Piersicute de iulie august (20)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Maria, nu ai fost deloc acida Sunt perfect de acord cu tine ca trebuie sa existe o moderatie in toate, de aceea eu si prefer sa citesc in cat mai multe locuri si sa aleg ce cred eu ca e bine din toate, nu sa respect ceva cuvant cu cuvant. V-am pus linkurile respective ca sa cititi si alte pareri si sa va inspirati de acolo Cat despre a judeca pe cineva, Doamne fereste! Departe de mine aceste ganduri! Cred ca fiecare mamica face ce e mai bine pt puiul ei si o face cu toata dragostea. Sper ca n-am suparat pe nimeni.

Si mie mi se par aberatii alea cu copiii alaptati cu lm sunt mai destepti decat cei alaptati cu lp. Si cu doctorii la fel. Mie chiar imi place pediatra mea ca nu a vrut sa-mi dea antibiotic la klebsiella si a zis sa lasam copilul in pace.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Ali am intrebat-o pe mama, care e stomatolog, ea recomanda tratarea dintilor indiferent ca sunt de lapte sau definitivi, altfel pot fi afectati cei definitivi. Daca Rafi nu sta la tratament o optiune este si cea data de medicii de acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Buna dimi...mai pe la amiaza
Va multumesc din suflet ptr raspunsuri si sfaturi tuturor
Nu stiu cum de m au sfatuit dr din ro asa prost si nu stiu cum de EU mai proasta ca ei am luat de Buna ceea ce mi au zis.dar Inca odata cu asta ma bucur ca am luat decizia de a ma muta
Alta varianta nici nu au dus in discutie ca sunt prea multi.si chiar de era numa unu DOI rafi nu cred ca ar fi stat.
Ana Denis adoarme ori in pat langa mine daca il tin strans de mine si ii cant sau ssssiesc,ori in carut si il mut in pat,ori cand e prea agitat si nu adoarme nici cum il culc in brate.il Las si singur in pat dar il baricadez cu Perini si pun si plapume pe jos si oricum il aud de oriunde.minunea de a adormi singur nu s a intamplat nici macar o data.rafi nici acum nu doarme daca nu ma pun si EU in pat.cred de ffff putine ori s a intamplat minunea la el.asta e m am obisnuit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Salutare si de la noi. Ce faceti fetelor?Ce vreme e afara. Am incercat sa-i dau legume lui NECTAREl si esc total.In primul rand, trebuie sa ma duc sa-mi iau alt blender ca asta pe care il am eu nu merge sa pasez asa putin. Pana la urma i-am pasat cu furculita si, nu am reusit sa le pasez bine. Asa ca, a tusit , i-au ramas pe gat, se strama de zici ca , ca cine stie ce balauri ii dadeam.O sa vad dupa ce le pasez cu blenderul cum or fi.Am citit linkurile puse de OLIVETTE, interesante, luam si noi ce consideram.Cu dormitul, NECTAREL doarme cu soacra-mea.TUDOR, tot la fel.Trebuie sa gatesc si eu ceva. Cred ca fac aripioare la ceaun cu cartofi prajiti si mujdei. Asta-i planul. Mai e pana il pun in aplicare.
DELIA< numarul de tel.al tatalui tau, sa nu ne uiti.In rest sunt alena esuata in pat.LAURA< ce faci?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Ada EU sunt pe Aici ma invart ca titirezu prin casa si tot nu se vede ce fac.ba mai strang cate ceva ,ba bag la spalat,spal vase,Am pus si o ciorbita la foc.
Poate ii vor placeA mai mult cand vor fi mai fine si eventual primele Dati sa incerci sa le faci mai subtiri.
Daca tu esti o balena esuata atunci EU ce sunt?))))))
Eventual poti sa zici ca esti o sirena esuataasa mai ai voie
Oli ffff draguta fetita ta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

