Burtici cu Ciresele de mai-iunie 2013 (22)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flafi spune:

Dragelor, hai ca incet incet ma pun si eu la curent cu tot ce s-a scris, prin urmare scuze pt multele mesaje postate azi :)
Creme de corp- am tot experimentat in ultimile luni si de vreo 2 saptamni am gasit una care m-a multumit - pt piele uscata de la Neutrogena, pe langa faptul e e foarte ieftine 11 lei, pt mine pana acum a fost cea mai buna. Si am incercat de la Avene, Vichy pana la Elmiplant si Oriflame, unturi, uleiuri, lotiuni si creme. Asta neutrogena chiar ma simt binecu ea. Eu am pielea foarte uscata.

Ingrasat- per total am pus cam 2 kg, dar nu eram slaba nici inainte. Am inceput cu 61,5 si am 63,3. Retin foarte multa apa, am dat verigheta jos ca dimineata ma strangea oribil.

Constipatia s-a instalat de vreo 4 zile, am trecut pe compot de prune, un pahar de suc de portocale tarate de psyllium dimineata, seara iaurtel cu musli, mai multe supite etc.

Cumparaturi pt bebel: patut, masa de infasat, saltea, seturi de pat, paturite, pernuta, un ursulet frumos de plus ca nu m-am putut abtine, chestie dina ia roatativa ce canta pt patut, body-uri pt nou nascut si sosetute- dar nu foarte multe 3 bucatele.
In mare am cam terminat sa ii amenajam camera, dar mai trebuie sa o zugravim si inca cateva mici chestii. Mai am de luat covoras in camera lui, perdele si lustra- dar inca nu gasesc nimic sa imi placa. Si un sifonier, am vazut unul la Kika la un pret absolut acceptabil.
Mai avem de luat carutul, scoica si chestii din astea.

23+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madd11ee spune:

Buna fetelor!

Am revenit si eu la birou, asa ca o sa fiu din ce in ce mai activa:)
Craciun fericit celor ce sarbatoresc Craciunul astazi si LA MULTI ANI celor ce isi serbeaza ziua astazi!

Lai, bine ati venit cu totii!! Sa fiti sanatosi si alaturi de noi pana la termen!

Mycya, Deny, va astept cu vesti! Sunt tare nerbdatoare!!

Vicky, felicitari pentru cea mica!!

De mine ce sa va zic..astazi am inceput munca, nu am niciun chef..
Colegii mei inca se mira ca nu am burta:)) si mai am putin si fac 17 saptamani:))
Il simt pe bebe din ce in ce mai tare..cred ca nu are loc prea mult si de asta..:)
Am gasit restaurant pentru nunta..vom face de fapt si nunta si botez..cel mai probabil pe 17 august..O sa fie destul de mic bebe, dar ne descurcam noi..Acum incepe nebunia..
De astazi ne interesam si de apartament..Ne-au placut cele din complexul tenblocks din Militari, asa ca o sa mergem sa ne interesam..Pana in martie cel tarziu vreau sa ne mutam, ca dupa sa am timp sa ma organizez pentru bebe:) Sper sa fie ok..

In rest, dr mi-a zis sa merg intre 10 si 20 la control pentru ecografie..atunci o sa aflu si ce este..o sa sun sa ma programez..probabil pe 11, nu am rabdare sa stau sa astept mai mult:)
O sa va anunt!
Va pup si aveti grija de voi!




16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

Flafi sa stapaniti sanatosi achizitiile !

Mad multa bafta la gasit apartamentul perfect !
Nici eu nu mai am rabdare pana miercuri cand ma duc la eco 4d ,oare cum mai arata bebicul meu ?

Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flafi spune:

Madi bine ai venit la munca :) Eu sunt convinsa ca ai fata Bafta cu apartamentul! Si cu pregatirile de nunta!

