Piersicute de iulie august (19)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nycosia spune:

s-a trezit si neuronul meu!
La Multi Ani piersicutelor care isi sarbatoresc ziua de nume azi si nu numai!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

Buna dimineata!
LA MULTI ANI ! De SF. IOAN si din partea noastra.

raportam: o noapte ca a noastra (destule treziri) si acum cateva minute cele 3-4 lingurite de morcov "aburit". am incercat sa i le dau fara "farama" de lp si se "cutremura" tot si nu vrea, asa ca i am pus un vf de lingurita de lp si a acceptat totul.
si noi mancam cu jucarii pe masa, le dam si lor sa pape si duc si eu la gura lingurita si plescai si fac yami-yami ce bun e... asa il stimulam si pe celalalt sa manance.
nu i am dat niciodata televizor la masa, in schimb povesteam si dadeam si jucariilor sa manance.

despre CARTOF: exista unele studii medicale care spun ca poate da alergie de tip "latex", ca si banana, si de aceea ar tb introduse dupa 8 luni.

despre BORCANELE: e fff important sa citim eticheta, indiferent ca sunt de la Hipp, Humana, Nestle. sa NU contina zahar, sare si amidon adaugat. unele contin si eu le evit.
mai sunt unele care contin fulgi de orez (adica tot orezul) si acestea sunt bune.
cele care contin doar amidonul din orez, cartof nu sunt indicate. se adauga doar ptr a le ingrosa, sunt carbohidrati, deci aduc calorii si nu au nimic bun nutritiv.

CLAY (ANA) si voi va apropiati de 6 lunite. cand ati hotarat sa incepeti si cu ce?

VERA: distractie placuta la munte!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

la multi ani! sarbatoritelor/sarbatoritilor de azi

as vrea sa le intreb pe fetele care au scaun de masina britax (aruba - de tine stiu sigur ca ai, roxy? michelle? - de voi doua nu sunt sigura, dar parca asa imi amintesc) daca ati scos buretele acela de la scaun (care se folosea cand erau bb-ii mai mici). daca da, nu vi se pare ca scaunul e prea adanc acum? sau mai trebuie ceva modificat la el? merci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

BALANTA: eu nu am scos suportul de bebe din scaunul de masina tocmai ptr ca mi se pare ca e prea adanc (cumva asa arcuit) si ramane destul spatiu si pe margini (stg-dreapta). plus ca si cu acest suport tot mai e loc pe langa el sa punem jucariile.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Ina, programarea de 6 luni o avem abia pe 18 ianuarie, asa ca o sa vorbesc saptamana asta cu pediatra (la telefon) sa vad ce zice. Eu i-as fi dat pt inceput cereale de orez, si apoi legume (mergand pe autodiversificare). Sigur, stiti cum socoteala de-acasa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Buna dimineata la pranz :)
Multumesc fetelor de urari!

Noi ne-am intors ieri de la Cluj. Am facut 5 ore - super drum. Plecat la 7 dimineata si ajuns la 13 in Bucuresti cu o pauza pe valea OLTULUI pentru dezmortire.

Ana mea a fost f agitata ultimele 2 nopti. S-a trezit intr-una. Sunt varza...

Roxy, mai pui inca o data link-ul cu colacul de BB? merci anticipat. vreau sa-i comand si eu.

Eu o sa incep diversificarea cu cereale cred. Imi zicea o prietena ca doarme mult mai bine noaptea dupa ele.

Trebuie sa cumpar storcator de fructe/ legume....aveti recomandari? marca, ceva?

legat de treba cu nitritii si morcovii...nu stiu ce sa zic...eu mancam morcovi direct din gradina cand eram mica. si gradina aia avea ingrasamant numai bio - adica balega de vaca deci cant de nitriti din legume ar fi trebuit sa fie mare, nu?

Nicosya, merci mult de link-ul cu muzica clasica pt BB. E genial! Si e si extrem de bun pt BB ca ii ajuta sa-si dezvolte creierashul.


nu mai stiu ce am vrut sa mai zic...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_1403 spune:

La multi ani.
Abia acum am reusit sa intru ca am avut laptopul stricat. Am de citit un capitol abia am resuit sa il termin pe 17. Ce am retinut e mesajul lui Aruba dinainte de anul nou pentru care ii multumesc, foarte emotionant.
Noi am avut niste perioade de imi venea sa imi iau campii. Dupa o saptamana cu cate 6 scaune pe zi urmata de 4 zile cu nasul infundat (sunt mandra macar ca am reusit sa nu ajung la medicamente, s-a rezolvat cu ser fiziologic) si la noi tot de la cab med ni s-a tras ca prea mre coincidenta astazi am mers acolo si a doua zi nas infundat, am primit vestea ca a luat foarte putin in greutate adica 200 de gr si medicul nici nu a vrut sa auda motivele mele (cele enumerate mai sus) si mi-a zis sa introduc LP.
Am vb cu pediatra si mi-a zis mai bine sa incepem diversificarea mai ales sa evitam sa mai aiba diaree (din cauza tratamentului pe care inca i-l administrez). Si m-am apucat mai mult dupa capul meu la 5 luni si o sapt (am mustrari de constiinta ca a fost cam devreme dar de acu asta e) cu pireu moale numai de morcov 2-3 lingurite, ea ar fi vrut mai mult c i-a placut, dupa 2 zile i-am introdus cartoful 4 lingurite, alt 2 zile pastarnac cam 8 lingurite da mai mult pe jos ca nu a incantat-o foarte mult. Pe combinatia asta am tinut-o 4 zile ca sa se invete cu gustul de pastarnac (succes total) acum de ieri am introdus telina. Aceasta combinatie finala o adora. In completare lm la care nu am de gand sa renunt ca asa crede med de fam.
In primele 3 zile cand i-am dat supa nu a avut scaun si imi era asa de ciuda da vad ca incet incet se regleaza, face la 2 zile. Nu stiu cum sa fac sa faca zilnic, ceva idei?
Ma laud si eu ca zice mama sau ceva care seamana a mama cand plange sau ii e foarte foame iar in a doua zi de Craciun a zis de 2 ori tata si atat de atunci doar mimeaza cu gurita da nu mai reuseste sa zica in schimb, de vreo 3 sapt, tipa foarte mult, de cand se trezeste si pana se culca tipa foarte tare, am innebunit vecinii si mai are cateva vocale care le zice ca un lup care urla la luna.
Cred ca se face soprana de tipa incontinuu, la inceput credeam ca va face rosu in gat da vad ca e bine. Ai vostri fac la fel?
De intors pe burta inca nu vrea si nici pusa de mine nu sta, plange, in fundulet sta dar nu reuseste singura in schimb ar vrea numai in picioare.
Si ca sa ma mai laud oleaca in seara de revelion a stat si a petrecut cu noi (am stat acasa cu ea nu am mers nicaieri) pana la ora 2 si nu se mai dadea culcata. Bineinteles ca la ea petrecerea a tinut si pe 1 noaptea, a avut Bebelion mai lung.
Fug sa citesc din urma.
Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

yellow!
LA MULTI ANI SARBATORITILOR DE ASTAZI - MAMICILE IOANA SI VERA-IONELA, BEBEII ERIC IOAN, SARA IOANA, OANA MARIA SI SILVIU IONUT si bineinteles restului membrilor familiei care mai poarta acest nume

vin si eu scurt la raport k a adormit piersicutza am o tooonnaaa de treaba azi si n-am nici un chef sa ma apuc am amanat si iesirea afara din cauza de treaba, asa k am tinut-o la geam vreo juma de ora la aer. am pregatit si supa pt pranz mai am un morman de vase de spalat, rufe de strans si calcat, ordine, manichiura, baie...
balanta - eu nu am scaun de masina, inca folosim scoica de la carut. o sa luam scaun mai pe la primavara...oricum am o maaareee dilema cu ce marca sa aleg asa k o sa am nevoie de ajutor
ioana - eu am storcator de la Tefal si sunt super multu de el - e mic, compact si scoate si mama sucului (resturile din recipientul de pulpa sunt uscate uscate!). se curata f rpd si usor. noi l-am luat din metro k am avut reducere 40% la el, am dat vreo 159 ron parca...tefal ZN250 e modelul. link-ul cu colacul l-a pus nico parca...il caut si ti-l trim.
vera - distractie plkt la munte si il astept pe mattia apropos, dp ce va intoarceti poate deschidem si noi seria intalnirilor pana at se fac bine si patrick si carmen si putem sa le facem cunostinta bebeilor
eu nu fol suport pt baie - am unul de burete care e cam useless intrucat absoarbe f multa apa si nu mai ramane deloc apa in cadita. o tin pe mana mea si o spal asa. am scapat-o si eu acum vreo 2 sapt dar n-a patit nimik o gura de apa si gata! se foieste intr-una si vrea sa stea numai in picioare in caditza si mi-e din ce in ce mai greu sa o tin, ma cam rupe la spate k deja are peste 7.600
azi as vrea sa-i dau putin suc de mar Antoniei, dar nu stiu cum sa fac - sa i-l dau inainte de lapte sau dupa? stiu k tre sa fie vreo 30 min intre lapte si fructe parca...

ma duc la treaba k akus se trezeste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Fetelor, apropos de problema mea cu Ana cu scaunele ei. Vad ca acum s-au reglat la cum arata dar parca are prea mult mucus in scaun.
BB-ii vostri au facut scaun cu mucus?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioana3110

Roxy, mai pui inca o data link-ul cu colacul de BB? merci anticipat. vreau sa-i comand si eu.
Mami de Ana Ecaterina cu ajutorul lui dr Peter Kovacs, Budapesta, FIV 2

PAI 4G/5G homozigot, FXIII heterozigot, Tiroidita hashimoto


iote si link-ul: http://www.dalvia.ro/www-dalvia-ro/eshop/5-1-Gonflabile/0/5/48-Colac-de-gat-pentru-bebelusi

si Anto a avut mucus in scaun cd era mai mik, dar s-a reglat cu protectis si ceai de musetel

Mergi la inceput