Burtici cu Ciresele de mai-iunie 2013 (21)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raluca1109 spune:

Voi avea o fetita!!!

O va chema Miruna.



Raluca


S 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Ralu felicitari !!!

cosmy eu as opta pentru 2 ani. sunt pretiosi anii astia. Din pacate eu nu pot sa o fac aici, pentru simplul motiv ca sunt apropate neplatiti ... Insa nici la 2,5 luni nu ma intors, stau pana la 6 luni acasa.


Vicky, Printzesone and BB (22+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kabecka spune:

Asa as opta si eu, tot pt 2 ani. Din pacate, e greu financiar sa stau acasa 2 ani.
Inca nu stiu ce voi face, depinde de mama mea daca se poate pensiona.
Ma enerveaza ca acum trebuie sa optam de la inceput cat stam si te conditioneaza la 1 an sau 2.

Rallu, felicitari! A "prezis" Mcoca bine, nu-i asa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madd11ee spune:

Buna dimi, fetelor!
La multi ani!!!
Am reusit si eu sa intru sa va mai citesc..Am avut un program..acum am ajuns pe la parintii mei..relaxare maxima..sunt in ca in concediu pana luni, dar astazi mai fac una, alta pentu munca..mie nu prea are cine sa imi tina locul..si mai am si niste rapoarte de facut..Nu prea am chef..
Vicky, ce dragut ca suntem amandoua din Gorj..:)
Vio, eu cred ca suport mai usor balonarea pentru ca aveam probleme si inainte..am reinceput sa beau apa cu lamaie..doar asta ma ajuta cu stomacul..bine..bauta in cantitati industriale..:)oricum..asta ma ajuta si sa elimin grasimea cre nu isi are rostul:) asa ca s-ar putea sa fie bine:)imi mai povestea cinevaacum ceva timp ca avea aceeasi pasiune pentru apa cu lamaie pe sarcina si ca a ajutat-o sa ia putin in greutate...deci rau nu face)
Crina, nici nu mai stiu daca te-am felicitat pentru baietel sau nu..asa ca felicitari:)
Hellie, e inca nu imi dau seama daca burtica mea e de la bebe sau tot de la grasime:)) m-am simtit mai bine cand am vazut poze cu mine de la Craciunul de anul tecut si eram mai grasuta:)) oricum..toata lumea se intreaba cand o sa par gravida..am probat o marime mica de pantaloni de gravida..si mi s-au parut ok..chiar daca elasticul ala de vine pe burta imi e largut iar la picioare simt tot asa...ca imi vin larguti, mi se pare ca imi tine de cald la spate..s-ar putea sa incep sa port..
Mi se pare ca am inceput sa il simt iar pe bebe..nu e inca suficient de puternic.dar ieri, cand imi tineam nepotelul in brate..si era cu spatele lipit de burta..mi se parea ca misca..si din nou aseara..stateam ghemuita tare pe un scaun, cum imi place mie si am simtit ca si cum ar fi facut o tumba:) aseara era lipit de perete..se simtea daca apasam putin o zona ceva mai tare in stanga, sub buric..:)
Va pup!
PS presimt ca astazi o sa ne citim mai des.iar e luni, de cand ajung la birou, cu siguranta o safiu si ceva mai activa!:)


Am editat pentru ca am mai vazut intre timp ce ati scris si am schimbat saptamana..maine mi se modifica la 16, dar sunt convinsa ca o sa uit, asa ca am trecut direct..Ralu, felicitari pentru fetita!!!!
13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris1211 spune:

Neata!

