dieta pinguinilor Oshawa

Raspunsuri - Pagina 32

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Aqai

nu, michelle, stau in frig in canada :)

cand o sa cresc mare o sa stau la soare in belize

Edit:

febra 37-38 cu tylenol. le dau seara ca altfel ma trezesc cu ei peste noapte la 40. peste 38 dau cu ibuprofen sau cu impachetari/ sosete etc.

tuse: homeopat stodal sau:

ridiche cu miere
ceai de nuci & ceapa cu muuulta miere si lamaie
ceai de ghimbir cu miere si lamaie

sirop de tuse din farmacie nu le-am mai dat de cand am vebit in tara asta, ca nu le cunosc


_


ceaiuri nu bea decat de fructe si de menta si musetzel...nu il voi face in veci sa bea de ceapa...si alte alea cu gust aiurea.

parca am vazut stodal...hm...dar treb sa ma duc la farmacie...si cu el acasa...doar de seara cand vine sotul.

si noi vorbeam acum citeva zile ce ar fi sa ne mutam pe o insula....cica, a citit el de o insula Helen, de prin Atalantic...
sotului meu la citiva ani ...ii vine dor de duca.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Roxanaz, nu stiu despre psihopati decat primele 10 minute. Ca tare m-a enervat si l-am lasat balta.

Azi o sa trag la sorti intre Lincoln, Argo si Silver Linings Playbook.

Haidi mai ca il pot vedea pe Bradley si cu Celcesforaie de mana. Abia capat inspiratie. Dupa expiratie.

Din carticelele alea puse de de Michelle - Magic Tree House - a citit si fii-mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

cui sa-i raspund mai intai?

Ioana, supa de linte am facut-o la repezeala, l-am sunat pe dl sef al casei sa curete legumele si sa le taie pana ajung eu acasa. si sa puna lintea la inmuiat. apoi le-am aruncat pe toate in oala , am pus sare si un strop de ulei (cam o lingura) si am lasat sa fiarba. la sfarsit am adaugat patrunjel verde tocat, doar in farfurie ca sa-i simt gustul.


roxana, boabele astea se halesc numa fierte cu apa si sare. ce vorbesti tu acolo de coliva.... pacate maika, pacate, ca in coliva pui zahar si arome... ehe.... nuca, coaja de portocala.... sa mai spun?

buflea, ai mei au citit ep rupte benzi desenate. era o vreme cand le placeau. acuma de gura noastra citesc (credeai ca au scapat?) cate o carte in 10 zile.

Aqai, vrei sa rescri istoria? poate te premiaza cineva pana la urma. si eu tot la frig sunt. de 5 zile numa cu minus e pe afara. azi a si nins ca sa fie decorul complet.

acus imi prajesc ultima runda de boabe, de maine trec pe salata si verdeturi. si dimineata fructe, ca le duc dorul rau de tot.

de slabit nu stiu cat am slabit, dar ma simt ceva mai usoara. iar burta s-a retras la spate sau doar face figuri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

cand stau cu william acasa...e jale pe capul meu...mereu treb sa-i dau ceva de facut ca ma intreaba:"si eu acum ce fac?"...eu ii mai spun:"te iei de fund si sari in sus"...dar cica a facut si asta si acum ce mai face?

treb sa-i palnific toata ziua din 30 in 30 min
pana acum a citit si a facut un cuvint din dictzionar...plus niste teme ramase la math.
de la 10:30 il bag online la khan academy sa vada un video cu geometrie, apoi film: home alone4, pt care treb sa-i fac pizza si sa stau cu el.
iar eu am o gramada de treaba:rufe de spalat, ciorba de perisoare si o piine de facut...si bineinteles pizza +filmul
uitasem...vreau sa fac si coliva...plus sa-l sun pe tata.



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana




Haidi mai ca il pot vedea pe Bradley si cu Celcesforaie de mana. Abia capat inspiratie. Dupa expiratie.






michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

sa va propun un nou capitol din seria: universitatea. un taram al dezbaterilor, ideilor inalte si a lipsei totale de pragmatism.

sau, cum sa traim in sfera retoricii pure, fara legatura cu lumea de dincolo de geam

Cica luna asta intalnirea finantistilor (cu aere or fara – adicatelea de la mult trambitatul director pana la simpla finance person) colegiilor imi cade mie in sarcina. La meniu, zic eu verzaturi cu rainbow trout, ca una din persoane e fisho-vegetariana si sa nu ma complic cu separatisme si discriminari

Da-mi vine raspuns de la catering: nu merge asa, ca seafood order (????) facem numa’ marti si marti tocma ce-a fost iara tie mancarea iti trebuie martea viitoare (si mai si primesc atentionare ca e last minute order – wtf, cand mama naibii au ajuns oamenii astia in lumea reala ultima data – o saptamana notice din partea mea, extreme de generoasa, etichetata ca last minute order)

In fine. Imi sugereaza ei pui sau basa. Io zic, ce e basa? Ei, un peste delicious. Eu zic bine, fie. Dupa care imi cade fisa ca oricum daca au basa din asta pot la fel de bine sa aiba si pastrav, ca la urma urmei dracia aia zburda prin ape de munte, in nici un caz prin oceane sa fie la categoria seafood. Da cred ca daca le zic asta, imi scuipa in mancare.

Asa ca hai sa google eu sa vaz ce-I basa si de ce pot sa-l am si la regimul meu last minute. Si aflu ca e pangasius, din care nu mananc nici batuta. teoretic.

Asa ca dupa ce ca m-am ales cu toata munca, o sa raman si numai cu mancat de frunzele din garnitura, basa ala sa si-l patreze sanatosi voinici voiosi si sa se infrupte colegele din el.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Pe rand …
Cricor si restul care ne mai cititi pe aici – in afara de cele care nu scriu din antipatie pentru vreun pinguin, va invit sa scrieti, ca noi de ce credeti ca ne vaitam in direct si cu voce tare ? Ca sa auzim ca nu suntem singure pe lume, ca toata lumea se perpeleste ca si noi, sa ne incurajam si invidiem reciproc – pai ce facea Kari daca nu era Rufus care sa o impinga, cu prietenie, pe drumul boabelor ? Mai era ea ametzita azi ? Isi mai ocupa ea sertarele cu cereale, mai vizita ea nutritionistul, mai prajea ea grau si secara si il mai manca pe balcon ? Tot Kari, ce facea ea daca nu eram noi la tribuna, asteptand sa vedem cum curge toxina din ea … In plus, ce faceam noi, daca nu o auzeam pe Kari cum se chinuie ? Ne apucam sa ne dezintoxicam si ne pierdeam cu totii echilibrul pe ghetar. Ce ne faceam noi fara Viviana, Aqai, Alinuk si alte slifide care vin aici pe subiect sa ne spuna cum intra ele la dieta ca au ajuns la 45 Kg si vor inapoi la 30 ? … Si ce dieta ? 1 pahar de apa in plus si 4 fire de cartofi in minus si gata le auzi ca au slabit 3 kg … bine, in afara de Viviana care le slabeste pe tavane, pe ea nu pot sa o comentez decat dupa ce pleaca Celcesforaie …


Pai sa va spun eu cu voce tare cum se face cu depresia kilogramelor - in pauza am fost la Costco, un fel de Metro american (adica am terminat closigul) … ce credeti, impulsiva cum sunt, mi-am cumparat Sensa Month 1 – cica un praf care se pune pe toate mancarurile si iti piere pofta de a le manca … ha, ha, deja imi vine sa rad de mine. Oare ce gust o avea ? Va tin la curent daca ma ia ameteala.


