Delfinasi jucausi de iulie-august (97)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

?
Neata
Cristina, ai si tu dreptatea ta...si lui Raul i-am facut lapte de pasare sapt trecuta si l-a mancat

Raul iar tuseste. O sapt a scapat si de ieri iar a inceput. Cresa asta!! Dar nu mai plange cand merge la cresa.



Paula, mamica lui Raul Ionut, nascut la 24.07.2010 si 15+
Am implinit doi anisori!!!

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Salutare, mamici!

Paula, deci sunteti pe drumul cel bun cu cresa daca nu mai plange :)

Tu fete, io is asa de dependenta de vlad... Nu a dormit nici o noapte fara mine. Chiar vorbeam cu vasi ca nu as putea merge intr-o vacanta fara el... Chiar daca poate as vrea. Magandesc ca daca l-as fi imvatatde mic sadoarmacu soacra-mea si as fi mers undeva fara el, acum imi era mai usor. Darnici atunci nu am putut, ca am zis ca e prea mic... No, acum ma gandesc ca deja e marisor si s-ar supara sa mergem fara el... Nicicum nu e bine :) am fost intr-o seara la nasi, dupa ce l-am culcat pe v si l-am lasat cu soacra-mea. Am stat 3 ore. Doamne, ca ma simteam prost la inceput ca plec fara copil, apoi ma tot gandeam ca poate se trezeste... No, ganduri inutile, in loc sa ma bucur de o iesire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Paula, la sfarsit de mai ar putea fi chiar cald, chiar vreme de plaja, mai ales ca cica anul asta ar fi canicula din mai... eu sper sa nu fie chiar asa. Poate totusi vii si tu, anul trecut nu am reusit sa ne vedem :(

Alimente noi: nici Radu nu accepta... cel mai tare ma dispera nu ca nu vrea sa guste varza de exemplu, ci ma oftic pentru portocale, mandarine... Nu-i plac deloc. Acum 1 an, cand era cu scaunele moi, ar fi mancat...ce sa mai zic...nu-l pot forta, mananca doar mere si banane :((. Iar zilele astea chiar a fost usor constipat, sper sa nu cadem in extrema cealalta.

Despre zile mai bune... speram si noi din suflet sa inceapa sa mearga afacerea mai bine. Daca v-as spune ca toate micile economii (bani primiti pentru cadouri pentru Radu si pentru noi, de la ai mei) le-am epuizat pe mancare si rate poate n-o sa va vina sa credeti... nici macar alocatia lui Radu nu am reusit sa o pun deoparte. Deci e rau de tot. Bine ca suntem sanatosi sau in fine, fara probleme urgente de sanatate, ca altfel nu stiu ce am fi facut :(. Asa ca multumim lui Dumnezeu pentru ce avem!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Bon soir!!

Cu maaari intarzieri vreau sa le urez sanatate, bucurii si un calduros LA MULTI ANI! mamicilor dragi
Ramona
Valentina

Victor accepta cam orice, dar e destul de circumspect la inceput, ia gurite mici si daca ii place, mananca muuult, ca de obicei, dar na, el e fomila fomila. Varza ii place, mazarea ii place, la fel si fasolea, dar le evit eu pentru ca nu le digera mai deloc. Mananca foarte repede, nu prea mesteca..
Cu mancarea e parfum, mananca ce ii dau, mai greu ca ar vrea mai mult si nu i-am dat dulciuri din comert (pufuletii si biscuitii pt copii sunt singurele exceptii, cred).
Dar cu nervii, uff, nu mai am cuvinte, suntem praf toti 3, unul mai nervos ca altul. Asta micu' zici ca ne testeaza gradul de suprtabilitate, orice ii spui, dar absolut orice, refuza sa faca, are un mod de a iti rade in fata care pe mine ma scoate din minti. Stiu ca e psihicul meu labil, stiu ca nu face intentionat, dar cu toate astea e greu sa nu cedez nervos. Am fost ieri la cumparaturi pt ca efectiv nu mai aveam cu ce sa ma incalt la munca, saptamana asta am venit cu picioarele murate acasa, mi-am mai luat 2 camasute, ca doar cu 2 camasi nu prea trec saptamana la munca, asa ca, ne-am inarmat cu multa rabdare si am plecat, noi 3, trio fantasticilor, la cumparaturi. Rabdarea nu a fost nici pe departe suficienta, nici toate discutiile de acasa cu: stai langa noi, nu trage lucruri, nu urla, nu alerga asa ca am ajuns toti cu nervii prastie si chiar cred ca voi astepta majoratul pana voi merge iar cu Vic in magazine. Trebuia sa ma astept pt ca si cumparaturile uzuale sunt sport extrem la noi. Prietenii zic ca am un sprint, cand tasnesc dupa Vic..
Mai aiurea e ca sunt obosita, extenuata, desi mare lucru nu fac..

Paula, am inceput pe 14, mi-am "preluat" majoritatea magazinelor. Din pacate, mi s-a spus ca programul de plecare este cel mai devreme la 18:30, si cum nu poti sa o zbughesti si mai intervin alte lucruri, mailuri, uite asa mai devreme de 19 nu am ajuns acasa si cred ca e o ora chiar grozava.. Am semnat contract de 8 h pe zi, dar sunt convinsa ca in majoritatea locurilor nu se respecta si aici cred ca daca as tine un astfel de program as zbura mai repede decat as putea realiza. Acuma e drept ca nu sunt nemultumita, dar incep sa cunosc aspectele mai putin placute ale acestui job si inca imi este greu sa am cel mult 2 ore pe zi alaturi de familie, 2 ore in care mai si mancam, mai facem si o baie.. Sper sa ma obisnuiesc cat de curand ca una peste alta sunt constienta ca merita efortul asta, cel putin o perioada si stiu ca sunt o norocoasa.
No, am scris un roman in seara asta. Nu stiu daca apuc sa deschid laptopul pana we-ul viitor, asa ca va sarut cu drag, ma gandesc (cand apuc) la voi si la minunile ce ne-au facut prietene.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

salutare si de la noi!

nu am mai intrat de 100 de ani pe DC recunosc ca mi-a fost mai usor cu FB pe tel!

Ca noutati a inceput si Maria gradinitia, ne-am reunit in formatie de 4 acasa....e frumos dar si obositor...la gradi a fost o saptamana maraie dimineata putin dar o gasesc bine cand o iau acasa..a facut si o amigdalita dar de maine reincepem!

Eu sunt acasa cu ea si in proces de reorganizare profesionala!

VA pup si va doresc sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Neata dragelor

Am avut un week-end de rahat. S-a imbolnavit Raul vineri seara, asa cum ii sta in obicei, prost obicei oricum. Febra mare, tuse, muci, miorlaiala, nu mananca, etc...le stiti si voi.
Cum mi-a intrat in cap ca pneumonia e o pb mare - hai la urgente, copilul meu are pneumonie. Am stat sambata seara de la 9 la 12 la urgente. E urat, e nebunie, nu te baga nimeni in seama, eu voiam doar un consult sa-mi confirme ca nu e pneumonie. Ma rog, nu e!! Dar de sambata pana acum s-a agravat rau starea lui Raul si azi ma duc la pediatra lui. Sunt nedormita de vineri noapte, si eu racita si in plus am si examen maine

EDIT : targetul meu pe urm 2 saptamani e sa gasesc un pediatru care sa vina acasa, in week-end. Neaparat tb sa fac asta.

Voiam sa va intreb cum va descurcati cu tusea copiilor? Eu niciodata nu stiu exact ce fel de tuse e...uscata sau cu secretii, ca se schimba de al ora la alta si niciodata nu stiu ce sirop de tuse sa-i dau. E f enervant.

Alina, cumparaturile si pt noi sunt ceva de nedescris...pe langa tot ce ai scris tu, in fiecare magazin avem crize ca nu vrea sa plece din magazin, cu trantit pe jos si urlete!!
Ce bine e ca iti place la munca, asta conteaza cel mai mult. Pe mine cel mai mult ma enervau mail-urile si rapoartele si cand ma suna seful!!

Paula, mamica lui Raul Ionut, nascut la 24.07.2010 si 15+
Am implinit doi anisori!!!

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Bumble iti urez tot succesul din lume cu noul job si poate dupa ce mai trece o vreme o sa poti pleca si mai devreme de 18.30-19. Eu te admir mult, ca si pe celelalte mamici care muncesc 8-10 ore pe zi si care simt atat de acut lipsa timpului petrecut cu familia si in special cu cei mici! Va admir si va ofer un brat de !

Paula, insanatosire rapida lui Raul! Of, ce mai trageti voi cu virozele astea! Ma gandesc ce ne-o astepta si pe noi cand vom incepe gradi. Ma gandesc sa facem o incercare prin mai, imediat ce se incalzeste vremea bine. Deja simt emotii in stomac numai cat ma gandesc sa il las acolo, chiar si numai pentru 3-4 ore la inceput

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

saluatari si de la mine.
bumble, o sa te obisnuiesti cu programul; din pacate nu ai de ales. ::( Cat despre crize, Rebeca a devenit experta. Mai rau e ca eu nu mai am nervi suficienti si ma cam infig in ea. :(

paula, un pup mare pentru fecior! Si tu, baga lamaie, oscilo. Sa va faceti bine! Nu ai vreo clinica privata unde sa te poti duce in week-end? Decat la spital?! zic si eu...

crispro, valeleu! sa nu te trasformi in soacra d-aia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Puiutz, va doresc sa iesiti cat mai repede din impasul asta financiar. Si la noi banutii sunt pe terminate, eu nu produc nimic, doar Vasi... Bine ca suntem sanatosi, ce sa zic?

Bumblebee, nici Vlad nu e sta la cumparaturi, desi el chiar e linistit de felul lui. In Kaufland le iau toate in viteza, cu lista de acasa, in ordinea in care le gasesc la magazin. Si de fiecare data iau paine si ii dau o felie, asa sta cuminte in caruciorul de cumparaturi. La haine nici vorba, ca nu are rabdare deloc. Incepe sa traga de hainele de pe acolo, asa ca iesim rapid... sau mergem pe rand...

Paula, cum a fost azi la pediatru? ce a zis de Raul? ce tratament? Mie tusea mi se pare cea mai urata (poate din cauza ca pe mine personal ma deranjeaza cel mai mult la o raceala), ca febra trece in 2 zile, mucii nu-s asa deranjanti, dar o tuse te freaca minim o saptamana. Vlad nu prea a tusit la raceli, doar in somn, ca se ineca cu mucii, dar tuse separata nu.

haha, Adriana, eu demult am ochi de soacra, tot tot bag de seama, si ce trebuie si ce nu. Vai de biata nora-mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Paula, vroiam sa te mai intreb cum stati cu scutecul? Ca ziceai ca dupa cresa a inceput sa mai faca pe el. Acum cum e?

Noi suntem in urma la capitolul asta, nu vrea decat in scutec....

Mergi la inceput