Mi-am servit deja cafeluta citindu-va.
Raluca felicitari pentru ciresica.
In privinta concediului de 1 sau 2 ani cred ca toate am opta pentru 2 ani in ideea de a fi cat mai mult in preajma puiului, dar nu prea se poate. Eu o sa stau 1 an pentru ca in primul rand dpdv financiar nu ne-am descurca cu ratele si toate cheltuielile si in al doilea rand cand am anuntat la servici ca sunt insarcinata, dupa ce m-au felicitat, mi-au zis "cred ca nu stai 2 ani acasa....", deci ....
Am noroc ca mama e la pensie si din februarie iese si soacra, chiar daca nu prea am baza pe ea, poate se schimba dupa ce vine nepotica mult asteptata.
Aseara m-a cam durut burta si m-am trezit azi dimineata pe la 5 ca nu mai aveam somn. Sper sa fiu ok de astazi inainte, oricum tre sa ma duc la farmacie sa-mi iau niste no-spa ca nu aveam niciuna aseara.
Va pup si mai vb.


20 + cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cosmy spune:

Felicitari Ralucaaaaa!!!! Hai ca usor, usor ii prindem din urma pe baietei.
In ceea ce priveste statul acasa, zau ca nu stiu...cu Daria am stat 10 luni, dar atunci traia socra-mea, asa ca duceam fata acolo dimineata si-o luam seara. Acum chiar nu mai are cine sa ma ajute, iar ideea de bona o cam resping din principiu. Pe de alta parte, conform minunatei noastre legislatii, daca stau acasa 2 ani, al doilea an voi primi fix 1200 lei...in fine, vom trai si vom vedea!
Mai fetelor, am tot uitat sa va intreb: eu de la o vreme dorm din ce in ce mai prost: vise naspa, trezit si stat cu ochii-n tavan cate-o ora, etc; voi ati patit asa ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

care e diferenta intre 1an si 2 ani, financiar vorbind?


Vicky, Printzesone and BB (22+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen333 spune:

Felicitari, Raluca! Uite ca apar fetite, incepusem sa ma sperii.
De bine ce aveam bine stabilit nume de baiat, acum ne-am razgandit, suntem la discutii interminabile, sotul vrea un nume rar, iar eu as dori 2 nume, unul de sfant cel putin.
Concediul perinatal e de 126 zile, obligatoriu 42 zile dupa nastere cel putin. Daca pot, as sta cat mai mult la serviciu, pentru ca e posibil sa am probleme cu concediul de ingrijire a copilului, cu adeverinta, eu mi-am schimbat locul de munca chiar inainte de a afla de sarcina.
Concediul de ingrijire e de 1 sau 2 ani. As sta cat de mult posibil cu bebe, ideea de a-l lasa la altcineva, sa pierd primele cuvinte, sau ganduri, ma sperie. Iar ideea de a-l lasa chiar cu mama, nu ma incanta, are principii usor diferite de educatie. De bona total straina ce sa mai zic? La cresa particulara nu stiu cum e, dar la stat am auzit ca mai bat copiii. In ziua de azi, daca se ia cineva de copilul meu, va avea de suferit. Destul am fost generatia noastra batuta de invatatoare de nici acasa n-am primit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cosmy spune:

Citat:
citat din mesajul lui mcoca

care e diferenta intre 1an si 2 ani, financiar vorbind?


Vicky, Printzesone and BB (22+)






Pai daca optezi pt un an, beneficiezi de 85% din salariul pe ultimele 12 luni(daca te intorci inainte de a se incheia acest an, mai beneficiezi de-un "bonus de insertie" in valoare de 500 ron). Daca optezi pt 2 ani, beneficiezi de 1200 ron.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca1109 spune:

Multumesc, fetelor! Sunt foarte fericita! A prezis bine Vicky

Bebelina e mai mare cu 2 zile, asa ca s-a devansat termenul pe 29.04.
Are cordonul in jurul gatului, dar sper sa si-l desfaca in timp.
In rest, toate masuratorile sunt bune.
Pun poze pe picasa.

In legatura cu concediul, cred ca voi sta maxim un an acasa. Bunica mea e in forta si probabil ca ea va avea grija de bebe, mama mea si soacra mea lucreaza amandoua, asa ca nu au cum sa vina sa stea cu bebe.
E dezavantajos sa stai al doilea an din punct de vedere financiar, dar pentru copil e perfect sa stai cu el.



Raluca


S 23+
Miruna

Mergi la inceput