Buburuze de mart-apr2013(13)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tudoralexa13 spune:

Buna burtici,

Aadina asa este, la privat e mai bine, nu te stresezi dar daca ai o sarcina cu probleme tot la stat ajungi.....te fac pachet si te trimit cu salvarea, asa este peste tot.

Fetelor ce fericita sunt cand vad listutele, am atatea de invatat, bina ca am surioarele mele
Va multumesc pt sfaturi, o sa le urmez cu mare drag.

Emi, sa stii ca iti trimit gemenasii sa-i invete sotul tau, sa fie si copii destupati, sa stie de toate

Sunt fericita ca am terminat Dexa, am fost la Fundeni si am ramas pe Clexane 0,6, nu mai alternez cu 0,4 pt ca la ultima ecografie RI dreapta a iesit 0,83, nu e bine asa ca am crescut doza.
Ieri seara am crezut ca ajung la urgenta, m-a durut spatele si burta ca la ciclu, au fost f ciudate durerile, am mai patit asa dar a trecut mai repede, de data asta nu ma lasa.
Am luat no-spa si mgb6 si in cele din urma m-a lasat.
Ma gandeam ca este travaliu, habar nu aveam ce sa fac......in afara sa merg la camera de garda.
Azi sunt mai bine, sper sa duc cat pot sarcina

Pt bb am cumparat body, hainute, paturici, prosopele, urmeaza sa fie dichisite, spalate, etc.
Trebuiesc soicile, patutul cu tot ce trebuie, cadita, etc.

Fetelor, voi cum imbracati copilasii cand iesiti din spital? nu radeti de mine
Ma gandesc cum e mai bine sa fie imbracati, adica cate hainute se le pun ca sa nu fie infofoliti sau sa faca frigul.

Pup mamicile strangatoare

27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Emilia o sa vezi tu pe loc cum va fi. Oricum e bine ca te-ai pregatit. Ai cam tot ce trebuie.Eu cu laptele am patit-o intr-o noapte cand aveam mastita si am ramas fara lapte.Am sunat o prietena buna, am intrebat-o ce foloseste si am trimis sotul la farmacie non-stop sa ia.Si se pare ca a fost cea mai inspirata alegere. Am mai incercat NAN, Humana, Hipp, Milupa , dar asta ne-a placut cel mai mult. Depinde si de copil.
Aadina nu e chiar asa un bau-bau maternitatea de stat si nici clinicile private nu au idei mai noi in ce priveste nasterea si nici durerile facerii nu ti le ia. Daca tot is private de ce nu poti naste si in alta pozitie decat cea clasica care favorizeaza personalul medical si nu mama, de ce imediat iti epiziotomie, etc la fel ca la stat.
Eu la stat am avut o moasa super, pe care la privat sigur nu as fi intalnit-o pentru ca am vorbit cu medicul meu si el stie si ce moase sunt la privat, ca toate au plecat de la stat. Si crede-ma ca in momentele repective mai bine nasti intr-o poiata cu o voce calda langa tine care stie ce face si te incurajeaza sau super conditii si o moasa teapana, care se uita la tine ca la tv.
Oricum nici o mamica nu intentioneaza sa se mute la maternitate.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
29 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Tudoralexa, din ce stiu Uscatescu nu e pana pe 5 februarie. Cine ti-a crescut doza? Cand ai fost? Ti-au facut analizele pe care le fac ele de obicei acolo (ddimeri, fibrinogen, antifxa..?).
Astept raspuns pt ca eu de capul meu am renuntat la a alterna 0.2 cu 0.4 si am trecut pe 0.4 de la 1 ianuarie (am tot alternat asa mai bine de o luna si cica nu e bine sa alternezi asa mult) si abia astept sa merg luni pe 14 la eco sa imi masoare rezistentele pe artere pt ca nu imi masurase decat pe ombilicala si cerebrala data trecuta (alea erau bine dar daca celelalte nu.. stau cu grija).

27+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Am gasit mai multe subiecte mai vechi legate de bagajul pentru maternitate si am facut urmatoarea lista cu ce cred eu ca e foarte important:

Mameloane silicon, pompa muls, tampoane de sani si Garmastan pentru mameloane
2 cani + lingurita (una pt mama si una pt bebe - sunt maternitati in care nu e permis biberonul, copilul trebuie hranit fie la san fie din cana cu lingurita)
Suzeta, biberon cu tetina nr 1 (sterilizate in prealabil)
2 pachete vata + tifon / comprese sterile
1 pachet tampoane Allways Night + hartie igienica
Spirt si baneocin pudra pt buricul lui bebe, ser fiziologic pentru ochisori si nasuc.
Contractubex sau alt cicatrizant pentru cicatricea de dupa cezariana daca e cazul, CLEXANE, Euthyrox si alte tratamente urmate de mama pentru boli cronice (din nou daca e cazul).
Bepanthen pentru funduletul lui bebe.
Ulei de migdale (antivergeturi)
Algocalmin (pt durere), supozitoare glicerina anti-constipatie
Sapun, periuta de dinti si pasta, perie par, elasic par, gel de dus de bebelusi (antialergic spre deosebire de sapun daca se foloseste inainte de alaptare), sampon, strugurel, deodorant, oglinjoara, ruj, fard, lama de ras.
3 Prosoape + 2 camasi de noapte + 1 halat cu buzunare pt bani
Chiloti simplii si cu burtiera (bumbac), sutiene (pt alaptat), 3 perechi sosete, papuci pentru mama + haine pt externare (tot largute ca burtica nu dispare asa repede).
3 Pantalonasi, 2 caciulite, 2 manusi, 3 body, 2 salopeta, 3 ciorapei, 1 paturica, 2 bavetici, 1 prosop, pampersi si servetele umede pentru bebe + 1 set hainute pentru externare (in functie de anotimp).
Buletinul mamei, adeverinta salariat, dosar analize sarcina.
Telefon, incarcator, aparat foto, apa, ceai chimen si anason pt lactatie, lapte pt calmat arsuri, sandwichuri.
Neaparat trebuie montata scoica auto in masina inainte de iesirea din spital.

Sper sa va fie de folos si astept completari.


27+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudoralexa13 spune:

Emi am fost de dimineata la Fundeni cu sufletul la gura.
Prima problema este cea cu RI dreapta mare iar a 2-a combinatia dintre dexa si clexane care poate da hemoragii.
Stiam ca nu este dr. U, din decembrie mi-a spus ca lipseste dar mi-a mai spus ca daca am urgente sa merg la spital pt ca d-na Viorica se va ocupa de mine...ii tine locul atat cat poate, vb la telefon, etc.
Nu mi-a recoltat nicio analiza azi, mi-a spus sa merg pe clexane 0,6 toata saptamana si ne vedem saptamana viitoare pt analize concrete sa vedem cum merg cu doza completa.
Practic acum s-a luat numai dupa ecografie.

Stiam de la ultima discutie cu dr. U ca o sa ajung pe 0,6 din ianuarie, mi-a spus de atunci asa ca nu am contestat decizia d-nei Viorica......are si dansa o vasta experienta.
Cam asa au decurs lucrurile.

Ma bucur ca merg la analize saptama viitoare (cu toate ca imi este f greu sa ma deplasez) pt ca asa vad exact cum raspund la tratament, mai ales ca RI-urile abia in februarie le mai masor.


27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Ok, daca D-na Viorica ti-a zis sa faci de 0.6 si iti zisese si U in prealabil ca o sa te treaca pe 0.6 din ianuarie e f bine. Ma gandeam ca daca nu e U acolo merg degeaba... de-aia am zis sa te intreb. Sa te duci neaparat sapt viitoare sa iti faca analizele ca dupa ce faci 0.6 cateva zile antifxa iti va arata daca doza e buna sau trebuie mai mult. Poate ne vedem acolo, ca eu luni merg la eco si marti dimineata adica pe 15 as merge la Fundeni ca am si trimitere de la medicul de familie, imi mai trebuie doar adeverinta pe care o obtin sapt asta si copie BI sa imi si deconteze analizele sa nu fie probleme.

27+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole_tm spune:

Buna fetele,
am intrat si eu scurt sa va povestesc ce aventura am avut azi-noapte. M-am trezit pe la 4 dimineata, cu durere cumplita de spate in dreapta. Era o durere localizata, langa coloana. M-am gandit ca ori muschiul s-a intins ori de la rinichi. Pe la 6 (durerea nu ceda deloc) m-am dus la spital, la urgente. Mi-au facut analizele, eco, tot ce trebuie. Concluzia (din cate am priceput eu termenii lor tehnici): din cauza uterului care creste, mi se blocheaza partial rinichiul drept. Bonus, am facut si nisip tot la rinichiul drept.
In varianta optimista, trebuie sa beau mai multe lichide (eu beau deja vreo 3 l/zi... deci voi ajunge la 4-5l) si uterul se va trage un pic de pe rinichi.
Varianta pesimista: fac febra si voi avea nevoie de un stent renal.
Eu imi pastrez optimismul. Mai fac maine niste analize, iar dr meu decide dupa.
Partea proasta e ca nu pot lua decat no-spa pentru durere, iar asta (aparent) nu functioneaza la mine. Mi-au bagat o doza in vena la urgente si era ca apa plata.
Singura veste buna e ca bebe e bine, ea nu avea treaba, se misca in continuu. Ah, si era deja cu capul in jos (acum sper sa o si tina naravul, sa nu mai faca tumbe ca sa se mute invers).
Cam asta a fost.
Va pup!

25+ Bebe Tereza

Love is all around...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

si fiindca am gasit la odiseea de dinaintea noastra o lista super completa mi-am permis sa-i dau copy/paste si la noi ca sa o avem . cred ca ar fi bine sa o afisam inaintea capitolului cum au facut si celelalte fete . Iat-o:
INAINTE:
*Biberoane + tetine
- cele din cauciuc natural sunt mai scumpe si de deterioreaza repede
- la cele cu forma ortodontica nu s-a confirmat ca ar avea o influenta mai buna asupra dezvoltarii danturii
- cele din silicon sunt mai rezistente si nu provoaca alergii
- sunt impartite pe grupa de varsta si tipul de lichid (adica pt. 0-3 luni sau pt lapte ori lichide mai groase)
- daca; alaptezi bebelusul, opteaza pentru o tetina cu baza mai larga; si gaura mai subtire, pentru a nu se lenevi sa suga la san
- tetinele de la Chicco nu se schimba si nu se potrivesc nici macar de la model la model, daramite la alte marci
- aveti grija ca biberoanele sa se inchida etans
*Cutie mai maricica de plastic care sa se inchida ermetic si in care sa-i puneti toate lucrurile lui " de bucatarie"
*Cadita Baie +/- suport cadita
*Carut bebe (preferabil 3in1)
Cerinte:
- maner reversibil (sa-l poti intoarce pe bebe cu fata sau cu spatele la tine) sau cosulet care se poate intoarce, eventual si cu inaltime reglabila, sa nu mergi aplecata
- roti duble pe fata si bidirectionale (sa poata fi manevrat usor in ambele pozitii ale manerului)
- sa aiba suspensii
- frana pe rotile din spate sau din fata
- roti de preferabil din cauciuc
- ham de siguranta cu prindere in cinci puncte
- pliabil gen umbrela (usor de inchis cu o singura mana si sa aiba loc in portbagaj)
- aparatoare de picioare/ploaie
- cu 3 sau mai multe pozitii ale spatarului
- cat de cat usor
- husa de iarna (si pe varianta sport), husa de ploaie si husa detasabila
- sa nu fie prea ingust pentru anotimpul rece
- materialul husei sa fie de calitate si de preferat detasabil ca sa poata fi spalat
- centurile de prindere a copilului sa fie plasate ergonomic atat pentru bebe mic cat si pentru bebe mare
Daca carutul nu e 3in1:
2. Scaun masina 0-18kg cu inclinatie cosulet sugari/scaun copii (atentie la material sa nu transpire)
3. Portbebe:
- cu trei pozitii: cu fata la tine, cu spatele la tine si culcat
- sa aiba sustinatoare de barbie
- sa aiba partea pentru spate intarita si eventual sustinatoare pentru cap
- cureaua de la mijloc sa fie reglabila ( pentru cazul in care bebe e mai grasunel si tb sa il imbraci si gros-fas- datorita vremii).
- atentie la bretele, se incrusiceaza pe spate, si sunt foarte greu de imbracat cu tot cu bebe, daca esti singura
*Cos bebe (poate fi inlocuit de landou)
*Cosmetice - ulei baie, gel dus, pudra
*Geanta transport, de schimbat si mancat
*Hainute:
- doar din bumbac
- nu se recomanda pt primele 2-3 luni hainute care se inchid la spate, sunt greu de schimbat
- pijamalutele intregi, combinezoanele, body-urile sunt mai utile in primele luni decat costumasele bluzita cu pantalon, deoarece bebeii se foiesc mult si le aluneca pantalonasii
- de preferabil, combinezoanele, body-urile sa fie cu capse in fata, suprapuse parte peste parte, cele care se baga pe cap sunt mai greu de folosit la bebe mic
- aveti in vedere faptul ca bebeii cresc foarte repede si nu apuca se le poarte pe toate de prea multe ori
- luati in considerare succesiunea anotimpurilor, e inutil sa luati hainute de vara pentru bebe 3 luni daca pana atunci deja va fi toamna-iarna
- e de preferat sa cumparati hainutele mai aproape de DPN, ca sa puteti lua in calcul si ce mai primiti (second-hand sau nou noute de la musafiri)