Yellow fetele mele dragi :* hop tzop la raport!
Piticot a adormit tocmai la 1 azinoapte k deh, ieri pe zi a tras o tura de nani de 2 ore si una de 3... A apucat-o iar hlizeala si gangureala dimi pe la 8 cd.s-a trez sotzulache dar am ladat-o in pace si a adormit la loc. Pe la 11 ne-am trezit, a papat, am scos-o la geam sa vada fulgii, apoi nani si nu s-a trez inca (doarme de la 14.30). I-am preg supitza si astept sa se trez.
K tot vbeam zilele astea de cm, cred k se preg ceva k de ieri am obs ceva rozaliu, dar doar dp ce merg la toaleta...sper sa nu-mi vina k mi-e k iar o iau razna chisturile mele idioate :(( apropos, voi ce luati pt dureri menstr acum cd alaptati? Ce avem voie?
Ms de sfaturi :* cred k din caiza diversificarii a scazut in greutate...oricum nu i-am inlocuit noci o masa de lapte si nici nu ma de gand! Papa cam 80 ml piure la pranz si apoi lapte, plus k in el ii pun si un praf de lp. Ma gandeam de azi sa pun o masura intreaga de lp in piure sa fie mai consistent.
Revin mai trz k s-a trez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Multumesc, Ali. Ca sa vedeti ca si boboceii sunt frumosi! Ca de piersicute stiati deja ce minunatii dulci aveti

Roxy, ce norocoasa esti tu cu Antonik, cu somnicul ei si ziua si noaptea. Maya ziua are 2-3 reprize de somn de 30-60 min maxim.

Am fost pana la Farmacia Tei sa iau o reteta compensata pt tata. Doamne, ce era acolo! Am zis si eu ca daca ninge nu mai iese asa multa lume din casa. Da' de unde! Am stat o oravsi jumatate. Sotul cu Maya in masina ca nu suporta cozile de la farmacia aia. Decat sa stea acolo mai bine il arzi cu fieru'! :)) evident ca la un moment dat se saturase pitica si a inceput sa planga, asa ca a scos-o afara si a adormit-o. S-a trezit fata exact cand a venit mami, la fix pt papa.

Ada, ai pm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Buna fetelor,

Scriu si eu repede ca altfel trece ziua si nu mai apuc (ca ieri).

Noi am dormit bine, 8 pm-8 am cu o trezire la 4, cand l-am luat in pat. Eu tot racita, cu masca pe figura. Bb stranuta, dar in rest nu pare ca a luat raceala (Porumbita, multumim de intrebare). Acum sta in fundulet,baricadat cu perne si inconjurat de jucarii si suge la un biberon cu suc de mandarine indoit cu apa. (mai mult suge tetina decat bea, dar daca ii dau in paharel, bea f bine suculetul).

In privinta diversif.,in lumina ultimelor opinii si linkuri, eu sunt perfect de acord cu Maria si contra oricaror exagerari si prejudecati (gen cerealele sunt nocive si umfla artificial). Sa nu uitam ca micutii incepand de la 6 luni au nevoie de fier, in special cei alaptati, principala sursa sunt cerealele imbogatite cu Fe, apoi carne, galbenus, spanac, caise, leguminoase etc. Problema e ca nu putem introduce de la inceput toate alimentele de pe lista. Al meu bb nu s-a ingrasat deloc de la cereale, bine nici apetitul lui nu e extraordinar.
Roxy, nu te ingrijora, e normal sa mai dea inapoi la inceperea diversificarii. Nu stiu daca va mai amintiti, si Eric a facut exact la fel, scriam eu acum vreo 2 sapt. ca a dat inapoi 100g. Acum e cu +100-150g fata de ultimul cantar la dr. (21 dec). Da-i linistita cereale ca nu se va "umfla" fata (la lingurita, nu la biberon, in amestec cu fructe sau legume,de preferinta fructe).
Cand o sa am timp pt acest sport, o sa mai pun si eu niste linkuri despre beneficiul cerealelor.

Ali, clar ai primul plimbaret. Vlad, la fel, felicitari. Si Nectarel. Eric se sprijina in cap si se impinge in picioare si asa inainteaza cativa cm. Sau prin rostogoliri succesive.

