Sanatate precara - ce sa fac?

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Nu s-o fi luand otita, da' s-o fi luand microbul care provoaca otita, si vad ca de ea se lipesc acum toate.


CorinaDani
, sigur ca trebuie rezolvati crocobaurii, insa, asa cum mi-a recomandat d-na de la laborator, tre' sa astept minimum 7 zile de la luarea oricarui medicament pentru ca rezultatul sa fie concludent. Si, pe cand ne pregateam de verificare (tre' sa repetam exudatele si urocultura), pac, chestia asta.



Eu am incetat de mult sa sper ca rezolv crocobaurii, oricum scapam de unii si dam de altii. Nu poti ferii copilul de microbi si virusi, singurul lucru pe care am reusit a fost sa-i ridic imunitatea, astfel incat microbii sa nu se mai inmulteasca fara control.
Diana e intrat in toamna in anul 2 de gradi...si pana acum ( in ultimele 9 luni) nu am vazut muci la nasul ei.
Bianca a intrat in anul 1 de gradi si in ultimele 3 luni, virozele le-am rezolvat doar cu apa de mare si remediu homeopat.
E cu atat mai spectaculos cu cat ambele aveau hiper-reactivitate bronsica si o manifestare urata la virusi/microbi.

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicavica spune:

Otita,tine mai ales de nas(adica nu trebuie sa fie obtructionat ...),dar poate fi cauzata si de inflamatia curenta a gatului(daca are gatul in permanenta inflamat)...la noi picaturile de nas au fost:ophtamesone n(nu prea se mai gaseste)si betabioptal...la durere acuta de ureche,pune-i un saculet cu sare incalzit,cat sa-l suporte ...sau,pune-i uscatorul pe aer cald sa sufle vreo 5 minute(o calmeaza sigur).Ai grija la baie,sa nu-i intre apa in ureche...E greu cu imbolnavirileSanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

hop si eu, ca fi-miu care are aproape 10 ani, o tine lant si el... de cand a inceput scoala in septembrie e a patra imbolnavire (trei doar cu muci, si una cu amigdalita + antibiotic).

Pentru imunizare cred ca am epuizat tot ce e pe piata de 8 ani incoace.
Vax albina

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

si mie mi se pare ca din toamna acestui an se tin lant mucelile, in conditiile in care fii-mea merge la gradi de 3 ani; anul trecut nu s-a imbolnavit atat de des in comparatie cu toamna-iarna 2012-2013.

partea buna este ca, desi a mucit/tusit mai des, nu s-a mai ajuns la febra, muci verzi, etc., ci am reusit sa tinem in frau primele simptome.

in concluzie, a "racit" mai des, insa a scapat mult mai usor si rapid in comparatie cu racelile de anul trecut (2011-2012). e posibil ca imunitatea ei sa fi fost usor afectata de varicela din aprilie 2012, am inteles ca dureaza cateva luni bune pana ajunge organismul la starea de imunitate de dinainte de varicela...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

La noi e a 6-a problema de sanatate din 28.10.2012 incoace.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

uaaaaau, le-ai si numarat?? eu le-am pierdut sirul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmencat

uaaaaau, le-ai si numarat?? eu le-am pierdut sirul!

Cand viata iti ofera un vis care iti intrece de departe orice asteptari, nu e de bun-simt sa jelesti atunci cand se sfarseste.


Pai n-am zis ca fac istoricul lor? L-am facut. Perioada, simptome, diagnostic, tratament.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns checherita spune:

Buna...Sunt noua pe acest site insa nu si in meseria de mamica,am o fetita de 7 ani jumate si una mica mica de 5 saptamani jumate..
Am o intrebare insa nu stiu sigur daca am postat corect,daca nu va rog sa ma iertati!
Fetita mea de 5 saptamani mi se pare ca ia putin in greutate,am nascut-o de 3600 de grame,am iesit din maternitate cu 3400 de grame,si acum are 4300 de grame....va rog mamici de pitici sa-mi spune-ti daca sa-mi fac griji ca a luat asa putin,sa merg la pediatru?inca nu am botezat-o,avem pe 2 botezul si nu as fii scos-o din casa decat daca ii musai!
Va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui checherita

Buna...Sunt noua pe acest site insa nu si in meseria de mamica,am o fetita de 7 ani jumate si una mica mica de 5 saptamani jumate..
Am o intrebare insa nu stiu sigur daca am postat corect,daca nu va rog sa ma iertati!
Fetita mea de 5 saptamani mi se pare ca ia putin in greutate,am nascut-o de 3600 de grame,am iesit din maternitate cu 3400 de grame,si acum are 4300 de grame....va rog mamici de pitici sa-mi spune-ti daca sa-mi fac griji ca a luat asa putin,sa merg la pediatru?inca nu am botezat-o,avem pe 2 botezul si nu as fii scos-o din casa decat daca ii musai!
Va multumesc!

[url=http://glitter-graphics.com/myspace/text_generator.php][/url]


stai linistita, a luat foarte bine in greutate, aproape 1 kg fata de greutatea cu care a iesit din maternitate.
nu ai precizat daca o alaptezi, daca ii dai lapte praf sau o hranesti mixt (alaptare si completare cu lapte praf). sper ca nu-i dai ceai...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns checherita spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

Citat:
citat din mesajul lui checherita

Buna...Sunt noua pe acest site insa nu si in meseria de mamica,am o fetita de 7 ani jumate si una mica mica de 5 saptamani jumate..
Am o intrebare insa nu stiu sigur daca am postat corect,daca nu va rog sa ma iertati!
Fetita mea de 5 saptamani mi se pare ca ia putin in greutate,am nascut-o de 3600 de grame,am iesit din maternitate cu 3400 de grame,si acum are 4300 de grame....va rog mamici de pitici sa-mi spune-ti daca sa-mi fac griji ca a luat asa putin,sa merg la pediatru?inca nu am botezat-o,avem pe 2 botezul si nu as fii scos-o din casa decat daca ii musai!
Va multumesc!




stai linistita, a luat foarte bine in greutate, aproape 1 kg fata de greutatea cu care a iesit din maternitate.
nu ai precizat daca o alaptezi, daca ii dai lapte praf sau o hranesti mixt (alaptare si completare cu lapte praf). sper ca nu-i dai ceai...

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

O alaptez la san,fara ceai,doar girafa de colici,are niste dureri ingrozitoare,ii mai dau si infacol cand vad ca sunt prea dure.
Cea mare,fetita,mi-a luat 1 kg pe luna,tot alaptata la san,doar ca acum asta mica ii mult mai sensibila,nu pot manca mare lucru ca face colici de la majoritatea alimentelor!
Cartofi,oua,dulce!

Mergi la inceput