la san mananca mai putin ca papa dintr-un sg san si la alaltul nu mai papa
inca papa din 2 in 2 ore poate si mai des si ma dispera..noaptea e la fel.. fara prea mari schimbari;
colici doar dimineata si usori, fara urlaturi;
picaturi ii dau zilnic din toate: Colief , Protectis, Infacol sau gripeWater(le alternez);

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

dragelor, pe noi nu numai ca nu ne-au lasat colicii, cum am sperat, ci ne-au luat mai rau, apar nu numai cele 3-4 ore nelipsite, ci ci sporadic si uricios prin timpul zilei si il fac cat un covrigel, gata, mor, nu mai pot, mi se rupe sufletul!!nu ii mai dau nimic, e clar ca nu ajuta.Espumisan am primit ieri,dar am citit ca da reactii gen dermatita de contact-asta mi-ar mai trebui sa faca!- asa ca nu ii dau, la Infacol nu ii place gustul si plange, Colieful a ameliorat ceva parca la inceput dar nu ii mai dau..Gata, astept.Cineva mi-a spus:medicamentul pt colici se numeste "rabdare" si se pare ca e adevarat.Pastrez masajul si, uneori, foehnul, cand apar in miezul noptii..

Fetelor, ce strumfi frumosi sunt la Odiseea noastra, adevarate minuni! Sa ne traiasca, iubitele mele, ce minunatie sa fim mamici, ce noian de sentimente ne scalda in fiecare zi, wow!!

fug, tre sa pape, sper sa mai apuc sa trec, mai aveam cate ceva de spus.

va pup pe toate, sa aveti o saptamana buna!

mami,si noi tot pe 9 februarie avem botezul, maine ne vin invitatiie, "compuse' de mine complet si comandate asa, sunt curioasa de mor cum au sa arate!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almy spune:

Gata, noi suntem crestine, cred ca am spart gheata la botezuri, nu? A fost un weekend super plin, dar a iesit super, iubita mamei a fost o cumintica, in ciuda oboselii si a agitatiei din jurul ei. In plus, am avut un weekend cu 10 grade, o caldura anormala pt vremea asta, dar pe bune ca mi-a convenit, decat s-o scot pe ger dupa botez, a fost super asa!

Cineva intreba de cadou la nasi. Eu am luat un robot de bucatarie, un set de prosoape impreuna cu niste accesorii de baie asortate toate si un set de pat.

Sa ne fie de bine si cu noroc si vesti minunate noua casuta! Multumim, Deny!

Aschiuta, sa-ti traiasca mandretea de fata!

Nici noi nu prea dormim ziua, decat daca ne plimba mami cu masina
In plus, am gasit metoda sa nu mai doarma in pat cu mine si totusi s-o adorm la san. Am renuntat la grilajul de la patutul ei, fiind la acelasi nivel cu patul meu, le-am lipit si ea crede ca-i cu mine in pat. Patutul nu aluneca sau altceva, asa ca e perfect safe. Doar ca eu trebuie sa ma mut in functie de sanul din care ii dau, dar nu ma deranjeaza, mai stresant era sa dorm cu ea in patul meu, ca numai somn nu era ala, ca stateam cu grija.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A.C spune:

Si noi tot pe 9 februarie avem botezul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns S.ellena spune:

Buna mamici dragi! Ma bucur si eu, atat cat pot, alaturi de voi pt noua noastra casuta. Din pacate noi am cam inceput anul cu stangul. Evuta mea a facut de vreo 3 sapt o dermatita seboreica de care nu mai scapam. Am consultat 2 dermatologi si ambii i-au pus acelasi diagnostic: dermatita seboreica ce s-a suprainfectat. Mi s-a spus ca din cauza caldurii din casa (la noi sunt in jur de 24,5 grade acum, cu caloriferele oprite, dar au fost si 25,5 grade) insa nu stiu ce sa cred. Cateva zile am avut tratament cu Fucidin crema (e antibiotic), cu Cytelium si Trixera de la Avene si sirop Ketof care sa o calmeze. Insa aseara nu i-am mai dat siropel pt ca ii da o stare continua de somnolenta, parca e leguma. Daca nu i-l mai dau ii dispare somnolenta, insa e cam agitata. Ideea e ca nici nu stiu ce sa cred despre rezultate. Acum mi se pare ca e mai ok, acum nu. De ex, aseara m-am uitat expres la obrajorul pe care am culcat-o: era curat, nu avea nicio roseata ca celalalt obraz. De dimineata, din contra: obrazul pe care a dormit era plin de pete rosii iar celalalt e ok. A avut bubite si pe tot capul, acum s-au uscat si s-au transformat in cojite. Pe spate i-au trecut insa observ ca pe burtica ii tot apare ici-colo cate un punctulet rosu. Bine macar ca sunt uscate, nu-i mai apar cu varf alb.Inclusiv urechiusele le-a avut franjuri, asa umede de ziceai ca e oparita. Nici nu stiu ce sa mai cred, am luat acum toate lenjeriile ei, toate scutecelele pe care o pun in patut si le-am bagat la spalat iar dar cu un detergent de bebe. Am plans in continuu fetelor zilele astea, mi se rupe sufletul sa-mi vad copilul cu fata asa devastata, cu bubite si pete rosii. Alina, stiu ca fetita ta avea niste bubite. Ati scapat de ele? daca da, cum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irilac31 spune:

Buna dragele mele, nu am mai intrat de ceva vreme

Bubu, n-am apucat sa-ti multumesc pt link uri . F emotionant mesajul citind l am retrait toata perioada de anul trecut. Asteptam poze cu invitatiile tale

Mami, superba rochia si invitatiile, iar printul tau e un scump
Noi mai avem pana la bptez inca nu m am hotarat la invitatii si nici o rochie nu mi-am gasit....nimic nu-mi vine calumea . La noi nu se fac cadouri la nasi....cel putin din cate stiu eu...poate s au mai schimbat obiceiurile intre timp

Va las ca plange, sper sa pot reveni


MTHFR A1298C genotip heterozigot; Factor XIII genotip heterozigot; PAI-1 genotip homozigot
38+

Mergi la inceput