dieta pinguinilor Oshawa

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

tii, astea-s hotarari de anul nou, or what?

dieta nu promit ca tin, dar o sa raportez mersul la sala, ca si eu am de dat ceva jos. subscriu la ce spune mada ca odata ce te-ai obisnuit sa mananci putin, orice gram in plus se depune.

asa ca ieri am fost la cycle, luni dimi merg la boot camp. buflea, te rog sa ma trimiti la colt daca nu ma tin. sefa pedepselor te declar.


obiectiv: 5 kg minus. adicatelea precum mai jos


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

eu il astept pe rufus cu retetele de fierturi. eu am tinut oshawa dar am trait cu painici facute din boabele facute faina doar numai 5 zile. in grup organizat cred ca se poate mult mai mult si mult mai bine!
si eu am nevoie de ceva zile de pregatire , ca trebuie sa ma aprovizionez cu cele 4 cereale si/sau faina de cereale si anume : grau, orez, hrisca si mei si sa ma pregatesc psihologic

cred ca numai bine ar fi pe saptamana viitoare un debut a pinguinilor in rontait vesel de cereale!

p.s. nu ne uitam la picioare decat dupa ce trece oshawa peste noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Conteaza si la ce ora se serveste ultima masa.
Eu am incercat ca ultima masa sa fie inainte de ora 18. Apoi doar lichide/cat incape.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Maica, Buflea, vezi ce facusi cu cererile de craci goi? S-a mutat subiectul cu slabitul aci

Chiar vreau si eu o dieta pentru cineva care bea 90-95% apa, mananca fara sare si paine si haleste fructe in loc de dulciuri *exceptie cioco, adica eu.

glumesc, nu am tinut dieta si nu ma apuc acu'. Dar mi se pare ca toate au cliseul asta cu painea si sucurile si dulciurile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sunny71 spune:

Se baga cineva si la "disociata" cu mine sa nu fiu eu singura care devine ierbivora la fiecare 3 zile?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Deci eu nu trebuie sa mai scriu???
Ca de slabit.....la mine nu e cazul......
Deci eu din cind in cind o sa mai apar pe acilea.......nu dati cu oua stricate!!!
LADY...eu is acum prin belgia dar fac drumuri frecvente in franta la spital......vreau sa am sperante!!Cum spunea cineva is dificil localizabila(nici eu nu mai stiu in care din cele 4 tari e casa mea......cred ca mi trebuie una la purtator ca melcul)
Cu punerea de instrumente ajutatoare....nu stiu inca 3 luni tot fac teste pe mine
Pastrez speranta....la naiba!
Pup fetele care vor sa slabeasca dar sa nu uitati de miscare fizica !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Serialbastre spune:

Auleu ... eu mai am o saptamana de vacanta si nici racitura nu am facut de Craciun, deci e pe lista saptamana asta.
Ca sa nu mai zic ca nu am cumparat paine deloc anul asta ... nu, nu ma laudati. Am facut in casa ... deci dusmanul e aproape.
Dar promit ca saptamana asta incep sa ma cumintesc: reduc portiile, reduc painea, elimin dulciurile, ridic ora cinei.

Am o punga de hrisca in casa si nu stiu cum sa o pregatesc, asa ca tin aproape.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Maria, asa grav e?! Ce sa-ti zic?! Sa te ajute Doamne Doamne...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Nu va fie teama.
Pentru viata buna trebuie sa platiti. Ceea ce va propun eu este destul de simplu, adica o plata destul de mica pentru mari realizari
Deci, dau cuvantul unui prieten, care m-a initiat in problema asta:

"Regimul se numeste OSHAWA si detalii despre el sunt berechet pe internet.
Personal,la sugestia cuiva in care am mare incredere,l-am tinut in felul urmator:
- 10 zile am mancat exclusiv o fiertura compusa din orez integral, arpacas, secara, mei si hrisca,cheala, fara numic altceva in plus, portii mici(atentie - meiul si hrisca fierb mai repede). Obligatoriu se beau zilnic 2 litri de ceai ,amestec din salvie,galbenele,coada calului,cimbrisor,musetel,coada soricelului(se pun 8 lingurite de amestec la 2 l de apa,se fierbe 3 minute,se strecoara);ceaiul se bea putin cate putin,pe parcursul intregii zile.
- Urmatoarele 10 zile la fel,in plus adaugandu-se morcov, telina, sfecla rosie si patrunjel in fiertura de cereale + o masa de mere/zi. Atentie: intre mese pauze minimum 2 ore.
- Urmatorele 10 zile ca precedentele + o masa de grau incoltit (4linguri) + 100 seminte dovleac, 10 migdale, 2-4 nuci, 1 lingurita de polen.Eu pun polenul in graul incoltit si il mananc asa, amestecat. NU UITA: 2 ORE PAUZA INTRE MESE SI PORTII MICI!

Ce mi s-a intamplat mie dupa astea 30 de zile:
- dupa 5 zile de regim am incetat sa sforai si fratilor,sforaiam de cadea tencuala de pe pereti!
- am dat jos 18 kg;
- nu mai obosesc absolut deloc(inainte, cand ajungeam acasa,obligatoriu aveam nevoie sa ma intind cel putin 1/2 ora),am un tonus si o buna dispozitie incredibile.
Dupa cele 30 de zile am inceput sa mananc si :
1. supe-ciorbe simple de fasole sau linte sau orez sau secara(cu legume fierte: telina, morcov, sfecla, ceapa)
2. cartofi copti in coaja la cuptor
3. o cana iaurt(de preferat facut in casa cu lapte de tara si degresat)
4. peste la gratar.
5. ciuperci pleurotus taiate bucatele, amestecate cu ceapa verde, usturoi verde si trase prin tigaie maximum 5 minute cu putin ulei de masline extavirgin.
La cartofii copti si la peste folosesc un sos grozav din toate punctele de vedere, alcatuit din avocado, lamaie, ulei de masline extravirgin, usturoi si patrunjel, toate mixate la blender - un deliciu!"

Cam asta este, cu comentariile lui. Sigur, el a slabit 18 kg dar avea 125, adica avea de unde. Cu ce m-a convins a fost energia si buna dispozitie pe care o avea.
Eu n-am putut sa beau ceaiul, mi s-a parut concentrat (aveam ameteli), apoi l-am facut mai slab, apoi am renuntat si am trecut pe apa. Cine poate-foarte bine.
Foame nu-ti este, dupa primele 2-3-4 zile uiti si cum arata mancarea. Teoretic, primele 10 zile sunt baza. Apoi...fiecare cum crede.
La mine a functionat. Si in greutate, si in tonus si, mai apoi, in mentinere.

Interesant este ca si carmaw poate tine regimul asta-organismul se curata, asta e primul beneficiu.



Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Adica va tirati fara mine....si va gasesc la dieta?

Laura si eu am reluat Rina..de azi.....am avut zi de proteina.
O reiau stii ca am mai dat 14 kile in doua luni ...am o singura problemuta.....din pacate(ruf astupa-ti urechile)...

Ruf.....nu mananc porumb si grau de coliva.....coliva da....plus ca ..adica trebuie sa traiesti numa cu mamaliga de hrisca si mei?

Ma rezum la Rina,plus ceaiuri plus miscare plus fara dulciuri multe.....

Dam startul la cm?
La kg nu stiu,ca depinde de structura osoasa de muschi,de conformatia corpului..

Uite Bufleo..ce sa mananci pe ore....1 zi proteina..friptura cu salata,ciorba,snitel cu salata, toata ziua,de cate ori ti-e foame,preferabil la trei ore.Apoi,a doua zi,amidoane..cartofi,fasole,orez plus legume,adica toate astea plus legume...plus suc rosii sau de astea.A treia zi paste,pizza dar fara carne,prajituri,ciocolata.A patra zi doar fructe,adica faci foamea.
Si reiei.La mine a mers,Laura stie....

Rufus...la viteza mea de deplasare ziua....numai graunte mi-e greu.....ceai verde..si ceai antiadipos...

Mergi la inceput