Piersicute de iulie august (19)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Neatza,

Mai am de citit si pg 17 si mai revin dupa.

Miha, aruba, voi de unde ati luat britax-urile? De afara sau din ro? Am inteles eu bine, da? Se pun si cu fata si cu spatele? Au baza izofix inclusa sau se achizitioneaza separat?

Roxy pana vine vera, ne trec racelile.

Lorena de data asta a scapat. Insa azi mi s-a parut (si sper ca doar mi s-a parut ca a gustat piureul din lingurita lui. Sper din nou ca doar mi s-a parut, ca daca o prind, zboara.

A fost ieri la analize, astept rezultatele.

Iuli astia te vad in sistem cu orice. Amenzi, impozite, orice.

Am reusit sa-i prind azi. S-au gandit ei asa fara sa ma anunte, sa-mi schimbe contul in care imi vireaza alocatia. Mie imi venea indemn in ing si alocatia in brd. Si mi-au mutat si alocatia tot in ing, fara sa intrebe, fara sa anunte... asa e la romanica...

Revin, plecam la kineto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Hallooo.
Ada spune mi te rog daca vreau sa ii fac aici in germania imputernicire la soacra mea ptr mai multe chestii trebuie sa fac ptr fiecare in parte?sau se poate una care sa le cuprinda pe toate.de ex imi trebuie sa scoata niste bani.,imi trebuie sa imi inchida o firma interprindere individuala(nu stiu daca o poate inchide ea cu imp.)imi trebuie sa renunte acolo la alocatia copiilor ca sa pot sa o primesc aici.scuzati off topic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Muraturica pastarnacul e preferatul lui denis.nu e rau la gust.si mie mi se parea ciudat cum sa ii dau pastarnac gol cand noi il mancam doar in ciorbe.dar se pare ca gusturile noastre difera de a lor.si eu am problema asta ca nu stiu ce legume sa ii mai dau.si azi mi am belit ochii o jum de ora pe la borcanele sa vad ce ii mai pot baga.eu am inceput cu morcov(pe care acum nu i l mai dau)apoi am bagat pastarnac,cartof dulce,cartof,telina,dovleac,am vrut si dovlecel dar nu am gasit nici proaspat nici la borcan)mazare mi e frica sa ii dau inca...si de curand ii dau si carnita(dar cam de 2 ori pe saptamana,cerealele le am oprit ca mi se pare ca se ingrasa prea repede(cred ca are deja 10kg)fructe nu vrea de nici o culoare.doar banana.
Deci si eu desi avem acusi 2luni de cand am inceput ii dau putine sortimente si nu mai stiu cum sa i le combin sa nu ii dau tot acelasi fel.poate ne mai dau fetele idei.

Vroiam sa va mai zic ca la borcanele am observat ca daca sunt mai multe feluri amestecate mai baga si prostioare prin ele.in special la fructe.iar separate cum spunea si balanta sunt putine variante.pastarnac,morcov,mere,pere...altceva nu cred ca am vazut.
Si nu mai stiu cine intreba de valabilitatea borcanelelor.eu am nestle si am vazut ca sunt valabile pana in 2014. apropo de nestle stiti voi ceva impotriva lor?ca eu nu stiu si mie mi se par ok dar am vazut ca voua nu prea va plac.mai revin ca nu am citit inca tot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nycosia spune:

multumesc clay!
la toate jucariile de zmotocit cerceteaza si linge/suge etichetele
fetele cata apa se da pe zi dupa ce am inceput diversif.?
al meu nu kk-cios si la 4 scaune/zi incep sa-mi pun intebari..am avut o periada cand facea la 3 zile...azi avem 3 mese cu 3 scaune
va pup
inca cava... ati primit vaccinul infarix de 6 luni gratuit ?
poate gasiti idei aici:
http://diversificare.ro/category/retete/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Buna fetele,

