LMA Licurici de ianuarie - februarie 2009 172

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

'Neata mamici de licurici,

Andra felicitari, sa ai o sarcina usoara!

La Multi Ani tuturor licuricilor nascuti in aceasta perioada

Noi suntem bine, copii merg la gradinita, nu plang, nu riposteaza insa nu merg unul fara celalalt( chiar discutam cu mama ce o sa fac cand Stefan o sa inceapa scoala si mandra va merge la gradi??).
Stefan este bine, vorbeste destul de corect( face logopedie la gradinita), cateodata are crise de nervisori, dar daca nu ma pot intelege cu el il las sa se calmeze.
Eu am inceput in septembrie munca, si nu am prea mult timp liber( la serv o perioada nu am avut net), dar sunt bine.

Va pupicim pe toti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

'Neata,

Ilinca

Teo

Fetele din USA va doresc sa gasiti solutia potrivita pentru voi, e tare greu cu scolile pe la voi pe acolo.

Cred ca din primavara o sa incepem si noi cu sedintele de logopedie pentru Razvi, el si-a imbunatatit considerabil vocabularul (stiti ca el a inceput sa vorbeasca tarziu, 2,5 spre 3 ani), insa le poceste rau de tot. In unele cazuri pronunta bine, alteori se grabeste sau nu vrea (asta e cel mai des) si abia inteleg ce zice...si asta eu, daramite cei de pe la gradi.

Vad insa ca Andrusk a inceput devreme cu vorbaraia si tinde sa pronunte corect...cat se poate de corect avand in vedere ca are 1 an si aproape 5 luni. Chiar zilele trecute incerca din rasputeri sa pronunte "abracadabra", a iesit un fele de "adababa", dar macar ea incearca sa spuna dupa noi, Razvi refuza categoric la varsta ei si mult mai tarziu.

Noi ne-am hotarat sa ne vindem apartamanetul cu 2 camere si sa incercam sa ne cumparam/construim o casuta pe langa Bucuresti. Cel de 3 camere in care stam acum il vom inchiria astfel incat din chirie sa acoperim macar rata. Ne tot sucim si ne gandim inspre care zona sa o apucam, eu as tinde spre Berceni, sta si fratele meu in zona si am inteles ca sunt 2 scoli bune acolo, de gradi nu-mi fac probleme ca am gasit. O sa fie problema cu dusul si adusul de la scoala/ gradi, dar m-am cam saturat sa stau intre 4 pereti si vreau la curte.

O sa fie greu, dar sper sa reusim anul asta sa facem miscarea asta.

fetele


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

alinuk, La multi ani pentru Teo!

daiopri, merci de intrebare, sunt OK, numai ca am avut o perioada tare-tare stresanta si rezultatele se vad in tot organismul.
Tu cum esti?

Ma bucur ca au raspuns mai multe fete in legatura cu scoala, chiar ma intereseaza cum e sistemul in alte parti.

Si pentru ca tot vorbim de scoala, daca se va mentine clasa pregatitoare eu o voi da pe Nadia in clasa 0, cu cerere, la 5 ani si 8 luni (in toamna lui 2014). Astfel va incepe clasa I la 6 ani si 8 luni si nu la 7 ani si 8 luni, varsta care mi se pare prea mare.
Va fi cea mai mica din clasa (cu exceptia cazului in care gasim un copil nascut pe 30 sau 31 ) dar cred ca se va descurca, mai ales ca Ioana va fi atunci clasa a IV-a si vor prinde un an de mers impreuna la scoala.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Cred ca Nadia este in continuare cel mai mic dintre licurici: 99 cm si in jur de 12,500 kg. Da cineva mai putin?
La gradi e cu un cap mai mica decat toti colegii, daca o vezi dezbracata ti se face rau, ii ies toate oasele. Dar toate analizele sunt bune, e cel mai energic copil pe care l-am vazut vreodata, nu are probleme de sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neata doamnelor!
la multi ani sarbatoritilor pe care i-am pierdut zilele astea! sa fie sanatosi, fericiti, iubiti si plini de noroc!!
ma scuzati, dar dupa 2 saptamanid e vacanta e cam aglomerat la mine.

asaaaaa

Cris, nu te-am mai citit de mult. cum mai e Daria? sunt sigura ca veti solutia buna pentru scoala, dupa mine asa din afara cea catolica suna cel mai ok.

si Eva e cam tot pe acolo, vreo 103cm si in jur de 16 kg si ceva. nu cred ca a ajuns la 17. oricum, slava Domnului, mananca mai ok. nu foarte variat dar are zile cand mananca ok.

miere ce mai fac iepurii poznasi?

Daiopri . ati inceput scoala?

Criss, succes in antrepriza cu casuta. nu o sa fie greu cu dusul la scoala/gradi?

Porumbita, tu cum mai esti? ti-ai mai revenit putin din starea de oboseala?

Selene, cum se simte Daria?

noi nu avem nimic nou de raportat, in zilele astea de vacanta am stat numai prin casa, ne-am jucat, ne-am bucurat unii de altii. eram cam epuizata sincera sa fiu, asa ca de anul nou am stat toti 4 acasa si a fost super.

o zi frumoasa sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Naty

Cred ca Nadia este in continuare cel mai mic dintre licurici: 99 cm si in jur de 12,500 kg. Da cineva mai putin?


Cred ca asa o sa fie si Andruska mea...adica sper ca in 2,5 ani sa ia si ea 4 kg

Rox o sa fie greu, dar nu imposibil. Daca ne organizam bine, s-ar putea sa ne iasa .Aceleasi discutii le-am avut inainte sa ne luam apart cu 3 camere, sotul inclina spre casa, eu (nascuta si crescuta intre betoane) am inclinat spre bloc gandindu-ma la gradi/scoala. Dar m-am sucit intre timp, ca in ritmul asta o sa ne mutam la casa cand or fi copiii de liceu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

:))))) corect

e(u sunt o persoana complet lenesa din definitie asa ca munca la o casa ma taie cu lama. si asa e destul in 4 camere.... neah. imi place in mijlocul aglomeratiei. in plus, nu m-as muta din centrul unui oras nici sa ma bati. nu-i de mine, clar :))) )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Asa gandeam si eu...si eu tot cu aglomeratia .

Dar pt copii e mai bine sa creasca la curte, ai mei saracii ies afara numai cand ii scoatem noi si cum noi ajungem numai seara pe la 6-7, nu prea sunt scosi in timpul sapt...asa la casa e alta treaba

Sper sa nu-mi para rau de decizia luata si intr-un an sa ma plang ca vreau la bloc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

rox, mai tuseste si muceste putin, in rest, bine.

Multumesc de intrebare. :)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

salutare si de la noi!

selene ma bucur ca e mai bine; ce tratament a functionat pana la urma?

roxanaz... ..si eu as sta la curte dar doar dc curtea e in mijlocul orasului sau foarte aproape de asta

crisspy eu va tin pumnii sa iasa cum va doriti; insa nu conta pe chestia cu statul copiilor in curte decat poate in wk ;
gandestete ca sunt la scoala/after school/ gradinta pana la 5-6
cand vin nu stau in curte decat vara sau in cand e vremea buna
iar in wk nu mai vor tot curte, vor parc, voi poate o sa vreti intalniri cu prietenii
cel putin asa imi zic cei cativa amici care stau la curte pe la marginea Bucurestiului

carmen faini puii tai, i-am vazut pe FB si e super bine ca se inteleg

miere pe ai tai si pe ai lisei ii admir mereu pe FB; tu cat pronostichezi sa stai cu Nadia?

dark cum te simti?cum a fost ziua lui Lachaln?

naty tu cum mai esti cu sanatatea? bine ca la ioana nu a iesit ceva mai naspa la analize

cris30 mi se pare f naspa sistemul scolar...
brr...nu imi vine sa cred ca vb deja de scoala... ma simt baba

alinuk piticii tai ce fa?
chiar vroaim sa te intreb, folositi patul etajat? sotul imi tot zice sa facem si noi asa (cel mic nu va mai sta decat maxim inca 6-7 luni in pat de bb ) insa mie imi e frica pt ca robert doarme aiurea rau si imi e sa nu cada de acolo (il mai gasesc cu juma de corp in pat si picioarele pe jos sau pe canapeaua de langa pat)

bebelusi/carmen/lisa/miere/daiopri si care mai aveti 2 cum ii culcati?

ledice ati rezolvat cu gradinita pt pici?

Mergi la inceput