Piersicute de iulie august (20)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Roxy: cu greutatea eu nu m-as panica, bag mana in foc ca cel mult a stagnat, poate nu a fost cantarita bine data trecuta. Pe mine m-a invatat doctorita sa o cantaresc de 4-5 ori in zilele de luni si sa notez greutatea cea mai mica, asa sunt sigura ca e cea reala, nu inainte de pipi/ scaun etc. Incearca si metoda asta. Piticele noastre cred ca au avut mereu greutati similare, a mea are vreo 7400-7500 gr si mi se pare super suficient. Nu as incerca sa o ingras artificial cu maio multe cereale sau cu LP in piure de legume, eu i-l dau ca atare.

Cu avansatul ce sa zic, ma uimeste ce citesc la voi, a mea desi incearca nu avanseaza mai mult de 2-3 cm, nici cu fata iar cu spatele nici atat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Porumbita vroiam de mult sa te intreb cum ai procedat la primul copil cu alaptatul atunci cand mergeai la birou? Retinusem dintrun post ca puneai pompa la birou, cum pastrai LM, cum il duceai acasa ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

buna ziua spre seara asa...
cred ca nu am intrat azi, dar nu mi amintesc exact...
sunt prastie cu tot ce e in jur, incerc sa ma concentrez pe proiectele mele si pe copii si de asta in rest fac numai prostii: uit ceainicul pe foc, uit unde imi pun divers elucruri, nu mi dau seama cum trece timpul...
dar azi mi a sosit Magneziul (merci Roxy) si sper sa devin multidimensionala iarasi!!!

in primul rand, ATENTIE fetelor care stati doar 1 (UN) an acasa!!! tb sa mergeti urgent sa depuneti cererea ptr primirea stimulentului de reinsertie profesionala de 500 lei:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=176467&nm=HG12912012-Modificare-CIC-Atentie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

FLEUR: multa sanatate tie si piersicutului! da i mult lm sa se tina tare in lupta cu virusurile :)

ARUBA: patrunjelul si pastarnacul nu sunt in general alergene, asa ca nu cred ca o sa aiba vreo pb. nici eu nu le cunosc si cand cumpar le intreb pe tarancile de la tarabe "ce e acesta?" (se cam uita crucis la mine...).
cat despre sani, cred ca ii dai prea multa mancarica la o masa si atunci suge mai putin san, deci ramane prea mult la tine.
Rares (e tot pe 23 iul nascut, ca si Grace) mananca doar vreo 1-1 si jumatate "linguri de ciorba" (la cantitate ma refer, nu la tip de mancare), dar date cu lingurita lui pare imens de mult (ca timp ma refer). noi suntem la morcov++patrunjel+pastarnac+un pic de lp


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

i'm back a papat piure de legume si mult laptic ne-am cam matzait la tzitzi (de fapt de vreo 2 zile ne tot matzaim dar doar la dreptul nu stiu de ce) acum se joaca cu tac'su.
ada - eu iti recomand sa iei un mixer din ala vertical care are si pahar special de mixat. eu cu ala ii fac piureul de legume si iese super cremos. avantajul este k paharul ala are fundul exact cat para mixerului si merge sa faci si cant mici. eu oricum ii fac pt 2 zile si e ok. poti incerca sa-i pui putin LP in piure ca sa fie un gust cu care e obisnuit. ai fost maxima cu descrierea cazaturii si Antonik inainteaza la fel, se propteste in cap si se impinge in calcaie.
fleur - aseara mi-am amintit k si tu ai av aceeasi probl cu greutatea lui ericutz
aruba - din cate stiu dureaza cateva zile pana se regleaza cant de lapte si pana organismul pricepe k nu mai e nev de atata lapte. incearca sa nu bei f multe lichide si sa pui comprese reci pe sani. da, piticele noastre se cam tin una dupa cealalta cu evolutia in ceea ce priveste "gafa" cu albiturile - stai lini k nici eu nu deosebesc patrunjelul de pastarnac mi se par identice si le las in punga cu eticheta mai nou k sa stiu care e care si oricum sunt fff multe gospodine care nu le deosebesc, ba mai mult au impresia k sunt una si aceeasi leguma...
ali - si mama lucreaza in stoma si a zis k nu sunt de neglijat dintii de lapte pt k eventualele probleme pot afecta si dantura definitiva. asa ca nu mai sta prea mult si vezi ce varianta alegi
maine ar fi timpul sa introduc ceva nou in meniu k au trecut ceva zile de la ultima noutate...nu m-am hotarat inca dk sa bag telina sau cerealele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

ROXY: eu i as introduce cerealele. telina si cartoful sunt considerate "mai alergene" si le as mai amana un pic.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

M-ati mai linistit, deci nu sunt singura pe dinafara cu legumele. Eu credeam ca pastarnacul e rotund, apoi am aflat ca aia e telina. Telina o confund cu sfecla si tot asa...

Ina poate ma lamuresti si pe mine cu ceva. Inteleg sa dam alimentele pe rand ca in caz de alergie sa stim de la ce o face. Dar ce nu inteleg e daca se castiga ceva amanand un aliment "mai alergen" de ex telina? Adica daca un bebe e sa fie alergic la telina, eu zic ca o sa fie alergic si daca i se da la 6 luni si daca i se da la 8 luni... nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Inaf78

dar azi mi a sosit Magneziul (merci Roxy) si sper sa devin multidimensionala iarasi!!!

in primul rand, ATENTIE fetelor care stati doar 1 (UN) an acasa!!! tb sa mergeti urgent sa depuneti cererea ptr primirea stimulentului de reinsertie profesionala de 500 lei:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=176467&nm=HG12912012-Modificare-CIC-Atentie



cu pla si spor la multitasking
m-am uitat si eu pe lege, dar nu prea se intelege mare lucru ideea e k cica dk depui cererea de stimulent, in mom depunerii ei inceteaza plata indemnizatiei...ori noi dk depunem acum...sau in cerere se completeaza data cu care te intorci la birou...carmen, cred k tu esti mai in masura sa ne lamuresti k esti prin domeniu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Inaf78

ROXY: eu i as introduce cerealele. telina si cartoful sunt considerate "mai alergene" si le as mai amana un pic.
-------------------------------------
M si R
-------------------------------------

http://bebeinfo.webs.com/



cereale sa fie atunci! ms

ooo, pai R papa putinel deocamdata Anto e haplea si baga cam 3 linguri de piure acum. oricum cu lgrtele lor intr-adevar pare muuulltt, dar a mea in 10 min e gata cu tot castronelul si inca mai cere, dar nu-i dau mai mult deocamdata mai ales k a aparut si scaderea in greutate...asa k nu are decat sa se multumeasca, cu tzitzi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Ina, eu din ce-am citit pe-acolo inteleg ca e vorba de cele care stau DOI ani. Am comentat la subiectul spre care ne-ai dat link.
Multumim.

Mergi la inceput