Burtici cu Ciresele de mai-iunie 2013 (21)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monik86 spune:

Carmen333, nu cred ca ai luat-o razna, eu chiar ma gandeam ca inca nu am luat nimic pentru bebe, desi e inca foarte devreme si nici macar nu stiu ce o sa fie. Am mai nimerit prin magazine de profil si m-am uitat la articole de bebe, imi venea sa cumpar ceva, dar m-am gandit ca e totusi prea devreme inca, si ca am deocamdata alte cheltuieli mai importante, cum ar fi analize, eco, vitamine, etc. Cred ca totusi data viitoare cand mai ajung prin vreun magazin de profil sau la raionul de bebei al vreunui hipermarket o sa iau ceva,, chit ca e doar o pereche de botosei sau un body. Mi se par asa de dragute!

Chiar imi zicea ieri sau alaltaieri cumnatica mea ca s-a gandit sa-mi cumpere niste botodei de bebe, dar nu stia daca sunt superstitioasa sau nu. Btw, nu sunt, sunt de parere ca trebuie cumparate pe rand si din timp toate lucrusoarele pt bebe, ca sa nu tetrezesti ca eti cu burta la gura, sau si mai si, cu nou-nascutul dupa tine la shopping (prea obositor) + e o cheltuiala prea mare de suportat asa dintr-odata.
Prenatal nu stiu daca o sa imi iau, sau de cand o sa-mi iau. Totul depinde de cum o sa ma simt, cata o sa ma fac si cat de cald va fi afara, din cate am inteles, caldura face sarcina sa fie si mai obositoare si nu este recomandat sa te supraincalzesti. Sincer, nu prea vad ce as face toata ziua acasa, cred ca m-as plictisi, dar poate ma insel.
Bagajeul pentru maternitate m-am gandit sa-l pregatesc de prin luna a 7 a , sa fie gata in caz ca vine bebe mai repede, ceea ce sper ca nu se va intampla, desi sunt deja nerabdatoare.

15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hellie spune:

La multi ani, burticutelor!

Vad ca starea de plictiseala si programul decalat sunt la ordinea zilei. Nici eu nu fac exceptie. M-am plictisit teribil, dar de maine schimb locatia...adica ne intoarcem acasa la noi . Deja m-am apucat de sunat la coafeza, manichiurista etc...sa imi reintru in ritm. De luni incepsi eu serviciul.

Ma gandesc cu groaza ca trebuie sa ma apuc sa umblu pe la casele de sanatate, anaf etc, ca sa imi pun la punct situatia pana nasc. Eu nu sunt angajata, am o profesie liberala si trebuie sa am grija singura sa imi achit contirbutii sociale etc. Plus ca sunt si angajata cu timp partial....deci situatia e cat se poate de complicata si magndesc cu groaza la discutiile pe care le voi avea cu diversele functionare de la diversele ghisee. Dar trebuie sa ma apuc din timp sa rezolv, ca pana in aprilie sa am totul rezolvat.

A inceput sa mi se contureze si mie un fel de burtica...o si simt mai tare, mai proeminenta in partea de jos si imediat sub buric. O pipai cam din ora in ora sa vad daca a mai crescut . Si imi place teribil de sotzulache...ii e frica sa puna toata mana ca sa nu preseze copilasul. Sigur va fi genul de tatic care nu va pune mana pe burta mea si nici nu va pupa de zor pentru ca stiu sigur ca il inspaimanteaza burticile miscatoare.


15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simcri spune:

Ziua buna burtici

Am dormit de ieri de la pranz, nu mi-a mai trebuit mancare, nimic, m-am trezit de cateva ori sa merg la baie si inapoi la si inca as mai dormi, dar am o gramada de facut sa pun casa in ordine ca de maine la munca dar pana una alta ma duc sa pun sa fac mancare, am pofta de o ciorba acra de os de porc si vreau sa mai fac niste coaste cu mujdei si cu cartofi stiu ca sunt bombe dar ma consolez ca de sarbatori acum nu prea m-am omorat mancand asa ca merge...deh scuze

Crina Felicitari pentru baietel, se pare ca baieteii sunt lideri, de abia astept sa ajung si eu saptamana viitoare la gygy sa-mi spuna ce e, nu mai am rabdare.

