Fluturasi minunati 2011 (36)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Multumim Delia ! Eu iau un Nesquick si am plecat in oras. Va pupicesc fetele.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
29 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Buna dimineata!

Am venit si eu la cafeluta si fiica mii sa ii fac un ceai, ca a racit nu a avut nimic in ger si zapada in ro 2 sapt dar ca de fiecare data dupa ce revenim de pe undeva din vacanta, raceste! asa are ea obiceiul asta, sper sa nu tina toata viata ....sa mi spun ca si eu mi-s racita , putin ce-i drept deci na, asta e, raceala de dupa vacanta, ne-am cam obisnuit acum si ma asteptam are muci aposi si curgatori, i-am dat niste homeopate, sper sa i se opreasca curand... ca azi noapte a cam avut nasul infundat cred si atata s-a mai marait de mult nu s-a mai trezit atata, nici in Ro nu sa trezit niciodata, acum ca am revenit acasa a reinceput sa urle noptile de cand am revenit nu stiu daca a supt tzata ca lumea de 2 ori, in rest ia 2-3 guri maxim si apoi se joaca cu sfarcul si ma musca si i-o scot si rade de se prapadeste se intarca singurica, eu i-as mai da, dar nu mai vrea ea

Voi ce mai faceti de papa? eu azi ii fac o tocana de legume cu orez lui Nick ca e miercuri si tine post, dar pe maine nu am idee, l afel si in weekend ?! m-am gandit eu la cate ceva, am si cumparat ingredientele, dar mai vreau idei pe joi am cumparat niste chorizo sa fac Jambalaya, dupa reteta Laurei sava, o bunatate, am facut odata inainte de craciun cand era Nick in post si el nu a mancat atunci si la cat de bun a fost vreau sa mai fac sa pape si el si pe weekend am spus sa ii fac niste musaca cu cartofi si carnita de la cuptor si daca avem musafiri nu mai stiu, sarmale ca acasa la mama numai o data a facut mama si Nick cica au fost bune dar sa ii fac eu cum stiu eu ca lui ii plac cum le fac eu si nu numai la sarmale, mi-a spus de nu stiu cate ori ca mancarea lu` maica mea a fost buna dar mai buna o fac eu deh... profesor parca nu tot pe maica mea am avut-o ?

hai ca am inceput sa scriu de juma de ora, dar am mai facut niste cautari pe ici pe colo, eh, mi-am luat masina de paine si tre` sa cumpar faina si seminte si ..si... am de treaba pe diferite situri

o zi frumoasa, eu am sa ies mai tarziu, imi termin cafeluta si fac dush si ma spal pe cap si apoi afara cu noi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Strumph, aseara am facut salata de "buf" , ca n-am facut de sarbatori..., si niste branza frecata cu patrunjel, am niste pui si un pic de ciorba..Si acum am pus la framantat cornurile moi , reteta lui Yasmy
Mancarea ta are gust mai bun, pentru Nick e facuta cu dragoste ta pt el..., hai ca ma duc ca o dau pe melancolie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda15 spune:

Buna dimineata,

La TM ninge si e friggg, eu astept sa vina vara ca mi-e dor de soare
Mi-am facut dimineata un test de sarcina (ca ne-am apucat de munci la bb2)si din fericire e negativ chiar daca mi-a intarziat o zi. Spun din fericire pentru ca ieri la cresa lui A au avut un copilas cu varicela pe care l-au izolat dar nu inainte sa ia contact cu toti ceilalti. Asa ca acum asteptam 2 saptamani sa vedem daca s-a transmis virusul. Eu nu stiu daca am facut varicela cand am fost copil si nici nu stiu daca am anticorpi ca m-am uitat pe analizele din sarcina si am vazut ca exact analiza asta nu o am.Si se pare ca e tare periculoasa varicela in primele 20 sapt de sarcina, asa ca acum ma bucur ca luna asta nu am ramas.
Voi ati facut in sarcina analize pt virusul varicelo-zosterian?


Cine mai lucreaza la bb2? Roxy cumva?

O zi frumoasa sa aveti!

fericita de Alexandru (11.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca05 spune:

Buna fetelor!
La multi ani!
Eu la serviciu, azi nu am sefi , deci imi permit sa savurez o cafea cu voi!

Anda, spor la bb2!
Madutza, Lavi vacanta placuta! Nu am vazut pe unde plecati, trebuie sa citesc din urma.

Eu am pus poze noi pe FB. Cele mai multe aveti FB si nu e nevoie sa le mai pun si pe picasa, nu?

Strumpf, am vazut-o pe Sophia cum fura popcorn. M-am distrat aseara cu sotul la poze

Delia, pune si tu o poza de profil pe FB. Macar ceva cu hainele alea dragute pe care ni le arati mereu

De sarbatori am vorbit cu Viss. Piticii ei sunt bine, sanatosi, cresc frumos; tot singura se descurca cu amandoi. Mi-a spus ca de 2 luni au refuzat pampersul si i-a pus pe olita. Totul a decurs repede; bineinteles Sonia a fost cea care a luat initiativa A spus ca i se pare mult mai greu cu olita decat cu pampers ca atunci cand vor pe olita, trebuie sa fie "la datorie", fara amanare. A spus ca Sonia nu a vrut sa faca in pampers nici cand erau in masina si a trebuit sa opreasca, sa o puna pe olita pe bancheta din spate, intre scaunele de masina ale copiilor

Si noi suntem bine. Am fost si la munte si la bunicii de la Focsani. Nici Daria nu mai vrea sa stea la schimbatul pampersului, si intr-o zi am lasat-o dezbracata vreo 30 min, a facut pipi pe parchet si pe body si am lasat-o asa cateva minute. nu era deloc deranjata ca e uda. Nici nu observa

Weekendul asta ne ducem iar la munte Suntem ca tiganii cu cortul. Am mereu bagajele pregatite la usa. Mereu am fost asa

Daria e racita, a luat de la mine. Am stat tot weekendul nas in nas, eu eram racita si credeam ca scapa. Dar de luni a inceput sa-i curga nasul. Pana plecam la munte sper sa-i treaca :)

Daria vorbeste foarte mult. Ne-a innebunit cu "Ata, ce e?". Mai nou zice mereu, cu capul plecat si foarte serioasa:
- supa-ata (suparata),
- cine te-a suparat, Daria?
- tataia (sau tata, mami, mamaie, Igo= motanul)
- de ce?
- a batut
- de ce minti, ca nu te-a batut nimeni?
- incepe sa rada si nu se mai poate abtine sa stea serioasa
Nimeni nu i-a dat nico palmuta, nu stiu de unde i-a venit ideea asta.

Sau mamaia se preface ca plange cand nu vrea Daria sa o pupe. Si acum si Daria, cand nu facem ce vrea ea, se preface ca plange (isi pune mainile pe fata, se miorlaie si se uita la noi printre degete). Apoi izbucneste in ras.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Salut fetele,

mersi de cafea, n-am chef de nimic , ma doare capul si am treaba muuulta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Strumph ce sa zic bravo lui Nick ca tine post. Ca a meu si in post, tine cu greu vreo vinere. Inainte de nunta tinea aproape tot postul, dar acuma s-a lenevit, s-o insurat is gata prinsa .
Eu cred ca sambata voi face friptura de iepure cu cartofi la ceaun. Am iepure de la socri si ar fi bine sa-mi mai eliberez congelaturul .
Anda nu stiu ce sa-ti spun si cu varicela asta. Nu inseamna ca daca te vaccinezi o sa ai imunitate. Chiar azi am dus-o pe Miriam la cresa si am vorbit cu asistenta sefa care are 4 copii, si mi-a spus ca atunci cand baietii ei au facut varicela, unul fusese vaccinat inainte si acela a facut la fel de urat ca ceilalti. Deci si vaccinurile astea sunt apa de ploaie plus substante nocive. Mai bine asteapta sa se desprimavareze, ca atunci cam dispar varicelele.21 de zile este perioada de incubatie a virusului de varicela.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
29 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda15 spune:

Hello,

Ce liniste pe aici, acum cand am intrat si eu in randul lumii cu laptop si pot sa scriu si sa citesc normal ca de pe telefon nu-mi venea ca ma usturau ochii

Irinuca , ce fetita vorbareata ai si smecheruta.
Multam de urari, sper sa avem spor si sa iasa bb2 anul asta ca-mi ticaie ceasul biologic de zor, dar vedem, asta a fost doar prima luna de incercari, asa ca nu-i stres.
Weekend fain la munte.

Felicitas, ai dreptate, poate sa ia si vaccinat si nevaccinat. Eu i-am facut toate vaccinurile lui Alex, inclusiv cele optionale cu exceptia Varilix-ului tocmai in ideea ca daca face nu-i problema ca e o boala a copilariei care oricum o va face la un moment dat.Acum asteptam sa vedem in urmatoarele 2-3 saptamani daca a luat si el sau nu, iar eu cred ca o sa=mi fac analiza sa vad daca am anticorpi.

Somleac, BBYasmi, noi nu venim azi la Kidstown ca nu vreau sa infectam si alta lume in caz ca A a luat varicela de la colegul lui.
Have fun!




fericita de Alexandru (11.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Neatza, poftiti la cafele, ceaiuri si nesquickuri. Eu sunt la pauza de cafea. Am venit azi de la 5 sa recuperez orele de ieri ca am plecat mai repede sa ajung la timi in timp util.

Lavi ti-ai revenit din soc?

La locul de joaca a fost ok. Copii s-au ignorat. Vic ce s-a mai jucat cu Iasmina in bucatarie, spre disperarea lui Matia. Pe masina spre casa imi tot spunea ca el e suparat ca n-a avut cu cine sa se joace. Si eu tot ii spuneam ca trebuia sa intre in joc cu Iasmina si Vic. Da el revoltat"ce aiai e joaca? sa faci curat in bucatarie? aia nu e joaca, e treaba" Lavi a fost obosita si cu durere de cap si am lasat-o si mai obosita cu si mai mare durere de cap.
Abia pe drum spre casa s-au mai imprietenit copii, s-au distrat asa ca am poposit si la Lavi acasa. Aici Ilinca a cazut pe scari si si-a spart capul si ne-a cam stricat toata distractia. Baietii mei sunt turbati, striga, sar, Lavi tu nu prea esti obisnuita cu asa manifestari. Imi cer scuze daca v-am stricat ceva pe acolo ca de tulburat sigur v-am tulburat.

Anda puteai sa vii si tu ca varicela nu e contagioasa asa de repede. Spor la bebe 2.

Irinuca ba pune poze si pe picasa ca eu n-am FB.

Strumph sanatate multa. Nici eu nu stiu ce sa gatesc pe wekend. Ceva cu fasole verde cred ca mi-ar surade.

Mada distractie placuta la munte.

Miki cum sunteti cu sanatatea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

neata mihaaaaaaaaaaaaaaaaa
mercic de cafeaa
eu vreau ness la triplu decat normal
ca nu am dormit deloc aqzi noapte
nici eu nici mama saraca
ca antonia s-a trezit la 2 si nu a mai putut sa doarma pana la 5 cand s-a trezit sotul ca a plecat la inmormantarea Preasfintitului de la Buzau
si dupa plecarea lui s-a trezit evident de tot petra
intre timp macar antonia a adormit la loc
offfffffff
da mama nu a dormit deloc
eu sunt tanara da ea
offfffffff
si cand ma gandesc ca maine pleaca

Mergi la inceput