Burtici cu stelute de iulie-august ( 9 )

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

Paula suntem inca la ski.
Maine dupaamiaza ne intoarcem acasa. Iar de marti la munca.

Elena & Denisa (26.10.2004)
14 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Buna . Sunt si eu o burtica de 7w1d , acum am ajuns acasa de la eco si suntem ok. Sper sa ma primiti si pe mine printre voi.

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_popa27 spune:

Bine ai venit MariaBcf! Sarcina usoara !

14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Maria, bine ai venit si sarcina usoara in continuare!!

Acum mi-am dat seama, cand am vazut si semnatura Mariei, ce de burtici cu tot felul de pb avem...inseamna ca suntem o odisee norocoasa, cu atatea stelute atat de dorite!!

Dar nu asta e ideea, si eu am ramas greu insarcinata, cam un an ne-a tb si la Raul si acum, dar nu am facut nici un fel de tratament, nici un fel de investigatii suplimentare, dar nu inteleg de ce sunt atatea femei cu probleme de fertilitate...

Paula, mamica lui Raul Ionut, nascut la 24.07.2010 si 12+
Am implinit doi anisori!!!

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mstefania spune:

Olimp, soacra mea are extrasistole, in ajunul Craciunului a ajuns la spital la urgenta pt ca a avut o criza puternica si pulsul a ajuns la 220, dar cand are criza asta nu ii trece decat cu o anume injectie pe care am procurat-o din Ungaria, mai nou o procuram din Republica Moldova, dar ea are pulsul mare si tensiunea mica, iar ce se gaseste pe piata i-ar provoca infarctul, injectia se face intravenos si rapid pt stabilizarea pulsului si e tinuta sub aparate 3 ore, e o chestie f nasoala, ar trebui sa te urmareasca si un cardiolog mai ales ca e o sarcina f dorita si extrasistolele sunt periculoase in general d-apoi in sarcina. Cand are crize de-astea incearca si metode traditionale si uneori ii trece fara a ajunge la urgenta, daca vrei o sa iti scriu ce incearca ea sa faca, pe privat, sa nu plictisesc fetele. Pe mine una ma sperie crizele ca nu stiu daca in urmatoarele 5 minute suntem acasa sau la urgenta, d-apoi tu cand simti ca iti sare inima.

Tu ce faci cand apar extrasistolele si simti ca nu ai aer?


Stefania 13+ si Teodora Rebeca (07.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mstefania spune:

Ideea este ca pulsul creste si mai tare din cauza panicii si nu mai poti sa iti controlezi respiratia si bataia inimii si atunci organismul nu mai raspunde :(, ai episoade si de scurta durata din cate am inteles eu, cum le stapanesti cand apar crizele?. Soacra mea i-a si medicamente pt a preveni crizele dar nu reuseste intotdeauna.

Stii ca exista o interventie medicala cu sanse de reusita f mari? Ablatie cardiaca(ablatie prin radiofrecventa)-poti sa citesti despre ea, tatal meu a facut interventia dar el avea fibrilatie atriala persistenta, care se manifesta asemanator si se simte f bine si nu mai face crize. Soacra mea nu vrea inca sa faca interventia pt ca de felul ei este panicoasa rau si nu am reusit sa o convingem inca, ea are cam de 30 de ani. :(



Stefania 13+ si Teodora Rebeca (07.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana303maria spune:

Maria, bine ai venit! Noi avem sarcini apropiate ca varsta, eu avand azi 7 sapt si 3 zile. Vad ca si tu ai trombofilie. Faci heparina?

MTHFR A1298C - stare homozigota
Burtica 7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Multumesc fetelor de primire. Ana fac Clexane de 0,4 mg zilnic

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

maria bcf bine ai venit , te asteptam de la carciun !

ma bucur enorm ca esti bine si bebeica
noi ne stim de mai de mult , colege de suferinta

stefania e nasol ce imi povestesti despre soacra ta , posibil la ea se fie mai complicata situatia decat la mine , cand am extrasistole , trec si gata , cand fac TPSV criza de tahicardie cum spui tu reusesc sa o opresc tinindu-mi respiratia si nu trece mult si apare bataia puternica si gata trece , cea mai lunga criza cred ca a fost de 5 minute , acum in ultimul timp de cand ma indop cu magne b6 sunt cam de 20-30 de secunde , nasol ca le am cam lunar , dr mi-a spus ca atat timp cat pot sa le opresc prin manevre vagale ( asa se numesc si ceea ce fac eu cu respiratia e ok) , mai nasol e ca imi trec doar daca stau pe spate intinsa si cand ma iau in oras ...iti imaginezi




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

14 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefana0909 spune:

Buna dragele mele,
Doar ce m-am laudat in stanga si-n dreapta ca nu am stari de greata si voma, ca in noaptea trecuta au inceput sa apara inzecit. De la 1 pana la 5 am vomitat incontinuu. Si apa daca beam, doar o gura, in 5 min. o vomitam. De la 5 am dormit pana la 8, am mancat un pic si au reinceput starile. Sunt disperata, nu mai suport nici tv-ul.Mi-am facut un ceai de menta si unul de ghimbir si vad ca m-au lasat starile de vomitat, dar greata persista si cu o durere surda de cap. Am mancat o banana si o felie de paine prajita. Nu imi vine sa cred ca mi se intampla asa ceva!...iar maine trebuie sa merg la serviciu.
Voi ce remedii folositi?

7+

Mergi la inceput