Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #1#

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

a-haaa, deci nu suntem singurii care nu dormim ziua!Onutz, esti colega de lupta de convingere cu mine, dar nu doarme ziua decat foarte rar, poate 20-30 minute.Cel putin in ultima perioada, de dimineata pana seara la 20-30-21.30 de-loc!e clar, seamana cu mine in privinta asta!-plin de energie non stop,cu sau fara somn
onutz -si la mine in carti scrie la fel, nu trebuie sa te ingrijoreze strabismul pana pe la 4-5 luni, ei spun ca e normal, unii copii il au, unii nu..

Deny, scumpa noastra, TU esti a noastra, asa ca tu trebuie sa ramai intotdeauna langa noi, sa nu cumva sa iti treaca prin cap ca scapi!
Ce bine ca minunea ta e cumintica acolo, in burtica la mami! stai linistita, totul are sa fie bine,ai vazut ca in ciuda grijilor care nu ne-au ocolit, toate avem bebei frumosi si sanatosi.

Camys, 20 min de verticala obligator:), astia spun ca daca nu ragaie, macar laptele poate sa ajunga in burtica, si astfel nu il mai da afara..La noi e verificata!

Onutz, Bioana, si la mine linea negra e acolo, mai micuta, intr-adevar, dar e, insa e clar ca se retrage, dupa cum arata..Buricul la fel,mi-e si dor de buricul meu frumos, ha ha, dar..rabdare,rabdare coane Iancule!

Fete dragi, mi-a facut mare placere sa scriu mesajul pentru mamicile de la Odiseea de ianuarie-februarie si as mai fi avut multe de spus/scris!Va multumesc ca mi-ati dat aceasta frumoasa misiune

Si tie iti multumesc in mod special, Deny, tu esti mereu alaturi cand avem nevoie de tine.Si mii de pupicipentru casuta noua! sa dea Dumnezeu sa fie plina de vesti bune despre pitici sanatosi!

Asaaaa.acum sa va spun motivul pentru care imi vine sa tzopai! Nicholas al nostru a dormit toata noaptea, nu colici nu nimic!! cred ca m-am uitat la el de 100 de ori, pe putin, ca nu imi venea sa cred! ieri a avut o zi fara somn complet, ca de obicei, dar a adormit la 21.30 si s-a sculat apoi la 23.30, la 3.00 si apoi la 7.45.(!!!) Numai pt papa si adormit bustean pe umarul meu, ca nici noaptea nu scapa de cele 20 de minute de verticala:), saracutul, el ar dormiiii-si doarme, de fapt, dar ma-sa nu il intinde decat dupa ce e sigura ca e ok cu datul afara.
Doaaaamne, ne-a dormit copilul,iar cand s-a trezit era cu gura pana la urechi, scumpul de el, ca de, era odihnit, nu il mai chinuise burtica..Om fi scapat? Nu am curaj sa ma bucur, inca...

va pupacesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mica26 spune:

