Piersicute de iulie august (20)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

clay tine de copil cu somul; la robert nu a functionat; indiferent ce manca seara tot nspe treziri avea; deja acum la victor nu ma mai impacinetez (la robert in afara de il lasa sa planga pt ca nu sutn de acord cu metoda am incercat cam tot... si nu a functionat; copilul a fost mereu foarte sanatos, energic dar cu nspe treziri)

balanta eu ies pe orice vreme; dar pe cel mic de regula il iau in manduca pt comoditate

laura sunt copii la care merge metoda cu plansul; de ex la noi si sa vreau nu as fi putut sa o aplic la robet pt ca el de multe ori plangea la mine in brate noapte;
asa ca cel sa il mai las si eu sa planga
plus ca avea spasmul hohtuluid e plans (adica in timp ce plangea i se oprea respiratia si il vedeai ca se albastreste; are si acum chestia sta dar fiind mai mare stie ca tr sa respire )

ina eu stiu ca asta http://www.argos.co.uk/static/Product/partNumber/3479865.htm se numeste antepremergator ([premergatoare sunt alea unde intra copilul ca in scaunel si au roti)
noi aveam asa ceva mostenire de la primul; e stabil dar tot tr sa stie un pic sa mearga; a fost folosit la greu;
sper si lui victor sa ii placa

de ce ai folosit asa mult hamul?
mie nu mi se pare absolut deloc ok pt ca necanzand deloc cand o face o face serios pt ca nu stie cum (dc tot timpul a fost tinut)

stiu ca noua pediatra ne-a zis sa il lasa in casa pe mochete/covor sa nu pice pe ceva dur si intimp va invata cum vine treaba si asa a fost

sa iti mai zic ca primul cele mai naspa cazaturi le-a luat cu noi langa el?
de ex avea 2 ani, eramla Balcic si il tineam de mana amandoi
am intrat in curtea hotelului si mai erau cam 5 metri pana la intrare; a vrut singur si l-am lasat;
a facut un pas si a cazut si a facut o mareee julitura sangeranda pe nas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata si de la mine mai tarzior! Dupa o noapte cu 9 treziri de la ora 5 ma gandeam daca sa ma mai pun in pat sau nu, aseara mandra mea s-a trezit doar de 3 ori. Ce bine a fost!

Sa vedem ce-mi mai aduc aminte:
Nu sunt de acord cu metoda cry it out. Am facut copil sa stau de el, ca altceva nu am de facut, nu sa-l las sa planga. Las la o parte mancare, spalat, curat si mai stiu eu ce si stau cu fata. Pana la 3 luni ziua nu dormea decat pe mine, asa ca eram non stop cu ea in brate.

Scaun de masa am si eu de la Ikea, primit la botez, dar se numeste Blanes sau ceva de genul, mi-e lene sa mai caut acum.

Balanta, iti spun si eu ce ti-au zis fetele, ca o parere "din afara": nu cred ca te-a judecat nimeni. Mi s-ar parea si absurd sa te judece pentru ce le iei copiilor. Nici nu pot sa-mi inchipui ce e in sufletul tau cu Eric bolnavior

Eu o scot afara pana la -5 grade. La mai putin nu. Ieri imi arata real feel -9 si batea si vantul putin, asa ca nu am iesit. Alaltaieri in schimb am iesit, erau -2, si eram singurii din parc. In carucior nu a vrut de la inceput, in brate nu mai pot sa ies cu ea ca are 7350 g si ma rupe, am facut si tendinita la o mana, dar mai nou o scot in carrier, imbracata cu costumul de fas.
Azi as fi vrut sa iesim ca vad ca e mai cald, dar cam ploua :(

Lml Nico pt David. Servesc si eu o felie de tort ca sunt disperata cu dulciurile. Noroc cu alaptatul ca se pare ma mentin, dar ar cam trebui sa ma potolesc ca am niste kg restante ramase.

Fleur sanatate multa si sa treaca repede raceala!

Roxy, bentite dragute am vazut aici: http://www.bebecochet.ro/
Eu am vrut sa comand pt botez, dar m-am trezit tarziu si nu avea timp sa mi le trimita.

Michelle, parca sunt 2 papusele fetitele tale! M-am indragostit de ele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Olivette

Multumesc de invitatie, fetelor!

