decontare operatie cataracta

decontare operatie cataracta | Autor: jozsaerika

Link direct la acest mesaj

Buna,

Tatal meu a ajuns sa nu mai vada deloc cu un ochi din cauza cataractei iar celalalt este si el foarte afectat.Am inteles ca s-ar putea deconta operatia de cataracta? Adica este gratuita in spital?

Multumesc
Erika

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Se deconta, acu` cativa ani, suma ce acopera efectiv cristalinul cel mai ieftin.
Dar la furnizor plateai tu, apoi recuperai banii. Nu mai tin minte cat era, parca 1400 lei cel mai ieftin implant ?! Trebuie sa intrebe medicul , asa e cel mai bine.


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Iulia Copiii Monicai Alex Luca Lorena


U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Stiu de la mama ca se deconteaza la Casa de Asigurari de Sanatate...dar sunt cozi mari si iti vine randul cine stie cand...mama si-a platit operatia din banii ei...e scump dar nu mai putea astepta si am ajutat-o si noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

nu se poate deconta ulterior, macar valoarea aceea limitata, pentru cel mai ieftin cristalin?

si mama se opereaza saptamana viitoare, dar nu in spital. o sa intreb dr daca are contract cu casa de asigurari de sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu asa stiu ca oricum doar si numai ulterior se poate deconta, in baza actului medical emis post - operatie si hartia de achizitie cristalin (asta de la furnizor) si bine-nteles atata timp cat este asigurat cu acte in regula (elev, angajat, pensionar - cu dovada aferenta).
Dar cred ca daca se intreaba direct medicul care va opera, veti afla excat procedurile din 2013

Mult, mult succes , sa treaca cu bine toata lumea


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Iulia Copiii Monicai Alex Luca Lorena


U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

am vorbit cu medicul de familie - care m-a trimis la casa de asigurari.

medicul oftalmolog mi-a spus ca:
- se deconteaza doar operatiile efectuate in spital (nu si in clinici particulare)
- suma este de 280 de lei
- toate formalitatile trebuie sa fie gata inainte de operatie - scrisori medicale etc
- desi pacientul trebuie sa se ocupe de drumurile la casa de asigurari, banii nu-i sunt dati lui direct

deci eu m-am lasat pagubasa, bine ca platim :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Medicul ti-a spus gresit. Se deconteaza la orice spital fie privat fie public daca spitalul are contract cu casa de asigurari si in limita admisa de lege adica aceeasi suma identica indiferent de spital sau de cristalin sau procedura.
Casa da X lei si gata.
Doar diferenta in plus (daca exista) este suportata de pacient.

Mergi la inceput