Pana a scris Camelia mesajul precedent( am stat mai bine de o ora) s-a predat stafeta,s-a mutat casuta... Uoff,uoff...
Bubu minunat mesajul tau! Chiar m-a emotionat!
Sa iti traiasca bebe nicholas si Doamne ajuta sa fi scapat de colici!
Onutz ce flacau mare si frumos ai acolo!
Lacramioara spun si eu ce au zis fetele..dupa ce papa macar 20 min la verticala. La fel pateam si eu cu natalia,dar acum dupa ce papa cuibatita pe umarul meu,ture prin casa si nu mai da afara!
Deny iti multumim pt casuta asta noua si frumoasa. Te rog sa ramai cu noi in continuare. Sarcina usoara in continuare.
Si a mea a fost treaza de la 9jum,a mai adormit pe alocuri cate 10min,insa e prea putin pt ea,iar acum doarme de la 3jum...si e 7. De acu sigur face ochi ca i se face foame.
Azi eu am avut o zi groaznica..mi s-au infundat canalele de la sanul stang si am avut ce trage de el...a fost in doua cu lacrimi.nu am avut ce face cu pompa...a trebuit o mana de om adevarata..sor'mea e aceea. Sa-i dea Dumnezeu sanatate,ca acu sunt bine.
Multumim si fetelor de la odiseea ian-feb pt mesaj...f emotionant! Sa fiti sanatoase si voi si bebeii vostri!
Referitor la greutate spuneti ca e ok,nu? Si eu ma bucur ca a luat, multumesc lui Dumnezeu pt asta. Sper sa am san sa-i dau pana nu-l mai vrea ea.azi m-am speriat ca pierd lapticul...
Va pup pe toate! O seara frumoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Bubu, Luci e-n stare sa-si puna scobitori in ochi, ca Tom din Tom si Jerry
Mai nou programul nostru e asa: ne culcam la 22-22.30, ne trezim sa papam repede repejor la 2 sau la 3 , apoi la 5, apoi la 7 sau 8, apoi la 10 si de cele mai multe ori ultima trezire e la 12. Mai atipeste cate 2-3 minute dupa ce mananca dar se trezeste imediat.
Intre 20.00 si 21.00 facem baita (cam cand vrea el), ne imbracam cu circ si scandal, curatam fatzuca, nasuc, ochisori, mancam si naaaaniiii!!!
Eu incerc sa-l mai adorm in timpul zilei, ca e tare marait. Initial ma bucuram ca nu dormea ziua, credeam si speram sa doarma toata noaptea. Dar se pare ca el nu e inca pregatit sa o faca, asa ca asta e, m-am resemnat
Sunt cam obosita, dar nu atat de rau ca in prima luna.
Ce frumos va sta impreuna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Fetele de la ian-feb foarte emotionant mesajul de la voi,sa aveti parte numai de bucurii si de naseri cat mai usoare

Onutz ce flacau mare si frumos ai

Bubu ma bucur ca Nicholas a scapat de colici sper sa nu mai revina

Nicoleta sper sa se faca bine repede printesa ta

Camys daca sta ca broscuta pe umarul tau e ok pentru el,asa sta si al meu.

Va pup pe toate

Mica ma bucur ca ti s-au desfundat canalele si bravo pentru greutatea fetei.

Deny ma bucur ca sunteti bine si cresteti mari

Fetelor Stefanut iar s-a chinuit cu colicii pana la vreo 4 de dimineata de la 7,el care se trezea bucuros cu chef de ganganit dupa repriza de colici de dimineata azi era tare necajit ca si mine de altfel ca nu stiam ce sa ii fac.Dupa ce a facut kk a redevenit bucuros si cu chef de ganganit.

Azi in sfarsit am intrat in blugi mei care pana acum nu imi intrau decat pana la genunchiSi linia neagra de pe burta nici mie nu mi-a disparut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Geani80 spune:

Buna seara si bine v-am gasit in casuta noua! :)

Felicitari Aschiuta pt minunea Lili! Imi place mult numele ei :)

Cine intreba de linea negra, la mine a trecut cam la 3-4 luni la prima sarcina,acum... Om vedea. Mie si buricul mi s-a colorat :p
Sara mea a inceput in sfarsit sa pape din ambii sani. Sper ca suntem pe drumul cel bun si vom recupera cat de cat cu greutatea. Mi se pare ca abia acum a invatat sa suga... Si poate ca asa si este. In fine, mai bine mai tarziu decat deloc.
Ma gandeam ca fiecare dintre noi are cate un "pitic" :) ba ca mananca prea putin, ba prea mult, ba regurgiteaza, ba nu regurgiteaza, ba doarme prea mult, ba nu doarme destul... :) Asta inseamna sa fii mama. Tot timpul cu grija, cu sufletul la gura, chiar daca in cele mai multe cazuri ne facem probleme degeaba.

Asadar un capitol nou, cu alte emotii si aventuri :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camys_2000 spune:

O sa-l tin cu siguranta mai mult la verticala, chiar daca scoate aerul. Acum, la ultima masa, l-a scos cu tot cu mult lapte, i-a iesit si pe nasuc. M-am speriat foarte rau cand am vazut cum se inroseste.
Oare e cazul de investigatii suplimentare? Citisem la un moment dat de cineva care vorbea de o ecografie abdominala...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Nici Ema nu a dormit azi decat o ora si e treaza de la 7. Nu stiu cum reuseste, ca mie imi pica ochii de somn. Sper sa doarma acum, ca aseara au fost chinurile de pe lume s-o culcam. Mititica n-avea somn, ca dormise lemn toata ziua.