23+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris1211 spune:

Vio, sa stii ca dorm numai pe parti si daca se intampla prin somn sa ma trezesc pe spate, sar ca arsa pe-o parte ca am citit ca nu-i bine pe spate.
Acum citindu-te, cred ca din cauza ca eram balonata. Ieri am fost balonata ca am fost la tata (Ion) si am papat de toate si am baut apa minerala (nu aveau plata). O sa urmaresc astazi cum ma simt la ora de culcare.
Data trecuta cand m-am sufocat eram in masina (in dreapta) si ne-a iesit un bou in fata, sotul a pus o frana brusca, iar eu m-am speriat groaznic si am simtit pe loc ca ma sufoc.
Ba l-am certat si pe sot mereu ca eu nu vreau sa ma sperii in sarcina (stiu un caz neplacut, care nu vreau sa vi-l povestesc pentru a nu va intrista).
Deci, e posibil sa fie de la balonare senzatia de sufocare sau mai bine zis parca nu mi se umplu la maxim plamanii de oxigen.

21 + cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris1211 spune:

Flafi, dar ati avut spor nu gluma la shopping. Bravo! Sa le stapaniti si utilizati sanatosi!
Madd11e esti amuzanta cu lipsa ta de burtica, dar va veni si timpul tau. Pana atunci bine ca sunteti sanatosi si tu si bb.
Spor la cautat apartament!

21 + cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

Iris asa simt si eu ,ca nu pot sa trag suficient aer in piept.
Eu dupa ora 19 nu mai mananc nimic si nici apa nu beau ca nu mai pot.Aseara ,culmea ,ca am mancat ultima masa la 20 ca am sarbatorit si noi si nu m-am umflat deloc.Mie in general fructele imi fac rau m-am dat pe compoturi si ca sa nu ma constip mananc prune uscate si iau si eu ca si Flafi tarate de psyllium si mai bag migdale uscate crude.Vad ca-si fac efectul pana acum.

Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flafi spune:

Vio, mi-a zis o prietena ca in cazul ei compotul de prune a avut efect mai bun decat prunele uscate si pana acum i-am dat dreptate :)

Trebuie sa iau cadou azi unei fetite de 2 ani jumate si nu stiu ce.Aveti ceva idei?

23+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madd11ee spune:

Flafi, de la cum credeam ca o sa am fata...acum nu mai stiu..poate pt ca toata lumea cand ma vede fara burta imi zice ca fac sigur baiat, ca la baieti apare mai tarziu..
Inca nu imi vine sa cred ca nu se vede..eram ferm convinsa ca o sa am o burta maaare..Colegii deja ma intreaba unde il tin..:))
Apropo de constipatie..aseara am avut o pofta teribila de zeama de varza..si am baut cam 3 cani..efect laxativ garantat:))
Mi se pare ca sunt din ce in ce mai nerabdatoare sa aflu ce e:) mi-e greu sa vb la neutru:))


16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monik86 spune:

Wow Flafi, ce harnicuti ati fost! Nici nu mai aveti asa de multe de cumparat.
Si noi suntem cam in aceasi situatie ca Maddie, trebuie sa ne mutam si noi si pana cand nu ma vad cu catel si purcel in noul cuib nu iau nimic de dimensiuni mari gen patut, comoda etc., chiar n-are rost sa le mai mut si pe alea, le iau dupa ce ne mutam.
Poate o sa incep sa iau doar cateva chestii maruntele gen cateva hainute, prosopel sau o paturica, sa nu fiu nevoita sa le iau pe toate de-odata la sfarsitul sarcinii, mi se pare prea mult stres si o cheltuiala prea mare de odata. Plus ca sunt nerabdatoare sa am ceva de bebe in casa
Si cu nunta suntem tot cam in aceasi situatie ca Maddie, vrem 2 in 1, dar nu am pus inca problema de restauarant. Ma gandeam ca prin septembrie ar fi cel mai ok (nici prea frig, nici prea cald, bebe ar avea deja vreo 3 luni). Dar mai intai trebuie sa fac cununia civila ... pfff alt stres! Cel mai important pt mine e sa fie inainte sa se nasca bebe, ca sa avem toti 3 acelasi nume, sa fim o familie din toate punctele de vedere.

Maddie, nici la mine nu se prea vede burta, adica exista un colacel sub buric, e relativ vizibil, dar nu prea seamana a burtica de graviduta De Revel facea misto soacramea de mine ca n-am burta.

Bune leacurile anticonstipatie, de retinut Culmea e ca nu am probleme cu balonarea de la apa minerala sau sucurile carbogazoase, mie chiar imi pica bine. Daca nu am apa minerala acasa fac urat.



16+

Mergi la inceput