LMA Licurici de ianuarie - februarie 2009 172

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Cred ca cerintele programei de gradinita din Romania sunt altele decat cele din alte tari. Respectiv mai complexe. Daria primeste spre lucru fise chiar cu cate 3 tipuri de cerinte sau exercitii.

Exemplu:

1. Uneste punctele/liniutele pentru a desena cusca papagalului.
2. Incercuieste multimea cu mai putine/multe elemente.
3. Deseneaza in casuta atatea puncte cate mere vezi in imagine.

Alte activitati sunt cele de decupat+lipit, cele de colorat, de pictat, cele cu plastilina, cele de memorat - o poezie sau un cantec.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Mie mi se pare trist ca baiatul primeste bulina pt ca depaseste conturul la desen la gradinita, Crisspy...nu te supara...dar mi se pare trist! De ce le dau buline pentru lucruri atat de nesemnificative?

Aidan nu e atras de desenat, adica coloreaza dar ceva indescifrabil...el la gradi face ce activitati doreste, asa este prinicpiul Montessori, fiecare copil face ativitatile de care este atras, el este atras de matematica, numara, face adunari si scaderi in minte si cu ajutorul materialelor Montessori, construieste tot felul de chestii geometrice... A inceput sa citeasa timid cuvinte scurte, stie literele mari si mici, pe unele stie sa le scrie...dar el isi alege activitatile in fiecare zi, iar eu acasa cu el nu mai fac nimic, foarte rar jucam jocuri cu rime. II place sa faca labirinturi si jocuri din alea in care sa gaseasca cuvinte ascunse in patrat cu litere.
Aici cand ies din clasa pregatitoare (0) ei stiu sa scrie si sa citeasca, de fapt dupa cum va povesteam deja au inceput de la 3 ani cu litere si cifre. Daca as putea l-as tine la Montessori pana in clasa a 8-a asa de mult imi place si i se potriceste stilul.
Lui ii plac povestile, se uita la filme..adica are rabdare...se oncentreaza foarte bine. Dar e antitalent la desenat, decupat, nu ca nu ar vrea, pur si simplu nu are inclinatii pentru asa ceva.

Nici cantece sau poezii nu il pun sa invete, daca ii place un cantecel si retine ceva bine, daca nu...asta e...la serbarea de Craciun a fost singurul care a refuzat sa cante:)), si-a acoperit urechile cu mainile si a stat asa pana s-a terminat Memorie are..recunoaste imediat locurile pe unde am mai fost, stie sa se orienteze in spatiu, intr-o zi mi-a recitat din memorie povestea preferata cuvant cu cuvant (avea cred ca 3 ani atunci), dar nu il intereseaza cantecelele si poeziile, de fapt poezii cred ca nici nu ii invata la scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

salutare si de la noi


eu sunt tare obosita...nimicniou sub soare
azi l-am tinut pe robert acasa ca avea febra (de ieri are, azi noapte la ora l-am verificat si e pe antitermic la 4 ore)
maine merg cu el la doc dar macar maine e mama libera si vine sa ma ajute...
nu pricep ce e.. febra e 38; dc stau si nu dau la 4 ore antitermic urca la 39
de tusit o face dar nu excesiv (ii dau niste siropuri pe baza de iedera si din ala de ridiche)
mucii nu curg dar clar sunt pe acolo ca il aud ; azi am inceput fluimicil

sper sa fie bine pana vineri cand vrem sa il sarbatorim si sper sa nu ia si victor

a, si au iesit si rezultatele la analizele de vineri
evident ca se vede acum clar ca e deficitar la vitamina D
si mai vad niste analize sub limita, sa vedem ce o fi cu ele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bpaula spune:

Memorie la ce il intereseaza are si Marius, de genul sa stie strada din satul vecin al mamei pe unde se merge la doctor (a fost cu ea asta vara cand era acolo si era bolnav). Sau daca spui ceva te tine minte. De asta ma gandesc ca cel putin momentan unele lucruri nu il intereseaza si de asta nu le stie.
A inceput sa mai progreseze si la vorbit, sa zica cuvintele mai clar, nu e ca nu poate ci le zice repede si daca le-a zis stalcit o data se obisnuieste asa.

L-am dus astazi si la gradinita. I-a fost greu sa mearga stiind ca acasa raman si bunica si sora mea si cei 2 pitici.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

'Neata,

Anna sanatate lui Vladut, sa treaca repede bubitele. Sper sa nu ia si Eva, tu o mai alaptezi?

Porumbita sanatate lui Robert, sper sa va reveniti repede sa nu ratati petrecerea. Trebuie sa-i fac si eu analize uzuale lui Razvi, poate dupa ziua lui. Si mai trebuie sa mergem si la control cu herniuta lui sa vedem ce se mai intampla, desi nu mi se pare ca s-ar fi marit sau micsorat si nici nu-l deranjeaza deloc.

Miere nu ma supar, cum sa ma supar, si mie mi se pare o prostie asta si se vede ca a fost afectat. I-am spus sa nu se mai grabeasca si sa-i arate doamnei ca el stie sa deseneze si ca ii dau eu bulinutza acasa oricum. A parut mai usurat cand a auzit ca ii da mami.

Anyway, ma bucur ca am reusit sa mai reducem din crizele de plans din nimic. Vedem cum ne descurcam si cu restul.

fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

La multi ani, Eva!
Sa-ti creasca mare domnisoara, rox, sa fie sanatoasa, norocoasa, fericita!
Un mare de la noi.

criss si eu am fost tare intrigata de faza cu bulina. Saracutul!
Si eu am vrut sa o dau pe Ioana la Cambridge, de care am auzit numai lucruri bune. Dar, la fel, m-am gandit ca nu le voi putea tine pe amandoua acolo.

Multa sanatate bolnaviorilor!

Monica tu mergeai la Kinetomedica? Sunt OK? M-am programat si eu pentru fizioterapie + masaj.

Fetelor, m-a pocnit o criza de discopatie groaznica. de miercuri sunt asa, cel mai nasol a fost in we. Acum m-a mai lasat un pic (cred si eu la cate medicamente iau).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

la multi ani cu sanatate, Eva scumpa!

Criss, da, o mai alaptez pe Eva, te gandesti ca are anticorpi de la mine? Oricum, varicela la vladut e un mister, e luata chiar din vant :D
Aiurea faza cu bulina, eu le-as da buline numai ca fac efortul sa coloreze fara sa mai tin cont de cat de bine o fac!

Naty, sanatate multa!
Monica, sanatate multa lui Robert!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Bey, deci eu sunt uituca rau

EVA

Anna da la anticorpi ma refeream, poate scapati totusi.

Educatoarea asta cu pricina e aia de care nu-i place lui Razvi, cealalat ii da mereu buline. Eu am incercat asa mai voalat sa sugerez ca nu e bine sa se faca diferente intre copii, dar eu vorbesc eu aud .

Anyway, sper sa nu mai stam mult in zona, adicatelea poate ne mutam anul asta la casa, si sa schimbam gradinita...sper numai ca la urmatoarea sa fie mai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

ziua buna doamnelor!

multumim de urari!! bomboane si cafea la discretie azi
sa fie sanatosi toti piticii si mai ales norocosi, ca restul... se rezolva, oricat de mari ni s-ar parea problemele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

EVA! Sa fii sanatoasa si fericita!

Mergi la inceput