Buburuze de mart-apr2013(13)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pity27 spune:

La multi ani!!! Woww, dar ce m#259; bucur sa gasesc atata zarva :) vad ca a#539;i atins destul de multe subiecte interesante, ceea ce m#259; bucura, fiecare avem ceva de înv#259;#539;at sau de reinprospatat :) nici nu stiu despre ce sa scriu mai întâi:) mai ales ca neuronul meu gravid a început sa uite in ultimul timp:))
Nicola, daca erai in bucuresti #539;i-l recomandam pe sotul meu sa-#539;i monteze sondita, e urolog si stiu ca a tot f#259;cut interven#539;ia asta ca-l suna pacientele seara sa-l întrebe când sa vina sa le scoata:)))
Cântar nu mi- am cump#259;rat înainte sa nasc , insa cum am ajuns acas#259; l-am comandat pe primul de pe primul site online:)) eu as fi f#259;cut mari crize daca nu-l aveam in casa:))
Lapte am folosit doar topfer, desi am n#259;scut la bucur am adus laptele meu, stiu ca la început cutia costa 57 de lei, iar la dona cu cardul de reducere costa 50 de lei cutia de 600 gr. Acum folosim formula topfer kinder care costa 35 de lei am sa îl folosesc pana la 3 ani. La marmota nr 2 , pe care nu cred ca o s-o alaptez mai mult de o luna o sa folosesc acela#537;i lapte, din cercet#259;rile mele se pare ca-i cel mai bun de pe pia#539;a .
Eu am n#259;scut la stat si nu-i chiar a#537;a nasol, iar asistentele nu sunt chiar a#537;a scarboase, c#259;ci in spitale nu doctorii sunt bau-baul ci restul personalului.
Cezariana mea e programat#259; de acum 20 de saptamâni, a#537;a, ca mie îmi place sa stiu din timp care-i programul:)) stiu si ce scoli vor face copiii mei, chiar si la ce liceu vor studia :)))
Mâine vom merge la control, sper sa aib#259; marmota 1 kg si pt ca eu am 15 kg in plus:)))))
Eu nu am num#259;rat câte miscari are pe ora, dar e a#537;a activa încât noaptea î#537;i scoate fundul prin buricul meu :))

Încerc sa-mi mai amintesc câte ceva si revin:)

Aura, mami lui Tudor, 09.09.2010 si Ioana 27 saptamâni si 4zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VeveMara spune:

Neata burtici!

Eu si Bebe ne bucuram din plin de noul statut de "casnici". Tare bine e cand Tati se trezeste devreme si pleaca la munca si noi ramanem sa lenevim in pat.
Desi nu pot dormi mai mult de ora 8 macar nu trebuie sa ma grabesc nicaieri si pot savura cafeluta cu mult lapte in pat, citind si vorbind cu piticul din burtica.
Am inceput incet, incet programul de spalare hainute Bebe, cu calcatul va fi mai dificil (este activitatea casnica pe care o detest cel mai mult).

O zi frumoasa va doresc, ma duc acum sa fac ceva bun de papa!

29+ cu Bebe Bocanila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Deci la Bucur poti merge cu laptele tau cumparat si sigur vor hrani copilasul cu el? Foarte tare, pai atunci asa fac, daca Topfer Lactana o sa ma convinga din punct de vedere al cantitatilor de vitamine si minerale continute.

27+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_kiss spune:

Neata mamici si la multi ani pe anul asta!
N-am mai intrat demult si sper ca nu v-ati suparat. am avut sarbatorile pline, au fost si socrii pe la noi si ai mei am fost si plecati...o adevarata nebunie.
Noi suntem bine...bebe misca de zor si asa ce ma bucurPana inainte de Craciun nu-l simteam toata ziua pe bebe, de sarbatori a fost foarte activ si ma gandeam ca urmeaza acele zile de liniste (asa am observat ca face...era cateva zile f activ si cateva zile linistit de-mi punea rabdarea la incercare). Eh, ce sa vezi, defapt bebelusul meu a crescut si acum il simt toata ziua, nu doar dupa amiaza si seara ca inainte
La eco am fost ultima data pe 20 dec, la 24w...totul era bine, bebe in grafic, mai mare cu vreo 2 zile doar, 700gr si totul in regula Urmatoarea eco o am joia viitoare, la 28w si abia astept!!!nu mai am rabdare, ma linisteste doar gandul ca il simt zilnic ca misca.
Astazi ma duc sa recoltez pt secretii vaginale si cultura de col. Am ceva emotii pt cultura de col...am auzit niste experiente cam neplacute si voiam sa va intreb pe voi daca ati recoltat si a fost totul in regula.
Mai trebuie sa fac si sumarul de urina si hemoleucograma, acum la inceput de trim III si cred ca atat deocamdata.

La munca mai merg pana pe 15 feb din pacate as fi vrut pana la sf lui ianuarie dar nu se poate:(
Va pup si ma apuc sa mai citesc din spate, sa vad ce ati mai facut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_kiss spune:

Citat:
citat din mesajul lui tudoralexa13

Emi am fost de dimineata la Fundeni cu sufletul la gura.
Prima problema este cea cu RI dreapta mare iar a 2-a combinatia dintre dexa si clexane care poate da hemoragii.
Stiam ca nu este dr. U, din decembrie mi-a spus ca lipseste dar mi-a mai spus ca daca am urgente sa merg la spital pt ca d-na Viorica se va ocupa de mine...ii tine locul atat cat poate, vb la telefon, etc.
Nu mi-a recoltat nicio analiza azi, mi-a spus sa merg pe clexane 0,6 toata saptamana si ne vedem saptamana viitoare pt analize concrete sa vedem cum merg cu doza completa.
Practic acum s-a luat numai dupa ecografie.

Stiam de la ultima discutie cu dr. U ca o sa ajung pe 0,6 din ianuarie, mi-a spus de atunci asa ca nu am contestat decizia d-nei Viorica......are si dansa o vasta experienta.
Cam asa au decurs lucrurile.

Ma bucur ca merg la analize saptama viitoare (cu toate ca imi este f greu sa ma deplasez) pt ca asa vad exact cum raspund la tratament, mai ales ca RI-urile abia in februarie le mai masor.


27+


Si eu am fost la fundeni inainte de sarbatori...nu stiam ca U lipseste pana in februarie, dar e bine de stiut. Am trecut si eu pe Clexane de 0.6 de la ultima viuzita la ginecolog si asta pt ca placenta mea imbatraneste cam repede din cauza unor lacuri vasculare pe care le prezinta. Problema asta cica e data tot de trombofilie si coagularea sangelui si de aceea mi-a zis sa trec pe 0.6. Mi-a mai zis ginecologul atunci ca daca imbatraneste asa repede placenta sa ma astept sa nasc mai devreme si ca sa ne rugam sa ajungem la 35-36 saptDupa ce am trecut pe doza marita de clexane, rezistentele mele au fost perfecte fata de cele precedente. acum sa vedem la eco sapt viitoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudoralexa13 spune:

Baby kiss felicitari pt bebeul miscacios.
Si eu ma stresez cand nu-i simt f activi.

Eu am recoltat secretii si culturi de col. Am avut o experienta neplacuta am avut si "norocul" sa colaborez cu o asistenta-tractor se mai lauda ca a fost nu stiu cati ani la sectia gineco la spital.....m-a chinuit atat de tare incat i-am spus dr-ului ca eu nu mai fac nicio secretie doar cu conditia sa recolteze el si sa ma tina sub observatie

Nu credeam ca o sa ma vaicaresc atat mai ales ca am ani buni in spate de experiente din astea dar tanti aia mi-a pus capac.

Daca am patit eu asa nu inseamna ca este o regula, mergi linistita si rezolva problema.

