constipatie cronica,fisuri anale,hemoroizi strumf

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina


ce fel de creme, macar un nume?multam



trebuie sa verifici care sunt ok si pt copii

crema de la plafar:

crema de marul lupului
crema Carpicon (sunt si supozitoare) http://www.naturaplant.ro/produse/2819/Crema_solida_cu_extract_de_pufulita
Crema solida cu extract de plante Conimed S http://www.naturaplant.ro/produse/2430/Crema_solidacu_extract_de_plante_Conimed_S

de la casa herba phytonod http://www.casaherba.ro/product.php?id_product=881
supozitoare de baza de propolis/ceara de albine si rasina - f bune

creme cu substanta activa
Hermozon
Proctoglyvenol
Ultraproct


supozitoare
Hermozon
Proctoglyvenol
Ultraproct
proctolog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

sarutmana mult, porumbita.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jenn spune:

Sfecla rosie are efect laxativ.Sub forma de suc,facut cu porto sau altceva ce ii place lui ar ajuta.Dar ,atentie la doua aspecte-are un gust destul de specific,deci mai degraba putin si des decat prea mult deodata si 2) la fimea era si faza cu vazutul-daca vedea ca spal,curat,pregatesc pt suc nu mai vroia,daca faceam si prezentam doar sucul ,era ok,bea tot-combinatii favorite erau sfecla -portocala- morcov sau struguri -sfecla -mar.Poate ti-e utila si experienta noastra!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

multam fain,jenn.
sfecla cruda,pusa la storcator?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

jenn,eu stiu ca sfecla rosie contzine fier si este folosita in tratarea enterocolitei de exemplu,asa ca nu cred ca are efect laxativ.

Personal(pentru ca am observat la mine asta...bine nu sunt eu exemplul etalon)as fi foarte precauta sa dau sfecla la persoane ce sufera de constipatzie cronica.

histamina,dar medicii ce spun ce tzi-au recomandat?Mai ales ca la voi e cronic sa spun asa.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jenn spune:

Andacos ,mie asa mi-a recomandat pediatrul,asa am si citit.Nu am impresia ca detin vreun adevar absolut,a fost doar o sugestie,din ce am citit nu fusese pomenita sfecla pana acum.Sunt convinsa ca histamina e foarte atenta si informata in ceea ce priveste alimentatia copilului ei.Intentia mea a fost sa semnalez ceva ce noua ne-a ajutat (intre duphalac si sfecla am incercat intai cu sfecla),departe de mine gandul /pretentia ca cineva sa puna in practica neaparat ceea ce am scris eu.Histamina,eu am folosit- o cruda,spalata si curatata de coaja si bagata la storcator impreuna cu cele scrise in mesajul anterior.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

multam,jenn.

andacos, sunt la faza asta:eu si medicul cautam cot la cot ,ca si la malabsorbtie.cine vedea primul un nou medicament se interesa si il prezenta celuilalt.
asa,strumful meu a avut tratamentul care se face in marile clinici din Europa,acum si nu acum o suta de ani.

pediatrul lui mi-a dat Stimulance.o suber,dar a capatat toleranta la el.
calculam dieta, ca trebuie sa fie hipercalorica si hiperproteica.

pt fisurile anale,de ex, de la sor-mea de la spital,mi-au recomandat EMLA. sunat dr,am ok.
acum incepe spectacolul amar, gretos:daca o comand direct din Anglia ma costa 8.5 lire,cu tot cu transport.daca o iau de la farmacia academiei,ma costa 49 de lire(in lei)!!!!!!!

ca idee,initial am fost asistenta medicala,dar nu am profesat,din motive de admisa la prima facultate direct cu bursa si din cauza faptului ca am urat sincer meseria.

fierul din vegetale nu este hemoglobinic,deci nu se absorbe,nu s emetabolizeaza,dar, nu stiu daca el constipa sau nu.
ma interesez.

in genere caut prin Germania,Austria, Franta,Italia,ca aici mai cunosc oameni si pot gasi.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui jenn

Andacos ,mie asa mi-a recomandat pediatrul,asa am si citit.Nu am impresia ca detin vreun adevar absolut,a fost doar o sugestie,din ce am citit nu fusese pomenita sfecla pana acum.Sunt convinsa ca histamina e foarte atenta si informata in ceea ce priveste alimentatia copilului ei.Intentia mea a fost sa semnalez ceva ce noua ne-a ajutat (intre duphalac si sfecla am incercat intai cu sfecla),departe de mine gandul /pretentia ca cineva sa puna in practica neaparat ceea ce am scris eu.Histamina,eu am folosit- o cruda,spalata si curatata de coaja si bagata la storcator impreuna cu cele scrise in mesajul anterior.


Nici nu m-am gindit prin interventzia mea sa contest experientza ta,eu am spus ce stiam eu si cum se manifesta sfecla rosie in cazul meu!Dar asa cum am spus,eu nu sunt unitate etalon,daca pe mine ma constipa(sau ma rog undeva pe acolo)la atzii poate avea alt efect.

Histamina eu personal-fara studii de specialitate,nutzi recomanda absolut deloc laxative,mai ales in cazul unui copil atit d emic.

Nu cunosc absolut nimic despre malabsobtzie,asa ca nu pot face nici recomandari privind alimentazia.General alimentele cu fibra sunt recomandate ,fructele in cazuri de constipatzie.

Oricum e clar ca la voi e de la regimul asta alimentar,deci acolo trebuie sa lucreze medicul.

Dana

Mergi la inceput