Bobocei de septembrie-octombrie 2012(9)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Norma, si baiatul meu a avut reactie la rotarix dar cu febra.
Mirabelac, o cheama Alexandra Dalia. Dalia pt ca noi toti avem nume de floare. Inclusiv baiatul care e Florin. Asa ca am hotarat ca daca toti vom sarbatorii de Florii sa nu se simta fata aiurea.
Asa si asta mica a mea, zici ca e un pui care cauta de mancare asa da din cap.
Calciul dr mea il da pt oase mai puternice zice ea. la fata nu mi-a mai dat insa spunandu-mi ca daca tot alaptez sa i-au eu pt ca mai creste si pofta de mancare si sa nu exageram ca e fata dar oricum eu i-au ca+mg+zinc zilnic cate o bulinuta.
Stela eu am pus baiatul intre perne pe la 5 luni si, dar el a avut de mic o constructie mai masiva si a fost si mai tapanos. Pe fata nu stiu daca o sa o pun pana la 6 luni ca pare tare fragila si nici nu da semne ca ar vrea. E mai puturoasa.
Acum de exp baiatul are 19 kg si 104 cm il imbrac de la 5 ani din vara
Kytana, ma bucur ca sau mai rezolvat din problemele cu somnul. Banuiesc ca si tu te-ai mai linistit. In general starile de stres ale mamei coincid cu colicii puternici la bb. Sau asa cred eu...


O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianadana spune:

va pup pe toate
imi sunteti dragi si va citesc
Kyt ma bucur ca Pingu e mai bine cu somnul.
Oli in loc sa dormi, ai fugit la piersicute. Vezi ca vor fetele sa te opreasca acolo.
Ela am fost uimit sa vad ca si la alte subiecte te-ai plans de atitudinea Elficai fata de copii. Cred ca pe tine chiar te-a marcat. Desi si acoloti s-a spus ca ar trebui sa ai in vedere contextul. Ar fi fost bine sa precizezi atunci ca e vorba de o mama cu copii de varsta apropiata, care-i alapteaza pe amandoi si s ocupa de casa, de masa singura
Mirabela iti dau si eu datele:
nastere 3500gr 52cm
iesire din spital 3350
o luna 4000gr
trei luni 6200gr
alaptat exclusiv (e un fel de a spune pentru ca mai mult mulg decat suge dar cu zice fie-mea mananca lapte de la fabrica de lapte.
Despre diversificare: din pacate nu o sa va pot fi de flos prea mult. pe atunci nu prea citeam pe net si a mers pe schema uni pediatre de la Timisoara care m-a pus sa incep la 4.5 luni (lp exclusiv) cu banana si branza calcica. Apoi am continuat cu piure din tot felul de legume, introduse toate odata. Important e ca a fost bine, nu am avut probleme cu alergiile.
Cred ca Oana ne va ajuta mai mult la cap diversificare.
fugggggggggg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Kytanutz, eu am observat la vreo 3 zile dupa ce i-am dat cate 4 pic de vigantol ca isi tinea mai bine capul daca il puneam pe burta. Acuma daca-i doar o coincidenta, nu stiu, dar eu i-l dau si pt ca acum e iarna si nu prea il scot, adica doar cateva minute, nu zilnic. In general, eu prefer sa dau cat mai putine medicamente, suplimente &co, asa ca daca era mai cald si as fi iesit in fiecare zi cu el la soare, probabil ca nu i l-as mai fi administrat sau oricum, in cantitate mai mica.

Ce super ca pingu jr doarme mai bine! Sper sa o tina tot asa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Adrianadana
Nu m-am plans. Am oferit doar o zmeurica pt ca intradevar m-a marcat f negativ. Nu suport violenta in cadrul familiei cu atat mai mult asupra unui copil neajutorat care nu poate riposta. Nici fizica si nici psihica.
Nu exista scuza care sa justifice asemenea actiuni in conceptia mea. imi pare rau daca nu sunteti de acord cu mine...dar asta sunt. Nimeni nu e perfect.
Si am precizat. Adica nu cred ca la macar una din fete sta si sotul acasa si o ajuta cu masa. In situatia ei suntem cam toate probabil. Cineva trebuie sa si munceasca sa aduca bani. Ca daca stam din ce ne da statul murim de foame....iar parerea mea.
Asa cum spuneam si acolo eu am facut depresie postnatala la primul copil dar niciodata nu am tipat la el. Nici macar cu sotul nu ma cert in fata copilului.
Pt mine copilul nu are nici o vina, el e pur, e un aluat pe care tu il modelezi dupa cum sti si dupa cum poti iar reactiile lui si comportamentul lui viitor sunt rezultatul muncii tale. A ceea ce ai modelat.
Daca semeni vant...intodeauna culegi furtuna...



O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianadana spune:

Da Ela, am inteles punctul tau de vedere. Oamenii sunt diferiti si reactioneaza diferiti. Si nu cred ca e corect sa judeci ba sa si duci vorba mai departe atunci cand e vorba despre o mamica care a venit si si-a deschis sufletul aici. Crezi ca prin asta schimbi omul? eu credca nu faci decat sa-l faci sa fie fff atent la ceea ce scrie pentru a nu mai fi judecat. Si am considerat ca nu a fost corect din partea ta ca nu ai prezentat complet si corect situatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Adrianadana, dar voi ce mai faceti? Detalii, detaliii

Oli, ai reusit sa mai dormi?

