*Cozonacei iubiti de noiembrie-decembrie2008( 1 )*

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Citat:
citat din mesajul lui ginye55

Madutza cate sedinte de logopedie aveti pe saptamana?

Flori, mami de Eduard Stefan (12.10.2008)




una singura, tine cam 25-30 de minute. la inceput nu depasea 20 de min, acum ajunge si la 30 de min, in functie de cat coopereaza Cristi.
Noi am inceput in iulie anul trecut si ne spunea ca probabil va dura 2 ani pana va vorbi corect, acum spera ca undeva in vara sa termine, deci 1 an si un pic, suntem tare incantati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

apropos, am intrebat si de Cata ce ar tb sa spuna la varsta ei, si mi-a spus ca la 2 ani tb sa spuna majoritatea sunetelor si sa faca propozitii de 3 cuvinte, pe care ea le face de muult . Mi-a spus ca daca vreau sa o duc la o consultatie pe la 2 ani si jumatate, cam cand va termina Cristi, si o voi duce..parca vad ca termin cu Cristi si continui cu ea o perioada
Ei, nu conteaza...mi-a mai spus ca problemele de logopedie se rezolva pana la maxim 7 ani, 7 si jumatate, dar cel mai usor se corecteaza cand sunt mici si nu au vorbire incorecta de mult timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Mada, bafta la serviciu, banuiesc ca ti-e greu
Bine ca ai bunicii cu care sa poti lasa copiii (pe Catalina, in special, toata ziua, caci Cristi e la gradi, dar tot iti trebuia "back-up" si pt el). Felicitari pt logopedie!
Spune-mi te rog, unde ati fost la munte? Si unde ati facut lectiile de ski? Cam cat costa o sedinta? Si inchierea echipamentului? N-am nici cea mai vaga idee, as incerca si eu cu fetele la un moment dat, de aia intreb.
Aerul de munte este super pt copii, si noi am fost 3 zile la Sinaia in vacanta, era cam frig, a si nins, si s-au dat fetele cu sania mama-mama, s-au distrat f bine!

Eliza, wow, dar ce patanii aiurea! Bine ca le-ati dat de cap intr-un final! Ce fac copiii? Dar tu, cum merge scoala?



Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37" target="_blank">Ele doua

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Monica, noi ne-am lipit de colo-de colo si am iesit mai ieftin. proprietarul pensiunii unde mergem de cativa ani este si instructor si ne-a luat 50 ROn pe sedinta in loc de 70-80 ron cat este. Apoi schiurile tot de la el le-am luat, fara banuti. Parca am vazut ca erau 30 ron/zi..dar nu sunt sigura. Apoi am platit si urcatul cu baby-ski. Costa 4 lei urcatul(instructor si copil), dar il cunostea pe cel de acolo ne-a luat 3 lei (instructor si copi), dar si asa mi s-a parut destul de mult. A schiat in 2 zile, in prima zi au fost 20 de urcari, deci 60 ron, a doua zi au coborat mai incet si au avut doar 15 urcari, deci 45 ron. Ne-a costat 205 ron pentru 2 zile, dar daca nu am fi cunoscut ar fi fost cam 180-190 pe zi. Cam scump zic eu, mai ales ca nu mergi o singura zi , tb mai multe ca sa prinda cum sta treaba.

Acum vreau sa-l pun si pe patine, sa vad cat ma costa un instructor si acolo . Eu stiu sa merg, dar nu cred ca as sti cum sa-l invat pe el...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Noua ne-a mancat varicela toata luna ianuarie, de sarbatori au fost raciti... in decembrie a fost aglomerat plus programul nostru incarcat... asa ca am ratat patinoarul si anul asta si nici la munte nu am fost... Iar pe 1 februarie, sotul meu pleaca o luna de zile din tara asa ca nu mai e nicio speranta

Eu de ski am oroare din toate punctele de vedere si nu o sa-i incurajez sa invete... daca vor vrea ca adulti, n-au decat Dar vreau role si patinaj, incepem cu rolele din primavara, cand le mai creste si piciorul, ca nu am gasit sub marimea 27...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Noi mergem si pe role, si pe patine, pe gheata! Nu e nevoie de instructor aici se invata de la sine!

Mai intai fetele au invatat pe role, mai intai usurel pe la locuri de joaca mochetate, ca sa nu avem emotii cu cazaturile, sa invete cum sa cada, apoi le mai luam eu de manuta un pic pe asfalt, iar pe urma liber pe alei cu echipament de protectie (casca, genunchre, cotiere, palmiere), si n-au avut nici o treaba.. Au mai cazut, dar le-a aparat aechipamentul.

Iar apoi, pe patine, se merge prin analogie, s-au tinut putin de mantinela, iar apoi au luat-o la sanatoasa, si goneam dupa ele

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37" target="_blank">Ele doua

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

manu, pai mai e un week-end pana la 1 feb, de ce nu mergeti acum la patinoar? Cu schiurile..eu nu stiu sa schiez, si tare mi-ar fi placut, asa ca mi-am propus sa-i duc peste tot unde imi permit, iar ei sa continue cu ce le va placea.

monica, imi propusesem si eu in toamna sa-i iau role lui cristi, dar nu am mai apucat, ma gandeam eu ca toamna ar fi fost ok, sa fie cu pantaloni lungi, bluzite cu maneca lunga , sa fie smai mici sansele de julituri, plus echipament de protectie. Ramane planul pentru la primavara, sau cand s-o usca asfaltul Voi unde ati mers la patinoar?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginye55 spune:

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra

una singura, tine cam 25-30 de minute. la inceput nu depasea 20 de min, acum ajunge si la 30 de min, in functie de cat coopereaza Cristi.
Noi am inceput in iulie anul trecut si ne spunea ca probabil va dura 2 ani pana va vorbi corect, acum spera ca undeva in vara sa termine, deci 1 an si un pic, suntem tare incantati



Felicitari pentru progrese!
Am inceput si noi in octombrie si tot de 2 ani ne-a spus ca va dura tot procesul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

ginye, mie tare rau imi pare ca nu am inceput mai devreme...e adevarat ca el a inceput sa zica cate ceva abia dupa 3 ani, dar poate ar fi trebuit sa-l duc chiar atunci...printre primele cuvinte spuse a fost "aragaz", spre vara nu il mai spunea pe g, iar pe z nu il spune nici acum ...asta e...
regret ca am ascultat sfaturile cu lasa ca o sa vorbeasca...sa vezi ca o sa le spuna pe toate odata, etc. Voi sfatui de cate ori am ocazia, sa se mearga la logoped.
Al tau ca sunete nu pronunta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

aaa, noi avem un singur patinoar in oras, si ala mic, in weekend e nenorocire... `daca ninge, in weekendul asta vrem sa mergem la sanius, ca nici de asta n-am avut parte!

Mergi la inceput