Fetelor f f f utile listutele voastre

27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_kiss spune:

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m

Buna fetelor si bun venit noilor burtici!
Vroiam sa va intreb daca voi numarati miscarile lui bebe din burtica.
Am inteles ca din sapt 28 trebuie numarate si trebuie vazut daca sunt 10 intr-o ora. Mie mi se pare ca bebelina mea se misca mult mai putin de atat, adica nici dimineata si seara cand se misca ea mai mult nu cred ca sunt 10 pe ora... Pana acum eco au fost toate bune si e drept ca inca n-am 28 sapt sa ma apuc de numarat dar ma intreb daca si bebeii vostrii se misca putin sau doar fi-mea e mai zen.

26+ Anna Karina
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic


fetele cred ca sunt mai finute. eu numar la al meu si 10 miscari pe minut...nu inteleg cum zici ca nu misca de 10 ori intr-o ora. sau te referi la reprize de sport? bebe meu cand incepe sa miste nu se mai opreste vreo ora intreaga...apoi face pauza un pic si iar o ia de la capat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_kiss spune:

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m

Hai ca scriu sa rectific postarea anterioara ca m-am agitat aiurea ca o sampanie. De cand m-am asezat pe canapea si am apasat butonul de deschidere a laptopului si pana acum cand m-am apucat sa scriu au trecut cam 12 minute. In acest timp fi-mea s-a miscat de 8 ori zdravan. Deci daca se misca atat in 12 minute (doar ca mi-am schimbat eu pozitia si m-am asezat linistita pe canapea) inseamna ca intr-o ora se misca de mai mult de 10 ori.
Uite ca a mai miscat chiar acum o data chiar acum deci pot spune ca a miscat de 9 ori in 15 minute. Nu imi mai fac griji, gata, revin la starea de zen. Acum ii pun muzica (Vivaldi - Anotimpurile si dupa Chopin - nocturne no 2 op9, nocturne for violin and piano si raindrop prelude).
Va .

26+ Anna Karina
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic


pai vezi...asa da...cum naiba sa nu miste de 10 ori intr-o ora..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Buna fetele! Baby kiss bine ai revenit. Ma bucur ca bebe este bine. Sa dea Dumnezeu sa ajungi la termen cu bebe, caci fiecare zi in burtica inseamna mai putin chin pentru tine. Am inteles ca e ft greu cu bebelusi prematuri la inceput.
Am inceput si eu sa-mi fac o listuta pentru ce imi trebuie la bebe si o sa-mi trebuiasca ceva banisori. Acuma asta este ce sa facem. Asa vine bebe cu cheltuieli.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
29 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_kiss spune:

Citat:
citat din mesajul lui tudoralexa13

Baby kiss felicitari pt bebeul miscacios.
Si eu ma stresez cand nu-i simt f activi.

Eu am recoltat secretii si culturi de col. Am avut o experienta neplacuta am avut si "norocul" sa colaborez cu o asistenta-tractor se mai lauda ca a fost nu stiu cati ani la sectia gineco la spital.....m-a chinuit atat de tare incat i-am spus dr-ului ca eu nu mai fac nicio secretie doar cu conditia sa recolteze el si sa ma tina sub observatie

Nu credeam ca o sa ma vaicaresc atat mai ales ca am ani buni in spate de experiente din astea dar tanti aia mi-a pus capac.

Daca am patit eu asa nu inseamna ca este o regula, mergi linistita si rezolva problema.

Fetelor f f f utile listutele voastre

27+


Mda...si eu as fi mult mai linistita daca mi-ar recolta dr meu dar asa recoltez la medlife...as vrea sa recoltez pt ca am niste scurgeri galben verzui si extrem de abundente plus mancarimi. eu inca mai folosesc utrogestan intravaginal si cum azi merg sa recoltez, de duminica si pana acum le-am luat oral ca stiu ca nu vor sa-ti recolteze daca nu ai respectat niste norme de igiena. eh si uite ca de cand n-am mai luat utro intravaginal, nu mai am asa scurgeri plus ca mancarimile au cam disparut. sunt tare curioasa ce-mi iese la recoltare...

Mergi la inceput