Mcoca spor la lucru, ia-o incetinel ca daca termini tot o sa te plictisesti pe urma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulinio spune:

La multi ani burticilor!
Este un an foarte important in viata noastra...

Eu simt de 2 zil eca mi-a explodat burta. Pur si simplu ma simt ff balonata incepand cu zona de sub sani. Il timp pe bebe f des, loveste in partea de jos a burtii... banuiesc ca nici el nu e intors. Plus ca orice am mancat am arsuri ff neplacute... am avut si in prima sarcina... probabil ca mi se ingramadesc organele si stomacut nu mai are loc :(. In acelasi timp mi-e foame aproape non-stop... Parca am luat-o prea repede cu "greul"... sunt abia la jumatea drumului.

Lucrurile tr sa se fie echilibrate, probabil urmatoarele confirmari vor fi fetite

Radu-Mamii Andrei (4ni si o luna mare) + 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kabecka spune:

Buna dimineata de la munca :(

Pe unde sunteti?Eu am sosit la treaba, dar mai e nevoie sa spun ca nu am chef sa fac nimic?
Stam si povestim ce am facut de sarbatori...dimineata m-am trezit super greu, desi chiar ma simt odihnita.
Se pare ca ma obisnuisem cu trezitul mai tarziu.

Am inceput sa-l simt si eu pe bebe mai des, cred ca de acum tot asa.
Abia astept sa aflu ce este, luni merg si eu la dr si poate imi spune.

o zi buna sa aveti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns duduta190578 spune:

Buna dimineata fetelor!M-am intristat tare dimineata cand am auzit ca a murit Sergiu Nicolaescu!
Si eu il simt tare pe bebe ,mai ales din ultimele vreo 3,4 zile sunt chiar puternice miscarile lui.De azi de cand m-am trezit in 2 runde ,am avut miscari de-ale lui...ne-am spus Buna dimineata!

20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

hello,

daca ati inceput munca, inseamna ca o sa fie un pic de activitate :), ca ieri am fost singura pe baricade.

Ajutorul meu de la lucru e bolnav , asa ca trebuie sa fac ce facea el, adica ce faceam eu pe vremuri, cand aveam mai multi neuroni.
Uff, sunt zombi de zombi. Noaptea nu pot sa dorm, stau si numar oile pana la 3, dimineata as dormi de numa, vai si amar.


Vicky, Printzesone and BB (22+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kabecka spune:

Mcoca, ce nasol ca nu poti dormi, mi se pare groaznic...
Ti se trage de la sarcina sau aveai insomnii si inainte?
Eu daca nu dorm noaptea sunt o epava ziua.

Pe mine ce ma deranjeaza cel mai tare e mijlocul care cateodata mi se blocheaza, mai ales cand stau pe spate.
Vreau sa vb cu dr luni cand merg sa vedem ce-mi recomanda ca ma gandesc cu groaza ce fac spre sfarsitul sarcinii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

de la sarcina am insomniile, ca inainte nu aveam nici o prob. sper sa nu fie asta programul bebelui ca il exilez in bucatarie .

cu durerile de mijloc, neaparat sa vorbesti, poate te trimite la kine.


Vicky, Printzesone and BB (22+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cosmy spune:

Bine v-am regasit, dragi burtici! Sa avem un AN NOU minunat, nasteri usoare si bebelusi sanatosi!
Si eu sunt la munca, pe baricade, desi tare mi-ar fi placut sa mai stau cu Daria pe-acasa...
De Sarbatori, bineinteles c-am facut mancare de parca-as fi avut invitata 1/2 din armata SUA, bineinteles ca dupa 2 zile de mancat sarmale, fripturi, piftie, etc, trecuram pe salata de ton, salata de fasole verde si alte salate din aceeasi familie(am luat decizia trecerii "pe salate" dupa ce-am constatat ca m-am ingrasat intr-o luna, aproape 2.5kg-din fericire doar pe ele le am in plus fata de inceputul sarcinii). Pe 17 ian am ecografia morfologica si abia astept sa vad ce mai face micuta domnisoara.La concediul prenatal recunosc ca nici nu m-am gandit pt ca inca-s stresata de ideea ca trebuie sa optez pt stat acasa 1 an sau 2. Chiar, voi ce decizii ati luat?

Pupici tuturor,


21+&Daria(20.03.2004)

Mergi la inceput