Stelutz,

Andreiuta, mai doarme barbatelul tau?

mami.ilinca, pe unde esti? Mi-e dor de tine
Pingu a mai dormit 1h si nitel fix cat sa alerg si eu, sa imi pilesc unghiile si sa ma pensez

De dimineata erau 0C si un cer asa frumos, senin, iar acum e gri. Sper sa nu ploua sa pot iesi mai incolo cu puiutul mic Mi se pare ca trece ziua atat de repede, voua nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:


citat din mesajul lui ela_04

In aceasi idee ca si Ilinca am si eu o zmeura...
O sa acord si eu o zmeura pt acel user care m-a socat cel mai tare, de cand citesc eu pe aici, afirmand cu nonsalanta ca a tipat la fiica sa de 7 saptamani. Ca urla si o auzeau vecinii.


Mami de: baietel & fetita
O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!


Nu stiu ce ti se pare care nu am prezentat corect si complet Adrianadana... Nu am dat nume, nu am intrat in detali...

O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Am pus pe prima pagina, deasupra listei de bobocei, linkul la tabel.

Datele Sophiei sunt:
luna 1: 4,300kg / 54cm
luna 2: 5,300kg / 59cm
luna 3: 6,000kg / 62cm
luna 4: 6,600kg / 64cm

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianadana spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu
Citat:
citat din mesajul lui ela_04

In aceasi idee ca si Ilinca am si eu o zmeura...
O sa acord si eu o zmeura pt acel user care m-a socat cel mai tare, de cand citesc eu pe aici, afirmand cu nonsalanta ca a tipat la fiica sa de 7 saptamani. Ca urla si o auzeau vecinii.


Mami de: baietel & fetita
O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!



Ela, eu nu stiu contextul dar nu as judeca asa aspru o proaspata mamica. Depresia post-partum, hormonii care joaca tontoroiul, poti ajunge sa te pierzi cu firea. Mai ales la primul copil.



Eu asta nu pot sa o inteleg. Imi pare rau...eu am avut depresie postnatala la primul copil dar niciodata nu am tipat la copil sau injurat. Este peste puterea mea de intelegere.
Si nu e la primul copil...si pe cea mare o mai atinge din cand in cand cu duhul blandetii.
sa spui asta in cadrul unor tinere mamici care unele sunt la primul copil... e si mai aiurea. Iar ca sa fie tacamul complet paradoxul este ca aceste mamici ii luau apararea iar eu am fost apostrofata pt obraznicia de ai atrage atentia.
Asa ca am ramas doar cu citatul de mai jos ca forma de protest!



Nu Ela, acesta era mesajul complet. Iar atunci cand s-a vorbit despre context, trebuia sa precizezi exact care a fost daca tot te-ai apucat sa spui. Atunci cred eu ca ar fi fost corect sa spui: e vorba de o mama cu doi copii...etc. Si apoi sa continui cu parerea ta.
Ideea mea e ca la fetita am avut un grup foarte unit, unde puteai sa spui orice fara teama ca te vor judeca ceilalti si ca-ti vor da distinctii ca "zmeura de aur". Toata lumea isi spunea parerea dar fara a te condamna, fara ca cineva sa aiba nevoie de terapie pentru ca nu stiu ce a facut una dintre noi. Cu asta as vrea sa inchei. mi-am spus doar parerea, si-mi cer scuze ca dupa ce ca scriu rar, m-am abatut si de la subiect


Kytana noi crestem. Daca intrebi sotul (care nu prea sta pe acasa) "mananca si doarme". Daca ma intrebi pe mine, se vrea mereu plimbat, distrat, bagat in seama. Ziua are mai multe reprize de somn de 15-20min. Noaptea se trezeste de doua ori pentru papa, numai ca la noi masa dureaza cam 40 min, fiind vorba si de muls si de supt si de papat laptele din biberon. Dar e bine, nu ma plang. Mai greu e cu fetita care e foarte sensibila (de cand a aparut cel mic) si plange din orice. Ma enerveaza ca-mi dau seama ca e vina mea pentru ca nu stiu cum sa-i dau incredere, sa o fac sa se simta iubita si in siguranta. Ma joc cu ea, o tin in brate, ii spun ca o iubesc dar nu e suficient. lucram in continuare la asta
Vladi incearca si el sa se ridice, nu mai are rabdare sa stea pe spate. Nu stiu ce ne vom face in continuare.
Trimit sa nu pierd.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:


Citat:
Atunci cred eu ca ar fi fost corect sa spui: e vorba de o mama cu doi copii...etc. Si apoi sa continui cu parerea ta.


Citat:
Si nu e la primul copil...si pe cea mare o mai atinge din cand in cand cu duhul blandetii.

Daca ai vreo problema cu limba romana ...nu mi te adresa mie...eu am primit o zmeura pt gramatica...sau cel putin m-am simtit cu musca pe caciula

Iar contextul in care o mama povesteste unui grup de tinere mamici despre cum isi abuzeaza copiii ca si cum ar fi cel mai normal lucru din lume mi se pare la fel de aiurea atunci ca si acum daca tot vrei sa rascolim kk...draga Adriana.
Pt mine e un subiect inchis. Am spus ce am avut de spus si gata. Nu stau sa dau explicatii nimanui ca si eu tot 2 copii am, si apropiati ca varsta si uite ca nu trebuie sa urlu ca isterica la ei si nici sa-i ciomagesc ci doar sa le acord un pic de atentie. Pt ca in fond asta e tot ce isi doreste un copil de la parintii lui.

O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput