dieta pinguinilor Oshawa

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Buna, pinguinelor...voiam doar sa va salut, stau in pat cu o pisica alb-negru, soba e calda, afara e frig si soare, Tora motaie alaturi...da, nu suntem inca acasa si nici n-am mai veni, copiii nu-s cu noi asa ca...
Ma duc sa pun de-o tuica fiarta.
Totusi, voiam sa-i spun lui kari ca poate manca orez d-ala expandat, dar nu poate bea cafea. Sau poate o zeama facuta cu un praf solubil de secara, noi gasim la Kaufland, nu-i cafea, dar te amagesti cu ala.
Revin maine, cand ne intoarcem la rutina noastra.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

hallo pinguinelor

Rufus, multam de pont, dar nu stiu daca am ce sa beau in loc de cafea.
am inceput cu boabele de astazi, deocamdata numai o pofta de ciocolata am avut astazi. sper sa raman doar cu asta.
cred ca o sa raman doar pe ghetar aici.... uneori e mai intelept sa taci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Dragilor,
Sunt LASA si ma dispretuiesc pentru asta …

Sefa mea este o persoana frustrata, in departament I se spune The Bitch. … banuiesc ca a fost bullied in copilarie din cauza fizicului deformat pe care il are (stiti voi americanii aia de 200 kg care abea se misca) si asta se reflecta in modul in care isi trateaza oamenii la serviciu. Este foarte moody – cand are toane bune este chiar simpatica, glumeste, ironizeaza, vorbeste prietenos. Cand e in toane e bine sa nu fii in calea ei.

Cel mai penibil este cand ne trateaza ca pe niste copii – ne cearta ca la gradinita, vorbeste tare si autoritar, ne numara minutele de venire si plecare, daca ar sti de coltz si coji de nuca probabil ca in fiecare zi unul dintre noi ar avea urme pe genunchi.

Are preferinte si antipatii pe care nu si le ascunde. Odata pe lista neagra, are obiceiul sa haraseze la propriu persoana respectiva pana cand aceea pleaca de buna voie sau este data afara. S-a intamplat inainte de a veni eu aici cu 3 persoane – una a fost data afara si doua au plecat de buna voie. De ceva vreme i s-a pus pata pe colega noastra africana din Ghana, pe nume P … nu inteleg cum si de ce s-a ajuns la aceasta situatie pentru ca femeia asta este o tipa extrem de calma, adanc religioasa, nu raspunde inapoi, aparent lipita de pereti. Antipatia mocnea de ceva vreme, dar a escaladat anul trecut in noiembrie cand lui P i-a murit tatal aflat in Ghana. Politica companiei este de a oferi 5 zile libere dar platite, pentru situatii de genul asta. Se pare ca in Ghana, mortul se inmormanteaza dupa 4 luni, asa e traditia lor tribala … tatal lui P va fi inmormantat la sf lui februarie 2013, prin urmare P si-a luat 3 sapt de vacanta, una fiind cele 5 zile de inmormantare. Ei bine, The Bitch, in urma antipatiei pe care i-o poarta, a zis ca nu se poate sa i le dea pentru ca alea se dau in anul in care moare omul. Daca tatal ei a murit in 2012, atunci trebuia sa si le ia atunci … penibil, penibil ! P, mai mare ca The Bitch cu 10 ani, a sarit peste ea si s-a dus la Resurse Umane unde desigur ca a obtinut acele zile … o batalie castigata care insa a declansat un razboi.

De 3 saptamani inchidem luna, trimestrul, anul …lucram pana la orele 21:00 in fiecare zi si sambetele dupa cum se vede. Suntem aproape gata, rezultatele financiare, inainte de a fi date public, trebuie verificate de management … ieri The Bitch a gasit o greseala in analizele lui P. Greseala nu era majora, dar era o greseala – mi-e greu sa explic ce anume nu era bine, dar am sa va spun ca de fapt, era o greseala pe care o facuse The Bitch in ianuarie 2012 si timp de 12 luni, nu fusese identificata si corectata de P, intr-un cont pe care ea il reconcila. Sigur ca vina toata I s-a atribuit lui P, desi neregula fusese initata de Bitch si mai mult, in decursul anului am avut tot felul de sedinte in care acest cont a fost adus in discutie si The Bitch nu a sesizat nici ea ca e ceva in neregula acolo.

Ieri, in biroul lui The Bitch a inceput un mare scandal cu P … The Bitch a inceput sa urleeee, rau, rau, RAU si s-o umileasca pe P, calcand-o efectiv in picioare. Usa biroului era deschisa, asa ca tot ce am auzit noi, cei din afara, au fost urletele ei spunand “asta este contabilitate primara pe care se pare ca tu nu o stii, tu stii ce e aia un prepaid account, este inadmisibil asa ceva, ce le spun eu auditorilor, uite aici, cum explici aceasta neglijenta, o sa te pun fata in fata cu auditorii, eu nu mai acopar prostiile altora” …etc. etc. Nestiind despre ce e vorba, senzatia era ca compania o sa dea faliment din cauza lui P si maine toti ne pierdem joburile … Spre surprinderea mea, P, a fost extrem de calma, nu stiu daca a spus ceva ca vocea ei nu s-a auzit … tot ce stiu este ca a iesit de acolo. S-a dus la baie unde probabil o fi plans si s-a intors inapoi la fel de calma ca inainte de porcaria asta. Wow, wow, wow !!! …eu in timpul discutiei incepusem sa tremur.

A durat cam 15 min … eu personal m-am umplut de frustrare si sincer m-am speriat – indiferent de cat de mare era greseala (care inca o data era minora) nu se vorbeste cuiva in asemenea mod.… Femeia asta are probleme de anger management si este sefa noastra. Cand P nu o mai fi aici, frustrarea ei se va revarsa asupra altcuiva, caci se pare ca P nu este prima pe lista neagra.

Toata drama asta s-a intamplat ieri …azi P a venit la serviciu si a zis ca o sa o dea in judecata pentru abuz si ca o sa ne cheme pe toti in instanta sa depunem marturie pentru ce am auzit. P are un frate care e avocat, deci probabil ca nu e asa de greu sa inceapa aceasta actiune.

Nu stiu exact daca chiar acest lucru se va finaliza – dar eu ma lupt cu o stare ciudata. Nu cred ca The Bitch ma place, mai degraba ii sunt indifereta - in momentele ei bune discuta cu mine de carti, filme si o fac sa rada. Problema este ca nu ma mai simt bine in preajma ei, o dispretuiesc si o tolerez din ce in ce mai putin. Acum 5 min a veit pe aici si a inceput sa dezvolte mici conversatii prietenesti cu ceilalti in afara de P, cu care desigur, nu vorbeste … ei bine, mi-e si sila sa mai vorbesc cu ea, mi-e sila sa mai fiu prietenoasa si mi-e lehamite de toata lumea care este asa cu ea … pe scurt, sunt lasha si ma dispretuiesc pentru asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Buflea, e posibil ca procesul sa o zboare pe The Bitch din functie si sa scapati de ea.
Dar cum e posibil ca o persoana sa fie pusa intr-o functie de raspundere si lucru cu oamenii, iar ea sa fie necombatibila cu cerintele postului ? Si cum de nimeni nu a reclamat-o la superiori pt repetatele ei abuzuri in serviciu ?



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

He, he, he ... America aia din filme nu e aceeasi cu America din viata reala.
Am inteles ca in trecut a mai fost reclamata la HR si ca ar fi avut o discutie cu ea ... asta dupa ce ultima persoana de pe lista ei neagra a fost data afara. Experienta imi spune ca cei de la HR, in general, desi spun ca au grija de angajati, au de fapt grija de fundul lor ... Intr-un conflict cu un manager, n-o sa ia niciodata apararea unui angajat. Pe fata mediaza un conflict cu vorbe frumoase, in spate nu i-au nici o masura.

E drept ca nu stiu cum se manageriaza situatia in caz de proces ... Sunt lasa pentru ca, eu as depune marturie, dar de fapt mi-e frica. Daca inurma procesului, lui P i se dau despagubiri si pleaca, noi ceilalti vom ramane cu ea si cu reputatia ca am fost impotriva ei. Nimeni nu iti da garantia ca ea, the Bitch zboara ... O sa se ia niste masuri de genul-am vorbit cu ea, am trimis-o la niste cursuri de anger management si apoi se ingroapa cazul.

In fine, vorbim in avans ... Sa vedem daca deschide asta proces. Pana una alta insa, trebuie sa ne purtam respectuos cu ea ca si cum nimic nu s-a intamplat cand de fapt eu o dispretuiesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Buflea, mediul tau de lucru e teribil de stresant. :(
Doar tu stii cum ar fi cel mai bine pt tine.

PS : Nu am avut niciodata asemenea sefi.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Istorie fara sfirsit...un nou capitol...se vrea in mijlocul periadei renegocoerea sumei date pt plata enelului si intretineri
Satula is.....
Deci inchiriez....vai de sufletul meu .....daca nu am trecut prin toate...neplatii,distrugeri,santaje si hartuiri peste tot iar acum cind ziceam ca am inchiriat rudei unui prien...vrea altceva:(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Mi-am amintit ca, in urma cu 10 ani, am avut o sefa, care, pe langa ca era isterica, facea si acuzatii nefondate. Am plecat de acolo fara sa ma uit in urma. Uitasem de ea, de abia acum mi-am reamintit-o.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

sunt dupa o noapte dormita din bucatzi, uitasem cum mai e...si mai zic ca mai vreau bebe...vb lui barabatu-meu cand imi spune ca am uitat cat de greu e sa nu dormi noaptea si ziua sa fi in picioare.

dar william e mai bine. eu nu cred ca e gripa, cred ca e raceala. tusea a inceput sa se rupa.febra nu mai are...si nu mai e apatic.
i-am dat lamiie cu miere, de fapt cum ia o gura de miere...ii trece tusea vreo ora.
i-am dat si ibuprofen pt febra dar nu s-a ridicat mai mult de 100.3

ieri mergea intr-un ciumag, ca se simtzea moale...si noi ne prapadeam de ris...are simtzul umorului si cand e bolnav.
azi , cica vrea sa sape un tunel in curte sa gaseasca diamante si rubine...
nu v-am spus ca al meu are hobby cu pietrele.gasesc pietre peste tot in casa:in dulapul de haine, noptiere, bibloteca, masina de spalat, buzunare...imprumuta pietre si de la copii sau ce gaseste pe drum sau in curte.

inca nu i-am dat vestea buna ca astzai doar o sa faca masuratorile unde va sapa tunelul si are doar 15 min de stat afara. e f rece...cred ca doar 5 grade...dar e soare si te duce in eroare.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

eu am fost mai norocoasa, toti sefi mei de aici au fost super....asa ca nu prea am sfaturi de dat.

in ROmania,cand aveam 20 de ani am lucrat vreo 3 ani si am avut o nesimtzita de sefa,care ne facea cu ou si cu otzet si ne slugarea ...mai am noptzi si acum cand am cosmar ca sunt in Rom. si lucrez cu ea.

michelle

Mergi la inceput