Burtici cu Ciresele de mai-iunie 2013 (23)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Offf Simcri, prin ce treci... insanatosire grabnica iti doresc si sa te refaci repede pt bebitz.
Te asteptam cu vesti bune de la control.

Vicky, frumoasa pijama pt bebe .
Si eu ieri am stat pe net numai dupa lucrusoarele baby, diverse, de la body pana la jucarii. Am ametit cate am gasit, mi-au placut toate , dar cand vad cat ma costa totul , incepui sa mai tai din lista. Sa iau doar strictul necesar.
Iti ramasem datoare cu raspuns de ieri, despre morfologia trim2. Si aici e important sa-l faci, pagina din carnetelul gravida cu morfo 2 mi-a completat-o doctorita luni, ca acolo trebuie doar indicat biometria in mm la craniul, abdomen, femur. Cam atat. Mi-a masurat ea la eco tot ce trebuia de completat acolo. Poate de asta mi-a zis doctorita ca nu mai e nevoie sa fac organscreeningul, pt ca ea deja a completat pagina aia dedicat rezultatelor de la organscreening ("ecografia sapt 18-22", asa scrie acolo)
Ca tot vorbesc de asta, ieri am gasit pe net un centru unde se fac eco doppler, offf scump si asta, tot in jur de 150e, dar in eco doppler include si organscreening, si sotul zice daca tot dam atatia bani, sa-l facem si pe ala sa-l revedem pe bebe mai bine si sa aflam si noi ce este. Pana la urma oi face si organscreeningul.

Ankylya, imi pare rau prin ce treci cu colegii de apartament. Te inteleg perfect cum te simti, ca si eu sunt patita. Ma enervam asa de tare, cu greu ma stapaneam. Chiar recent cand fusesem in tara am trecut prin asta, fiind gravida, dar si in trecut. Ufff, tare greu. Cel mai bine pt voi, pt inistea voastra... sa va luati un alt apartament unde sa stati singuri. Mai ales ca vine bebe acum, o sa-ti fie si mai greu cu asa colegi de apartament.





Un proverb spune: "O inima vesela este un bun leac, dar un duh mahnit usuca oasele".

19+ cu minune surpriza
Multumim lui Dumnezeu! Sa creasca sanatos si sa fie cuminte pana la termen de 40s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Uit de fiecare data sa-mi updatez semnatura



Un proverb spune: "O inima vesela este un bun leac, dar un duh mahnit usuca oasele".

20+ cu minune surpriza
Multumim lui Dumnezeu! Sa creasca sanatos si sa fie cuminte pana la termen de 40s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Fetelor, de ieri il simt pe bebe tot mai puternic. Vorbesc cu el, mangai burtica si el imi raspunde e atat de minunat acest sentiment , toata noaptea el are parte de muzica de relaxare, lui taticul ii place sa doarma cu muzica, si vrea, nu vrea are parte si micutul de muzica toata noaptea. Din fericire il simt linistit pe timpul noptii, cred ca ii place si lui





Un proverb spune: "O inima vesela este un bun leac, dar un duh mahnit usuca oasele".

20+ cu minune surpriza
Multumim lui Dumnezeu! Sa creasca sanatos si sa fie cuminte pana la termen de 40s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca1109 spune:

Flafi, a mea are 590 grame, dar fiind fetita.

Vicky, draguta pijamaua!

Anka, imi pare rau. Cel mai bine sa va mutati cat mai repede!

Simcri, sanatate!



Raluca


S 24+
Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elyana spune:

Uhh mai am si eu pana sa ii simt

Fetelor sa nu ma lasati singura la odisee dupa ce nasteti toate!!! Eu sunt ultima pe lista

15+ +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monik86 spune:

Deny, ce frumos sentiment trebuie sa fie! De abia astept sa traiesc si eu momentele pe care le traiesti tu acum!
Si eu il simt de ceva timp, dar nu foarte clar. La inceput nu stiam ce e ... credeam ca e inca prea devreme, dar cum il vazusem miscanduse si la eco la 12 saptamani si am citit si ce simt alte mamici aici pe forum mi-am dat seama ca e el/ea
Am observat ca se intampla mai ales seara cand stau intinsa in pat pe spate, dar nu numai ... mi se mai intampla si daca stau pe o parte, si s-a intmplat si aseara ... sau ieri seara cand aveam traba prin bucatarie Eu il simt in partea de jos a burticii.

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kabecka spune:

Adevarul este ca e un sentiment minunant chiar si cand treci a doua oara prin asta. Si eu am inceput sa-l simt pe bebe tot mai des si mai tare. Cand am facut eco acum doua zile, dr se minuna de ce "nebunii" facea pe acolo.

Baietelul meu pune mereu urechea pe burta si imi spune ce face bebelusul:doarme, citeste o carte sau papa .
Abia astept sa aflu si eu ce este, desi el e ferm convins ca o sa aibe un fratior. Eu ii tot spun ca e posibil sa fie fetita, dar el zice: nuuu, e baietel :))Acum sa vedem.
Eu mai am un pic de asteptat, cred ca de abia capitolul urmator pun caruciorul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monik86 spune:

Elyana, si eu am termenul numai cu cateva zile mai devreme decat tine, deci teoretic suntem printre ultimele. Desi termenele astea nu-s batute in cuie. Se zice ca fetitele vin inainte de termen si baieteii mai tarziu. Sotia unui coleg a nascut baietelul cu vreo 2 saptamani dupa termen, dar copilul e perfect sanatos chiar e super frumos si cuminte si foarte sociabil la 8-9 luni cat are acum Desi tu fiind graviduta cu gemeni, poate vin inainte de termen, fiind doi bebei, vor fi un pic inghesuiti in burtica.

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Citat:
citat din mesajul lui Elyana

Uhh mai am si eu pana sa ii simt

Fetelor sa nu ma lasati singura la odisee dupa ce nasteti toate!!! Eu sunt ultima pe lista

15+ +


Elyana, la cate saptamani vei naste?

Stiam ca gravidutele cu sarcina gemelara, nasc mai devreme de termen (mai devreme de 38 sapt).







Un proverb spune: "O inima vesela este un bun leac, dar un duh mahnit usuca oasele".

20+ cu minune surpriza
Multumim lui Dumnezeu! Sa creasca sanatos si sa fie cuminte pana la termen de 40s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monik86 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kabecka


Baietelul meu pune mereu urechea pe burta si imi spune ce face bebelusul:doarme, citeste o carte sau papa .
Abia astept sa aflu si eu ce este, desi el e ferm convins ca o sa aibe un fratior. Eu ii tot spun ca e posibil sa fie fetita, dar el zice: nuuu, e baietel :))Acum sa vedem.
Eu mai am un pic de asteptat, cred ca de abia capitolul urmator pun caruciorul.


Poate stie el ce stie! Si eu cand era mama gravida am zis ca vreau surioara si surioara am avut Acum sora mea zice ca vrea nepotel

16+

Mergi la inceput