Legat de amenzi neplatite si alte datorii la stat, eu am depus dosarul pt indemnizatie acum 1 saptamana. Incercasem mai devreme, dar nu aveam toate actele cerute la sect 2, respectiv: certificat fiscal pt mine si pt sot (!!!) ca sa vada ca nu avem datorii la stat. Asa ca iti recomand sa platesti amenda respectiva, pt ca se pare nu primesti indemnizatia daca ai datorii. Uite si aici: http://m.avocatnet.ro/mobile/m%7Carticol?a=27424


Mami de Maya Cristina (06.09.2012)


Olivette si eu tpt la sect 2 am depus si imi cerusera CF so pt sotz, dar am sarit la ei k nu mi se pare normal sa ceara pt altcineva decat solicitantul! Si le-am inchis gura, vb cu.directoarea de la prot sociala din olari si a zis k nu e necesar :) am o boala pe astia de la stat k ii ard cum ii prind! Le-am mai zis eu fetelor, mi s-a parut maxim k mi-ai cerut copie dp verso-ul certif de nastere!!! O pagina goalaaa!!!
Pup si te mai asteptam pe la noi :*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

Citat:
citat din mesajul lui nycosia

neata fetelor! azi dam cafea alaturi de o felie de tort virtual ca noi implinim 6 luni!(6 luni minunate pline de griji ,intrebari, zambete si iubire si va dorim multa sanatate si crestere usoara alaturi de piersicutele voastre)
desi avem 7.7 kg inotam in libero nr 4

fetelor cand putem trece la 2 mese de solide/zi?

Nico, LML pt D! Sa creasca mare si sanatos, sa.fie.cuminte!
Noi suntem pe libero nr 4 de vreo luna si ceva, dar acum nu mai par asa de mari....chiar ma gndeam cum o sa incapa in ei pana la 14 kg??? Acum are cam 7800 cred...
Legat de mese solide - eu de ieri ii dau si piure de mar, pe lg cel de legume asa k avem 2 solide :) oricum pn l 9 luni nu tb inloc nici o masa de lapte, asa kdp fiec piure bagam si o tzitzileala :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

carmen din pacate anxia de separare apare indiferent de varsta; cred ca e chiar mai accentuata spre un an, un an jumate;

clay robert a invatat sa mearga tinandu se de mobila; apoi mergea tinand cate o sticla de 0.5 goala in mana (sau ii mai puneam pietricele in ea sa zdrangane); ii dadea lui sentimentul de siguranta sa aiba ceva in mana;
noi ne pregatisem psihic pt rupt de spate sa stam aplecati (mai ales sotul care e inalt) insa nu a fost cazul
la 10 luni a inceput sa meagrga si deja la un an nu mai vroaia mana

ref tarc pe noi ne a ajutat enorm; l-am folosit de la 8-9 luni pana la un an si cateva luni cand deja putea sa il escaladeze

roxy nu e bun patul de voiaj pe post de tarc pt ca pe de o parte e mic si pe de alta parte baza nu e complet fixa (podeaua cum ar veni) si cand mai creste nu ii place (am incercat noi cu R- poate la voi merge)

ref la calciu eu le dau 5ml la fiecare acum cateva luni la recomandarea pediatrei; am incredere in opinia ei de 4 ani de cand mergem la ea; analize le fac odata pe an de regula primavara

ref scaun auto il voi tine in scoica pana la cel putin 9-10 luni (am o inglesina); apoi il mut in scaunul lui fratesu care e un chico si o ii iau lui un alt scaun
chico nu va recomand; dar altul nu mai iau acum ca asta care il am e in stare relativ ok

ref scaun de masa dc nu l-ati luat deja nu merita sa dati banii pe ceva cu nspe facilitati; trebuie sa fie usor sa spalat si sa nu ocupe loc; rolul lui e sa stea copilul in fund si sa manance, nu sa doarma/joace/uite la televizor

noi tot pe cel de la IKEA il avem
asta e http://www.ikea.com/ro/ro/catalog/products/00069725/
cu masutasta asta http://www.ikea.com/ro/ro/catalog/products/40076093/
pernuta asta http://www.ikea.com/ro/ro/catalog/products/90143392/

cand a trecut la scaun normal, il foloseam pe post de scaun de tuns

ref scutece in DM din austria am luat din greseala niste babylove sub forma de chilotel; sunt super super usor de pus si dat jos; acum o sa caut si la DM de la noi poate gasesc

ada stiu cum e, dar trebuie sa ai grija de tine ca dc nu ai tu nu are cine

aruba si fetele incercate de depresii pe langa stresul de bb mic clar se adauga si cele legate de job; partea buna e ca vor trece starile astea; partea naspa e ca pot provoca rupturi si fisuri in relatia cu partenerul de viata dc nu aveti grija

roxypui bentite dragute am luat de la HM si de la MeliMelo pt finuta


balanta nu te judeca nimeni

inasi tu ai inceput lucrul? cum faci cu alaptatul?

nycosia la cel mare la 7 luni aveam masa de legume si masa de fructe; pe la 8 luni erau ture cand dupa ele nu mai vroaia sa suga

ref CM tura trecuta mi-a venit spre un an al copilului; sper macar la atat si tura asta

ref tarc ca citesc acum de clay ca nu ar lua ... eu il super recomand; dupa ce va incepe sa mearga, in patru labe sau normal, vei avea nevoie sa il pui undeva sa fie in siguranta cat te duci pana la baie sau iei ceva de pe foc; nu e ok la varste mai mari sa ii pui in pat pt ca ala trebuie sa il asocieze cu somnul nu cu joaca
si atunci il pui in tarc/scaun de masa etc
tarcul dc il obisnuiesti cu el va fi un loc al lui, cu jucarii preferate;
nu inseamna ca il abandonezi cu orele acolo sau ca tu pleci la ale tale si el sta singur
plus ca dc tarcul e mai maricel se va ridica tinandu se de plasa si va merge
se va ridica sa ajuga la margine
pica in fund dar nu se loveste
eu il gasesc f util, smecheria e sa nu fie tarc din ala mic (70 cu 140)
eu oricum am casa mobilata dupa ce l-am avut pe robert; asa ca totul a fost gandit sa fie child safe- prize, dulapuri ancorate in perete, protectii la prize, coltare - am cheie inclusiv la dulapul cu cosul de gunoi pe care o voi repune in functiune
dar tot gasesc util tarcul

mari big hug si sa nu fii zombi dc incepi munca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Roxy, copie dupa spatele certificatului de nastere nu mi-au cerut. Or fi renuntat dupa ce le-ai facut scandal :))))
La sectorul 6 inca cer.

Cu certificatul fiscal n-am mai stat sa ma cert cu ele, ca oricum mergeam sa iau pt mine si eram si cu sotul, asa ca tot aia imi era, am luat pt amandoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Asa
Am revenit
Bb a dormit si am strans un pic prin casa
Acum motaie la mine in brate cu tzatza in gura

Balanta eu acum am citit ca ai scaune scumpe, sa le stapaniti sanatosi, nu am auzit nici o judecata de la nimeni, pe bune

Porumbita asa e cu cazaturile, cand esti langa el se intampla
Super tare faza cu bidonul, eu ii dadeam un bat mic si il tineam eu chipurile de sus

Ce mai gatiti ca sunt in pana de idei

As iesi si eu afara dar cand vad ce ploios e ...
De luni intram la program gata cu boieria, maine vine si trupa acasa



Va puup






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

Hello dragelor! Am culcat si eu pitik si am revenit. Dau si eu o cioco calda cu frisca si scortisoara + pannetone :)
Ms de.rasp cu bentitele, o sa caut pe.net k in magazine putin probabil sa ajung curand. Plus k tocmai s-a anuntat k vine valul de gripa romaneasca si o sa fie mai rau k in anii trecuti asa k o las mai moale cu iesirile in lume mai ales aku inainte de vaccin.
Ile - eu zilele astea am fkt nuggets din piept de pui la cuptor cu salata, paste cu sos de rosii si busuioc, cartofi copti, mazare xu carne de vita, azi vreau sa fac salata de ton, clatite si maine ficatei cu piure, iar duminik somon la cuptor si broccoli.

Pitik mea iar a avut azi pe la 6-7 o tentativa de.trezit k m-a simtit pe mine k m-am trez pt muls...dar i-am anihilat-o :) s-a hlizit si a vbit vreo juma de ora dp care a luat-o pe suzi in primire si am dormit k purcelushele pana la 11 :)))
Akum doarme iar si u vreau sa fac ceva.ordine prin dulapurile din buca pt k s-au strans o gramada de chestii pe care nu le folosim...
Ne auzim mai trz. Pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

fetele care aveti 2 sau mai multi copii, cum ii culcati?

sotul imi tot zice ca vom lua pat etajat de la IKEA (cel mic nu va mai sta decat maxim inca 6-7 luni in pat de bb sunt convinsa) insa mie imi e frica pt ca robert doarme aiurea rau si imi e sa nu cada de acolo (il mai gasesc cu juma de corp in pat si picioarele pe jos sau pe canapeaua de langa pat)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Buna dimineata pe la pranz si de la noi,
Noroc ca v-am citit cat am stat la munte ca acu aveam o gramada de recuperat

In primul rand Lml sarbatoritilor de zilele astea,Vlad,Mihai,Eric & Marc si David!Sa cresteti mari,sanatosi,frumosi si norocosi! Daca am omis pe cineva sa ma urechiati!

Sanatate tutror piersicutelor bolnavioare!

Balanta,sunt sigura ca o sa fie bine.pot doar sa-mi imaginez ce este in sufletul tau..dar iti sunt alaturi cu gandul!
Vorba lui Ile,acum ca ai zis,am aflat ce scaune au piersicutele tale.Sa le stapaneasca sanatosi!

Scaun de masa i-am cumparat si eu de curand de la mothercare, ca era redus.daca stiam ca gasesc si mai ieftin,cumparam din ikea..

Menstra nu am inca,Doamne ajuta sa mai intarzie nitel.

Olivette,bine ai venit!

Depresie..cred ca nici n-am iesit din ea dar nu vreau s-o mai bag in seama..Mattia ma fericeste zilnic cu zambete plus ca trebuie sa stau mereu langa el asa ca nu mai am nici timp sa-mi plang de mila..

trimit sa nu pierd si revin





Mergi la inceput