As mai scrie o groaza, dar dl. bebe a decis ca s-a terminat pauza.
Va pupacesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Salutare
noi am avut o sindura trezire azi noapte la 4 pt tzitzi. In rest, somn de voie pana la 8.30. Vad ca isi revine incet la programul ei dar sa vedem cum o sa fac sa o mut din patul mare inapoi in patutzul ei. Poate ii schimb pilota caci eu cred ca ii e frig acolo.

Olivette, mie mi-au placut mult articolele. Imi place stilul asta mai agresiv caci asa imi atrage atentia asupra unor idei si cantaresc si eu mai mult lucrurile.

Roxy, mie mi-au disparut ca prin farmec durerile alea cumplite de ciclu, asa ca nu am luat nimic. Dar dupa luna trecuta cu un CM f abundent acum nu a mai venit...

Fetelor, azi dimineata am vrut si noi sa bagam niste acrobatii la somnul fetei de la 11, dar Ana a hotarat ca nu vrea sa o lase pe mami sa faca amor :). De 2 ori s-a trezit exact in momentul in care trebuia sa inceapa treaba mai serios. Pfffff

Eu am facut ciorba de burta si tortilla cu carne de vita si cu varza rosie calita si otzetata langa. Yammy!!!
si orez cu lapte si stafide la desert ca il ador.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Fetelor help, iar mi-a luat-o razna productia de lapte. De cand am inceput cu piureurile de legume am aproape in permanenta cate un san angorjat. Ce pot sa fac sa scada productia? Nu e chiar ca la furia laptelui dar nici mult nu mai e, iar eu nu mai am nervii necesari pt asa ceva. Pitica si-a scos o masa de peste zi dar sanii mei nu pricep asta si produc in continuare la fel de mult ca pana acum. Pun pompa o singura data pe zi la un san sa scot 50 ml ca sa ii dau cu cereale, apoi suge tot la sanul ala. Eu alaptez alternativ, o masa la un san, nu stiu cat suge ca nu m-am incurcat niciodata cu proba cantarului, i-a mers bine si am lasat-o in ritmul ei. Dar la naiba, ar fi cazul sa priceapa si corpul meu mesajele astea!!

Cred ca am comis-o cu diversificarea, dupa 4 zile de morcov , primele 2 morcov bio la abur si urmatoarele 2 morcov Hipp la borcanel, aseara a fost mama la piata sa imi ia si alte legume. Azi am zis sa fac la abur 2 radacini de patrunjel, si sa amestec cu morcov la borcanel. Zis si facut, apoi vorbind cu mama ii zic ca mi s-a parut ciudat ca una din ele dupa ce a stat la abur a ramas alba iar a doua era cam galbuie, iar ea zice ca in mod cert am pus un patrunjel si un pastarnac, din greseala... Tot ce se poate, ca mie toate imi seamana... daca o fi asa, Dumnezeu cu mila, sper ca n-oi avea ghinionul sa faca vreo bubita si sa nu stiu de la care... Sunt o mama total nepriceputa la ale bucatariei, nu prea le am cu legumele astea ca eu nu fac niciodata ciorbe sau supe, decat de rosii.

In rest asa, din ce imi aduc aminte:

Ali: e nasol cu cariile pe dinti de lapte, eu am avut mari pb in copilarie si chiunita pe la dentisti, iar 2 masele definitive mi-au iesit direct cariate Deci eu as fi pro sa il anesteziezi sa ii repari tot odata, ca sa nu ramana cu fobie de dentist ca mine...

Ada: nasol cu cazatura, eu am comis-o acum 2 ani am cazut pe noada de am crezut ca mor de durere vreo 3 luni dupa

Olivette bine ai venit!

Eu cu blogurile de mamici naturiste, futuriste si anti mainstream nu prea ma impac, daca am chef de retete veggie sau raw caut pe net direct, dar nu suport sa le citesc si parerile, sunt prea atotstiutoare, ele stiu mai mult si ca medici, si ca pediatri, si ca nutritionisti de orice fel,... ma enerveaza maxim, nimeni nu isi creste copiii mai bine ca ele, noi restul suntem niste parinti denaturati Sa nu fie cu suparare, asta e parerea mea!

Mergi la inceput