constipatie cronica,fisuri anale,hemoroizi strumf

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

La fetita mea au ajutat semintele de in. Bine, nu a avut probleme atat de grave cum are puiul tau dar poti incerca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

prunele uscate i le-am tinut in apa,i le-am dat asa, pasate,ascunse in glauste,in budinca.degeaba.

activia nu ii dua.nu consumam si nu voi consuma.fac iaurt in casa.
e indragostit de el.

miscare,merge cam 2 km pe jos zilnic.are 2 ore de plimbat,de vizitat o miniferma cu animale din imprejurimi.
se catara,deh,fiu de alpinisti,e un copil kinetic.

o sa incerc cu apa de tarate.multam fain.

operatia nu ma ajuta nicicum.atata timp cat rudele mele au apucat peste 80 de ani bine merci cu aceeasi problema.

cantitatea d eproteine nu o putem reduce si nu putem opta pt cele vegetale,care ,in cazul unui metabolism f activ ajta fix zero.
e o dieta stricta si nu ne putem abate.

offf.azi dimineata la 4 si jumatate a cerut olita.a facut caca fara microclisma. pur si simplu i-am bagat si intr-una din mesele nocturne tarate.nu am avut alta solutie.sau nu m-a dus capul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

histamina, cu siguranta ca in cazul puiului tau s-a instalat acel cerc vicios, nu face kk pentru ca stie ca il va durea, kk se tot aduna si intareste in intestin, samd.
am trecut prin ceva similar cu fetita mea, s-a intamplat sa faca o data kk putin mai tare (eram la mare in bulgaria si se constipase un pic), i-a aparut o mica fisura, poate a fost si greseala mea pentru ca am reactionat imediat, cand am vazut sangele pe hartia igienica, m-am cam speriat, ea la fel, a inceput sa spuna ca nu poate sa faca pentru o va durea funduletul si iar ii va curge sange...horror, ce sa mai zic.
ajunsesem in situatia in care facea kk o data la 5-6 zile, dupa ce statea poate si cate o ora pe toaleta. de vreo 2 ori a facut un kk foarte mare/gros/tare, nu-mi dau seama unde a avut loc in burtica ei...
de felul ei nu prea mananca fructe si legume. iaurt da, i-am luat din cel simplu cu bifidus (marca oly).
ca sa iasa tot ce avea acumulat in intestine, am folosit picaturile dulcopic timp de cateva zile. dupa aceea am luat de la un magazin cu produse naturiste un sirop laxativ pentru copii, pe baza de extracte de fructe/plante. cred ca se numeste laxovit junior. i-am dat zilnic doza recomandata din acest sirop, pana s-a terminat sticluta, am insistat sa-si pape iaurtul zilnic si sa manance fructe (era perioada strugurilor), am asigurat-o de fiecare data ca nu i se mai rupe funduletul, si incet-incet si-a depasit teama de a face kk, in prezent face zilnic, la aceeasi ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

multam fain.
o sa incerc laxovit.

la noi e asa;de la metabolismul f activ si malabsorbtie are cam 4-5 scaune pe zi,dar avand un intestin mai lung decat ar trebui(dolicomegacolon) nu mai ajung sa fie eliminate ,ci devin fecaloame.
asta e povestea,cu asta tragem.bine ca s-a vindecat de malabsorbtie globala,bine ca poate asimila macar un pic,bine ca nu mai mananaca alimentele si le scoate identic,fara ca sa le recunoasca drept aliment si fara sa ia ceva de la ele.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Sigur nu se poate opera? Chiar daca rudele voastre au trait 80 de ani, e vorba si de calitatea vietii, ca tanar si apoi adult ii va fi greu mereu cu regim, cu microclisme si tot tacamul. Acum tragi tu cu toate astea dar mai incolo va fi problema lui cu care va trai toata viata.

Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

baile de sezut ajuta mai mult decat s-ar crede; si fara nspe mii de ceaiuri, pur si simplu cu fundul in apa calda, se relaxeaza musculatura

apoi inainte de a avea scaun ar trebui dat cu o crema (partial interior) pt a nu se mai rupe pielea, sa "alunece" mai usor
la plafar sunt creme pe baza de plate, la farmacie cele care au subvstanta activa

apoi ajuta mult semintele de in
ca lactate ajuta kefirul/sana, nu laptele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

stiu ca tu trebuie sa calculezi cu atentie ce si cat mananca insa cel putin in cazul constipatiei, si nu numai, sucul de fructe nu e bun
ar trebui sa manance fructul in sine

si ca lichide sfanta e apa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

va multam fain tutror.

am recurs si la ceva metode nu tocmai a la carte,dar ce sa fac?
stiu ca la 2 ani si 5 luni totul se papa cu lingurita,asa papa,dar.......
cand doarme, papa 2 biberoane de supa de gaina de tara, usor grasa,ceea ce,se par ei-a facut bine.
e a doua noapte cand ne scoala in mijlocul noptii si cere olita.stiu,gresesc ca modalitate,dar acum,macar o luna, ma intereseaza efectul ,ca sa evitam alte fisuri.

ce fel de creme, macar un nume?multam

cine are in casa ciuperca de aia pt kefir?

orice operatie pe tractul digestiv inseamna saptamani de refacere,adica greutate care scade. nu ne permitem la 9.5 (maxim) sa mai scada ceva.cred ca sare de 86 de cm.
trebuie sa ajungem undeva la 13 kg.ceea ce e un fel de fata morgana.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Histamina, ai dreptate cu operatia si cu greutatea, eu va doresc din suflet sa ajungeti sa o puteti face!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

lavi,eu aveam 11 kg la 6 ani,18 kg,cu mare chin,la 7 ani.
stiu sigur ca la 6 ani si jumatate aveam 14 kg,ca am gasit o adeverinta pe acasa,prin care se motiva scutirea pt scoala de la 6 ani si recomandarea pt a intra la scoala la 7 ani.aveam 1.25 m

acum,intr-adevar,dupa ce am nascut sunt relativ ok,eu zic ca am pus cu toptanul,dar acu chiar imi fac bulion pt urmatoarele decenii,din rosiile pe car ele voi primi.

deci am 47-47.5 kg la 1.60 m.e cel mai mult cat am avut vreodata,dar mananc rau:paine cu slaninuta,cartofi cu paine,paste cu carne,adica nu tin cont de nimic.plus ca e si efectul de ingrasare al antihistaminiceleor.

si strumf si eu avem glandele absolut perfecte.

deci e greu cu kg.nu imi fac sperante prea mari.
mama are 45 de kg dupa 3 copii si o silueta la 73 de ani super.deci e genetic,ca sa zic asa.

Mergi la inceput