am avut o noapte ok cu nani 8-3.30 si apoi nani cu mine in pat, supt de voie, trezit la 8.
Aseara am tras o sperietura zdravana, am crezut ca am pierdut laptele. Cum il puneam la san, tragea de cateva ori, musca, scancea, se cambra. Am si plans... I-am dat un biberon cu lp, s-a jucat cu el, freca tetina de gingii si a baut, mai mult accidental, vreo 10 ml... Eu m-am muls un pic si am vazut ca iesea lapte, dar cred ca era putin cantitativ. In fine, am baut vreo 3 cani de ceai de lactatie si intr-un final a baut baiatul meu ceva ceva de la san, ca a adormit satisfacut. Cauze ar fi mai multe, ieri am avut o zi nebuna, dimineata alergatura (am semnat contractul la cresa) iar restul zilei am facut o tema cu sotul (are un examen final, f mult stres). prima oara am mancat la 12 (+ o cafea dimineata), a doua si ultima oara pe la 5:30, fara nimic intre. Si mai sunt si la menstruatie, perioada f naspa pt bebeii(sunt f agitati, din cauza hormonilor care trec in lapte).
Ce voiam sa spun de fapt, scuzati dezlanarea, e, mamicilor care alapteaza, nu uitati sa va alimentati si sa beti lichide in timpul zilei. Eu se pare ca am uitat asta. De azi mi-am propus sa mananc la ore fixe si sa beau ceaiuri intre mese.
Azi noapte a fost ok cu laptele, a supt baiatul si mi s-au umplut si tampoanele de sani.

Freedelia, bine ai revenit. Sa nu ai nostalgii in leg. cu iarna, crede-ma dupa o singura iarna in Quebec iti trece.
Ma rog, nici aici nu mai sunt zapezile de altadata. Dupa ziua aia record, n-a mai nins decat de ordinul cativa cm, iar azi sunt +3 si cica va ploua!
Chiar asa, ce face Jeff, tot asa precoce? (L-am vazut in poza pe mail, statea in funduletz pe la vreo 4-5 luni, nu?)

Ali, poti sa-i mai dai mazare (e ok, doar ca da gaze, de, ca la noi, cei mari), fasole verde si galbena (pastai), crema de porumb, brocoli, spanac (nu i-am dat inca, cred ca ii voi da in amestec cu altceva), avocado. Cred ca sunt suficiente feluri de legume deocamdata, in definitiv nici noi nu mancam atat de variat.
Denis papa bine carnita?

Noi batem pasul pe loc cu diversif. Cereale si fructe papa cat de cat, restul aproape deloc (legume, carne). A luat doar 100g greutate in ultima luna. Ma gandesc sa-i introduc alte surse de proteine + fier: galbenus de ou, ficatel, iaurt/branzica? Imi mai consult ghidul si sa vedem, ca nici asa nu merge.

Ioana, sanatate multa micutei, sa scapati repede de bacteria aia. Intrebare: oare exista alternative naturiste la antibiotice? Eu cred ca si faptul ca a fost "indopata" in spital cu atatea antibiotice a facut-o mai sensibila.

Ies ca maraie Ericul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Carmen_80


Miha, aruba, voi de unde ati luat britax-urile? De afara sau din ro? Am inteles eu bine, da? Se pun si cu fata si cu spatele? Au baza izofix inclusa sau se achizitioneaza separat?

Mami de Patrick Andrei (21.06.2012)
Eu l-am luat de pe amazon uk, l-am primit prin curier la usa. Nu ii trebuie baza, se instaleaza direct pe bancheta.
Scaunul meu nu are isofix, daca vrei unul cu isofix de la britax, astea sunt modelele http://www.britax.co.uk/safety-centre/360-degree-protection/isofix-products

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Idei pt diversificare
http://bebster.ro/articole/tabel-alimente-pentru-diversificare-pe-luni-in-functie-de-varsta