Aqai si Michelle – vreau si eu un link la cartile alea – ce e aia tin-tin, da-mi un titlu ca sa il caut la biblioteca. Michelle si de la tine, vreau un titlu … A-Z Mysteries avem si noi acasa – nu pare ca ii plac. A citit vreo doua ca a dat test din ele la scoala, ala pe computer si vad ca a luat la unul 100% si la unul 90%, dar l-am intrebat daca mai vrea sa luam de la biblioteca si a zis ca NU. Bai, de fapt nu ii place nimic, tot ce citeste I le bag eu pe gat cu fortza, seara de la 8:00-8:30 P.M. ne inchidem in camera si eu citesc cu Flavia si el citeste singur. Daca eu nu fac chestia asta, nimic nu se intampla … cititul pt el este ca un homework …oare o sa traiesc si eu ziua cand o sa se duca fiecare cu o carte in camera lor sa citeasca, cum sa spun, sa fie asa fascinati de o carte. Am ajuns sa ii fortez sa se duca cu cartea la buda, in loc de Ipad … nu e normal sa plusez atat cu cititul asta.

Despre boli – eu nu le mai dau tylenol, adica acetaminofen. E prea slab …le dau ibuprofen din ala pentru copii, care tine 8 ore. Vad ca acum de cand s-au marit am avut si eu surpriza sa vad ca se bea o sticla de ibuprofen din aia cam in 3 zile. Dar alor mei le face bine, copiii mei foarte rar fac febra si aia care o fac nu e mare si raspunde foarte bine la antifebrile. Supozitoare nu le-am pus niciodata …eu nu pricep asta cu supozitorul, de ce trebuie sa le umblam pe fund daca e gaura gurii larg deschisa ? De tuse le dau mucinex tot din ala de copii … nu mi se pare ca ajuta cine stie ce, dar sunt eu cu constiinta impacata ca le-am dat ceva.

Si cand m-am intors la serviciu am gasit un mesaj pe telefounul de la serviciu de la Departament of Labor … o Rebecca vrea sa o sun inapoi. WTF e asta ? Te pomenesti ca africanca abuzata a facut ceva reclamatie si acum aia construiesc un dosar. Ca m-a sunat pe tel de la serviciu …Am sunat-o inapoi si nu mi-a raspuns, i-am lasat si eu mesaj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Baiiii Aqai, nu stiu ce e panga... dar basa este bestial. Este unul din putinii pesti pe care ii mananc eu, alaturi de tuna si ultimul pe lista, cu voia dvs, somon. Bine, tie daca iti plac pestii aia nesimtiti de nu se spala si put a peste de iti miros si parturile la toaleta, atunci stai departe de basa ... Basa este un peste fin, alb, usor, care miroase a primavara(adica deloc), nu are tarantule, bube clesti si nici par pe picioare
Go Basa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Bufleo,primii si eu pachetu` de la Nadia..

Buna seara....
Mai e ceva in atmosfera?Toti au inebunit sau mi se pare?Toti din jurul meu sunt agresivi,certareti,parca-s in anu` mortii,frate.E a treia zi cand pur si simplu stau ca drogata de oboseala,ma dor toate...,sunt amortita si Eva m-a pus sa cumpar toate cadourile pe care le-a primit prietena ei,adica sa ile iau si ei....si umblu de nebuna ca nu se gasesc la fel...si am treaba enorm de multa....

M-am mai dezumflat putin,ma chinuia si fierea,da` streptostrachina scrie pe mine si bag ceaiuri la greu.

va pup si sanatate multa la bolnaviori..
Kari ce faci,tot la categoria pasari esti?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

buflea, gindeste-te la ce vrei/nu vrei sa spui la departam de labor. sa ai lectia invatata...se prea poate sa fie vb de un dosar.

http://www.magictreehouse.com/#
link de la magic tree house.

nu am intilnit copil care a citit seria asta, sa spuna ca nu-i place. mai ales baietii sunt topitzi dupa aventura.
william al meu abia asteapta sa mai scrie o carte sa o citeasca...nu mai tzine pas autoarea cu el....paidaca citeste si o carte intr-o zi... si el da teste din alea. anul asta a dat mai putzine ca a citit carti care nu erau in propgrama...dar tot vad ca are 56 de teste date pana acum .

spor la citit!

michelle

Mergi la inceput