M-am hotarat.........adoptie(86)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

Fetelor eu tare m-as fi dus acolo la intalnirea lor, dar inca nu am atestat si am inteles ca doreau o intalnire cu atestatii.
Oricum cred ca familiilor adoptatoare le este mai degraba lehamite de tot sistemul si de birocratia si timpul lung de asteptare si de lipsa de implicare a celor responsabili si in nici un caz nu cred ca este vorba de lene.
Sper ca dragutii nostri legiuitori sa nu ne jigneasca gandind astfel!

Ce fel de tara om fi cand se emit, si la aceasta ora in care informatizarea e in toi, ipoteze cu privire la nr de copii institutionalizati: ca sunt 40000, ca sunt 60000 ca ...Or fi ca la asigurari de sanatate cand descoperisera cu catvea milioane mai multi asigurati decat suntem ca popor; o fi si asta vreo metoda de a mai scurge niste bani de la stat?

Ce bine ar fi daca ar avea criterii clare de performanta pe fiecare judet, cati copii in sistem, cati adoptabili, cati adoptatori si cate cazuri au reusit sa rezolve intr-o perioada adta de timp.
Ar trebui sa aibe targeturi in nr de copii si familii adoptatoare rezolvate!
Dar cine sa faca toate astea? cei care doresc un loc caldut de munca de la stat si daca se poata sa rupa usa de la orele 14.00? Cei care nu-si fac treaba si din cauza asta este asa de mare diferenta intre nr de copii din sistem si cei adoptabili...

Off mi-ar placea sa am o bagheta magica si sa-i fac pe toti sa dispara si sa le dau tuturor acestor copii o familie care sa-i iubeasca asa cum merita!

Din pacate nu stiu ce sa raspund la intrebarea cu potrivirea. Da, e cam putin o ora, dar realitatea este ca pe cei mai multi care au adoptat i-am auzit spunand ca si-au dat seama in primele minute ca acela e copilul lor...

Va pup si va doresc o saptamana minunata

Eu o astept cu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns printe spune:

Carmen, intalnirea s-a organizat sambata (teoretic in afara orelor normale de program) si asa ar trebui sa se organizeze si acele intalniri de la directii. Nu trebuie sa te justifici daca n-ai fost, nu toata lumea lucreaza de luni-vineri.

Dar, nu sunt de acord ca aceste intalniri sunt "degeaba"(nu ai spus tu asa dar eu asa am interpretat). Eu as fi participat daca as fi putut, si chiar daca doar imi da o hartie cu situatia mea actuala tot e bun....decat NIMIC cum primesc acum. In plus as avea ocazia sa mai clarific unele aspecte care nu-mi sunt clare si care altfel nu am cum pentru ca de exemplu la mine in judet am simtit tot timpul ca sunt repezita si ca stau pe capul lor.

Si...sunt de acord ca multa lume nu a stiut(nu toti citesc pe forumuri sau verifica zilnic site-ul ORA). Ar trebui sa se trimita un email fiecaruia cand se organizeaza astfel de intalniri, daca un telefon e prea mult. Nu prea cred ca mai exista multe persoane care sa nu aiba o adresa de email in ziua de azi si la depunerea dosarului ni s-au cerut mai multe date de contact printre care si email-ul. Eu am urmaresc site-ul directiei de care apartin, dar la o astfel de intalnire am sa propun aceasta modalitate de instiintare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Nu ma justific, dar nici bine nu imi pica ca noi, familiile adoptatoare sa fim facute lenese asa in bloc si sa citesc ca nu ma intereseaza.
Nimeni nu stie cat se zbate fiecare si ce e in sufletul fiecaruia si ce alte probleme mai are pe acasa.
Eu una nu functionez bine cu suturi in fund. Ma enerveaza maxim metoda si vorbele aruncate in vant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

pe kine m-a sunat o doamna care a adoptat 2 copiii si care face munca de voluntariat . stia de intalnire , numai ca m-a sunat vineri seara . nici nu stiam ca trebuie sa am atestat pentru a participa . mi-a spus ca se vor mai organiza si cateva intalniri la nivel de judet cu familiile care au adoptat si cele vor sa adopte . nici aici nu mi-a spus ca trebuie sa fim atestati .

va tin la curent

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns printe spune:

Gabriela, uite ce scrie in ordin:

"Oficiul .i DGASPC organizeaza trimestrial īntālniri de consultari cu adoptatorii/familiile
adoptatoare atestati/atestate care nu au fost incluse īn etapa de potrivirea practica.
(2) Consultarile au ca tema informarea persoanelor prevazute la alin. (1) cu privire la prevederile
legale care reglementeaza desfasurarea potrivirii teoretice si practice precum si clarificarea unor
aspecte punctuale legate de realizarea concreta a acestor demersuri.
(3) Consultarile organizate de catre directii se realizeaza cu participarea angajatilor din
compartimentul adop.ii .i postadop.ii si, dupa caz, a altor persoane desemnate prin dispozitie a
directorului directiei. Directia poate invita la aceste consultari si reprezentanti ai Oficiului.
(4) Data si locul desfasurarii acestor intalniri se vor afisa pe site-ul DGASPC cu cel putin 15 zile
īnainte de data stabilita pentru organizarea acestora.
(5) Pentru a facilita accesul adoptatorilor/familiilor adoptatoare la īntālnirile de consultari, conducerea
institutiilor organizatoare dispune desfasurarea acestora dupa programul normal de lucru sau īn zilele
libere, cu respectarea legislatiei muncii."

Deci trebuia sa ai atestat ca sa poti participa la intalnire...si asa va fi si cand se vor organiza la nivel de judet.

Ti-am inteles punctul de vedere Carmen. Eu nu am cerut si nici nu am judecat pe cele care sunt din Bucuresti si n-au mers la intalnore. Cand am postat pe forum despre intalnire, am intrebat daca este cineva care participa pentru ca as fi vrut sa pun cateva intrebari prin intermediul ei, dar am vazut acum ca a fost degeaba, fiecare participant fiind tratat individual si nu colectiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuelita spune:

Carmencat, NU am facut pe nimeni lenes (nu mi-as permite sa spun asta despre oameni pe care nu ii cunosc!), si cu atat mai putin te-as face pe tine care scrii niste posturi pe sufletul meu de cate ori postezi....
Am scris ca asa cred ca vor gandi cei de la Oficiu: noi plecam sambata de la familiile noastre sa vorbim cu oamenii iar lor le e lene sa participe. Pentru ca postand pe site-ul ORA datele intalnire ei sunt convinsi ca au facut tot ce trebuie pentru a instiinta familiile atestate si atunci ei nu vor intelege de ce apar doar 3 familii... Asta e parerea mea personala. Evident ca unii lucreaza sambata, evident ca unii trec prin niste stari de depresie, evidenmt ca unora li s-a terminat rabdarea sa asculte citate din lege. Dar nu cred ca ORA va pune slaba prezenta la intalnrie pe seama acestor motive.
Si mai cred ca chiar daca nu rezolva nimic practic intalnirile si chiar daca nu se prezinta asociatii, presiunea socila urneste din cand in cand lucrurile, in timp poate se obtine un 1% in directia buna.
Eu as vrea sa accepte la intalniri si oameni fara atestat care se gandesc sa se atesteze, poate vrei sa "iei pulsul" adoptiilor inainte de a te inhama la adunarea de hartoage.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Scuze, Manuelita.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Dragele mele intalnirea de la ORA a fost una pilot.Din acest an fiecare DGASPC are obligatia sa organizeze trimestrial intalniri cu familiile adoptatoare.
Zicea cineva de aici ca ar dori sa stie cate familii are inainte.Acest lucru depinde foarte mult de tipul atestatului-ma refer daca sunt atestati pe un anume sex M/F ; grupa de varsta ; eventuale dizabilitati. " Concureaza" familii care sunt atestate doar pe aceleasi segmente , practic poti sa fii primul pe lista daca vrei un baiat de 4 ani iar in judetul tau nu este nici o alta familie atestata asa de exemplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_e spune:

Dragele mele,
Sunt noua pe acest forum si as vrea sa ma primiti in randurile voastre. Suntem o familie care asteapta peste cateva saptamani atestatul de parinti adoptivi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_e spune:

M-as bucura tare mult daca am putea schimba cateva impresii si idei despre procedura care va urma dupa primirea acelui atestat. Daca printre voi se afla si cupluri care au adoptat deja, eu le urez toate cele bune, sa le dea Dumnezeu tot ce este mai bun si acel sufletel care le-a luminat viata sa le aduca numai bucurii!!
Ce credti voi, ne asteapta drum lung pana ne vor suna cei de la ORA? Dupa spusele celor de la DGASPC, care nu ne-au incurajat deloc, nu prea ar fi copii adoptabili in sectorul 3.

Mergi la inceput