EDIT: sunt si idei faine de meniuri, pt noi, nu numai pt pici, de ex. chiftelute de somon la cuptor cu pilaf de mei cu legume :), nuggets de curcan fara gluten si fara prajire, tocanita de cartofi, mazare si ciuperci cu sos garam masala :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Salutare, salutare. Am intrat si eu. Sunt rupta de oboseala si ma enerveaza frigul asta.Am mai avut o zi super grea si la birou.
ALI, poti sa faci o singura procura, dar sa o faci in romana la consulat sau la ambasada.Daca vrei iti trimit pe mail un moder trebui sl, cum a a sune. Eu ti-as face una singura care sa cuprinda toate operatiunile dar, in mai multe exemplare.Sa-mi trimit pe PM adresa de mail, si-ti trimit un model cum ar trebui sa sune.
IOANA, imi pare rau pentru ANA. Noi, cred ca am avut noroc de nu am luat nimic dupa atatea luni de spitalizare.
CARMEN, cum ti s-a parut ca gusta din lingurita copilului?TUDOR, al meu e un alt specimen. Sa nu se atinga nimeni de lingura, furculita si paharul lui. Mai incerc sa beau eu , de nu ma urla si spala la ele de zici ca am eu ceva.Cateodata ma scoate din sarite chestia asta, dar pe de alta parte poate o fi mai bine asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Ola

Vin si eu cu un ceai de tei cu lamaie!

Eu am cateva carti cu retete de bb.

Ca tot veni vb am primit de Craciun o carte de bucate scrisa de ASR Principesa Margareta si am gatit din ea o praji cu lamaie, spuma de cioco, tocanitza cu ardei si file de porc si peste cu orez ( reteta englezeasca) au iesit f bune.Mai am in plan 2 deserturi. Va pup

Carmen hai ca poti

Ali nu e prea tarziu sa renunti la microunde

Delia te asteptam mai des

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

Buna seara!
in primul rand LML lui VLADIMIR!!! inca o piersicutza ce sare de 6 lunite!

ne a venit pachetul cu colacul de bebe si in seara asta deja l am folosit! nu a plans, nu s a speriat, dar a fost destul de "prudent" cu aceasta noutate! taica su in schimb s a inchis in camera zicand ca el nu poate participa la asa ceva, ca l trage de gat, ca el nu vrea sa aude copilul urland...

cu somnul: eu il culc pe la ora 20 si doarme pana pe la 7,30-8, cu multe intreruperi. prima este pe la ora 12 noapte, deci dupa 4 ore, dar eu nu apuc sa ma culc pana atunci, si apoi tot la vreo 2 ore... si e si smecher, el stie sa si caute suzeta si sa si o puna singur in gurita (CAND VREA!), dar de multe ori noaptea e cu ea (ele) in mana si tipa (redau exact) "ei!, ei!... deci vrea atentie. alteori vrea la san... peste zi are 2 sau 3 reprize de somn, una scurta (care mai poate lipsi) de vreo 30 min in jur de ora 10, somnul de pranz de vreo 2 ore de pe la 12 la 14 si inca unul de vreo 1 ora de la 16 la 17.

noi suntem tot la morcovel. de maine adaug radacina de patrunjel. s a mai miluit cineva de noi si ne a dat 3 radacini netratate. am zis "sa fie primit". de asemenea mi a venit si vasul Zepter in care ii voi face legumele si carnita ptr el, la abur. nu vreau sa le fac reclama, nu sunt nici distribuitor, dar mancarea are intr adevar un gust mai bun in oalele lor. pe de alta parte, sotul zice ca e chiar inox de calitate fiindca e fff greu (comparativ cu o oala din magazin) si ca de asta iese mancare cu asa gust bun si se face repede.
reprezentanta asta de la care cumpar eu, imi da reducere cu 30% fata de pretul de catalog si imi zice ca nu si mai pune ea adaus. si ma intreb eu, atunci din ce face profit???

alta chestiune de care vreau sa va zic: am gasit azi o tipa care aduce CIZME din Italia, din piele (super piele!!!), cu blanita naturala, unele cu toc, altele ortopedice (astea mi au placut mie!) si am vazut si niste pantofi si sandale la ea... mi au luat ochii!!! poate cand mi oi reveni cu gabaritul, ca acum rup tocurile...
sa mi ziceti daca vreti sa le vedeti ca va dau numarul ei. nu si pune adaus decat 10 euro, iti si arata pretul de fabrica...


Mergi la inceput