1. Body (se inchid intre picioare ) maneca lunga (iarna) sau tip maiou sau maneca scurta (vara) (4)
2. Combinezoane (body cu maneca si picior) (4)
3. Pulovere (iarna) sau bluzite (vara) pentru iesit afara sau mers in vizita (1-2)
4. Pantaloni sau pantaloni-salopeta pentru iesit afara sau mers in vizita (1-2)
5. Perechi manusi de interior, antizgariere cu unghiile (2)
6. Perechi sosete interior (4 perechi)
7. Caciulite interior (2-3)
- daca e cald in camera, doar dupa ce face baie
8. Pereche manusi fas (iarna) (1)
9. Pereche ghetute-botosi exterior (iarna) (1)
10. Costum fas exterior (iarna) (1)
11. Caciula fas exterior (iarna) (1)
12. Bavete (2)
- cele mai practice sunt cele cu o parte din plastic sau musama care se leaga la spate.
*Incalzitor biberon ideal cu dubla alimentare- la priza si la masina, util in calatorii
*Lampa de veghe (cand se trezeste bebe sa manance, ca sa nu aprinzi lumina si sa-l trezesti de tot)
*Lenjerii Patut
*Lingurita mica de silicon sau alt material moale (pentru picaturi anticolici, ceai)
*Medicale (comprese buric, bepanthen, crema galbenele, garmastan sau Lansinoh -> pentru rani la sani, baneocin pudra, ser fiziologic, vata, comprese sterile, apa distilata, tampoane pentru sani, etc.)
*Manusi
*Parasolar masina - spate si laterale (3)
*Paturici
*Patut
1. Patut lemn:
- bebe se poate prinde cu manutele de gratii si il ajuta sa se ridice
2. Patutul cu plasa:
- e mai putin periculos pentru ca nu e din materiale dure
- sunt pliante
- cand creste bebe nu are de ce sa se sprijine
- pe pozitia a doua copilul ajunge sa doarma cam jos
- nu toate au dimensiuni standard: 60/120cm sau 70/140cm (atentie la saltea)
*Perie biberon si tetine
*Pompa san
NU: pompa manuala Chicco: nu videaza complet, e foarte greu de muls sanul.
DA: Stony Angel cu sticluta atasata, Avent.
*Prosoape baie (eventual cu gluga)
*Prosoape mici / carpe universale
*Protectii Patut
*Protectie saltea
*Protectie/Husa Saltea infasat / aleza
*Sac de dormit
*Saltea Durflex sau Saltea cocos si latex natural (Nu saltea iarba!)
*Saltea infasat (sau masuta de infasat)
*Scaun auto (poate fi cumparat separat sau impreuna cu caruciorul)
*Scutece nou nascuti
*Scutece finet
*Servetele umede
*Set bluza + pantalon
*Sosetele
*Sterilizator- ideal cu aburi, pentru ca:
-Solutie de sterilizat: ramane un parfum destul de intepator pe tetine si pe biberoane care pe unii bebei ii deranjeaza, pe altii nu
-Fierbere: unele mamici spun ca datorita calcarului ramas pe biberon bebeul a facut bubite la gura si dupa ce nu a mai sterilizat asa biberonul au trecut si bubitele...
*Suport spate
*Termometre (de camera; pentru bebe)
*Trusa igiena (forfecuta/unghiera, perie, pompita nas)

