dieta pinguinilor Oshawa

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Androix, superbe pozele, superba zapada .. Dar am o observatie importanta ... Nu-i mai pune pe skiuri fara casca ... Eu i-am vazut pe ai mei cazand in cap si cand invatau si mai ales dupa, fiu-meu acum la munte si-a indoit casca intr-o parte ... exista castile astea de iarna care sunt bestiale, au o captuseala pe interior cu urechi, astfel incat nu mai e nevoie de caciula, casca tine si de cald si de protectie. Daca va inscrieti, eu dupa iarna asta am doua care le vor fi mici alor mei si le trimit cu drag spre voi.
Cat despre echipament, oare in Romania nu or exista magazine din astea de sport care inchiriaza pe sezon ? Eu le inchiriez copiilor skiuri si clapari, din noiembrie pana in aprilie si ma costa $90 . Skiurile/placa le tin acasa si le returnez in aprilie. E cel mai bine ca oricum cresc ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Kari, succes la boabe ...weekendul este o piatra de rezistenta.
Ah, cat despre produsele cumparate de la resort versus cele facute cu grija in casa, nu va spusei despre supa de pui de la ski, facuta din plic probabil, care este mancata pana la fund, versus a mea care e ma cata sub amenintarea bataii, cu cate o gura de apa dupa fiecare gura de supa ?
Revin sa va spun cu serviciul ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Ieri dimineata a nins ca-n povesti. In Bucuresti.
Aseara am avut musafiri si am chefuit pana mai tarziu.
Asa ca azi nu ne-am dat jos din pat pana pe la ora 14.
Ba chiar am fost parinti responsabili si cand miorlaia copila de foame ne faceam ca dormim.

Copila in schimb a facut curat dupa cheful nostru. Premiera mondiala.
Am stat cu inimile cat puriciele si urechile ciulite asteptand ce ne va cere. Am facut chiar pariuri. Si io am castigat cu o ora de calculator.

Buflea, am avut si io o nebuna din asta. Am rezistat vreo 6 ani.

Nu ma mir de alea 4 luni pe care le petrece mortul ghanez dupa ce-si da ultima suflare pentru ca:
"Un ritual funerar ciudat, contemporan, este, "inmormantarea" tibetan#259; cereasca. Acesta presupune ca trupul sa fie taiat in bucatele mici, iar oasele sfaramate pentru ca apoi sa fie amestecate cu carnea maruntita, niste orz si grasime de iac, preparandu-se astfel o "gustare" pentru vulturi. Din moment ce 80% din tibetani aleg sa isi gaseasca sfarsitul maruntiti si agatati pe o stanca, in Asia exista peste 1.000 de astfel de locuri."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Rufus, nimik pe langa.
inca n-am navalit asupra ciocolatei, si ai mei traiesc bine mersi. in seara asta ma luat putin greata de la boabe. si o usoara durere de cap ma chinuie de aseara, acum pe dupa amiaza a cam disparut, nu de tot insa.
turtele mele au disparut ca prin farmec pana sa le mananc eu. generosi totusi ca mi-au lasta si mie una. am citit la nemtoaice (forum nemtesc) peste tot se recomanda sa cer parerea unui nutritionist. ca trebuie si ceaiuri nu's de care. e tare monotona mancarea si nici nu prea ai variante. dimineata am facut boabele prajite, le-am tinut peste noapte in apa si dimineata le-am pus in tigaie cu apa pana a scazut apoi le-am lasat sa se rumneasca putin. si pana l-am mancat.....
dar merg iniante, macar pana marti cand am de gand sa vb cu nutritionistul de la noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

daca vretzi sa va piarda orice pofta de mancare, cititzi despre un ritual care eu l-am vazut la un doc despre imormantarea intr-un trib din Africa.
nu am putut vedea in totalitatea doar frinturi...dar si ce am vazut mi-a ramas pe creier si nu pot uita asa scarbenie:
tineau mortul agatzat nu mai stiu cate zile, saptamani pana se scurgea totul din el...si apoi tribul bea lichidul.
nu mai stiu ce faceau in final cu el...ca am stat urmatoarea jumatate de ora in baie.



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

hallo pinguinilor

alinuk, e ceva legat de broscuta? ce copii cuminti ai....

mado, treci matale la colt pe coji de nuca. eu balotez boabe de doua zile si tu faci placinta?!

am trecut cu bine si peste masa de pranz, n-am sugrumat pe nimeni la masa. bine ca nici ai mei nu pofteau la farfuria mea. eu nici atat la a lor. acus iara ma incearca niste pofte ciocolatesti.... ptr diseara am in program turte de faina neagra.


buflea, io nu-s ce as face in locul tau, da precis as face ceva.

michelle, sanatate feciorului. azi am avut un predicator din California la biserica si m-am gandit la tine.


am uitat sa-i spun lui Androix ca vreau si eu o lopata de zapada. ger avem din belsug de doua zile, cu ceva zapada numa bine ne dam putin cu sania.

Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!



wow, pe cine ai vazut? poate il stiu. ti-a placut cum a vorbit?


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Michelle....s-a rezolvat...numai cititnd si mi s-a intors stomacul....ca si aia tibetana....yacs...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Dragilor,
Sunt LASA si ma dispretuiesc pentru asta …

Sefa mea este o persoana frustrata, in departament I se spune The Bitch. … banuiesc ca a fost bullied in copilarie din cauza fizicului deformat pe care il are (stiti voi americanii aia de 200 kg care abea se misca) si asta se reflecta in modul in care isi trateaza oamenii la serviciu. Este foarte moody – cand are toane bune este chiar simpatica, glumeste, ironizeaza, vorbeste prietenos. Cand e in toane e bine sa nu fii in calea ei.

Cel mai penibil este cand ne trateaza ca pe niste copii – ne cearta ca la gradinita, vorbeste tare si autoritar, ne numara minutele de venire si plecare, daca ar sti de coltz si coji de nuca probabil ca in fiecare zi unul dintre noi ar avea urme pe genunchi.

Are preferinte si antipatii pe care nu si le ascunde. Odata pe lista neagra, are obiceiul sa haraseze la propriu persoana respectiva pana cand aceea pleaca de buna voie sau este data afara. S-a intamplat inainte de a veni eu aici cu 3 persoane – una a fost data afara si doua au plecat de buna voie. De ceva vreme i s-a pus pata pe colega noastra africana din Ghana, pe nume P … nu inteleg cum si de ce s-a ajuns la aceasta situatie pentru ca femeia asta este o tipa extrem de calma, adanc religioasa, nu raspunde inapoi, aparent lipita de pereti. Antipatia mocnea de ceva vreme, dar a escaladat anul trecut in noiembrie cand lui P i-a murit tatal aflat in Ghana. Politica companiei este de a oferi 5 zile libere dar platite, pentru situatii de genul asta. Se pare ca in Ghana, mortul se inmormanteaza dupa 4 luni, asa e traditia lor tribala … tatal lui P va fi inmormantat la sf lui februarie 2013, prin urmare P si-a luat 3 sapt de vacanta, una fiind cele 5 zile de inmormantare. Ei bine, The Bitch, in urma antipatiei pe care i-o poarta, a zis ca nu se poate sa i le dea pentru ca alea se dau in anul in care moare omul. Daca tatal ei a murit in 2012, atunci trebuia sa si le ia atunci … penibil, penibil ! P, mai mare ca The Bitch cu 10 ani, a sarit peste ea si s-a dus la Resurse Umane unde desigur ca a obtinut acele zile … o batalie castigata care insa a declansat un razboi.

De 3 saptamani inchidem luna, trimestrul, anul …lucram pana la orele 21:00 in fiecare zi si sambetele dupa cum se vede. Suntem aproape gata, rezultatele financiare, inainte de a fi date public, trebuie verificate de management … ieri The Bitch a gasit o greseala in analizele lui P. Greseala nu era majora, dar era o greseala – mi-e greu sa explic ce anume nu era bine, dar am sa va spun ca de fapt, era o greseala pe care o facuse The Bitch in ianuarie 2012 si timp de 12 luni, nu fusese identificata si corectata de P, intr-un cont pe care ea il reconcila. Sigur ca vina toata I s-a atribuit lui P, desi neregula fusese initata de Bitch si mai mult, in decursul anului am avut tot felul de sedinte in care acest cont a fost adus in discutie si The Bitch nu a sesizat nici ea ca e ceva in neregula acolo.

Ieri, in biroul lui The Bitch a inceput un mare scandal cu P … The Bitch a inceput sa urleeee, rau, rau, RAU si s-o umileasca pe P, calcand-o efectiv in picioare. Usa biroului era deschisa, asa ca tot ce am auzit noi, cei din afara, au fost urletele ei spunand “asta este contabilitate primara pe care se pare ca tu nu o stii, tu stii ce e aia un prepaid account, este inadmisibil asa ceva, ce le spun eu auditorilor, uite aici, cum explici aceasta neglijenta, o sa te pun fata in fata cu auditorii, eu nu mai acopar prostiile altora” …etc. etc. Nestiind despre ce e vorba, senzatia era ca compania o sa dea faliment din cauza lui P si maine toti ne pierdem joburile … Spre surprinderea mea, P, a fost extrem de calma, nu stiu daca a spus ceva ca vocea ei nu s-a auzit … tot ce stiu este ca a iesit de acolo. S-a dus la baie unde probabil o fi plans si s-a intors inapoi la fel de calma ca inainte de porcaria asta. Wow, wow, wow !!! …eu in timpul discutiei incepusem sa tremur.

A durat cam 15 min … eu personal m-am umplut de frustrare si sincer m-am speriat – indiferent de cat de mare era greseala (care inca o data era minora) nu se vorbeste cuiva in asemenea mod.… Femeia asta are probleme de anger management si este sefa noastra. Cand P nu o mai fi aici, frustrarea ei se va revarsa asupra altcuiva, caci se pare ca P nu este prima pe lista neagra.

Toata drama asta s-a intamplat ieri …azi P a venit la serviciu si a zis ca o sa o dea in judecata pentru abuz si ca o sa ne cheme pe toti in instanta sa depunem marturie pentru ce am auzit. P are un frate care e avocat, deci probabil ca nu e asa de greu sa inceapa aceasta actiune.

Nu stiu exact daca chiar acest lucru se va finaliza – dar eu ma lupt cu o stare ciudata. Nu cred ca The Bitch ma place, mai degraba ii sunt indifereta - in momentele ei bune discuta cu mine de carti, filme si o fac sa rada. Problema este ca nu ma mai simt bine in preajma ei, o dispretuiesc si o tolerez din ce in ce mai putin. Acum 5 min a veit pe aici si a inceput sa dezvolte mici conversatii prietenesti cu ceilalti in afara de P, cu care desigur, nu vorbeste … ei bine, mi-e si sila sa mai vorbesc cu ea, mi-e sila sa mai fiu prietenoasa si mi-e lehamite de toata lumea care este asa cu ea … pe scurt, sunt lasha si ma dispretuiesc pentru asta.



Buflea,
din ce povestesti, vezi cum te lingusesti pe linga ea, ca de la indiferenta la "lista neagra" nu-i decit un pas...
eu doar de 2 ani si ceva lucrez dar am observat ca, aici trebuie sa te lingusesti si sa iti faci "prieteni" in pozitii cheie ca sa nu ai probleme...
intr-un fel recunosc ca asta e unul din motivele care ma tine legata de job-ul prost platit care il am, managerul cu care lucrez; nu l-as da pe 1000 de manageri si il iubesc pe cuvint!... bine la modul colegial...mi-a iertat destule greseli si vorbeste f frumos cu mine si ma trateaza f frumos, si chiar tine cont de parerea mea, mi-a dat si mina libera asupra sezonierilor sa ii "dirijez" cum vreau eu...
mi-e groaza doar la gindul ca intr-o zi va fi promovat si va pleca ...cred ca ma duc dupa el!sa nu zic ca, citeva zile a fost bolnav si nu a venit la servici, am intrat in panica atit eu cit si o alta colega nu alta!
Manageri si alte persoane in posturi superioare cum ai descris sint si aici, si sa bat in lemn ca nu trebuie sa lucrez direct cu ele!dar da, am vazut/auzit destule chestii asemanatoare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Intru rapid ca inceputul scolii m-a gasit cu frigiderul gol si cu cosul de rufe plin.
Mai pun o poza care e rupta din visele sotului meu. Macar de i-ar da ghes, ca i-o scot la imprimanta si i-o lipesc de retina ca in the secret

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld
si o usoara durere de cap ma chinuie de aseara, acum pe dupa amiaza a cam disparut, nu de tot insa.



A, am uitat () sa precizez ca sunt posibile anumite fenomene in primele zile, din care durerile de cap si ameteala nu lipsesc. 3-4 zile maxim. Sunt si ceaiuri, le-am scris acolo, cand am vorbit de regim.
Simptomele sunt cauzate de acea detoxifiere cica, adica toxinele alea intra usor-usor in corp si ne place, iar cand le dam deodata afara, protesteaza si noua ne este rau. Ciudat...

Androix, ma imbolnavesti la propriu cu pozele alea.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput