adoptie sau plasament ?

adoptie sau plasament ? | Autor: honey_eyes27

Link direct la acest mesaj

Nu stiu daca am inteles bine si as avea nevoie de mai multe lamuriri. Daca iei un copil in plasament de urgenta, ai mai multe sanse sa-l poti adopta cand va deveni adoptabil pentru ca tu esti prima pe lista? si beneficiezi si de concediu de ingrijire copil?
Atunci nu este mai simplu sa optezi pentru plasament si sa mergi in paralel cu dosarul de adoptie ca sa-l poti adopta mai tarziu? pentru ca am citit ca sunt multe cazuri de familii care au depus dosar de adopte,inca nu au fost chemati sa vada niciun copil si au avut nevoi de reatestare.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Cred ca depinde de persoana sau de judet. In 2011 mie mi s-a spus ca nu pot lua in plasament, doar adoptie. Dar sunt persoane care au luat un copil im plasament, si inante de 2011 si dupa, si apoi au adoptat, dar iti asumi anumite riscuri cand ai copil in plasament. Fetele care au procedat astfel, iti pot detalia mai multe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honey_eyes27 spune:

Rectific: ma refer la plasamentul in regim de urgenta, pentru plasamentul "clasic" am inteles, tot de pe forum, ca trebuie sa fii AM, sa ai atestat si atunci ai fi angajat al statului.:)
Intrebarea mea este daca poti lua un copil in plasament de urgenta, dintre cei abandonati in spitale(pentru ca eu imi doresc f mult un bebelus)iar apoi, cand este adoptabil, sa ai prioritate sa-l adopti.Se poate merge in paralel cu cele doua dosare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Erato se refera tot la plasamentul in regim de urgenta, nu k AM.Depinde de directie, de judet k dc au suficienti AM, nu prea st deacord cu plasamentul.
Da, poti lua in plasament,dc iti aproba cererea pt plasament si dc nu am AM disponibil.
Nu, nu pot merge in paralel cu ambele dosare.Cand iei in plasamnet se presupune k iti identifici singur copilul si ti se anuleaza atestatul.
Au mai fost dicutiile astea...Bafta multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipcipcip spune:

Poti lua in plasament de urgenta un copil abandonat in maternitate si apoi aplica pentru adoptia lui. Am inteles ca sunt foarte multi care procedeaza asa. Si da, daca ai un copil luat in plasament de urgenta ai prioritate la adoptia lui. Honey_eyes, daca vrei sa te pun in legatura cu persoane care au procedat asa, trimite-mi PM.

Mergi la inceput