*!Cate un set de hainute gata pentru purtat (ambalate in pungute resigilabile)


DUPA (0-3 luni):
*Aparat supraveghere
NU: walkie-talkie Bertoni (nu e foarte sensibil la zgomot)
DA: BebeSounds, Philips, Primii pasi
*Aparat aerosoli (recomandare Omron)
*Cantar
*Carusel muzical -> patut
*Cos de gunoi cu capac si multe pungi pt scutecele folosite
*Costum fas
*Hainute dupa nevoie
*Leagan
*Pentru colici: Infacol/ Bonnisan (Himalaya)/ Colief/ Sab simplex/ Espumisan
*Perna alaptat
*Pompa san (manuala/electrica)
*Sterilizator / Solutie sterilizat / robot cu sterilizare
*Suzete (cu/fara lant)
*Veioza/lampa de veghe


DUPA 4-5 LUNI
*Antemergator (de impins)
*Patura de Joaca
*Scaun masa
*Tarc de joaca

Bineinteles ca fiecare este libera sa adapteze/imbunatateasca lista, chiar va rog(vb de fetele care au cel putin 1 nastere).



32 +
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Nicole,

si eu am aceeasi durere, tot in dreapta, uneori parca ma inteapa.Am zis si eu ca de la rinichi o fi. Din fericire, pe mine nu m-a tinut f mult durerea, dar stiu ca am predispozitie de nisip/pietre, ca nu beau chiar multa apa, abia ajung la 1,5- 2 l de lichid pe zi.

Bea cum ti-au zis medicii si odihneste-te nitel, ca bine-o fi! mai e un pic :)

Pupaturi!

27+ cu o buburuza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Eu ca scaun auto pentru bebelina o sa folosesc scoica de la carucior ca merge pana la 10 kg. Apoi o sa imi iau acest produs: www.ibebe.ro/products/Scaun-auto-Be-Way.html#" target="_blank">http://www.ibebe.ro/products/Scaun-auto-Be-Way.html# ca e si in culoarea masinii, e si destul de rezonabil ca pret mai ales ca va fi folosit foarte mult timp (9-36 kg) si probabil si de bebe nr 2.
Cum vi se pare?

Pentru fetele cu trombo, am luat de la gravidute cu trombofilie valorile normale pt rezistentele pe arterele uterine:

Valori normale IR artere uterine:
Sapt 20: 0.36-0.71 (media 0.53)
Sapt 28: 0.35-0.63 (media 0.49)
Sapt 34: 0.31-0.59 (media 0.45)

Valori normale artera ombilicala:
Sapt 20: 0.61-0.85 (IR), 2.39-5.35 (S/D)
Sapt 28: 0.56-0.82 (IR), 2.19-4.95 (S/D)
Sapt 34: 0.47-0.81 (IR), 1.65-4.65 (S/D)

Sper sa va fie de folos.

27+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput