LMA Licurici de ianuarie - februarie 2009 172

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Nici eu sunt stiu cum sa procedez cu clasa 0. Ale ar avea 5 ani si 8 luni, prea micuta pentru scoala, dar si 7 ani si 8 luni mi se pare mult pentru clasa I. Daca se mentin dispozitiile, ma gandesc la o scoala privata, gen Cambridge School sau Scoala franceza. Taxele sunt asemanatoare celor de la gradi, insa nu stiu daca se accepta varianta aceasta, adica clasa 0 la privat si clasa I la stat. O sa ma interesez.
In alta ordine de idei, si Alexiei ii place sa picteze, sa modeleze si sa faca tot felul de chestii manuale, gen decupat, desenat etc.
Ii plac mult revistele cu activitati, le rezolvam cu drag, insa cu mine, sunt activitati comune.
Nu prea are rabdare cu matematica, isi pierde repede interesul.
Oricum, sunt mici si fiecare are propriile preocupari si interese.
In rest, ne-am externat, ieri a fost o zi foarte grea, continuam tratamentul intravenos si apoi pe cale oral#259;. Abia azi s-a trezit cu chef de joaca.
La multi ani licuricilor si mult#259; sanatate!
Selene, sanatate Dariei!
Va pupam!

Bee

Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA (20.01.2009)

Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

eu am tot citit subiectul clasei pregatitoare de la sectiunea Scoli si vi-l recomand si voua. tot ce spun fetele acolo e ca e ca la gradi. adica activitati similare. dimineata cand il duc pe Patrick normal ca ii vad pe cei mici de clasa 0, sunt super draguti. cativa parinti cu copii scolari erau chiar multumiti de varianta asta, avand ambii copii in acelasi loc, cu acelasi program, le este mai usor sa se aranjeze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Si eu ma gandeam la Cambridge, dar as vrea sa le pot oferi la amandoi sansa asta si din pacate financiar nu ne permitem sa avem 2 copii la o scoala privata.

Bee dar ce ati avut pana la urma? Sanatate multa si recuperare rapida

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Cris, merci!

Io ma extaziez din lucruri mai putine.
Ieri una din educatoarele Ilincai ii spunea unui parinte ca a inceput fiul sau sa-si recunoasca numele scris, dupa mai multe indicii. Zic sa intreb si eu daca Ilinca si-l recunoaste. Zice daaa, recunoaste toate numele copiilor din clasa cand le vede, plus zilele saptamanii, stie toate cantecele in clasa. Formele nu fac ei acolo.
Io-s multumita si cu atat. Stiu sigur ca daca ar face mai multe ar invata mai multe. Oricum are personalitate puternica si asta-mi place pentru ea, nu si pentru mine :).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Andre_ea ce zici tu acolo, ca a recunoaste numele copiilor din clasa e putin???? cateodata nu imi dau seama daca glumesti ori ba, sincer.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Da, nu-i putin. Da' tu ai vazut ce zice Anna ca face Vladut?
Iti dai seama ca nu citeste, doar are memorie vizuala buna, nu-mi dau seama cum le recunoaste exact. Da' aici asa se invata franceza, vizual, cu etichete, nu pe litere. Evident mai tarziu, nu la cresa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Pai fiecare e buna la ceva in felul lui, si se dezvolta in ritmul lui. Al meu sot a invatat sa citeasca la 4 ani - nu glumesc, la 7 ani citea "The Hobbit" si nu versiunea pentru copii. Acu' ce sa fac, asa a fost el, mai prodigy cu cititul, Mister e bun cu numerele si dinozaurii.

Fetelor, e adevarat ca la scoala li se va cere atatea si atatea la copii, dar nu uitati, ACUM ei au doar 4 ani (unii inca nici nu au implinit 4 ani), fiecare creste si se dezvolta in ritmul lui, fiecare e bun in "bucatica" lui, in ceea ce il pasioneaza, majoritatea au doar cateva luni de gradinita, unii nici astea prea multe. Hai sa fim mai relaxate si sa nu ne stresam prea tare, si nici pe ei. One way or another, mai au macar 1 ani si jumatate-2 pana la scoala (ma refer la copilasii din Romania)

... si sa nu uitam sa uram LA MULTI ANI sarbatoritilor ultimelor zile: Alexia, Alexutu, Stefan, Isabella, Andy si Alexandra

Dark Bendis 7+
& The Goblin Prince (31.12.2008)

"I dream of wolves. With them I run."
"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Andreea, dar Vladut nu face nimic spectculos. Ce zici de Ilinca e spectaculos sau ce povestea Ledi de David iar e uimitor... Vladut nu are nicio latura extrem de dezvoltata, e in medie la toate, mai putin la desenat/ scris unde e in urma ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Bee, sanatate multa, ma bucur ca sunteti acasa.

Vladut se pare ca are varicela, asteptam acum sa vedem daca face si Eva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

bee sqanatate multa

si eu cred ca fiecare copil are ritmul lui
mama mea stiti ce a zis cand a vazut ce activitati se fac la 3-4ani la gradinita?
ca ea daca avea asemenea carti ajungea ministru, sau presedinte
ca ei nu au vazut o carte pana la clasa I-a
si cu toate astea a terminat cu prima medie din anul ei facultatea de biologie
deci fiecare face cum crede
mi se par f multe informatii oricum pt ei fata de vremea noastra

Mergi la inceput