Am mai pus si eu pe picasa poze mai recente in folderul nostru

Va pupam

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Camys, daca regurgiteaza si fara sa se agite atunci poate chiar are reflux gastro-esofagian si trebuie sa consulti un doctor. Daca nu nu. Eu nu cred ca e cazul.
Poti inceca si sa-i ridici partea dinspre cap a saltelei cu cateva grade.
Dar cel mai rapid si simplu este sa-l tii cat mai ridicat cat mai mult timp

Fetelor, pana cand trebuie sa insistam cu scosul aerului?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Bine v-am gasit in casuta noua!Am pielea de gaina dupa ce am citit ce a scris Bubu si apoi fetele de la ianfeb.V-am citit de pe tel dar nici urma de timp sa va raspund.

Sa va povestesc despre noi,la 1luna si 1sapt avem 5kg si 58 cm.Dr zice ca e f bn,a luat in 4 sapt 1kg.Ii dau completare din ce in ce mai putin,se pare ca lapticul meu ii ajunge cat de cat.Oricum e infinit mai usoara alaptarea acum decat la inceput,nu mai am dureri,nu tu sfarcuri sensibile.
A facut si el o criza de colici,ne-a urlat vreo 3 ore.Am incercat infacol/sab simplex si vomita intr-una asa ca dr a zis sa luam gripe water.De cand ii dau nu mai a avut probleme,sper sa nu vorbesc aiurea si sa reapara azi.Aaa si laptele de completare NAN sensitive are lactoza la 30% fata de NAN HA,probabil e mai usor digerabil si ii face bine.
In rest doarme noaptea cu pauze de supt,primul somn e la 3-4ore,apoi cate 2 ore spre dimineata chiar ar suge din ora in ora.Acum l-am pacalit si e in carut ca se maraia si l-am luat din patut sa nu-l trezeasca pe tati.Ziua mai papa,mai doarme,mai sta treaz si se uita la noi,vorbim.Ii place sa ii canti si sa-l plimbi
Camys si al meu vomita ziua cand se agita rau,dr a zis ca a luat asa bine in greutate incat nu e de ingrijorat.Noaptea nu vomita deloc,sta cuminte si eu nu ii scot aerul pentru ca adoarme la san si nu vreau sa-l trezesc.Cateodata cand il iau de la san sa il pun pe umar da afara inainte sa ragaie,a fost greu dar m-am obisnuit.E lacom si probabil suge prea cu pofta.
Avem un sling reglabil bumbac de la poarta-ma.ro si nu sta deloc.160lei aruncati pe fereastra pentru ca nu e asa cuminte sa stea el nemiscat in brate.
Onutz de cat timp ai inceput sa il pui pe burta?
Popi am uitat sa iti urez La multi ani,sa fii sanatoasa si ai grija de Mara

Fug ca s-a trezit piticania,va mai scriu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Buna dimineata si bine v-am regasit!

Felicitari Aschiuta! Multa sanatate la amandoi si recuparare rapida!

Bubu, foarte frumos si emotionant mesajul.

Camys, e normal sa regurgiteze, nu te speria.

Si a mea da afara cam dupa fiecare masa, tot asa ii vine de multe ori si pe nas, o sa treaca si asta. Eu cred ca mananca mai mult decat ii trebuie si la mine vine laptele si foarte mult odata si inghite foarte mult aer, se si ineaca, se agita si de asta vomita mai mult. Ufff, astept si eu ziua cand alaptatul va fi un moment de relaxare pentru amndoua (cum scrie in carti), pentru mine momentan e un moment tare stresant. Pozitia aia cu ea deasupra nu imi iese de nicio culoare, ne-am tot chiunuit ca eram amandoua transpirate dupa primul minut, i se afunda nasul in san, nu inteleg cum sa o tin de cap, poate are cineva o poza sau un video...

E inca fornaita, o aspir cu batista cand nu poate manca si atat. Nicoleta nici eu nu i-as da antibiotic pentru muci...

Onutz, cam pana la 6 luni se scoate aerul, cand stau singuri in fundulet, o sa iti dai seama cand nu mai e nevoie. Oricum dupa primele luni scoate aerul mai repede si mai bine.

Mergi la inceput