dieta pinguinilor Oshawa

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Toata admiratia mea celor care au reusit sa tina chestia asta cu fierturile.
Am incercat si eu ceva similar acum niste foarte multi ani (drept e ca la vremea aia nici nu eram prea motivata), dar numai orez, arpacas si hrisca.
Prima zi a fost ok, a doua zi, portiile, mici cum erau s-au micsorat de la sine si mai mult, iar intervalul intre ele s-a marit, a treia zi ma lua cu ameteala numai cand ma gandeam sa duc furculita la gura cu chestiile alea fierte, a patra zi organismul meu, independent de mine a refuzat categoric sa se mai atinga de chestiile alea si a decis ca mai bine moare de foame decat sa mai bage chiar si un singur bob in gura. Din acest punct de vedere pot sa spun ca e o cura de slabire si detoxificare si ce vreti voi extrem de eficienta. A cincea zi deja ma resemnasem si ma gandeam ca unii au reusit sa nu manance 40 de zile...
Am ramas cu beneficii majore: de atunci nu mai mananc orez sub nici o forma. e psihic, stiu, dar nu am ce face. De arpacas si hrisca nu mi-am facut probleme, pana cand nu a trebuit sa mai fac cate o coliva si am descoperit ca nu pot nici macar gusta chestia aia.
Ce amintiri... parca ieri aveam bolul cu fiertura in fata si un nod in gat...


Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sunny71

Se baga cineva si la "disociata" cu mine sa nu fiu eu singura care devine ierbivora la fiecare 3 zile?


spune-mi si mie programul ca parca m-as baga...

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sunny71 spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmencat

Citat:
citat din mesajul lui Sunny71

Se baga cineva si la "disociata" cu mine sa nu fiu eu singura care devine ierbivora la fiecare 3 zile?


spune-mi si mie programul ca parca m-as baga...

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Iti trimit PM sa nu facem varza dieta pinguinilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

eu ma declar ca sunt anti diete.
niciodata nu am tzinut dieta si nu voi tzine decat daca vreun doctor imi va spune ca am de ales intre viatza si moarte.

si eu vreau sa mai pierd vreo 2 kg, desi am BMI de 22
dar programul meu va consta in:
-o cura simpla de detox pt inceput
-miscare mai multa (plimbari 2x sapt.+ jogging 1x sapt
-masa de seara pana la ora 6,
-portie limitata,
-mancare sanatoasa cu multe legume si fructe.
-redus grasimi, zahar


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Bravo Michele....cam ca rina....de maine merg si pe jos....am ghete de iarna...hai hui la drum..........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

eu ma declar ca sunt anti diete.
niciodata nu am tzinut dieta si nu voi tzine decat daca vreun doctor imi va spune ca am de ales intre viatza si moarte.

si eu vreau sa mai pierd vreo 2 kg, desi am BMI de 22
dar programul meu va consta in:
-o cura simpla de detox pt inceput
-miscare mai multa (plimbari 2x sapt.+ jogging 1x sapt
-masa de seara pana la ora 6,
-portie limitata,
-mancare sanatoasa cu multe legume si fructe.
-redus grasimi, zahar


michelle

Pai tu vrei sa scapi doar de 2 kg, merge cu ce propui tu, dar cand e vorba de 10-15 kg, mai greu fara dieta.
Eu nu sunt adepta dietelor drastice gen"inghiti o boaba de orez nefiert, bei un kilogram de apa si te asezi pe pat sa nu te lovesti la cap cand lesini".Am tinut o anumita dieta si a fost buna si nu am avut probleme din cauza ei.Am avut probleme din cauza delasarii mele.Dar acum gata cu delasarea! Am zis!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui elyda

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

eu ma declar ca sunt anti diete.
niciodata nu am tzinut dieta si nu voi tzine decat daca vreun doctor imi va spune ca am de ales intre viatza si moarte.

si eu vreau sa mai pierd vreo 2 kg, desi am BMI de 22
dar programul meu va consta in:
-o cura simpla de detox pt inceput
-miscare mai multa (plimbari 2x sapt.+ jogging 1x sapt
-masa de seara pana la ora 6,
-portie limitata,
-mancare sanatoasa cu multe legume si fructe.
-redus grasimi, zahar


michelle

Pai tu vrei sa scapi doar de 2 kg, merge cu ce propui tu, dar cand e vorba de 10-15 kg, mai greu fara dieta.
Eu nu sunt adepta dietelor drastice gen"inghiti o boaba de orez nefiert, bei un kilogram de apa si te asezi pe pat sa nu te lovesti la cap cand lesini".Am tinut o anumita dieta si a fost buna si nu am avut probleme din cauza ei.Am avut probleme din cauza delasarii mele.Dar acum gata cu delasarea! Am zis!!!!!

IOANA



am retinut cu asezatul pe pat!

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

vb cu o vecina ca pe aici , in zona noastra daca te uiti la mamici in parc,sau la scoala toate sunt trase prin inel.
iar daca te duci intr-o zona mai proasta, vezi f. multa lume obeza.
deci concluzia noastra este ca aici ;
-lumea maninca mai sanatos
-la restaurante sunt portile mai mici
-lumea aici e mai relaxata,au bani, multi lucreaza de acasa
-jogging fac ca nebuni, fara exagerare...ii vad prin fatza casei si cand e ploaie torentziala (si nu ca i-a prins ploaia pe drum...si nu au ce face)
-plimbari incep de dimineazata de la 6 in grupuri sau singuri
-salile de sport sunt pline
-sau...au bani sa-si faca lipo si alte operatii...de arata asa de bine.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Cum spuneam, hai sa nu facem topic de diete. Nu de alta dar deja exista

Lady, retinusem numele fetelor dar invers. Tot e ceva!

Noi ne-am intors in seara asta de la Bran Androix, veti avea o zapada de vis! Noua ne-a parut rau ca am plecat tocmai cand se tasa - o minune!
Marea izbanda a acestui mini-concediu: incepe sa-i placa fie-mii de zapada. A trecut de la "eu nu ma murdaresc cu zapada" la facut om de zapada si dat cu "bulga" in noi.

Viviana, unde ati stat voi in Bran? Noi am stat la o pensiune in Simon si ne-a placut, dar daca ma mai duc in zona sa stiu sa evit unde ati facut voi revelionul ala de pomina (negativa ). Despre Jocurile Foamei spune-i "nasparliei" ( o zic cu toata dragalasenia, imi place teribil) ca s-a lansat si filmul anul asta. Dar e dezamagitor fata de carte.

Buflea, cum ai urcat copiii pe skiuri? Fie-mea nu vrea nici macar sanie. A mers pe patine 30 de secunde pana a simtit ca se dzechilibreaza si dupa nu a mai vrut, desi eu faceam tot felul de figuri si prosteli ca sa o tentez...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Pe mine m-ati pierdut la cerealele alea fierte ... Din singurul motiv ca nu am u de sa lesin, muncesc 10 ore pe zi si acum in ianuarie si in weekend.

Dar ma bag la Rina ... Nu stiu cate suntem si caum ne organizam, dar poate ar trebui sa ne ducem pe la subiectele dedicat dansei. Daca va mutati pe acolo si incepeti de lunea urmatoare, vin si eu ...

Ramane sa continuam cu pinguinii aici sau ii dam pe grane ?

Eu ignor detoxifierea si ii raspund Ioanei ... Eu si la patine si la skiuri am pus copiii in cursuri, cu profesor care se scalambaia pe gheata si ii punea sa-l prinda sau le explica skiul pe limba lor - de ex plugul se numea pizza, skiurile paralele se numeau french fries si indoitul genunchilor se numea "mers pe motocicleta". Poate conteaza atmosfera asta child friendly si o multime de alti copii in jur care fac acelasi lucru. In plus, nu stiu cati ani are aia mica a ta ... Nici prea devreme nu e bine, 4 ani zic eu ca e varsta ideala in sensul ca stau bine pe picioare, nu le e frica de cazaturi si copiaza ca niste maimutzici tot ce vad. Nici la patinuar si nici la ski nu ii invata ajutati, nu ii tine niemni. La ski, instructorul merge in fatza in curbe largi si ei vin in pizza, card dupa el. Cateodata instructorul merge cu spatele ca sa-i vada ... Cand sunt mai avansati, merge mai in viteza si face curbele mai stranse si ei instinctiv incep si fac christiane. Pentru ca sunt foarte mici si risca sa-si bage betele alea in ochi, nu ii invata cu bete ...nu stiu cand se pun betele in maini. Fica-mea skiaza de 3 ani si nu vrea bete, o incurca, nu stie ce sa faca cu ele si eu nu stiu sa o invat.
La patinuar cand au inceput, in afara de jocuri din astea caraghioase, ii punea sa sara, sa faca genoflexiuni, sa culeaga obiecte de pe gheata ... Cred ca ambele sporturi se invata din instinct la varsta asta, dar mai cred cu convingere ca un instructor stie pe ce butoane ale instinctului sa apese. De ex acum cand am fost la munte, in telescaun, un domn l-a felicitat pe Alex de cat de bine snowboard, ca are pozitie buna pe placa, ca se apleaca in fata la curbe, ca baleteaza frumos pe ea si ca ar trebui sa incerce sa coboare si cu piciorul drept in fata ...era instructor de snowboard venit in vacanta si a vazut imediat un copil care coboara cu tehnica, versus unul care a invatat pe maidan.
Aceeasi parere o am si despre inot ... Multi nu se ineaca, putini inoata. Eu dau bani in general nu ca sa supravietuiasca ci ca sa patineze, skeze, inoate cu tehnica.

Mergi la inceput